Μοναξια καλη μου φιλη...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    1

    Μοναξια καλη μου φιλη...

    Γεια σας.Ειμαι ο Νικος και ειμαι 38 χρονων.Εδω και πολλα χρονια πανω κατω 15 ζω ενα καθημερινο μαρτυριο.Ειμαι εντελως μονος.Ουσιαστικα εχω επαφες μονο με τους γονεις μου οι οποιοι κοντευουν τα 70.Βλεπετε μενω ακομα μαζι τους.Δουλεια δεν εχω φιλους δεν εχω κοπελα δεν εχω τιποτα δεν εχω.Ουτε σε μαγαζια βγαινω ουτε παω διακοπες ουτε τιποτα.Εχω επισκεφτει ψυχολογο και ψυχιατρο παλιοτερα χωρις κανενα αποτελεσμα.Νιωθω σαν σκουπιδι πραγματικα.Δεν με θελει κανενας.Κοντευω τα 40 και δεν εχω κανει κυριολεκτικα τιποτα.Τα παιδια των 20 και των 25 και των 30 χρονων εχουν κανει πιο πολλα απο εμενα.Σπουδες φιλιες σχεσεις διακοπες τα παντα.Δυστυχως εχω σοσιαλ στα οποια εχω μονο συγγενεις και μερικους φιλους απο πολυ παλια και βλεπω τις ζωες που κανουν ολοι οχι μονο οι συγγενεις και οι παλιοι φιλοι.Νομιζω οτι το εχασα πια το τρενο.Δεν θελω και δεν τολμαω να πλησιασω ανθρωπο.Τους βλεπω ολους σαν εχθρους μου.Ακομα και να με πλησιασει καποιος αν μαθει οτι τοσα χρονια δεν βγαινω εξω δεν πηγαινω πουθενα δεν δουλευω στανταρ θα φυγει.Ποιος ξερει τι θα νομιζουν για μενα.Οταν ο αλλος εχει αλλαξει 10 δουλειες η εχει ανοιξει επιχειρησεις η εχει γυρισει ολη την Ευρωπη η ολα τα μαγαζια με εμενα θα ασχοληθει?Υπαρχει περιπτωση καποιος να ξαναπαει στο ιδιο μαγαζι η στο ιδιο μερος για πολλοστη φορα επειδη δεν πηγα εγω?Οχι συνηθως αν καποιος παει σε ενα μερος μια φορα αντε δυο δεν ξαναπηγαινει μετα το βαριεται.Ο κοσμος ειναι κακος γενικα και κοιταει πως θα μειωσει κι αλλο οποιον ειναι παρακατω απο εκεινον.Ολοι κοιταν το συμφερον τους.Γι αυτο δεν πλησιαζω κανεναν γιατι ξερω 100 τις 100 οτι αν μαθει τι παιζει θα γελαει και θα φυγει.Στην ηλικια που ειμαι πολλοι εχουν οικογενεια οποτε ειναι πιο δυσκολο να βρω καποιον για φιλια σχεση κλπ.Αλλα ακομα και σε πιο μικρους και μικρες να απευθυνθω,σιγα που θα ασχοληθουν οταν μαθουν οτι δεν εχω κανει τιποτα εδω και 15 χρονια σε ολα και ειμαι κλεισμενος σε ενα δωματιο.Τον τελευταιο καιρο πινω καθημερινα 1 μπουκαλι κρασι αλλα γινομαι χειροτερα.Ειναι πολυ αργα πια να τα αλλαξω ολα.Δυστυχως την ξεφρενη ζωη των 20αρηδων και των 30αρηδων δεν την εζησα ποτε και δεν μπορω να την ζησω πια.Με αυτο το παραπονο θα φυγω.Οσο αντεξω κλεισμενος σε ενα δωματιο.Υπαρχουν στιγμες που ελεγα μακαρι να μην ειχα γεννηθει ποτε...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,807

    Exclamation

    ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΣΕ ΝΙΩΘΩ ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΣΜΟ ΑΠΟΞΕΝΩΜΕΝΟ ΜΕ ΚΑΚΙΕς ΑΝΤΙΠΆΘΕΙΕς ΚΑΛΟ ΔΕ ΧΡΩΣΤΑΝΕ ΝΑ ΠΕΙ Ο ΕΝΑς ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΚΙ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΣΟΙ ΤΡΩΜΕ ΑΠΟΡΙΨΑΡΑ ΓΕΝΙΚΑ . Η ΜΟΝΑΞΙΑ ΣΥΧΝΑ ΕΙΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΙ ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙς ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΞΗΓΉΣΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΚΙ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΦΑΝ . ΝΑ ΞΕΡΕΙς ΤΟ ΠΙΟΤΙ ΔΕ ΕΙΝ ΛΥΣΗ ΑΔΕΡΦΕ ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΩ ΠΕΡΝΑΩ ΔΥΣΚΟΛΑ ΜΕ ΜΙΑ ΜΑΝΑ ΕΠΙΚΡΙΤΙΚΗ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΗ ΜΟΝΙΜΟς ΜΕ ΜΕΤΑΧΕΙΡΊΖΕΤΑΙ ΣΑ ΝΑΜΕ Η ΥΠΗΡΕΤΡΙΑ ΤΗς ΚΙ ΚΑΤΙ ΚΑΤΩΤΕΡΟ ΤΗς . ΦΙΛΟΥς ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΔΕΙΓΜΑ ΔΕ ΕΧΩ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΓΥΡΟ ΜΕ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΝ ΜΕ ΕΠΙΚΡΊΝΟΥΝ ΜΕ ΑΝΤΙΠΑΘΟΎΝ ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΚΆΝΩ ΝΑ ΤΟΥς ΠΛΗΣΙΆΣΩ ΧΙΛΙΕς ΕΥΓΕΝΙΚΕς ΠΡΑΞΕΙς ΚΙ ΑΝ ΚΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟΥς ΜΙΑ ΒΛΑΚΕΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΘΑ ΘΥΜΟΎΝΤΑΙ ΚΙ ΘΑ ΜΕ ΒΑΖΟΥΝ ΜΠΡΟς . Ας ΠΡΟΦΥΛΑΣΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΓΡΙΕΨΕΙ . ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΟΥς ΣΥΝΑΝΘΡΏΠΟΥς ΜΑ Ας ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΙ ΜΕΡΙΚΑ ΟΡΙΑ ΜΗΝ ΜΑς ΤΑ ΠΡΟΣΒΑΛΟΥΝ .

    ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΑΝ ΔΕΙς ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΔΕς ΑΥΤΟ ΠΑΡΕ ΤΗΛ ΕΔΩ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΙΣΟΥΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙς ΠΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ .
    https://www.milamou.gr/
    Last edited by asperger39; 13-02-2024 at 17:58.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    νηματοθετη πρεπει να σκεφτεις πια ειναι η λυση για ολα αυτα και να μην καθεσαι και τα περιπλεκεις τοσο πολυ.
    ξεκινα κανονιζοντας να εισαι οικονομικα ανεξαρτητος βρισκοντας μια η πολλες δουλειες χωρις τις βλακεις που κανουν αλλοι του τυπου δεν δουλευω γιατι δεν με πληρωνουν καλα η δουλευω πολυ η με εκμεταλευονται και αλλα τετοια. ακομα και 20 ευρω την μερα να σου δινουν για εργασια ειναι πολυ καλα για το ξεκινημα σου.σημερα ειναι ευκολο να βρεις μια δουλεια απο πλυσιμο τζαμιων σε καταστηματα ως διανομεας με μηχανακι η σε χωραφι η σε καποιο νησι το καλοκαιρι η τον χειμωνα κτλ κτλ ευκαιριες υπαρχουν.
    μεσω της δουλειας θα δεις οτι ειναι ευκολο να κανεις κοινωνικες σχεσεις απο τις οποιες μερικες θα εξελιχθουν σε κατι περισσοτερο ακομα και σε φιλιες. μην ξεχνας οτι οικονομικα τα πραματα ειναι δυσκολα για ολους τους νεους γιατι τετοιος εισαι και εσυ δεν σε εχουν παρει τα χρονια ετσι αμα δουλευεις θα εισαι απλα ενας απο τους πολλους που τα φερνουν δυσκολα βολτα. να εχεις θαρρος και πιστη στον εαυτο σου και να μην σε νοιαζει τι λενε αλλοι η τι φανταζεσαι οτι λενε για εσεναν.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    14
    Φυσικο φενομενο της εποχης μας , το χω παθει και εγω , με λενε Σπυρο απο Αττικη ειμαι 53 , ολοι μας εχουν καθημερινα προβληματα παρα πολλα , κανε ενα βημα σιγα σιγα , τα εχεις μπερδεμενα στο μυαλο σου ... πηγαινε μια βολτα στην θαλασσα εαν ειναι κοντα σου εστω και μονο σου χαλαρωσε σκεψου , το ποτε δεν ειναι λυση , μπορεις πολλα εισαι δυνατος .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    262
    Nick86. Δεν είσαι ο μόνος και μην σκέπτεσαι τι θα πουν οι άλλοι.
    Δεν δούλεψες ποτέ? Χωρίς σπουδές και προυπηρεσια είναι δύσκολο να βρεις κάτι αλλά μην το θεωρείς εμπόδιο, πολλοί στην ηλικία σου έχουν πτυχίο και δεν το αξιοποίησαν πουθενά και κάποιοι αλλάζουν δουλειά βρίσκουν κάτι εντελώς άσχετο με αυτό που έκαναν. Αν ζεις στην επαρχία σε ξέρουν και δεν μπορείς να πεις ψέματα πρέπει να ψάξεις σε άλλη περιοχή. Αν δεν έχεις ένσημα μπορείς να πεις πως δούλευες ανασφάλιστος, σε μια άσχετη δουλειά απο αυτή που θα απευθυνθείς (σε πωλήσεις ρούχων , σερβιτόρος, σε βενζινάδικο, σε μεταφορική κ.α). Για σχέση δεν τους αφορά ούτε θα ζητήσουν αποδείξεις ανύπαντρος χωρίς υποχρεώσεις είσαι, αυτό είναι θετικό για μια θέση εργασίας.Οι αργόσχολοι που πάνε διακοπές και βγαίνουν καθημερινά έξω δεν θα έχουν πρόβλημα αν πας μαζί τους ,αν είσαι ψυχολογικά καλά (ευδιάθετος , χαρούμενος και έχεις όρεξη για διασκέδαση ). Είσαι μόνος όπως χιλιάδες άλλοι ανεξαρτήτου ηλικίας.
    !!!ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΟ ΠΟΤΟ !!!
    Θα σου έλεγα να παντρευτούμε (τώρα που μπορούμε να ενώσουμε τις μοναξιές μας) αλλά θα σε κάψω εγώ βαριέμαι τις διακοπές και τις εξόδους ούτε έχω φίλους. Σπούδασα και μετά τον στρατό πέρασαν 12 χρόνια χωρίς διακοπές , εξόδους ,φίλους.
    Βρήκα δουλειά τυχαία άσχετη με το πτυχίο γιατί ντρεπόμουν κόντευα τα 30 για να πάρω το πρώτο ένσημο, δεν ήθελα να γίνω αγρότης και να ασχοληθώ με τα χωράφια μας. Δεν ντρέπομαι που ζω κλεισμένος στο σπίτι, ούτε με έχουν στην απομόνωση οι συνάδελφοι, κάποιοι προσπαθούν να με σηκώσουν απο τον καναπέ αλλά δεν θέλω. Σε συζητήσεις που κάνουμε πάνω στο θέμα κάποιοι παντρεμένοι με παιδιά με ζηλεύουν γιατί αυτοί είναι υποχρεωμένοι να πάνε διακοπές και να βγαίνουν έξω ενώ δεν τους αρέσει υπάρχουν και κάποιοι που κατηγορούν βέβαια τον ένα σύζυγο οτι δεν θέλει και τον τρέχουν με το ζόρι. Υπάρχουν και ανύπαντροι που είναι σπίτι -δουλειά, δεν τους επιτρέπουν τα οικονομικά όταν ζουν με το μεροκάματο...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    6
    Ξεκόλλα φίλε.Πολλοί άνθρωποι είναι μόνοι τους.Δεν είναι τέλεια η ζωή όλων των άλλων,έχεις υπερεκτιμήσει επίσης τη λέξη μαγαζί.Υπάρχουν άνθρωποι που από επιλογή θέλουν να μένουν μόνοι τους.Τους αρέσει καλύτερα.Βρες τα λίγο με τον εαυτό σου,πήγαινε τον καμιά βόλτα.Μην σε νοιάζει τι λένε οι άλλοι.Αν ο άλλος είναι σκατόψυχος,που πάρα πολλοί είναι ή κουτσομπόλης δικό του κουσούρι είναι.Σεβάσου τον εαυτό σου,νοιάξου λίγο γίαυτόν,προστάτεψε τον.Η σχέση μας με τον εαυτό μας είναι πιο σημαντική από το να βγαίνουμε σε ένα μαγαζί.Επίσης πολύ σημαντικό,ο καθένας στη ζωή υποφέρει έχει τις δικές του έγνοιες μην νομίζεις κάθεται να σκεφτεί τι κάνει ο άλλος. για πολύ.Τέλος ας τους νεαρούς,ο καθένας είναι διαφορετικός.Άλλες καταστάσεις και άλλες ευκαιρίες έχει ο καθένας στη ζωή του.Κοίτα το παρόν και το μέλλον γιατί δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για το παρελθόν,πέρασε.Το ποτό είναι μια μεγάλη βλακεία,είναι υποτιμητικο.Κόφτο άμεσα και ανέλαβε ευθύνες.Δεν είσαι μικρό παιδί.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    155
    Δεν είσαι ο μόνος σε αυτή την κατασταση!Στο επιβεβαιώνω και γω γιατί βρίσκομαι σε παρόμοιος κατασταση.Μην κανείς συγκρίσεις,δεν οδηγούν πουθενά και σε κάνουν άδικα χειρότερα.

Similar Threads

  1. Πιο καλή η μοναξιά??
    By Maraki! in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 68
    Last Post: 17-05-2013, 23:57
  2. Πως να βοηθήσω μια πολύ καλή μου φίλη;
    By Hrw in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 10-06-2012, 23:39
  3. ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΑΡΧΗ ... ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ
    By TzTonia in forum Παχυσαρκία
    Replies: 6
    Last Post: 31-12-2011, 18:20
  4. Πιό καλή η μοναξιά, από σένα που δεν φτάνω...
    By Tass in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 12-07-2007, 01:47
  5. Κατάθλιψη.....η καλή μου φίλη εδώ και χρόνια.
    By japy in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 03-10-2006, 17:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •