ΑΓΧΟΣ-ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ ΚΑΙ ΦΟΒΟΣ ΣΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    ΑΓΧΟΣ-ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ ΚΑΙ ΦΟΒΟΣ ΣΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ

    Καλημέρα,
    Εδώ και ένα μήνα μου ανακοίνωσε ο ιδιοκτήτης του σπιτιού που νοικιάζω ότι πρέπει να το αδειάσω μέχρι τον Αύγουστο γιατί το θέλει για ιδιοκατοικηση.
    Έχω αγχωθεί τρομερά γιατί δεν βρίσκω τίποτα.... και δεν προβλέπεται να φτιάξουν τα πράγματα όσο αφορά τα κτιματομεσητικά στην πόλη που μένω.
    Η μεγαλύτερη στεναχώρια μου όμως είναι ότι μένω στο σπίτι αυτό 7 χρόνια και έχω δεθεί πάρα πολύ, με έχει βολέψει και δεν νομίζω να βρω όσο και εάν ψάξω κάτι αντίστοιχο. Δεν μπορώ να το αποδεχτώ ότι πρέπει να φύγω, το σκέφτομαι όλη την ώρα , αγχώνομαι και στεναχωριέμαι που είμαι αναγκασμένη να αλλάξω τον προσωπικό μου χώρο . Δεν μπορώ να αποδεχτώ ότι αναγκάζομαι να πάω σε ένα υποδεέστερο σπίτι που το πιο πιθανό είναι να μην χωράνε τα έπιπλά μου και με πολύ πιο ακριβό ενοίκιο. έχω αγχωθεί πάρα πολύ που θα πρέπει να προσαρμόσω την ζωή μου και τα οικονομικά μου σε νέα δεδομένα και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην μπορώ να αντεπεξέλθω κιόλας με τα ενοίκια που ζητάνε.
    Όλο αυτό τον καιρό ξυπνάω με ταχυκαρδίες τα βράδια , έχω αυξήσει το κάπνισμα, κλαίω στα καλά καθούμενα όπου και να βρίσκομαι , και γενικά είμαι χάλια...Πάντα φοβόμουν τις αλλαγές (πόσο μάλλον όταν αυτές δεν είναι από επιλογή μου) αλλά όσο μεγαλώνω είναι πολύ πιο έντονο αυτό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Καλησπερα !

    Αξιζει ολο αυτο που νιωθεις ?
    Αξιζει τελικα να δενομαστε τοσο πολυ με αψυχα αντικειμενα ?

    Ναι ειναι ταλαιπωρια ολο αυτο αλλα να ξερεις το μονο που θα αφησεις εκει ειναι τα 4 ντουβαρια ....τον προσωπικο σου χωρο ,την αυρα σου και γενικα τα δικα σου πραγματα θα τα παρεις μαζι σου και θα τα ενταξεις σε αλλα 4 ντουβαρια ..

    Τι λες αξιζει ολο αυτο ,να χαλας την ψυχικη σου υγεια ?
    Φροντισε να το δεις αλλιως !Ευκαρια για νεο ξεκινημα ,θα παρεις μαζι σου οτι πιο ομορφο και θα το ενταξεις σε αλλο χωρο ,ας ειναι και πιο μικρος ,θα εχεις ομως ολα οσα χρειαζεσαι για να εισαι καλα ψυχικα

    Αλλαξε τον τροπο που το βλεπεις ολο αυτο ,πιασου απο τα θετικα ,ακομα και ενα να ειναι , βρες και δουλεψε πανω σε αυτο !

    Ειναι ενα γεγονος που πρεπει να το αποδεχτεις με λιγοτερο ψυχικο κοστος
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,456
    φιλαρακι σε νιωθω αμαν κι αυτοι που νοικιάζουν σπίτια σε αλλους δε σεβοντε τιποτε τους βλεπουν σα πράματα αυτούς που βαζουν μεσα .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  4. #4
    Σίγουρα δεν αξίζει...ομως είμαι σε μια ηλικία που δεν μπορώ να συμβιβαστω εύκολα και να πάω να μείνω σε ένα σπίτι που δεν με ξεκουράζει και χαλαρώνει..ομως η κατάσταση για τις ενοικιασεις στην πόλη μου είναι τραγικές...πανακριβα ενοίκια για σπίτια με μηδενικές παροχές. Εδώ τώρα τα είχα όλα...ωραιο σπίτι χαμηλό ενοίκιο .Σιγουρα δεν αλλάζει κάτι με το να στεναχωριέμαι όμως μου είναι πολύ δύσκολο πραγματικά. Προσπαθώ να βρω το ένα θετικό σε όλο αυτό όμως πραγματικά δεν υπάρχει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    152
    H απόφαση πάρθηκε, δεν αλλάζει, είναι τελεσίδικο. Αυτό που θα έκανα θα ήταν να δείξω θέληση. Ξεκινώντας από την επόμενη ακριβώς (αφού και εγώ βιώνω τα ίδια με εσένα σε κάθε αλλαγή) και ψάχνοντας εκτός από τα site με ενοικιάσεις και το facebook marketplace, θα κοιτούσα και την τοπική εφημερίδα και θα έκανα και το δυσκολότερο: γειτονιά σε γειτονιά και ρωτώντας και κοιτώντας σε τοίχους και κολώνες. Εξονυχιστική έρευνα για το επόμενο σπίτι μου.
    Πρώτα βρίσκω το σπίτι που θα πάω, κανονίζω τα διαδικαστικά και μετά, αν το αξίζει αυτό, θα ''πενθούσα'' για το προηγούμενο που έχασα.
    Παρεμπιμπτώντος, αυτό έκανα και στα δύο σπίτια που έφυγα στην πόλη που βρίσκομαι (προσωρινά) και μου βγήκε σε καλό και στις δύο αλλαγές. Κάθε φορά αναβαθμιζόμουν στο περιβάλλον διαμονής μου. Ειδικά σε αυτό που βρίσκομαι τώρα, που είναι το τρίτο σε 5 χρόνια (το βρήκα και αυτό, όπως και το προηγούμενο, ρωτώντας και τηλεφωνώντας σε χαρτί ΝΟΙΚΙΑΖΕΤΑΙ που ήταν σε κολώνα μπροστά από αυτό), ήταν πραγματικά πολύ πολύ καλύτερα από το προηγούμενο και ευγνωμονώ την αφορμή που με έκανε να κινηθώ για μετακόμιση (γιατί, όπως είπα και παραπάνω, δεν μου αρέσουν οι αλλαγές και με αγχώνουν πολύ). Θέληση λοιπόν, και αφού εντοπιστεί το επόμενο σπίτι, υπάρχει χρόνος για πένθος.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Theodora1 View Post
    Σίγουρα δεν αξίζει...ομως είμαι σε μια ηλικία που δεν μπορώ να συμβιβαστω εύκολα και να πάω να μείνω σε ένα σπίτι που δεν με ξεκουράζει και χαλαρώνει..ομως η κατάσταση για τις ενοικιασεις στην πόλη μου είναι τραγικές...πανακριβα ενοίκια για σπίτια με μηδενικές παροχές. Εδώ τώρα τα είχα όλα...ωραιο σπίτι χαμηλό ενοίκιο .Σιγουρα δεν αλλάζει κάτι με το να στεναχωριέμαι όμως μου είναι πολύ δύσκολο πραγματικά. Προσπαθώ να βρω το ένα θετικό σε όλο αυτό όμως πραγματικά δεν υπάρχει.
    και που το ξερεις εφοσον ακομα δεν το βρηκες ?
    Ναι συμφωνω η κατασταση με τα ενοικιαζομενα εχει ξεφυγει γενικα αλλα γιατι μιλας για συμβιμβασμο σε ενα γογενος που δεν ηταν παγιωμενο στην ζωη σου ..

    Ολοι οσοι νοικαιζουν ξερουν οτι καποια στιγμη θα φυγουν ...μηπως ν αναθεωρησεις καποιες πεποιθησεις σου ωστε να αποφευγεις αυτη την τακτικη και να μην ταλαιπωρεισαι ψυχολογικα ?

    Υπαρχει θετικο ,απλα εισαι μεσα σε ολο αυτο ,το εχεις παρει πολυ λαθος και το επισκειαζει γ αυτο δεν το βλεπεις ..
    Ειμαι σιγουρη οταν ηρεμησεις και αναθεωρησεις καποια πραγματα θα το δεις και δυστηχως αυτο που σου λεω ειναι μονοδρομος ,πρεπει να το κανεις εφοσον δεν ειναι στο χερι σου να το αλλαξεις και οσο πιο γρηγορα το κανεις τοσο πιο αμεσα θα ηρεμησεις και ψυχικα
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #7
    Quote Originally Posted by Theodora1 View Post
    Σίγουρα δεν αξίζει...ομως είμαι σε μια ηλικία που δεν μπορώ να συμβιβαστω εύκολα και να πάω να μείνω σε ένα σπίτι που δεν με ξεκουράζει και χαλαρώνει..ομως η κατάσταση για τις ενοικιασεις στην πόλη μου είναι τραγικές...πανακριβα ενοίκια για σπίτια με μηδενικές παροχές. Εδώ τώρα τα είχα όλα...ωραιο σπίτι χαμηλό ενοίκιο .Σιγουρα δεν αλλάζει κάτι με το να στεναχωριέμαι όμως μου είναι πολύ δύσκολο πραγματικά. Προσπαθώ να βρω το ένα θετικό σε όλο αυτό όμως πραγματικά δεν υπάρχει.
    Σε καταλαβαίνω όταν λες ότι έχεις δεθει με ένα χώρο, τον οποίο έχεις στην ψυχή σου ως τον προσωπικό σου χώρο. Σου λείπει αυτό που θα εξισορροπούσε κάπως το θέμα ώστε να μην μαραζώνεις τόσο, ένας ισάξιος χώρος, τον οποίο όμως λόγω οικονομικών δεν μπορείς να αποκτήσεις. Τουλάχιστον βρες σε μια πειροχή που σε γεμίζει κι απ όπου να σαι κοντα στους αγαπημένους σου ανθρώπους.
    γιάννης

Similar Threads

  1. Έντονη στεναχώρια και άγχος
    By Nikosnilouuu in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 27-12-2022, 22:19
  2. Άγχος και στεναχώρια
    By Melba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 11-06-2018, 17:08
  3. Φοβος, στεναχωρια
    By iwannaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 28-11-2017, 22:33
  4. Ντροπή+στεναχώρια+άγχος
    By Γάτος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 06-05-2014, 01:51
  5. άγχος και μεγάλη στεναχώρια
    By angiem in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 08-01-2012, 22:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •