Μου ειπε μια θεια μου οτι ενα παιδι πηγαινε σε κεντρα για να παρει διαγνωση ασπεργκερ για να δωσει αν καταλαβα καλα ειδικες εξετασεις για την σχολη ωστε να κριθει ειδικη κατηγορια να εχει προνοιακο επιδομα ενω φερεται και ειναι αρκετα καλα.Μηπως το κρατος να εξετασει τα επιδοματα που δινει στους <<αυτιστικους>> ασπεργκερ.τελος παντων γνωριζαν ολοι οτι η μανα το παιδι το πηγε για να εχει οφελος οικονομικο και εκπαιδευτικο και δεν της διναν τη διαγνωση ασπερκερ και ομως πηγε σε αλλο κεντρο και με τα πολλα την πηρε την διαγνωση και εχει τα παραπανω οφελη.αυτο ειναι αδικο για αλλους που εχουν διαπιστωμενα κομμενα ακρα και δεν δικαιουνται επιδομα και το λεω γιατι το ασπερκερ σε συγκριση με τον κλασικο αυτισμο δεν εχει δυσλειτουργια ιδιαιτερη απο οτι εχω καταλαβει ειναι μοναχικα ατομα και δεν καταλαβαινουν σε διαφορους κοινωνικους τομεις ποτε ο αλλος θυμωνει και τα λοιπα αυτο δεν τον καθιστα ανικανο να δουλεψει ουτε να ειναι ειδικη κατηγορια μαθητη.εδω μπασκετμπολιστας δεν θυμαμαι το ονομα του Ελληνας εχει ασπερκερ λεει και εκανε διεθνη καριερα στο μπασκετ με πολλα λεφτα στο κασε και παντρεμενος και ειναι πληρως λειτουργικος.καποιοι κανουν καταχρηση στο ασπεργκερ που αν διαβασεις τα συμπτωματα τα λες σε εναν ειδικο και την παιρνεις την διαγνωση το κανουν πολλα λαμογια και το λεω γιατι εχω αγανακτησει γνωριζω περιπτωσεις απο σχολεια γιατι εχω συγγενεις που δουλευουν σε σχολεια που παιρνουν διαγνωση ασπεργκερ και περα απο οτι ειναι λιγο ιδιορρυθμα και παρεες εχουν και περνανε καλα και οφελε οικονομικα και λοιπα εχουν.

το λεω και για μενα γιατι και γω ημουν ενα παιδι που αργησα να μιλησω μικρος μιλησα πρωτη φορα στα 6 με 7 γραφοντας με καποιες παραξενιες οπως καλη μνημη στο να λυνω παζλ και γενικα ιδιορρυθμο παιδι δεν πηγα σε ειδικο γιατι τοτε την δεκαετια του 90 που μεγαλωνα ηταν ντροπη να πηγαινεις σε τετοια κεντρα δηλαδη αν πηγαινα και επαιρνα διαγνωση αυτισμου γιατι η μανα μου σε ασχετες περιπτωσεις μου το εχει πεταξει μηπως εχω ασπεργκερ θα ειχα σαφως περισσοτερα οφελη οπως το οτι θα επαιρνα επιδομα απο τα 2 αν ειχα παει σε κεντρο και επαιρνα την διαγνωση μεχρι τωρα στα 32 μου που ειμαι τωρα δηλαδη θα επαιρνα 30 χρονια επιδομα μετα θα δικαιουμουνα συνταξη απο γονεα αν τον χασω θα περνουσα ειδικη κατηγορια σε καποια καλυτερη σχολη απο αυτη που περασα, γιατι και γω δεν καταλαβαινα ποτε θυμωνε ο αλλος και ημουν παραξενος στο σχολειο και στοχος για τους αλλους.και τωρα βλεπεις οικογενεις που παιρνουν και για τα δυο τους παιδια διαγνωση ασπεργκερ ενω μιλανε κανονινικα θα δικαιουνται την συνταξη του γονεα τους διοτι υποτιθεται την παθηση την εχουν εκ γενετης και θα κανουν ζωαρα στην υγεια των κοροιδων που δουλευουν απο το πρωι εως το βραδυ ή θα ειναι τοσοι πολλοι αυτοι που θα παιρνουν επιδομα που θα κοβουν σε αλλους που εχουν πραγματικη αναγκη για αντισταθμιστουν οι οικονομικες απωλειες του κρατους για μενα κακως ειναι 67% αναπηρια επειδη εχουν απλως καποιες ιδιαιτεροτητες η επινοουν αυτη την παθηση για να εχουν οφελη.

να το κοιταξει το κρατος γιατι απο αυτα που μου ειπε η θεια μου μου προκαλουν αποτροπιασμο για να παρει με το ετσι θελω αυτο το παιδι την διαγνωση ασπεργκερ για να εχει αυτα τα οφελη δηλαδη εγω ειμαι βλακας που δεν το καναν οι γονεις μου μικρος να περασω σε καλυτερη σχολη να επαιρνα επιδομα μεχρι τα γηρατεια μου και να παιρνα και την συνταξη του γονεα.ενω μεχρι τωρα παιρνω επιδομα για σχιζοφρενεια που αποδεδειγμενα ειναι απο τις 10 χειροτερες αναπηρικες παθησεις στον κοσμο και το παιρνω μονο για 6 χρονια απο το 2017 και δεν δικαιουμαι τιποτα αλλο ουτε συνταξη απο γονεα αν τον χασω ουτε καλυτερη σχολη απο αυτη που περασα μονο και μονο γιατι ηταν αλλιως η νοοτροπια την δεκαετια του που και να ειχα οντως ασπεργκερ γιατι ειχα υπεκρινητικοτητα διαταραχες λογου και κινησης και δεν πηγαν οι γονεις μου τοτε για να παρω αυτη την διαγνωση που θα μου ελυνε το βιοποριστικο με αφησε ξεκρεμαστο τωρα και απολαμβανω ορισμενα οφελη απο αυτα που θα ειχα αν πηγαινα μικρος και μονο για 6 χρονια αντι για 30 αν πηγαινα μικρος