Παιδια βοηθεια!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    19

    Παιδια βοηθεια!

    Καλησπερα, ειμαι καινουρια στο φορουμ. Εδω και 1μιση μηνα εχω θεματα με αυπνια, ειμαι δυσλειτουργικη, εχω αποδιοργανωμενη σκεψη και λογο, προβληματα εκφρασης και κοινωνικοποιησης και γενικως νιωθω οτι εχει αλλαξει ολη μου η προσωπικοτητα και εγω ως ανθρωπος. Ξερω οτι απαγορευονται οι διαγνωσεις στο φορουμ και επειδη ειναι και πολυ νωρις ουτε εγω εχω καποια διαγνωση απο τον ψυχιατρο μου αλλα φοβαμαι πολυ γιατι διαβαζω οτι ολα αυτα ειναι πρωιμα σταδια της σχιζοφρενειας. Αν εχει καποιος παρομοιες εμπειριες ή καποια γνωση παραπανω παρακαλω να με βοηθησει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Οι σχιζοφρενικοί δεν φοβούνται μην είναι σχιζοφρενικοί...Δεν έχουν συνείδηση της αρρώστιας τους...Πιθανόν να έχεις αγχώδη διαταραχή...Ο ψυχίατρος τι σου λέει?...Παίρνεις αγωγή?
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  3. #3
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by Poponelo View Post
    Καλησπερα, ειμαι καινουρια στο φορουμ. Εδω και 1μιση μηνα εχω θεματα με αυπνια, ειμαι δυσλειτουργικη, εχω αποδιοργανωμενη σκεψη και λογο, προβληματα εκφρασης και κοινωνικοποιησης και γενικως νιωθω οτι εχει αλλαξει ολη μου η προσωπικοτητα και εγω ως ανθρωπος. Ξερω οτι απαγορευονται οι διαγνωσεις στο φορουμ και επειδη ειναι και πολυ νωρις ουτε εγω εχω καποια διαγνωση απο τον ψυχιατρο μου αλλα φοβαμαι πολυ γιατι διαβαζω οτι ολα αυτα ειναι πρωιμα σταδια της σχιζοφρενειας. Αν εχει καποιος παρομοιες εμπειριες ή καποια γνωση παραπανω παρακαλω να με βοηθησει.
    ακριβως αυτο που ειπε ο παραπανω οταν εχεις ψυχωση δεν αναρωτιεσαι οτι εισαι αρρωστη εχεις ανοσογνωσια που ειναι και αυτο βασικο κομματι της ασθενειας δηλαδη δεν καταλαβαινεις το νοσηρο της καταστασης αρα προφανως επειδη αναρρωτιεσαι δεν εχεις ψυχωση

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Οι σχιζοφρενικοί δεν φοβούνται μην είναι σχιζοφρενικοί...Δεν έχουν συνείδηση της αρρώστιας τους...Πιθανόν να έχεις αγχώδη διαταραχή...Ο ψυχίατρος τι σου λέει?...Παίρνεις αγωγή?
    Ναι παιρνω effexor το πρωι και το βραδυ zyprexa. Και τοτε τι μπορει να ειναι ολο αυτο; Νιωθω οτι δεν θα ξαναειμαι ποτε ο ιδιος ανθρωπος που ημουν πριν

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    19
    Μα πως γινεται να μην αναρωτιεται κανεις οτι κατι παει λαθος οταν απο την μια μερα στην αλλη ειναι σαν να ειναι ενας αλλος ανθρωπος;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    144
    Πόσο ζυπρεξα παίρνεις?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by sandy25 View Post
    Πόσο ζυπρεξα παίρνεις?
    5mg αν και ο ψυχιατρος μου ειπε να το αυξησουμε στα 10 αλλα δεν ειμαι σιγουρη οτι θελω..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Poponelo View Post
    Ναι παιρνω effexor το πρωι και το βραδυ zyprexa. Και τοτε τι μπορει να ειναι ολο αυτο; Νιωθω οτι δεν θα ξαναειμαι ποτε ο ιδιος ανθρωπος που ημουν πριν
    Και εγώ μετα τν πρώτη κρίση πανικού, δεν ξαναήμουν ποτέ ο άνθρωπος που ήμουν πριν...
    Το υπερβολικό άγχος μπορεί να οδηγήσει σε αποπραγματοποίηση ή διαστρέβλωση της πραγματικότητας.
    Εκανες ποτε χρήση κάνναβης ή παραισθησιογόνων?
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Poponelo View Post
    Ναι παιρνω effexor το πρωι και το βραδυ zyprexa. Και τοτε τι μπορει να ειναι ολο αυτο; Νιωθω οτι δεν θα ξαναειμαι ποτε ο ιδιος ανθρωπος που ημουν πριν
    Εφεξορ ποσα mg λαμβανεις ημερησιως;

Similar Threads

  1. Την βοήθεια σας παιδιά.
    By σακης in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 4
    Last Post: 02-08-2019, 15:48
  2. ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ......
    By grgagno in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 27
    Last Post: 03-07-2019, 01:37
  3. Παιδιά - Βοήθεια
    By DiRom in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 26
    Last Post: 14-08-2010, 18:57
  4. Βοήθεια Παιδιά
    By petpapoy in forum Παχυσαρκία
    Replies: 4
    Last Post: 14-05-2006, 23:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •