Νιώθω παγιδευμένη μέσα στο μυαλό μ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    4

    Νιώθω παγιδευμένη μέσα στο μυαλό μ

    Γενικά δν μου αρέσει πολύ να μιλάω για τα θέματα που έχω μέσα στο κεφάλι μου γιατί νιώθω ότι είναι πολύ χαζά και πως αν το πω σε κάποιον δν θα με καταλάβει ή θα με κοροϊδέψει

    Μέχρι πριν από ένα χρόνο δν ειχα δουλέψει κάπου καθώς φοβόμουν τρελα! Τις συνεντεύξεις, το καινούργιο περιβάλλον, τους συναδέλφους, όλα τα φοβόμουν και τα φοβάμαι ακόμη τρομερά, στάθηκα όμως τυχερή γτ βρήκα μια δουλειά ημιαπασχόλησης και ένιωσα λίγο περήφανη που ξεπέρασα για λίγο τον φόβο μου!

    Επίσης κάτι άλλο είναι ότι ποτε δν ειχα αγόρι! Μέχρι και σμρ είναι κάτι που δν εχω καταφέρει και νμζ πως είναι η αρχή όλων μου των προβλημάτων!

    Γενικά δν είναι ότι δν ειχα τις επιτυχίες μου και φυσικά πολλες ήταν οι φορές που θα μου αρεζε κάποιος. Όμως με το που πηγαινε να γίνει κάτι εγώ φρικαρα και κατευθείαν το σταματούσα! Κάθε φορά που θα μιλούσα με κάποιον και θα ήταν να βγούμε ραντεβού εγώ θα ήμουν σαν άρρωστη και δν θα ήθελα καθόλου να πάω!

    Και φτάνουμε στο σμρ που πλέον εχω μια φοβία με τα αγόρια και κυρίως στις περιπτώσεις που θα βρω τον άλλον ελκυστικό! Δν ξρ από που ξεκινάει και τι με κάνει να φοβάμαι αλλά κάθε φορά θα νιθω πολύ άβολα ακόμη και από δίπλα τους να περνάω. Προσπαθώ να μην κοιτάω κάν ποσο μάλλον να μιλήσω κιόλας!

    Πριν απο μερικές μέρες ήρθε ένας τύπος στο μαγαζί που δουλευω, ξέρω ποιος είναι και επίσης ξρ και την κοπέλα του, γιατί ναι έχει και κοπέλα. Ο συγκεκριμένος δν ειναι ότι μου αρέσει αλλά γενικά τον θεωρώ πολύ ωραίο παιδί και κατάλαβα με το που μπήκε ότι εγώ κάπως αγχώθηκα και ένιωσα κάπως άβολα απέναντι του! Δν έδειξα τπτ φυσικά και τον λογαριασμο του τον έκανε η άλλη κοπέλα που δουλεύουμε μαζί. Όμως εκείνη την ώρα εγώ αρχισα να σκέφτομαι πως αν ήμουν εγώ εκείνη που έκανε τον λογαριασμό θα ειχα αγχωθεί!

    Εδώ και μέρες το μόνο πράγμα που παίζει στο μυαλό μου ειναι αυτή η σκηνή : μπαίνει στο μαγαζί ο συγκεκριμένος, τον βλέπω, αγχώνομαι, μου ζητάει να του φτιάξω κάτι και εγώ τρέμω και φαίνεται και δν μπορώ να μιλήσω και με πιάνει κρίση πανικού! ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!

    Δεν μπορώ να το σταματήσω, ζω έναν εφιάλτη, είτε είμαι στο μαγαζί είτε στο σπίτι δν μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου!
    Οταν είμαι εκεί όλο σκέφτομαι ότι Αα τρ θα μπει, ωχ είναι αυτός κτλ και στο σπίτι απλά το σκέφτομαι συνέχεια και δν θέλω να πάω!
    Έχω σκεφτεί μέχρι και να φύγω από τη δουλειά μην τυχόν και ξανάρθει. Πήγα ρώτησα σε διάφορες δουλειές μπας και με πάρουν και φύγω.

    Έχω δοκιμάσει τα πάντα, όλες τις τεχνικές αναπνοής, meditation άσκηση, τίποτα δν με βοηθάει. Κάθε βράδυ παίρνω μισο ζανξ για να κοιμηθώ και πάλι κοιμάμαι γύρω στις 4 ώρες κάθε φορά.

    Από τη μια θέλω να φύγω απο τη δουλειά γτ θέλω να βρω κάτι πιο μόνιμο και σε πλήρη απασχόληση και την όλη φάση με το άγχος κτλ την χρησιμοποιώ σαν κίνητρο για να ξεπεράσω τους άλλους μ φόβους.

    Όμως απο την άλλη αυτός ο λόγος είναι πολύ χαζός για να φύγω και νιώθω πως αν δν το ξεπεράσω τρ απλά θα μου εμφανιστεί σε κάτι άλλο πιο έντονα αργότερα!

    Αλλά δν αντέχω άλλο, θέλω τον παλιό μου εαυτό πίσω, έχω χάσει την χαρά μου, την όρεξη μου, την ζωή μου, τις μέρες μου να το σκέφτομαι ξανά και ξανά, τον υπνο και πραγαμτικα το να φύγω μου φαίνεται τόσο δελεαστικό! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ!

    Αυτό που με φοβίζει πιο πολύ όμως δν είναι η σκέψη αλλά υο πως λειτουργεί το μυαλό μου, ακόμη και στην άκρη του κόσμου να πάω για να το αποφύγω εκεί θα ναι και θα με τρώει! Νιώθω τόσο αδύναμη όμως…Πολλές φορές σκέφτομαι πως θα ήταν πολύ καλύτερα αν δεν υπήρχα…

    Συγγνώμη για το κατεβατό, ελπίζω κάποιος απο σας να βρει την υπομονή να το διαβάσει και ίσως να μου απαντήσει

    Γ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,456
    φιλαρακι γεια χαρα καν πραγματα που σου θυμιζουν όμορφες αναμνήσεις χρωματοθεραπεια αρωματοθεραπεια πχ. αλλαξε διακοσμηση σπιτι σου βαφτο οτι σε εκφραζει να νιωθεις οτι ψυχικα σε εκφραζει νομιζω αξιζει κατι τετοια κανω κι εγω .μικρα πραγματα απλα που σε κανουν να ηρεμησεις ψυχικα κι να νιωθεις ομορφα.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    4
    Ευχαριστώ τόσο πολύ για την απάντηση!

    Η αλήθεια είναι πως αυτές τις μέρες είμαι τόσο χάλια που δν μπορώ να καν να σηκωθώ από το κρεβάτι, ο,τι κι αν κάνω προσθέτει απλά στο άγχος μου!

    Είμαι σχεδόν έτοιμη να τα παρατήσω όλα και να φύγω από τη δουλειά μου! Ψάχνω ήδη για κάτι άλλο και πραγματικά ελπίζω να με πάρουν.

    Η παραίτηση δν είναι η απάντηση το ξρ αλλά είναι τόσο δελεαστικό! Έχω χάσει κιλά που χρειάζομαι, τον υπνο μου και τη ζωή μου. Ο,τι και να σκέφτομαι για το μέλλον απλά με φοβίζει και νιώθω ότι δν θα καταφέρω τπτ καλό!

    Πριν από λίγο γυρίζαμε από μια βόλτα με τους γονείς μου και μου πέρασε από το μυαλό ότι αν ποτε πάθουν κάτι, επιτέλους θα χω το ελεύθερο να φύγω και γω! Τρόμαξα τόσο πολύ με αυτη τη σκέψη!

    Είναι τρελό γτ πολλά πράγματα που σχετικά είχα ξεπεράσει γύρισαν πίσω και με στοιχειώνουν! Δηλαδή το να σκέφτομαι το πως θα μιλήσω και θα συμπεριφέρθηκε σε έναν άκυρο άντρα που είναι ελκυστικός ήταν κάτι που νόμιζα πως το είχα αφήσει πίσω μου. Όμως να το πάλι μπροστά μου!

    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΚΑΝΩ Ή ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΠΛΕΟΝ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,456
    να θυμηθείς πως ήσουν παιδάκι τι σε εκανε χαρουμενο ανθρωπο τοτε αυτα θα σε βανουν στον δρόμο να κοιτας με τα ματια της ψυχης κι να χαίρεσαι με απλα μικρα πραματακια προσπαθησετο φιλαρακι μου. αν μπορουμε ολλοι να γινουμε ξανα παιδια κι να χαιρόμαστε οπως αυτα που χαίρονται με τα απλα πραγματα θα βρουμε ξανα χρώμα στη ζωη μας. ας ειν αυτο η αντίδραση μας στην ζωη που μας χωνει σε σκοτάδια κι θλιψη.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    152
    εχεις επισκεφτεί ψυχίατρο και ψυχολόγο; από εκεί πρέπει να ξεκινήσουμε

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    4
    Έχω πάει δυο φορές τρ σε ψυχολόγο δλδ δυο ραντεβού. Ξεκίνησα μετά από ένα περιστατικό που μου συνεβη. Έκανα κάτι με ένα παιδί ένα βράδυ που ήμουν μεθυσμένη και για κάποιο λόγο φρικαρα τρομερά στην ιδέα του να βγούμε ή να το συνεχίσουμε.

    Εκεί κατάλαβα πως έχω κάποιο πρόβλημα που ξεκινάει από τα αγόρια και πως νιώθω απέναντι τους. Δεν ξρ από που ακριβώς ξεκινάει αλλά δν μπορώ να με διαχειριστώ όταν έρχομαι σε επαφή μαζί τους.

    Όμως αυτό που αναφέρω παραπάνω με αυτή τη σκέψη που μου χει κολλήσει στο μυαλό έχει μια βδομάδα τρ και δν έχω προλάβει να το συζητήσω με κάποιον. Όσο πάει χειροτερεύει και νομίζω ότι φταίει και η έλλειψη ύπνου.

    Θέλω λίγο χρόνο για τον εαυτό μου, να χαλαρώσω και να ξεχαστώ αλλά φοβάμαι πως φεύγοντας από το πρόβλημα μπορεί να μου εμφανιστεί πάλι πολύ πιο έντονα αργότερα στη ζωή μου!

    Δεν είναι η πρώτη φορά που το παθαίνω αυτό, το να μου κολλήσει μια σκέψη δλδ και απλά να μου γίνεται εμμονή ιδέα, απλά είχα πολύ καιρό να το νιώσω. Σχεδόν τρία χρόνια πριν με είχε ξαναπιάσει. Ίσως είναι επειδή ξεχνάω το συναίσθημα αλλά κάθε φορά νιώθω ότι γίνεται χειρότερο…

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Η μονη λύση στις φοβιες ειναι η εκθεση σε αυτες, αλλος μαγικος τροπος δεν υπάρχει. Η συμβουλη μου θα ηταν να κλεισεις τα ματια και να βουτηξεις στον φοβο σου και θα δεις εν τέλει οτι τίποτα τραγικο δεν θα συμβεί ειτε θα προχωρησετε ειτε θα χωρισετε οπως κανουν ολοι οι ανθρωποι. Δωσε μια ευκαιρία στον εαυτο σου, ο επόμενος που θα ερθει να σου δειξει ενδιαφέρον και σου αρεσει και σενα πες το ναι παρε και ενα ζαναξ πριν το ραντεβού και προχωρα. Καταλαβαίνω οτι ειναι δυσκολο και το μυαλό σου δεν σε αφηνει, αλλα υπάρχει κατι ανωτερο απ τις σκεψεις μας και αυτο ειναι η ενσυνείδητη λογικη μας.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    4
    Πριν από λίγο πήγα στη ψυχολόγο μου. Με είδε πως ήμουν κι αυτό που μου πρότεινε είναι να πάω σε έναν ψυχίατρο και να αρχίσω αγωγή.

    Ελπίζω να δει και ο ψυχίατρος το πρόβλημα και να μου δώσει χάπια τα οποία θα δουλέψουν γτ βρίσκομαι σε πολύ μεγάλη έξαρση και δν ξέρω αν έχω την εσωτερική δύναμη να τα λύσω όλα μόνη μου!

    Βέβαια νιώθω μια αποτυχία που η λύση μου και μόνη ελπίδα είναι να πάρω χάπια αλλά είμαι σε κατάσταση πανικού και μεγάλης σύγχυσης και δν ξρ πως να το διαχειριστώ!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,456
    ευχομε το καλυτεροτερο για σενα φιλαρακι μου .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Gps View Post
    Πριν από λίγο πήγα στη ψυχολόγο μου. Με είδε πως ήμουν κι αυτό που μου πρότεινε είναι να πάω σε έναν ψυχίατρο και να αρχίσω αγωγή.

    Ελπίζω να δει και ο ψυχίατρος το πρόβλημα και να μου δώσει χάπια τα οποία θα δουλέψουν γτ βρίσκομαι σε πολύ μεγάλη έξαρση και δν ξέρω αν έχω την εσωτερική δύναμη να τα λύσω όλα μόνη μου!

    Βέβαια νιώθω μια αποτυχία που η λύση μου και μόνη ελπίδα είναι να πάρω χάπια αλλά είμαι σε κατάσταση πανικού και μεγάλης σύγχυσης και δν ξρ πως να το διαχειριστώ!
    Τα φάρμακα θα καταλαγιάσουν την φουρτούνα και θα σε βοηθήσουν να ηρεμήσεις και να σκεφτείς πιο λογικά, αλλά μην περιμένεις ότι θα σου λύσουν όλα τα προβλήματα δια μαγείας...Πρέπει να δουλέψουμε και εμείς για να τα λύσουμε.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    152
    αντίθετα, δεν είναι αποτυχία αλλά επιτυχία και ΕΠΟΜΕΝΟ ΒΗΜΑ, που έπρεπε να το κάνεις και επιτέλους το έκανες. Τώρα θα πρέπει να κάνεις υπομονή, επιμονή και να προσπαθήσεις τηρώντας τις αποφάσεις που θα παρθούν. Μέσα από αυτό μπορείς να περιμένεις βελτίωση και, γιατί όχι, μια οριστική λύση.

    Quote Originally Posted by Gps View Post
    Πριν από λίγο πήγα στη ψυχολόγο μου. Με είδε πως ήμουν κι αυτό που μου πρότεινε είναι να πάω σε έναν ψυχίατρο και να αρχίσω αγωγή.

    Ελπίζω να δει και ο ψυχίατρος το πρόβλημα και να μου δώσει χάπια τα οποία θα δουλέψουν γτ βρίσκομαι σε πολύ μεγάλη έξαρση και δν ξέρω αν έχω την εσωτερική δύναμη να τα λύσω όλα μόνη μου!

    Βέβαια νιώθω μια αποτυχία που η λύση μου και μόνη ελπίδα είναι να πάρω χάπια αλλά είμαι σε κατάσταση πανικού και μεγάλης σύγχυσης και δν ξρ πως να το διαχειριστώ!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Gps View Post
    Πριν από λίγο πήγα στη ψυχολόγο μου. Με είδε πως ήμουν κι αυτό που μου πρότεινε είναι να πάω σε έναν ψυχίατρο και να αρχίσω αγωγή.

    Ελπίζω να δει και ο ψυχίατρος το πρόβλημα και να μου δώσει χάπια τα οποία θα δουλέψουν γτ βρίσκομαι σε πολύ μεγάλη έξαρση και δν ξέρω αν έχω την εσωτερική δύναμη να τα λύσω όλα μόνη μου!

    Βέβαια νιώθω μια αποτυχία που η λύση μου και μόνη ελπίδα είναι να πάρω χάπια αλλά είμαι σε κατάσταση πανικού και μεγάλης σύγχυσης και δν ξρ πως να το διαχειριστώ!
    Τα χαπια σχεδον παντα εχουν αποτελεσμα, αλλά εαν οι παρενεργειες δημιουργουν σοβαρα προβληματα, θα πρεπει να μιλησεις με τον ψυχιατρο διοτι πιθανον να σου δωσει εναλλακτικη αγωγη.

Similar Threads

  1. Ταχυκαρδιες, εμμονη και νιωθω πεθαμενος μεσα μου
    By panospeggy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 19-09-2019, 11:22
  2. Νιώθω τόσο μόνη και κενή μέσα μου..
    By BraveHeart97 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 08-07-2018, 19:08
  3. την εχω μεσα στο μυαλο..
    By akis1 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 131
    Last Post: 17-12-2016, 20:13
  4. Μέσα στο μυαλό μου....
    By brazil in forum Παχυσαρκία
    Replies: 7
    Last Post: 04-01-2013, 03:18
  5. Παγιδευμένη με έναν βίαιο σύζυγο
    By melancholy in forum Κακοποίηση
    Replies: 42
    Last Post: 06-01-2012, 01:45

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •