Κατι μου βρηκαν στα πνευμονια (σκιες) και δεν μπρορω να κοψω το ατμισμα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    169

    Κατι μου βρηκαν στα πνευμονια (σκιες) και δεν μπρορω να κοψω το ατμισμα.

    Γραφει: "Διασπαρτες καλώς περιγεγραμενες μικροοζιδιακες σκιασεις αμφοτεροπλευρα". Ξερει κανεις τι σημαινει? Αποτι διαβαζω στο νετ ειναι καλοηθεις. Ξερω οφειλεται στο καπνισμα (πρην καπνιστης) και στο ατμισμα τα τελευταια χρονια. Δεν μπορω να το κοψω και πρεπει. Αλλα ειναι γλυκια η πρεζα... Δεν μπορω να με φανταστω χωρις ηλ. τσιγαρο. Μια βοηθεια.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    89
    Αμα ειναι αυτο που λες, οχι θα το ειχες κοψει.... Αλλα χιλια κομματια θα το ειχες κανει. Κοιτα να μαθεις τι ειναι αυτο απο γιατρο και ασε το φορουμ.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    89
    Να ξερεις κατι παντως. Αν εξαιρεσεις την νικοτινη που βαζουν μεσα στο υγρο, επιστημονικα ο ανθρωπινος πνευμονας εχει φτιαχτει για να εισπνεει ατμοσφαιρα με υδρατμους και οχι ξηρο αερα η ξηρο καπνο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    169
    Quote Originally Posted by OnlyVape View Post
    Να ξερεις κατι παντως. Αν εξαιρεσεις την νικοτινη που βαζουν μεσα στο υγρο, επιστημονικα ο ανθρωπινος πνευμονας εχει φτιαχτει για να εισπνεει ατμοσφαιρα με υδρατμους και οχι ξηρο αερα η ξηρο καπνο
    Το ξερω φιλε μου. Αλλα οπως εγραψα παραπανω ειναι "γλυκια η πρεζα". Εχω ρωτησει γιατρους μεσω νετ αλλα δεν εχω λαβει ακομα καποια απαντηση.

    Αν υπαρχει εδω καποιος γιατρος καλοδεχουμενη η γνωμη του - ας ειναι και ψυχιατρος καποια γνωση θα την εχει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    169
    Αντεξα 11 ωρες... Αλλα λυγισα πριν λιγο και ατμισα. Ειναι πολυ δυσκολο ολο αυτο. Δεν μπορω να με φανταστω χωρις το ηλ. τσιγαρο μου. Κολαση. Σαν να καιγεσαι μεσα σου και ολος ο οργανισμος να ζηταει τη δοση σου.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    89
    Αστο σε μια ακρη και κανε απο 300 τζουρες παραδειγμα την μερα κανε 100-150 μερα με την μερα θα το ελαττωσεις, γιατι στην ουσια αυτο που σε κραταει ειναι η νικοτινη, και στην πραγματικοτητα απο τις 300 παραδειγμα την μερα τζουρες εσυ ζητημα να χρειαζεσαι τις 100 ισα ισα να παρεις την νικοτινη.
    Παρε και ενα μπεγλερι η φτιαξε ενα χειροποιητο σαν και μενα να ξεχνιεσαι. Πιστευω θα βοηθησει αρκετα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    169
    Λοιπον πηγα σε γιατρο μου ειπε δεν ειναι κακοηθεια ολα καλα - και το εξελαβα ως "πρασινο φως" για να συνεχισω την ενασχοληση με το "αθλημα". Σωστα???

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Lord of Light View Post
    Λοιπον πηγα σε γιατρο μου ειπε δεν ειναι κακοηθεια ολα καλα - και το εξελαβα ως "πρασινο φως" για να συνεχισω την ενασχοληση με το "αθλημα". Σωστα???
    ειναι κι αυτο ενας τροπος να το εκλαβεις.
    μπορεις επισης να το εκλαβεις σαν αλλη μια ευκαιρια για καλη υγεια, αν αποφασισεις να κοψεις ανθυγιεινες συνηθειες..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,447
    και εγω ατμιζω κι καπνιζω περιστασιακά ΔΕ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΤΟΝ ΚΑΠΝΟ ΚΑΤΩ καντο κι εσυ θα ειναι καλύτερα και δε θα χασεις την απόλαυση κι δε θα κανεις κακο στα πνευμονια σου.παρε τσιγαρετο ηλεκτρονικά χωρις νικοτίνη θα ειναι ελαφριά κι μην τα κατεβάζεις στο πνευμόνι αυτα που ρουφας .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    169
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    και εγω ατμιζω κι καπνιζω περιστασιακά ΔΕ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΤΟΝ ΚΑΠΝΟ ΚΑΤΩ καντο κι εσυ θα ειναι καλύτερα και δε θα χασεις την απόλαυση κι δε θα κανεις κακο στα πνευμονια σου.παρε τσιγαρετο ηλεκτρονικά χωρις νικοτίνη θα ειναι ελαφριά κι μην τα κατεβάζεις στο πνευμόνι αυτα που ρουφας .
    Πρωτα απολα: και να μην κατεβαζεις τον καπνο κατω ειναι και αυτο επιζημιο για την υγεια το εχω διαβασει. Δεν ειναι το ιδιο με το να το κατεβαζεις κατω αλλα ειναι για το στομα. Για τον ατμο δεν ξερουμε ακομα σιγουρα.

    Επισης αν δεν το κατεβαζεις κατω δεν ειναι απολαυστικο ειναι ουτε μιση απολαυση. Δεν μπορω να το κανω προσωπικα. καλυτερα να μην ατμιζω καθολου.

    Δεν καπνιζω εδω και χρονια ατμιζω αποκλειστικα. Προσπαθησε να κανεις το ιδιο ΜΕ νικοτινη τουλαχιστον τον πρωτο καιρο για να σε πιασει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,447
    εγω ποτε δε το κατεβάζω κατω κι ειναι μια χαρα . εχω δοκιμάσει κι να το κατεβασω στο πνευμόνι μα δε το αντέχω το θεωρώ οτι δε χριαζετε . ειν οπως το εχεις συνηθίσει κι ολας κατι . :)
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Similar Threads

  1. Σα να Κυνηγώ Σκιές, 30 Χρόνια
    By Spi01 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 2
    Last Post: 18-03-2023, 19:27
  2. βρηκαν νεο συστημα εκβιασμου
    By αλεξανδρος_77 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 05-11-2020, 17:41
  3. Άγχος η πρόβλημα στα πνευμόνια
    By Kokle99 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 13
    Last Post: 18-03-2019, 10:34
  4. Βρηκαν γιατι αποτυγχανει η διαιτα..
    By dominiki in forum Παχυσαρκία
    Replies: 4
    Last Post: 01-09-2011, 23:05
  5. ΔΕΝ ΘΑ ΚΟΨΩ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ...ΘΑ ΚΟΨΩ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΩ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 122
    Last Post: 24-04-2010, 11:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •