Κατάθλιψη και κοινωνική φοβία.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    22

    Κατάθλιψη και κοινωνική φοβία.

    Καλησπέρα, η κατάσταση μου είναι σε ένα επίπεδο που έχω εγκλωβιστεί σε έναν φαύλο κύκλο δίχως να έχω βρει κάποια λύση, έχω ψυχολογικά θέματα έχοντας περάσει τα 30 μου χρόνια,δεν μπορώ να κοινωνικοποιηθώ και να βρω δουλειά φίλους και γενικά ζωή, μένω σε χωριό κοντά σε μεγάλη πόλη, είμαι παρεξηγημένος άνθρωπος γενικώς πιστεύουν ότι είμαι ομοφυλόφιλος κάτι το οποίο δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, straight είμαι και όλη αυτή η φάση μου έχει κάνει δύσκολη την ζωή έχω αποκτήσει κοινωνική φοβία και δεν μπορώ να βγαίνω από το σπίτι, ορισμένες φορές υπάρχουν και περιστατικά έξω από το σπίτι μου που έρχονται και φωνάζουν ρατσιστικές εκφράσεις νομίζοντας ότι είμαι ομοφυλόφιλος, μένω με την μητέρα μου και τον πατριό μου, όμως θα ήθελα να βρω δουλειά ώστε να σταθώ στα πόδια μου και μακροχρόνια αν καταφέρω να κάνω οικογένεια, κάτι το οποίο βλέπω ως μακρινό σενάριο με την παρούσα κατάσταση, έχω 2-3 φίλους εκτός χωριού με τούς οποίους μιλάω από τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και από το τηλέφωνο δεν θέλω να κυκλοφορήσω μαζί τούς ώστε να μην στιγματίσουν η στοχοποιήσουν και αυτούς, η ζωή μου είναι όλη μέρα σπίτι παίζοντας παιχνίδια στον υπολογιστή και καμία φορά πάω κάνα μεροκάματο οπότε με χρειαστεί ο πατριός μου, τελευταία σκέφτομαι να πάω σε ψυχολόγο ώστε να λάβω φαρμακευτική αγωγή όμως στο παρελθόν αυτό δεν μου είχε βγει σε καλό διότι είχα παρενέργειες από τα ψυχοφάρμακα. Πριν περίπου 5-6 μέρες είχα φτάσει στο απροχώρητο σκέφτηκα να βάλω τέλος στην ζωή μου ώστε να ησυχάσω από όλα, και μου άλλαξε γνώμη ο κολλητός μου φίλος που κάνουμε παρέα από την δευτέρα δημοτικού πολλά χρόνια δηλαδή, μιλήσαμε στο τηλέφωνο και ηρέμησα, δεν ξέρω που να απευθυνθώ και ποιες ενέργειες πρέπει να γίνουν μήπως και ανατραπεί αυτή κατάσταση.

    υγ συγγνώμη αν σας κούρασα με κάτι που για τούς περισσότερους/ες είναι ξένο και άγνωστο,θα είναι νορμάλ να μην λάβω καμία απάντηση απλά ήθελα να το βγάλω από μέσα μου έστω και έτσι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,813
    φιλε τραβα μηνυσεις σε αυτους που σε βρίζουν δε εχουν δικαιωμα αυτοι να λοιδορούν με κατι αστοχο τον αλον . ας εχουν αποδειξεις να τα λεν αυτα διαφορετικα ειν συκοφαντικη δυσφημιση . φιλε κι μενα με λενε ετσι γκει απ το σχολιο με κολλησαν ταμπέλα γιατι δε ειμ νευροτυπικη κι αυτο ειναι αδικο και ασχημο .οτι θελουν ας κανουν οι ανθρωποι που επιλεγουν να παν με το ιδιο φυλο ομως οταν δε εισαι γκει δε μπορουν να στο χρεωνουν αυτο οτι το κανεις .
    Last edited by asperger39; 24-03-2024 at 22:16.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    266
    Δεν είναι ακατόρθωτο να βρεις δουλειά. Αν το πάρεις απόφαση και δεν διαλέγεις θα βρεθεί κάτι , ίσως να ψάξεις κάπου μακριά με διαμονή.
    Υπάρχουν και άλλα άτομα που τους χαρακτηρίζουν ομοφυλόφιλους χωρίς να είναι και έχουν άνοιξε θέμα στο φόρουμ.
    Μην το παίρνεις τόσο βαριά. Υπάρχει η παροιμία καλύτερα να σου βγεί το μάτι παρά το όνομα! Εγώ δεν συμφωνώ , αστούς να λένε εσύ ξέρεις τι είσαι και πρέπει να ζήσεις ελεύθερος. Μήπως απλά ξέρουν ότι σε ενοχλεί και το διασκεδάζουν? Εσύ πως τους αντιμετωπίζεις? Μήπως να περάσεις στην αντεπίθεση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,194
    Γενικά ασπεργκερ,κανείς δεν έχει δικαίωμα να κακοποιεί τους άλλους για κανέναν λόγο!Εγώ λέω φίλε μου αφού έχεις χρήματα να πας και σε ψυχίατρο και σε ψυχολόγο,επειδή δε σου ταίριαξε κάποιο σχήμα φαρμάκων,δε σημαίνει ότι δε θα σου ταιριάξει κάποιο άλλο,μην παρατάς την ζωή σου-πάρε βοήθεια και θα δεις ότι σιγά σιγά θα αρχίσεις να ορθοποδείς...όσο για τα άτομα που σου κάνουν μπούλινγκ δε νομίζω ότι χρειάζεται να δώσεις σημασία,έχεις σημαντικότερα πράγματα να ασχοληθείς και αυτά είναι τα της υγείας σου!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    177
    Φίλε μου νομίζω χρειάζεσαι βοήθεια ψυχιάτρου . Κλείσε ένα ραντεβού και πες του ότι σε προβληματίζει και ότι μας είπες και σε μας

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,813
    Diana1982 σωστη φιλαρακι μου οτι θελεις ας ειν ο καθενας ομως αν δε ειμαι κατι γιατι να με στοχεύουν ?? οι άνθρωποι είναι αμυαλοι αν αυτους τους πεταξουν ετσι αστοχους χαρακτηρισμούς αλλοι θα γινουν τούρμπο ομως χεχεχεε
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Και εγώ θα πρότεινα εφόσον έχεις κάποια χρήματα να επισκεφθείς ψυχολόγο, ψυχίατρο και να βοηθήσεις ώστε να μπορέσεις να πιάσεις και κάποια δουλειά αργότερα.
    Όσο αφορά την κοινωνικοποίηση, είναι δύσκολο αν έχεις κοινωνική φοβία και αυτό είναι που πρέπει να αντιμετωπίσεις πρώτο είτε με αγωγή είτε με ψυχοθεραπεία, είτε και με τα δύο μαζί.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,813
    κατι που βρήκα κι νομιζω οτι αξιζει να δουμε ειναι εύστοχο πολυ

    https://www.youtube.com/watch?v=UkMSEzkjZOg
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,364
    Quote Originally Posted by wolf88 View Post
    Καλησπέρα, η κατάσταση μου είναι σε ένα επίπεδο που έχω εγκλωβιστεί σε έναν φαύλο κύκλο δίχως να έχω βρει κάποια λύση, έχω ψυχολογικά θέματα έχοντας περάσει τα 30 μου χρόνια,δεν μπορώ να κοινωνικοποιηθώ και να βρω δουλειά φίλους και γενικά ζωή, μένω σε χωριό κοντά σε μεγάλη πόλη, είμαι παρεξηγημένος άνθρωπος γενικώς πιστεύουν ότι είμαι ομοφυλόφιλος κάτι το οποίο δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, straight είμαι και όλη αυτή η φάση μου έχει κάνει δύσκολη την ζωή έχω αποκτήσει κοινωνική φοβία και δεν μπορώ να βγαίνω από το σπίτι, ορισμένες φορές υπάρχουν και περιστατικά έξω από το σπίτι μου που έρχονται και φωνάζουν ρατσιστικές εκφράσεις νομίζοντας ότι είμαι ομοφυλόφιλος, μένω με την μητέρα μου και τον πατριό μου, όμως θα ήθελα να βρω δουλειά ώστε να σταθώ στα πόδια μου και μακροχρόνια αν καταφέρω να κάνω οικογένεια, κάτι το οποίο βλέπω ως μακρινό σενάριο με την παρούσα κατάσταση, έχω 2-3 φίλους εκτός χωριού με τούς οποίους μιλάω από τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και από το τηλέφωνο δεν θέλω να κυκλοφορήσω μαζί τούς ώστε να μην στιγματίσουν η στοχοποιήσουν και αυτούς, η ζωή μου είναι όλη μέρα σπίτι παίζοντας παιχνίδια στον υπολογιστή και καμία φορά πάω κάνα μεροκάματο οπότε με χρειαστεί ο πατριός μου, τελευταία σκέφτομαι να πάω σε ψυχολόγο ώστε να λάβω φαρμακευτική αγωγή όμως στο παρελθόν αυτό δεν μου είχε βγει σε καλό διότι είχα παρενέργειες από τα ψυχοφάρμακα. Πριν περίπου 5-6 μέρες είχα φτάσει στο απροχώρητο σκέφτηκα να βάλω τέλος στην ζωή μου ώστε να ησυχάσω από όλα, και μου άλλαξε γνώμη ο κολλητός μου φίλος που κάνουμε παρέα από την δευτέρα δημοτικού πολλά χρόνια δηλαδή, μιλήσαμε στο τηλέφωνο και ηρέμησα, δεν ξέρω που να απευθυνθώ και ποιες ενέργειες πρέπει να γίνουν μήπως και ανατραπεί αυτή κατάσταση.

    υγ συγγνώμη αν σας κούρασα με κάτι που για τούς περισσότερους/ες είναι ξένο και άγνωστο,θα είναι νορμάλ να μην λάβω καμία απάντηση απλά ήθελα να το βγάλω από μέσα μου έστω και έτσι.
    Καλημερα το πρωτο που πρεπει να κανεις στην φαση που εισαι ειναι να κλείσεις αμεσα ενα ραντεβου με ενα ψυχίατρο και μετα να κανεις δουλιτσα με τον ευατο σου ..

    Δυσκολα θα βρεις λυση μονος σου στο λαβυρυνθο που εχεις χαθει .Η καταθλιψη ειναι αποτελεσμα της κοινωνικης σου φοβιας οποτε αυτη πρεπει να δουλεψεις αρχικα !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    22
    @ asperger39 ναι γνωρίζω για το νομικό πλαίσιο και τις μηνύσεις, έχω σκοπό να το καταγγείλω, κρίμα που έχεις περάσει και εσύ μια παρόμοια φάση, κατάφερες να το αντιμετωπίσεις?

    @ΑΧΒΑΧ να τους αντιμετωπίσεις δεν είναι τόσο απλό διότι είναι οι περισσότεροι και όταν είσαι μόνος σου αποτελείς μειονότητα ας το πούμε, οπότε αυτομάτως βρίσκομαι σε μειονεκτική θέση.

    @Diana1982 Η οικονομική μου κατάσταση δεν είναι σε καλό επίπεδο, ωστόσο θα έπρεπε όντως να ψάξω βοήθεια από από γιατρούς αν και η τελευταία εμπειρία με ψυχοφάρμακα ήταν κάκιστη και το έχω πάρει μια φοβία με αυτό.


    @tony καταλαβαίνω τι εννοείς όμως σκέφτομαι πρώτα να απευθυνθώ σε ψυχολόγο και εάν δεν λειτουργήσει αυτό,ο ψυχίατρος να είναι η τελευταία λύση επειδή έχω ένα θέμα με τα ψυχοφάρμακα.


    @Player Ναι έχεις δίκιο η καταπολέμηση της κοινωνικής φοβίας δεν είναι κάτι το απλό, οπότε θα χρειαστεί αρκετή δουλειά.


    @Marilou έχεις δίκιο αλλά σκέφτομαι να πάω πρώτα σε ψυχολόγο και εάν δεν υπάρχει αποτέλεσμα τότε θα επισκεφθώ ψυχίατρο.

    Σάς ευχαριστώ όλους και όλες για τόν κόπο σας να απαντήσετε στην αρχή νόμιζα ότι θα περάσει απαρατήρητο το post, είναι σημαντικό πού έλαβα τόσες απαντήσεις, είναι σημαντική η υποστήριξη σάς έστω και σε αυτό το φόρουμ που διατηρούμε την ανωνυμία μας να γνωρίζεις ότι υπάρχουν άνθρωποι που ενδιαφέρονται να βοηθήσουν, καλή συνέχεια ευχαριστώ και πάλι!

  11. #11
    Quote Originally Posted by wolf88 View Post
    Καλησπέρα, η κατάσταση μου είναι σε ένα επίπεδο που έχω εγκλωβιστεί σε έναν φαύλο κύκλο δίχως να έχω βρει κάποια λύση, έχω ψυχολογικά θέματα έχοντας περάσει τα 30 μου χρόνια,δεν μπορώ να κοινωνικοποιηθώ και να βρω δουλειά φίλους και γενικά ζωή, μένω σε χωριό κοντά σε μεγάλη πόλη, είμαι παρεξηγημένος άνθρωπος γενικώς πιστεύουν ότι είμαι ομοφυλόφιλος κάτι το οποίο δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, straight είμαι και όλη αυτή η φάση μου έχει κάνει δύσκολη την ζωή έχω αποκτήσει κοινωνική φοβία και δεν μπορώ να βγαίνω από το σπίτι, ορισμένες φορές υπάρχουν και περιστατικά έξω από το σπίτι μου που έρχονται και φωνάζουν ρατσιστικές εκφράσεις νομίζοντας ότι είμαι ομοφυλόφιλος, μένω με την μητέρα μου και τον πατριό μου, όμως θα ήθελα να βρω δουλειά ώστε να σταθώ στα πόδια μου και μακροχρόνια αν καταφέρω να κάνω οικογένεια, κάτι το οποίο βλέπω ως μακρινό σενάριο με την παρούσα κατάσταση, έχω 2-3 φίλους εκτός χωριού με τούς οποίους μιλάω από τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και από το τηλέφωνο δεν θέλω να κυκλοφορήσω μαζί τούς ώστε να μην στιγματίσουν η στοχοποιήσουν και αυτούς, η ζωή μου είναι όλη μέρα σπίτι παίζοντας παιχνίδια στον υπολογιστή και καμία φορά πάω κάνα μεροκάματο οπότε με χρειαστεί ο πατριός μου, τελευταία σκέφτομαι να πάω σε ψυχολόγο ώστε να λάβω φαρμακευτική αγωγή όμως στο παρελθόν αυτό δεν μου είχε βγει σε καλό διότι είχα παρενέργειες από τα ψυχοφάρμακα. Πριν περίπου 5-6 μέρες είχα φτάσει στο απροχώρητο σκέφτηκα να βάλω τέλος στην ζωή μου ώστε να ησυχάσω από όλα, και μου άλλαξε γνώμη ο κολλητός μου φίλος που κάνουμε παρέα από την δευτέρα δημοτικού πολλά χρόνια δηλαδή, μιλήσαμε στο τηλέφωνο και ηρέμησα, δεν ξέρω που να απευθυνθώ και ποιες ενέργειες πρέπει να γίνουν μήπως και ανατραπεί αυτή κατάσταση.

    υγ συγγνώμη αν σας κούρασα με κάτι που για τούς περισσότερους/ες είναι ξένο και άγνωστο,θα είναι νορμάλ να μην λάβω καμία απάντηση απλά ήθελα να το βγάλω από μέσα μου έστω και έτσι.
    Καλησπέρα, δεν χρειάζεται να είσαι παρεξηγημένος άνθρωπος. Ο καθένας μας είναι μοναδικός.... Από ότι κατάλαβα μένεις σε επαρχεία. Δυστυχώς, τα μικρές πόλεις (χωριά) είναι η μεγαλύτερη ζούγκλα από τα αστικά κέντρα. Κακόβουλοι άνθρωποι και άλλα πολλά. Δεν αξίζει για κανένα να χαλάσεις την ψυχική ηρεμία σου. Η σχέση με την οικογένειά σου είναι καλή; Δηλαδή σε υποστηρίζουν;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,813
    wolf88 φιλαρακι μου η σκεψη μου μαζι σου εμπενε χωνε γερα δυνατα καντους να μαθουν το μαθημα τους κι να ντρεποντε. εγω δε μπορω να κανω μηνυση στο καθε μπιπ ατομο αντρα γυναικα που με βριζει γιατι τα κανουν κι πονηρα καλυμενα με λεξεις κλειδια γελάκια σχολιασμούς υπονοουμενακια .δε εχω κι στηριξη δυστυχως μονη μου ειμ σε ολα γιαυτο κι τροω μπουλινκ γιατι με ξερουν οτι ειμ μονη μου σε ολο αυτο . οι κακοι ανθρωποι εκει πονταρουν μα αν τωρα ξανα ακουσω κατι θα τον παρει κι θα τον σηκώσει οποιος κι να ειν αυτος . ακουω πολλα κι χοντρη και κυρατσα με λενε κι τετοια αυτοι θελουν κουτουλια μα λεω αστο μην γινω σα τα μούτρα τους δε θα τους καμνω το χατίρι κι θελω τη ψυχη μου ηρεμη .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    266
    Εγώ πιστεύω πως είναι τζάμπα μάγκες. Μερικά τσογλανια είναι και βρήκαν εσένα να πειράξουν.
    Το έχεις συζητήσει μαζί τούς? Μήπως έχεις λίγο γυναικεία χαρακτηριστικά στη φωνή και στις κινήσεις?
    Στην αντεπίθεση θα περάσεις όταν είσαι ασφαλής! Κάπου θα πετύχεις ξεχωριστά τον καθένα.
    Από τη στιγμή που σε λένε ομοφυλόφιλο πέταξε το μπαλάκι σε αυτούς .
    Μπορείς να παραδεχτείς πως κάτι έγινε με τον έναν μαλ..κα της παρέας και δεν σε ικανοποίησε, να πάψει να σου την πέφτει με τα φιλαράκια του, αν δεν πεις όνομα αστούς μετά να αναρωτιούνται ποιός είναι... Όπως λες σε έχουν κάνει ρεζίλι στη γειτονιά όταν τούς δεις εσύ με γυναίκα ή με την οικογένεια ζητά εξηγήσεις γιατί δεν σου κάθεται και σε παράτησε αφού περνούσατε καλά. Να νιώσουν και αυτοί ντροπή!
    Εναλλακτικά ζήτησε να σου στείλουν τις γκόμενες τους, γυναίκες, αδερφές να τους μάθεις πώς να ευχαριστήσουν τον άνδρα τους.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    22
    @Luffy92 ναι μάλιστα μένω σε χωριό που όμως είναι κοντά σε μεγάλη πόλη πας άνετα και με το λεωφορείο, ναι όντως οι άνθρωποι είναι απαράδεκτοι, η σχέση με την οικογένειά μου? Τυπική θα έλεγα ναι μεν τα πάμε καλά αλλά γενικώς είναι άνθρωποι συντηρητικοί οπότε δεν μπορείς να μιλήσεις εύκολα για θέματα μπουλινγκ κτλ

    @asperger39 το γεγονός ότι δεν έχεις καμία στήριξη είναι απόλυτα λυπηρό και κρίμα όπως περίπου είμαι και εγώ, να ξέρεις ότι εάν ένας σε βρίζει για οποιαδήποτε λόγο που μπορεί να θεωρηθεί ρατσιστικός πχ εθνικότητα, θρησκεία, εξωτερική εμφάνιση, σεξουαλικό προσανατολισμό, και άλλα πολλά μπορείς να τούς κανείς μήνυση στο τμήμα αντιμετώπισης ρατσιστικής βίας, και τότε οι θύτες διώκονται αυτεπαγγέλτως από την πολιτεία δεν θα έχεις έξοδα ισχύει με βάση τον αντιρατσιστικό νόμο.


    @ΑΧΒΑΧ Ναι η φάση ξεκίνησε από τσογλάνια όπως λες εδώ και χρόνια όμως πλέον έχει ξεφύγει, ακόμα και εκτός χωριού σε διπλανές κωμοπόλεις έχω δει να με σχολιάζουν, η ηθική βλάβη που έχω υποστεί είναι μη αναστρέψιμη νομίζω, ενδεχομένως να χρειαστεί να μετακομίσω μακριά και στην τραγική περίπτωση να φύγω ακόμα και από την Ελλάδα, την προηγούμενη εβδομάδα έφτασα κοντά στο να αυτοκτονήσω.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,813
    wolf88 8 οταν μας τη μπαινουν θα τους τα χωνουμε κι αν το προχωρανε το θεματακι θα χωνουμε κι τις μηνύσεις μηπως στανιαρουν γιατι αν τους αφηνουμε ετσι αυτοι χορευουν κι το γλεντανε που προσβάλλουν κι λοιδορούν αλλους γιατι αυτοι εχουν κομπλεξαρες μεγαλες στη ψυχη τους .εχουμε που εχουμε τα προβληματα μας παλευουμε μονοι μας εχουμε κι τα ψευτονταιλικια των δηθεν οκ ατομων να μας τα χώνουν οχι φιλε μου θα τρων την απάντηση τους .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κοινωνικη φοβια!!
    By andreas86 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 3
    Last Post: 03-09-2016, 23:52
  2. Κοινωνικη φοβια και καταθλιψη
    By lizzy in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 1
    Last Post: 01-06-2014, 01:50
  3. κοινωνικη φοβια-καταθλιψη - αλκοολ!!!
    By sandy25 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 11
    Last Post: 18-01-2013, 17:43
  4. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 10:50
  5. Κοινωνικη Φοβια
    By iro in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 2
    Last Post: 10-09-2006, 12:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •