Φοβάμαι μη πεθάνω στον υπνο μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727

    Φοβάμαι μη πεθάνω στον υπνο μου

    Ο ύπνος μου έχει γίνει εφιάλτης. Καιρό τώρα έχω έκτακτες βασικά χρόνια. Δυστυχώς έχω θέματα στον υπνο μου και φοβάμαι μη πεθάνω. Έχω κρίσεις πανικού στον υπνο και έχω ξυπνήσει πολλές φορές με την αίσθηση ταχυκαρδίας η έκτακτης δεν ξέρω πως να το εξηγήσω. Το τελευταίο που μου έσκασε ήταν στον υπνο μου να ξυπνάω νιώθοντας τη καρδιά μου να χτυπά γρήγορα πολύ και μετά πολύ δυνατά και αργά. Δεν ξέρω όμως αν το έζησα η το είδα στον ύπνο μου. Νομίζω το έζησα γιατί δεν ήταν η πρώτη φορά. Φοβάμαι. Πως μπορώ να καταγράψω κάτι τέτοιο? Πως να το κάνω? Είναι στον υπνο. Κι αν πεθάνω στον υπνο μου? Πολλοί πεθαίνουν από καρδιά στον υπνο τους. Συγνώμη που ανοίγω θέμα ξανά. Θα ήθελα να μάθω αν έχεις κάποιος παρομοι εμπειρία με τον υπνο. Βοήθεια. Το άγχος μου έχει ξεπεράσει κάθε όριο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Τι το κακό έχει το να πεθάνεις στον ύπνο σου?...Μακάρι να πέθαιναν όλοι στον ύπνο τους...Αν κ είναι απίθανο να σου συμβεί...Το πιο πιθανό είναι ότι σε έχει κατακλύσει ο φόβος ,ο οποίος απορρυθμίζει την καρδιά.
    Φτιάχνεται φαρμακευτικά ο ύπνος...Εγώ παίρνω μισό Ρεμερόν και μισό ζάναξ πριν τον υπνο και έστρωσα.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    1
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Ο ύπνος μου έχει γίνει εφιάλτης. Καιρό τώρα έχω έκτακτες βασικά χρόνια. Δυστυχώς έχω θέματα στον υπνο μου και φοβάμαι μη πεθάνω. Έχω κρίσεις πανικού στον υπνο και έχω ξυπνήσει πολλές φορές με την αίσθηση ταχυκαρδίας η έκτακτης δεν ξέρω πως να το εξηγήσω. Το τελευταίο που μου έσκασε ήταν στον υπνο μου να ξυπνάω νιώθοντας τη καρδιά μου να χτυπά γρήγορα πολύ και μετά πολύ δυνατά και αργά. Δεν ξέρω όμως αν το έζησα η το είδα στον ύπνο μου. Νομίζω το έζησα γιατί δεν ήταν η πρώτη φορά. Φοβάμαι. Πως μπορώ να καταγράψω κάτι τέτοιο? Πως να το κάνω? Είναι στον υπνο. Κι αν πεθάνω στον υπνο μου? Πολλοί πεθαίνουν από καρδιά στον υπνο τους. Συγνώμη που ανοίγω θέμα ξανά. Θα ήθελα να μάθω αν έχεις κάποιος παρομοι εμπειρία με τον υπνο. Βοήθεια. Το άγχος μου έχει ξεπεράσει κάθε όριο.
    Γίνονται αυτά στην φάση του REM ύπνου που το σώμα βρίσκεται σε πλήρη διέγερση λόγω εγκεφαλικής δραστηριότητας. Μην ανησυχείς.

    Είσαι σε πλήρη κατάσταση άγχους, προφανώς. Ο εγκέφαλος στέλνει οξυγόνο στο σώμα για το fight or flight αλλά επειδή δεν είσαι σε κατάσταση να παλέψεις ή να τρέξεις, το σώμα δεν ξέρει τι να το κάνει. Αυτό μετατρέπεται σε διοξείδιο του άνθρακα, το οποίο είναι υπεύθυνο για τα τσιμπήματα στην καρδιά, τα δυνατά χτυπήματα κλπ. Εσύ τα νιώθεις όλα αυτά και φοβάσαι περισσότερο, με αποτέλεσμα να στέλνει πάλι οξυγόνο ο εγκέφαλος για fight or flight που δεν το χρειάζεσαι και ο κύκλος συνεχίζεται. Προφανώς παθαίνεις κρίσεις πανικού στον ύπνο σου, δεν θα μου έκανε εντύπωση και όταν είσαι ξύπνια.

    Όλα αυτά είναι ακίνδυνα. Όταν λέμε ακίνδυνα, ακίνδυνα. Και δεν τα λέω εγώ, τα λένε οι ψυχίατροι. Το έμφραγμα λόγω άγχους είναι μύθος, σαν τον Άγιο Βασίλη, δεν υπάρχει.

    Δοκίμασε όταν συμβαίνει αυτό να συγκεντρώσεις τον εγκέφαλο σου αλλού. Πχ κάνε μια δύσκολη πράξη, έναν πολλαπλασιασμό με δύο διψήφια ή συγκεντρωσου και αναγνώρισε μερικά αντικείμενα στον χώρο σου, ονομάζοντας τα φωναχτά. Ένα μπλε στυλό, μια κόκκινη τσάντα, ένα καφέ σκαμπό κοκ. Δώσε ένα λεπτό στον εγκέφαλό σου να καταλάβει ότι δεν υπάρχει κίνδυνος και να κλείσει αυτές τις αντιδράσεις.

    Όταν ηρεμήσεις ξεκίνα προπόνηση με ασκήσεις χαλάρωσης, ανάσες κλπ. Μη βαρεθείς να το κάνεις, είναι δύσκολο να γίνει επί τόπου και χρειάζεται καθημερινή προπόνηση να γίνουν κτήμα σου. Έτσι, με τα πρώτα σημάδια μπορείς να ξεκινάς αυτόματα και να το μαζεύεις νωρίς πριν επεκταθεί. Θέλει καιρό γι'αυτό σου λέω ξεκίνα την προπόνηση.

    Και προφανώς πρέπει να μιλήσεις με έναν άνθρωπο να μανατζαρεις φαρμακολογικα το άγχος σου σε πρώτη φάση και να ανακατασκευασεις τις σκέψεις και τις συμπεριφορές που σε αγχώνουν.

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2022
    Location
    Athens
    Posts
    32
    Είχα τέτοια πέρυσι για αρκετούς μήνες. Αρχικά κοιμόμουν κανονικά και το μαρτύριο ξεκίναγε γύρω στις 3 τη νύχτα. Εκεί που πήγαινα να κοιμηθώ νόμιζα ότι σβήνω και πεταγόμουνα αγχωμένος, ενίοτε με ταχυκαρδία. Είχα συσπάσεις μυών, ένιωθα και μια γενικότερη δυσφορία, δε μπορούσα να βρω μια στάση για να νιώθω άνετα. Ήταν από το άγχος. Μην ανησυχείς είναι καθαρά στο μυαλό σου. Εσύ έχεις βρει όμως το υπόβαθρο, τι σε αγχώνει; Εμένα ήταν για τα οικονομικά κυρίως ίσως και άγχος από την πανδημία που παρουσιάστηκε με διαφορά φάσης.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    141
    Εμένα αυτό μου είχε συμβεί μόνο την περίοδο που είχα κάνει το εμβόλιο κατά του κορονοϊού. Λόγω το ότι ακούγονταν διάφορα πως μπορεί να έχεις σαν ανεπιθύμητη παρενέργεια θάνατο συν το ότι είχα ακούσει και για περιπτώσεις (ελάχιστες) που έπαθαν ανακοπή καρδιάς ξαφνικά ή ακόμα και στον ύπνο τους φοβόμουν ότι θα συμβεί κάτι αντίστοιχο και σε μένα. Αλλά με το καιρό αφότου διαπίστωσα ότι δεν πρόκειται να συμβεί κάτι τέτοιο και ότι απλά ο φόβος είναι προϊόν του εγκεφάλου μου το ξεπέρασα. Σε άλλη περίπτωση (χωρίς να υπάρχει κάποια αφορμή) δεν μου έχει συμβεί.
    Θα σου πρότεινα όσο δύσκολο και αν φαντάζει να χαλαρώσεις και να μην αφήνεις τις αρνητικές σκέψεις να σε επηρεάζουν. Όσο πιο γρήγορα συνειδητοποιήσεις ότι ο φόβος είναι απλά στο μυαλό σου και πως αντικειμενικά δεν «κινδυνεύεις» από κάτι τότε θα απαλλαγείς και από αυτά που βιώνεις καθημερινά.

  6. #6
    Vaggg
    Guest
    Χαλάρωσε, αν πεθαίνεις στον ύπνο σου μια χαρά, ούτε που θα το καταλάβεις, τι αγχώνεσαι? Χαλάρωσε, ηρέμησε και ζήσε σαν άνθρωπος την ζωή σου, όλοι πεθαίνουμε τι τρελαίνεσαι?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Και εγώ έχω ξυπνήσει μια φορά στον ύπνο μου λόγω απανωτών έκτακτων. Φυσικά αυτό συνέβη σε μια περίοδο ακραίου άγχους. Δεν παθαίνεις έμφραγμα λόγω άγχους. Πηγαίνω τακτικά σε καρδιολόγο και αυτό που τον ενδιαφέρει να ρυθμίσουμε είναι η χοληστερίνη και η υπέρταση και το κάπνισμα. Το αν έχω ή δεν έχω άγχος δεν είναι κάτι που τον ανησυχεί. Για να νιώσεις εσύ ήρεμα θα σε συμβουλευα να πας σε καρδιολόγο να κάνεις τριπλεξ και χολτερ Ρυθμού. Μόλις σου πει ότι δεν έχεις κάτι παθολογικό, θα ηρεμήσεις κατά το ήμισυ επειδή θα σου φύγει ο φόβος του θανάτου. Από εκεί και πέρα θα πρέπει να γράψεις σε ένα χαρτάκι τί είναι αυτά που σε αγχώνουν, πώς μπορείς να τα λύσεις, και αν δεν μπορείς να τα λύσεις, τότε απλά να τα προσπεράσεις και να αποστασιοποιηθείς.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Villagkouras View Post
    Το έμφραγμα λόγω άγχους είναι μύθος, σαν τον Άγιο Βασίλη, δεν υπάρχει.
    Προφανως διοτι οι αρτηριες δεν φραζουν λογω αγχους... Φραζουν απο λιπη και κακη διατροφη γενικοτερα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Δεν ξέρετε πόσο με βοηθάτε. Προσπαθώ καθημερινά να είμαι όσο πιο ηρμη γίνεται. Ποτε δεν πίστευα ότι το άγχος μπορεί να επηρεάσει τόσο τη ζωή μου. Ποτε δεν πίστευα ότι έχει τόση δύναμη. Έχω βάλει και χολτερ και έχω τρέξει σε γιατρούς. Ο ένας γιατρός με το χολτερ μου είπε ότι είδε κάτι σαν κοιλιακό αποκλεισμό και πήγα και στον γιατρό της μαμάς μου μετά και μέτρησε ακόμα και με χάρακα την ένδειξη που έβλεπε ο άλλος γιατρός και μου είπε πως δεν είναι τίποτα. Όταν ήμουν μικρή ένας φίλος του μπαμπά μου πέθανε στον υπνο του πολύ νέος. Δεν ξέρω γιατί αλλά από παιδάκι μου έχει μείνει αυτό και έγινε φόβος που με ακολουθεί χρόνια. Ειδικά σε περιόδους άγχους και από όταν μπήκαν στη ζωή μου οι έκτακτες. Φοβάμαι πολύ. Έτσι έχει δημιουργηθεί όλο αυτό. Γι αυτό με φοβιζουν όλα αυτά.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    20
    Ειμαι νεο μελος εδω και διαβασα το thread και σε καταλαβαίνω πλήρως το τελευταίο διάστημα πετάγομαι στον ύπνο μου. κοιμάμαι ίσως 5 λεπτά και πετάγομαι ξαφνικά λες και με χτύπησε κεραυνός και εχω διαλλειματα μεταξυ του υπνου. Εχθες βίωσα και κρίση πανικού αφότου βγήκα από τον ύπνο κατα τις 1 και 30. νιώθω διαφορά το τελευταίο διάστημα. Χολτερ δεν έχω βάλει αλλά να πω την αλήθεια θέλω επειδή κάνω διδυμιες που προφανώς είναι από τα ψυχιατρικά μου. Μου έκαναν τριπλεξ δεν έδειξε κάτι. και εγώ έχω τον ίδιο φόβο με εσένα μαζί με το να μην πεθάνω και έχω μετάνοιες στην ζωή μου ή δεν έχω κάνει κάποια πράγματα που θέλω. Πάντα υπηρχε μέσα μου αλλά από τότε που έπαθε ένα χοντρό θέμα η μάνα μου έγινε το trigger στο μυαλό μου και ήρθαν και επιτα πόσα αλλά τα οποία ζω τώρα. Κουράγιο μόνο μπορώ να πω και εύχομαι να βρεις λύση

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Εύχομαι το ίδιο και σε εσένα και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Δυστυχώς όταν ξαπλώνω έχω έκτακτες και ξυπνάω το βράδυ με έκτακτες με αρρυθμίες και ταχυκαρδία. Κόβεται η ανάσα μου και νομίζω ότι θα μείνω καμιά ώρα. Τι να πω. Δυστυχώς έχω έκτακτες πολλές. Εσύ πόσο καιρό το έχεις?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Εύχομαι το ίδιο και σε εσένα και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Δυστυχώς όταν ξαπλώνω έχω έκτακτες και ξυπνάω το βράδυ με έκτακτες με αρρυθμίες και ταχυκαρδία. Κόβεται η ανάσα μου και νομίζω ότι θα μείνω καμιά ώρα. Τι να πω. Δυστυχώς έχω έκτακτες πολλές. Εσύ πόσο καιρό το έχεις?
    Δοκιμασες μελατονινη, βαλεριανα κτλ. για να βελτιωσεις τον υπνο σου;

Similar Threads

  1. Φοβάμαι μην πεθάνω!!!
    By Antonio Matsoma in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 19-04-2018, 11:00
  2. Φοβάμαι μήπως πεθάνω και δεν προλάβω να ζήσω..
    By Ζωή96 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 31-08-2012, 20:10
  3. Σενάρια στον ύπνο μου
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 28-05-2012, 06:24
  4. Φοβάμαι να κοιμηθώ, φαινόμενα παράλυσης και βουητό όταν "περνάς" στον ύπνο...
    By sapsalo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 15-07-2011, 22:36
  5. τικ στον ύπνο
    By Vivickoula in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2010, 11:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •