Όνειρα παράξενα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Όνειρα παράξενα

    Τα όνειρα που βλέπω είναι σχεδόν πάντα εφιάλτες. Πρόκειται για όνειρα που έχουν χαρακτήρα έντονο στην βίωση μέσα στον ύπνο, σαν κάτι ζωντανό. Ο εαυτός μου δεν είναι ένας τρίτος που τον βλέπει η θέαση της ονειρικής κατάστασης, αλλά η θέαση είανι ο εαυτός μου όπως συμβαίνει στην καθημερινή μας ζωή είτε με το να παρακολουθείς ή με το να συμμετέχεις. Πρόκειται για τα όνειρα αμέσως πριν ξυπνήσω τα οποία προφανώς είναι αυτά που θυμόμαστε, είτε το ξύπνημα είναι φυσιολογικό είτε απότομο λόγω του ονείρου.

    Κατ' ουσίαν, αυτοί οι εφιάλτες αφορούν σχεδόν πάντα τα ίδια θέματα όπως, απροετοίμαστος για τις τελικές σχολικές εξετάσεις σε πεντέξι μαθήματα ενώ πλησιάζει η περίοδος των εξετάσεων, διακίνηση μου μέσα μεγάλα και πολύπλοκα κτήρια όπου ξεκινόντας από το σωστό σημείο καταλήγω αλλού μέσα στο κτήριο, αναμονή άφιξης τουρκικού στρατού όπου τους βλέπεις από μακριά ή είσαι με άλλους όπου κυριαρχεί αυτή η αναμονή, κατάσταση υποχρεωτικής επανακατάταξης στο στρατό ευρισκόμενος σε στρατόπεδα ή χώρους άσκησης ενώ στην πραγματικότητα έχω απολυθεί από το στρατό, βίωση παρουσίας αγαπημένων προσώπων που έχουν πεθάνει και λυπηρής συσχέτισης μαζί τους. Βλέπω και άλλα όνειρα τα οποία αφορούν στο εργασιακό ή κοινωνικό μου καθημερινό περιβάλλον, κυρίως και πάλι αρνητικού χαρακτήρα που είναι απόρροια αρνητικών σκέψεων ή γεγονότων της καθημεριμότητας μου. Όμως, αυτά που κατά κανόνα βλέπω με τον έντονο χαρακτήρα που περιέγραψα είναι αυτά που προανέφερα.

    Αναρωτιέμαι αν το υποσυνείδητο μου, διότι απ εκεί ανεβαίνουν τα όνειρα, είναι τόσο διαλυμένο, τόσο πληγωμένο. Από τις μακροχρόνια καθημερινές μου σκέψεις (απωθημένα, απογοητεύσεις, νεύρα κλπ συναφή αρνητικα) αλλά και εμπειρίες, όπου θεωρώ πως πλειοψηφεί το αρνητικό, δεν αμφιβάλλω ότι το υποσυνείδητο μου είναι τέτοια μολυσμένο. Όμως, αυτό που με βάζει σε απορία, αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί να επαναλαμβάνεται το ίδιο θεματολόγιο αφού δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα ποτέ στη ζωή μου με το θεματολόγιο αυτό.
    γιάννης

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    280
    Γεια σου ioannis2,
    Άβυσσος το υποσυνείδητο του ανθρώπου, αν κρίνω και από όνειρα και εφιάλτες που έχω δει και εγώ κατά καιρούς, ευτυχώς έχουν μετριαστει πολύ... Πχ σε αυτά που θυμομουν γιατί ξυπνούσα και ίσως φώναζα κιόλας, συνήθως είναι κάτι φιγούρες, μπορεί άνθρωπος η διάφορα μπαμπουλοειδη όντα από τα οποία αγωνιώ να ξεφύγω. Και να πω ότι βλέπω βίαιες ταινίες η θρίλερ, πια τα έχω σταματήσει, ξέρεις, ειδικά αυτά με κάτι παιδιά φαντάσματα που πετιουνται ξαφνικά από λίμνες η στοιχειωμένα σπίτια και αλλόκοτες φιγούρες από το υπερπέραν. Και δεν είναι ότι φοβάμαι τέτοιες ταινίες, όχι, αν της δω μου φαίνονται ως επί το πλείστον γραφικές... Όμως αν στο υποσυνείδητο καταγράφονται οι εικόνες και βγαίνουν στα όνειρα κατά αυτόν τον τρόπο τρομακτικές? Ποιος ξέρει?
    Έτσι και στα όνειρα που βλέπεις εσύ κάποια επεξεργασία γίνεται φαίνεται και αυτό που με τη λογική, στον ξύπνιο, δεν σε απασχολεί, στον ύπνο μετατρέπεται εφιάλτης. Πάντως όσο και αν φέρνουν δυσφορία κάποια όνειρα, νομίζω είναι και κάτι σαν εκτόνωση από ψυχικές πιέσεις οπότε ας μη δίνουμε πολλή σημασία, για κάποιο λόγο, εκτονώνεται έτσι το νευρικό μας σύστημα.
    Επίσης νομίζω ότι λειτουργεί ο εγκέφαλος, όσον αφορά τα όνειρα, σαν κομπιούτερ με αρχεία και κατεβάζει συγκεκριμένα αρχεία ξανά και ξανά για κάποιο λόγο, το ίδιο ρεπερτόριο. Το δύσκολο είναι ότι δεν μπορούμε να σβήσουμε τα αρχεία αυτά

    Τέλοσπαντων, όσο πιο ήρεμη η ζωή, με στόχο ευχάριστες δραστηριότητες, γεγονότα και πρόσωπα, τόσο μετριάζονται πιστεύω αυτά τα όνειρα.

  3. #3
    Quote Originally Posted by Behappy View Post
    Γεια σου ioannis2,
    Άβυσσος το υποσυνείδητο του ανθρώπου, αν κρίνω και από όνειρα και εφιάλτες που έχω δει και εγώ κατά καιρούς, ευτυχώς έχουν μετριαστει πολύ... Πχ σε αυτά που θυμομουν γιατί ξυπνούσα και ίσως φώναζα κιόλας, συνήθως είναι κάτι φιγούρες, μπορεί άνθρωπος η διάφορα μπαμπουλοειδη όντα από τα οποία αγωνιώ να ξεφύγω. Και να πω ότι βλέπω βίαιες ταινίες η θρίλερ, πια τα έχω σταματήσει, ξέρεις, ειδικά αυτά με κάτι παιδιά φαντάσματα που πετιουνται ξαφνικά από λίμνες η στοιχειωμένα σπίτια και αλλόκοτες φιγούρες από το υπερπέραν. Και δεν είναι ότι φοβάμαι τέτοιες ταινίες, όχι, αν της δω μου φαίνονται ως επί το πλείστον γραφικές... Όμως αν στο υποσυνείδητο καταγράφονται οι εικόνες και βγαίνουν στα όνειρα κατά αυτόν τον τρόπο τρομακτικές? Ποιος ξέρει?Σε διαβεβαιώ ότι οι ταινίες αυτές δεν έχουν καμία σχέση με τα εφιαλτικά όνειρα.
    Έτσι και στα όνειρα που βλέπεις εσύ κάποια επεξεργασία γίνεται φαίνεται και αυτό που με τη λογική, στον ξύπνιο, δεν σε απασχολεί, στον ύπνο μετατρέπεται εφιάλτης.Ίσως δηλαδή είναι καταστάσεις που βιώνω στην πραγματικότητα αλλά η σκε΄ψη μου είναι απορροφημένη αλλού και ξυπνάνε στον ύπνο μου. Πάντως όσο και αν φέρνουν δυσφορία κάποια όνειρα, νομίζω είναι και κάτι σαν εκτόνωση από ψυχικές πιέσεις οπότε ας μη δίνουμε πολλή σημασία, για κάποιο λόγο, εκτονώνεται έτσι το νευρικό μας σύστημα.Μακάρι να ναι εκτόνωση, αν και δεν πιστεύω ννα ισχύει αφού όπως είπα επαναλαμβάνονται τα ίδια όνειρα. Ίσως και να ναι βαθιά ριζωμένο κακό που θέλει πλήρη εκτόνωση και πλήρη αποξένωση από κάθε τι στο περιβάλλον μου το ποίο έχει σχεση μ αυτά.
    Επίσης νομίζω ότι λειτουργεί ο εγκέφαλος, όσον αφορά τα όνειρα, σαν κομπιούτερ με αρχεία και κατεβάζει συγκεκριμένα αρχεία ξανά και ξανά για κάποιο λόγο, το ίδιο ρεπερτόριο. Το δύσκολο είναι ότι δεν μπορούμε να σβήσουμε τα αρχεία αυτά Αυτό το άκουσα κι από ειδικό

    Τέλοσπαντων, όσο πιο ήρεμη η ζωή, με στόχο ευχάριστες δραστηριότητες, γεγονότα και πρόσωπα, τόσο μετριάζονται πιστεύω αυτά τα όνειρα.
    Οι καταστάσεις της δικής μου ζωής δεν με αφήνουν να ηρεμώ. Απλά επιζητώ δραστηριότητες που μου προσφέρουν γαλήνη, τα οποία νιώθω ως δημιουργία για μένα, παρότι κινούμε στον ίδιο κυκεώνα. Άσχημο πράγμα μέσα στη νύχτα όταν ξυπνώ να μου ρχονται απωθημένα, άλλα από τους εφιάλτες που μπορεί να δα αμέσως πριν.
    γιάννης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,402
    Καλησπέρα ioannis2 . Σε καταλαβαίνω γιατί κάποτε συνεχώς έβλεπα κι εγώ συνεχώς εφιάλτες και μαύρα όνειρα. Κάποτε έκανα μαύρο, κι από τότε έβλεπα συνεχώς εμμονικά μια πρώην κολλητή μου, κάθε βράδυ και με κάθε ιστορία. Ήμουν πολύ νευριασμένη. Μίλησα με την ψυχίατρο μου γι' αυτό {χωρίς να της πω ότι έκανα μαριχουάνα} και μου έβαλε Jadix 50mg ή αλλιώς Topamac κι από τότε τα όνειρα μου έγιναν μαγικά! Δεν ξέρω πώς γίνεται αυτό, ίσως να ήταν τυχαίο, απλά ταίριαξε κι έτσι πια ξεμπέρδεψα. Ίσως αν ζητήσεις κάποια ιατρική συμβουλή να βγεις από αυτόν τον εφιάλτη. Επίσης παίρνω zzzQuil που είναι ένα ζελεδάκι για ήσυχο ύπνο το οποίο και αυτό με βοηθάει.... Δεν ξέρω.... Ψάξε... Υπάρχουν λύσεις! Μην πνίγεσαι!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    εγώ συνήθως οι εφιάλτες που βλέπω τελευταία είναι να με κηνυγούν να με σκοτώσουν και εγώ δεν ξέρω πού είμαι για να τρέξω.
    ευτυχώς τα θυμάμαι μέχρι που τα ξεχνάω.

  6. #6
    Quote Originally Posted by vodka View Post
    Καλησπέρα ioannis2 . Σε καταλαβαίνω γιατί κάποτε συνεχώς έβλεπα κι εγώ συνεχώς εφιάλτες και μαύρα όνειρα. Κάποτε έκανα μαύρο, κι από τότε έβλεπα συνεχώς εμμονικά μια πρώην κολλητή μου, κάθε βράδυ και με κάθε ιστορία. Ήμουν πολύ νευριασμένη. Μίλησα με την ψυχίατρο μου γι' αυτό {χωρίς να της πω ότι έκανα μαριχουάνα} και μου έβαλε Jadix 50mg ή αλλιώς Topamac κι από τότε τα όνειρα μου έγιναν μαγικά! Δεν ξέρω πώς γίνεται αυτό, ίσως να ήταν τυχαίο, απλά ταίριαξε κι έτσι πια ξεμπέρδεψα. Ίσως αν ζητήσεις κάποια ιατρική συμβουλή να βγεις από αυτόν τον εφιάλτη. Επίσης παίρνω zzzQuil που είναι ένα ζελεδάκι για ήσυχο ύπνο το οποίο και αυτό με βοηθάει.... Δεν ξέρω.... Ψάξε... Υπάρχουν λύσεις! Μην πνίγεσαι!
    Ξέρω ότι υπάρχουν τέτοεις λύσεις, που ξυπνάς το πρωί και δεν ξέρεις τι έπαιζε ενω κοιμόσουν στο υποσυνείδητο σου ή μπορεί να μην έπαιζε και τίποτα αν τα φάρμακα έχουν την ικανότητα να καταστέλλουν το υποσυνείδητο ως οργανική λειτουργία κατα τη διάρκεια του ύπνου.
    Αυτό που με απασχολεί το οποίο κατ ακρίβειαν ρωτάω στο θρεντ μου είναι γιατί βλέπω συχνά όμοιους εφιάλτες (αυτούς που ανέφερα) ενώ δεν πρόκειται για πράγματα που με βασανίζουν ή με έχουν βασανίσει ή που ελάχιστα με βασανίζουν στην καθημερινή μου ζωή.
    γιάννης

Similar Threads

  1. ΝΙΩΘΩ ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ
    By teodor in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 10
    Last Post: 26-03-2015, 19:56
  2. Replies: 67
    Last Post: 21-01-2015, 07:25
  3. Ψυχικα Ονειρα - Η δυναμη που έχουν τα ονειρα
    By Nightmare111 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 10-02-2012, 19:43
  4. ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΑ ΠΑΡΑΞΕΝΑ
    By konina in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 18
    Last Post: 31-05-2011, 05:36
  5. ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ
    By selas-selas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 30-10-2010, 23:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •