Κοινωνικό άγχος; Γιατί με κοροϊδεύουν; - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 51 of 51
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Χρυσάνθεμο View Post
    Γενικά υπάρχει πολλή κακία στον κόσμο. Υπάρχουν βέβαια και ελάχιστες εξαιρέσεις. Κάποιοι κάνουν προβολή των κόμπλεξ τους πάνω στα πιο ευαίσθητα άτομα.
    Όντως σχεδόν όλα τα προβλήματα ξεκινούν από την παιδική ηλικία, συνεχίζονται στην ενήλικη ζωή και οφείλονται στους γονείς κυρίως ή στους φροντιστές.
    Εμένα οι γονείς μου δεν με ήθελαν και με παράτησαν στην γιαγιά μου η οποία ευτυχώς με υπεραγαπούσε. Ό,τι όμορφο έχω στην ψυχή μου σε εκείνη το χρωστάω. Τα μοναδικά όμορφα παιδικά χρόνια ήταν τα πρώτα της ζωής μου που τα πέρασα στο σπίτι της γιαγιάς μου. Μετά με δέχτηκαν πίσω για να τους υπηρετώ και με χτυπούσαν και με πρόσβαλαν συνεχώς. Και στο σχολείο έτρωγα bullying επειδή είχα ελάχιστα παραπάνω κιλά. Κακοποίηση στο σχολείο, κακοποίηση και στο σπίτι. Πώς να μην φοβάμαι όλο τον κόσμο; Είχα βελτιωθεί κάπως με την ψυχοθεραπεία αλλά τώρα σαν να γυρνάω στα ίδια πάλι επειδή γνώρισα και μερικούς τοξικούς "φίλους" και 1-2 "σχέσεις" στις οποίες μού φέρθηκαν άθλια. Όταν σε κακοποιούν οι γονείς σου είναι σαν να στρώνουν το έδαφος για να γίνεις θύμα του κάθε επιτήδειου.
    Μακρυα από κάθε τοξικό φίλο και από κάθε τοξικό άνθρωπο σου εύχομαι εγώ.
    Μεγάλο ώντας να έχεις περισσότερη τύχη στις διαπροσωπικές σου σχέσεις.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Location
    Στην κοιλια της μητερας μου , ακομη !
    Posts
    131
    Θεματοθετρια , καλησπερα .
    Εχεις βαθια ψυχολογικα προβληματα . Ταιζεις τα συναισθηματα σου με μεγαλες μπουκιες απο ενα μαγειρεμα που εχει συστατικα την κακια , την ζηλια , τον φθονο , καρυκευματα συνωμοσιας , τοξικοτητα και τη παρερμηνεια . Ολα τα παραπανω ειναι κακοπροαιρετης φυσης .
    Εχεις τη ψευδαισθηση οτι η κακοποιηση και το bullying ειναι τα πιο κοινα χαρακτηριστικα ολων των ανθρωπων . Οτι σε στοχοποιουν . Και το βλεπεις συχνα . Ισως και να το προκαταβαλεις . Εχεις μεροληπτικη προκαταληψη .
    Ως ενος σημειου εισαι απολυτως δικσιολογημενη , θεματοθετρια . Μαζι σου . Ως ανηλικη ησουν θυμα ενος αρυθμιστου δυσλειτουργικου περιβαλλοντος . Χιλια δικια και συγγνωμη για αυτα που περασες .
    Αλλα επειτα απο τοσα χρονια συνεχιζεις και βλεπεις σε αγνωστους τη γονεικη παραβατικη συμπεριφορα . Ομως οι αγνωστοι δεν ειναι ουτε οι γονεις σου ουτε οι συμμαθητες σου .
    Ζεις μακρια τους και αναβιωνεις απο μονη σου εκεινες τις συμπεριφορες . Επαναληψη στη επαναληψη . Μια συνεχης λουπα .
    Νομιζω οτι το απολαμβανεις η τουλαχιστο δεν το απεχθανεσαι .. Το εχεις αναγκη να συμβαινει στη ζωη σου .

    Εγω οτι δεν χρειαζομαι , το πεταω , θεματοθετρια . Με βαραινει με τα χρονια . Αλλα καποτε οταν το χρειαστηκα , μου διδαξε κατι . Οτι οι ανθρωποι ειναι μερος της λυσης του προβληματος μου και οχι δεκανικια στη διαιωνιση του .

    Καλο βραδυ απο ενα ψυχωτικο .

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    429

    Angry

    Εχω βαρεθει κυριολεκτικα να μου λενε,"καλο παιδι",δηλαδη,μαλλον εχω το συνδρομο του καλου και σοφτ παιδιου,που ικανοποιει τους αλλους,που δεν μπορει να πει οχι η να βαλει ορια,μη ελκυστικος,μη αρρενωπος,αντιθετως,σοφτ χαρακτηρας,ευαλωτος,βαρετο ς,αδιαφορος και απλα "καλο παιδι".Με εχει κουρασει αυτη η εικονα.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    429

    Exclamation

    Εσεις πως αντιδρατε οταν καποιος σας κοροιδευει η σας σχολιαζει στον εργασιακο χωρο ας πουμε,ειτε φανερα ειτε πισωπλατα σε αλλους,αδιαφορειτε,εκνευρι ζεστε,σας στεναχωρει,αντιδρατε αμεσα και βαζετε ορια,τι ακριβως κανετε?

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    261
    Κάλο είναι να αδιαφορείς και ανταποδίδεις στα ''κοπλιμέντα'' με την πρώτη ευκαιρία.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    429

    Angry

    Θυμαμαι ποσο στεναχωριομουν και πληγωνομουν οταν μπορει να με τρολαριζαν η να με κοροιδευαν για πραγματα οπως,το σχημα των μαλλιων μου,τα κιλα μου,τον τονο της φωνης μου,η να με σχολιαζαν για τον χαρακτηρα μου.Πλεον εχω λιγο ατσαλωθει και μπορω λιγο να το διαχειριζομαι χωρις να πληγωνομαι το ιδιο οπως παλια,προσφατα εμαθα οτι καποιος στην δουλεια ειπε βλακειες για εμενα πισω απο την πλατη μου,ε λοιπον αδιαφορησα,δεν αφησα να με επηρεασει και προχωρησα με μοτο "κοιτα την δουλεια σου".

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Συνδρομο ευρεθιστου εντερου,Αγχος ,κοινωνικο αγχος
    By giotaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 28-05-2022, 13:27
  2. Κοινωνικο Αγχος
    By meppel in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 36
    Last Post: 11-02-2017, 13:59
  3. κοινωνικο αγχος
    By deppie in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 11
    Last Post: 13-09-2014, 18:52
  4. Κοινωνικό άγχος
    By Henry-C2H5OH in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 10
    Last Post: 06-05-2013, 11:32
  5. Κοινωνικο Αγχος
    By Kostas9 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 16
    Last Post: 03-10-2011, 22:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •