Ladose και παρενέργειες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Cyprus
    Posts
    15

    Ladose και παρενέργειες

    Γεια σας,
    Μετά από πολλά χρόνια θεραπείας με zoloft και μετά από οριστική διακοπή των χαπιών τον Ιούλιο 2022, λόγω διαφόρων δυσαρεστων γεγονότων που βιώσαμε στην οικογένεια άρχισα να πέφτω ψυχολογικά και να νοιωθω ότι δεν μπορώ να ανταπεξέλθω. Μιλωντας με ψυχολόγο και βλεπωντας ότι η κατάσταση στην ζωή μου θα συνεχίσει να είναι άσχημη (έχασα το μωρό μου 12 ώρες μετά την γέννηση του σε μια αρκετα δύσκολη εγκυμοσύνη, πριν 2 μήνες έχασα την πεθερά μου και από στιγμή σε στιγμή περιμένουμε να φύγει και ο πατέρας μου, είναι σε τελικό στάδιο καρκίνου) μου πρότεινε να δω ένα ένα ψυχίατρο που ξέρει αυτή για να μου δωσει φάρμακευτικη αγωγή. Εγώ φοβόμουν γιατί ξέρω πως στην αρχή υπάρχουν τρελές παρενέργειες και δεν ήθελα να το ξαναπεράσω αυτό. Στο τέλος όμως κατάλαβα ότι πρέπει να βοηθήσω τον εαυτό μου και τελικά πήγα στο ψυχίατρο και μου χορηγησε afeksin. Η φαρμακευτική ουσία είναι φλουοξετίνη. Είχα πάρα πολλές παρενέργειες, ξεκίνησαν να με πιάνουν και κρίσεις πανικού εκεί που είχα χρόνια να εμφανίσω και διάφορα άλλα. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι έχω χάσει 15 κιλά από την μέρα που τα ξεκίνησα, το στομάχι μου και τα έντερα μου είναι σε μαύρο χάλι, πέρασα και μια γριππη πολύ βαριά και έκανα 2 βδομάδες να συνέλθω. Επίσης το πιο βασανιστικό είναι ότι ξυπνω κάθε βράδυ στις 5 το πρωί με τρομερή ανησυχία και μούδιασμα στα πόδια και δεν μπορώ να ξανακοιμηθω. Το πρωί έχω φοβερό τρέμουλο στα χέρια και νοιωθω όλο το κορμί μου να τρέμει. Σας παρακαλώ όσοι έχετε εμπειρία με αυτή την ουσία πείτε μου πως το περάσατε εσείς. Επίσης έχω χάσει την γεύση μου όχι στο φαγητό, αλλά κυρίως στο νερό και τον καφέ, στην αρχή νόμιζα πως είναι λόγω της γριππης γιατί με ενόχλησε μια αντιβίωση που μου έδωσαν στις πρώτες βοήθειες, αλλά έχουν περάσει 2 βδομάδες από τότε και ακόμη να επανέλθει η γεύση μου. Σημειώστε ότι εχω ξεκινήσει τα χάπια στις 4/2/2022 όταν χάσαμε την πεθερά μου, δλδ πάνω από 40 μέρες.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    απλα ειναι ενας μεγαλος καταλογος απο παρενεργειες το λαντος... οσα εγραψες, περα απο την γευση που εχασες για τον καγε, ειναι παρενργειες του λαντος

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Cyprus
    Posts
    15
    Το έχεις πάρει και εσύ αυτό το φάρμακο? Θα περάσουν αυτές οι παρενέργειες κάποια φάση? Αν ναι, πόσο καιρό περίπου σου πήρε να μην τις νοιωθεις?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    δυστυχως ή ευτυχως οι παρενεργειες τεινουν να ειναι μονιμες... Αυτο που καποιοιγιατροι ισχυριζονται οτι οι παρενργειες ειναι μονο στην εναρξη της αγωγης μεχρι να συνηθισει ο οργανισμος την ουσια ειναι και λιγο ψεμα για να καθυσηχασουν τον ασθενη να μην φοβαται οτι ολα αυτα θα τα μεινουν....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Στα SSRI δεν δίνουν και αγχολυτικο στην αρχή μέχρι να το συνηθίσει ο οργανισμός; Στην εσιταλοπραμη έτσι το έκανα.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Cyprus
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Στα SSRI δεν δίνουν και αγχολυτικο στην αρχή μέχρι να το συνηθίσει ο οργανισμός; Στην εσιταλοπραμη έτσι το έκανα.
    Ναι στην αρχή επερνα μισο χάπι lexotanil 3 φορές την μέρα, τωρα περνώ μισο χάπι lexotanil μόνο το πρωί για να με βοηθήσει στην ανησυχία και το τρέμουλο μέχρι να οδηγήσω για την δουλειά. Κατά τις 10-11 αρχίζω και είμαι πιο ήρεμη.
    Αυτα που με ταλαιπωρούν είναι το στομάχι μου που το νοιωθω ακόμη χαλιά ειδικά το πρωι, το ότι ξυπνω από τις 5 το πρωί και ενώ νυστάζω δεν μπορώ να ξανακοιμηθω, είμαι ανήσυχη και νοιωθω την υπερένταση στα πόδια μου, θέλω να τα κουναω συνέχεια και πολλές φορές τρίβω τις πατούσες μου μεταξύ τους χωρίς να μπορώ να σταματησω.... Σαν υπερένταση το νοιωθω.... Κατά τα άλλα νομίζω άρχισαν να με βοηθούν αν και φοβάμαι ότι μου μπλοκάρουν τα συναισθήματα μου σε μεγάλο βαθμό.
    Εσείς τι εμπειρία έχετε από αυτά τα χάπια?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Cyprus
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    δυστυχως ή ευτυχως οι παρενεργειες τεινουν να ειναι μονιμες... Αυτο που καποιοιγιατροι ισχυριζονται οτι οι παρενργειες ειναι μονο στην εναρξη της αγωγης μεχρι να συνηθισει ο οργανισμος την ουσια ειναι και λιγο ψεμα για να καθυσηχασουν τον ασθενη να μην φοβαται οτι ολα αυτα θα τα μεινουν....
    Ναι αλλά σε γενικές γραμμές στην πορεια σε βοήθησαν αυτά τα χαπια και οι παρενέργειες είχαν γίνει πιο ανεκτές η στο τέλος άλλαξες το φαρμακο?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by andri.n View Post
    Ναι αλλά σε γενικές γραμμές στην πορεια σε βοήθησαν αυτά τα χαπια και οι παρενέργειες είχαν γίνει πιο ανεκτές η στο τέλος άλλαξες το φαρμακο?
    εχω δωσει αρκετο χρονο και υπομονη με πολλα χαπια, σε καποια που ειχαν αρκετες παρενεργειες εκανα υπομονη, οπως και στο ladode, το μονο που βρηκα ιδιαιτερο ωραιο στο συγκεκριμενο ειναι οτι δεν μου ανοιγε την ορεξη για φαγητο, κατα τα αλλα εχω κατασταλαξει σε ενα και το περνω εδω και πολυ καιρο χωρις να με βοηθα ουτε να νοιωθω οτι το χρειαζομαι, απλα δεν μπορω να μπω ξανα στην διαδικασια διακοπης, καθως τα στερητικα αποσυρσης ειναι αρκετα εντονα και ενολχητικα και με κανουν μη λειτουργικο

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Cyprus
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    εχω δωσει αρκετο χρονο και υπομονη με πολλα χαπια, σε καποια που ειχαν αρκετες παρενεργειες εκανα υπομονη, οπως και στο ladode, το μονο που βρηκα ιδιαιτερο ωραιο στο συγκεκριμενο ειναι οτι δεν μου ανοιγε την ορεξη για φαγητο, κατα τα αλλα εχω κατασταλαξει σε ενα και το περνω εδω και πολυ καιρο χωρις να με βοηθα ουτε να νοιωθω οτι το χρειαζομαι, απλα δεν μπορω να μπω ξανα στην διαδικασια διακοπης, καθως τα στερητικα αποσυρσης ειναι αρκετα εντονα και ενολχητικα και με κανουν μη λειτουργικο
    Ναι έχεις δίκαιο, τα συμπτώματα από το στερητικό μετά την διακοπή είναι τρομακτικά όπως και η προσαρμογή μετα στο ξεκίνημα. Εγώ για αυτό δεν ήθελα να ξεκινήσω ξανά να μπω στα αντικαταθλιπτικά γιατί φοβόμουν πολύ την προσαρμογή όμως δεν είχα άλλη επιλογή.
    Αυτό με την όρεξη ισχύει και σε μένα και είναι το μόνο που βρήκα θετικό. Κατά τ αλλά το πρωί είμαι χάλια, έχω τρέμουλο, ανησυχια, ενόχληση στο στομάχι και διαροιες.
    Σκέφτομαι σοβαρά να το σταματήσω αλλά δεν είμαι καλά ψυχολογικά και δεν μπορώ, φοβάμαι ότι θα ξανά φτάσω στα πατώματα και δεν με περνει, αυτό τον καιρό έχω πολλά να αντιμετωπίσω. Αχ δεν ξέρω τι να κάνω.....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by andri.n View Post
    Ναι στην αρχή επερνα μισο χάπι lexotanil 3 φορές την μέρα, τωρα περνώ μισο χάπι lexotanil μόνο το πρωί για να με βοηθήσει στην ανησυχία και το τρέμουλο μέχρι να οδηγήσω για την δουλειά. Κατά τις 10-11 αρχίζω και είμαι πιο ήρεμη.
    Αυτα που με ταλαιπωρούν είναι το στομάχι μου που το νοιωθω ακόμη χαλιά ειδικά το πρωι, το ότι ξυπνω από τις 5 το πρωί και ενώ νυστάζω δεν μπορώ να ξανακοιμηθω, είμαι ανήσυχη και νοιωθω την υπερένταση στα πόδια μου, θέλω να τα κουναω συνέχεια και πολλές φορές τρίβω τις πατούσες μου μεταξύ τους χωρίς να μπορώ να σταματησω.... Σαν υπερένταση το νοιωθω.... Κατά τα άλλα νομίζω άρχισαν να με βοηθούν αν και φοβάμαι ότι μου μπλοκάρουν τα συναισθήματα μου σε μεγάλο βαθμό.
    Εσείς τι εμπειρία έχετε από αυτά τα χάπια?
    Παίρνω το cipralex εδώ και πέντε μήνες και remeron το βράδυ πριν κοιμηθώ. Μου βγάζει την ένταση το cipralex, μου σταματά την υπερδραστηριοτητα του νου που αναλωνοταν σε σενάρια, σκέψεις αρνητικές, μου μειώνει τα ψυχαναγκαστικά στοιχεία. Μη βασιζεσαι μόνο στο χάπι, κάνε κι άλλα πράγματα για να βοηθηθεις.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Δεν εχω εμπειρία απο το ladose και δεν μπορω να πω κατι συγκεκριμένο ωστοσο η εμπειρία μου απο αλλα φαρμακα του ειδους που εχω δοκιμάσει ειναι οτι στον καθενα κάθεται διαφορετικά το καθε φαρμακο και αν δεις οτι δεν κανει δουλεια το συγκεκριμένο μιλα με τον γιατρο σου να στο αλλαξει.

    Εγω πχ ειχα δοκιμάσει το cipralex που λεει και ο φιλος Niels παραπάνω και ειχα φοβερες δυσκολιες στο ξεκινημα και στην πορεια δεν μου εκανε τιποτα, τελευταία δοκιμασα το cymbalta και μου εκατσε πολύ καλα, σχεδον καμια σοβαρη παρενεργεια και πανευκολο στο ξεκινημα, ουτε καν ηρεμηστικο δεν χρειάστηκε.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Έτσι ακριβώς είναι, δεν μπορείς να είσαι απόλυτα σίγουρος για το πώς θα δουλέψει ένα φάρμακο. Την πρώτη φορά που πήρα το cipralex θεωρούσα ότι είναι το χειρότερο αντικαταθλιπτικό. Τώρα είναι η δεύτερη φορά και η εμπειρία μου πιστεύω είναι διαφορετική γιατί ήδη έπαιρνα το ρεμερον και μπήκε σαν πρόσθετο οπότε οι παρενέργειες δεν ήταν έντονες. Επίσης παίρνω τη μισή δόση από αυτή που έπαιρνα την πρώτη περίοδο που το πήρα. Κυρίως βοηθάει στο άγχος και στον ψυχαναγκασμό μου. Ο φυσιατρος μου έχει προτείνει το cymbalta γιατί έχω μυοσκελετικους πόνους. Αλλά λίγο με το cipralex λίγο το πιλάτες που ξεκίνησα είμαι λίγο καλύτερα και σ'αυτό το κομμάτι.

Similar Threads

  1. Ladose κ παρενεργειες
    By Christine$R in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 03-05-2021, 13:43
  2. Ladose παρενέργειες
    By Anxiety in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 18-03-2021, 18:45
  3. Ladose κάνει κάτι ή μόνο παρενέργειες;;
    By Nefeli28 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 120
    Last Post: 01-04-2019, 13:29
  4. παρενεργειες ladose
    By stellagr in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 27
    Last Post: 03-09-2014, 07:54
  5. παρενέργειες του ladose
    By evi_mpi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 03-01-2013, 08:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •