Θυμός και κακή συμπεριφορά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    9

    Θυμός και κακή συμπεριφορά

    Καλησπέρα, φίλες και φίλοι, δεν ξέρω που να κατατάξω στο φόρουμ το πρόβλημα μου. Το κατατάσσω εδώ και βλέπουμε.
    Να συστηθω είμαι 51 ετών παντρεμένος με τρία παιδιά.
    Εργασία δεν έχω σταθερή είναι ίσως ένα από τα βασικά θέματα του προβλήματος μου.

    Τα τελευταία χρόνια αντιμετωπίζω σοβαρά προβλήματα συμπεριφοράς με την σύζυγό μου 50 ετων και τα παιδιά μου. Κόρη 21 ετών, γιος 19, κόρη 16.

    Η γυναίκα μου με απαξιώνει ακόμα και μπροστά στα παιδιά ότι είμαι τεμπέλης, αναβλητικος χαρακτήρας, φυγόποινος, αποτυχημένος στη ζωή μου.

    Η αλήθεια είναι ότι είμαι κλειστός χαρακτήρας και πραγματικά έχω αλλάξει πολλές δουλειές χαμηλού επιπέδου και εισοδήματος.

    Το κακό είναι ότι με απαξιώνουν και τα παιδιά μου, καθώς παίρνουν το μέρος της μάνας τους με αποτέλεσμα να νιώθω τελείως αποκλεισμένος και απογοητευμένος.

    Στην συμπεριφορά μου καθώς με κοροϊδεύουν και με ειρωνεύονται καθημερινά έχω φτάσει να παραμιλαω να μιλαω μέσα από τα δόντια μου, να βρίζω και να εύχομαι να πεθάνει η γυναίκα μου. Αυτό, γίνεται σχεδόν σταθερά τα τελευταία 5 χρόνια, καθώς κάθε προσπάθεια μου να την προσεγγίσω να είμαι καλόκαρδος φιλικός αποτυγχάνει.

    Ποτέ δεν αρχίζω εγώ τους καυγάδες. Πάντα προσπαθώ να είμαι καλόκαρδος, αλλά με ωθεί συνεχώς σε λεκτική βία, επιδιώκει να με φτάνει σε σημείο να την βρίζω.

    Δοκίμασα συζητήσεις προσέγγιση δοκίμασα να είμαι απόλυτα σιωπηλός να φεύγω να μη δίνω συνέχεια στις προκλήσεις αλλά μεθοδικά με ωθεί να βρίζω και να καταρριεμαι.

    Αντιλαμβάνομαι πλήρως ότι όπως διαβάζετε το κείμενο τα πράγματα αναφέρονται από την δική μου πλευρά και χρειάζεται και η άποψη της άλλης πλευράς για να αντιμετωπισθεί το πρόβλημα μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Γεια σου φίλε, δεν ξέρω τι να σου πω για το πρόβλημά σου, αλλά επειδή είμαστε παρόμοιοι χαρακτήρες εγώ δεν σκοπεύω να κάνω οικογένεια για να αποφύγω τέτοιες καταστάσεις. Κι εγώ είμαι κλειστός, αναβλητικός, νωθρός και φυγόπονος. Ευτυχώς διαβάζω βιβλία και έχω καλή μνήμη, οπότε θεωρώ ότι μπορώ να γίνω ένας καλός λογοτεχνικός μεταφραστής. Το πόσα λεφτά θα βγάζω έτσι δεν ξέρω, αλλά αφού δεν θα κάνω παιδιά μάλλον θα είναι αρκετά για να συντηρώ τον εαυτό μου. Αλλά και η γυναίκα σου απαράδεκτη, δεν είσαι υποχρεωμένος να είσαι πλούσιος. Αλλά να ξέρεις ότι και πλούσιος να ήσουν μπορεί να σε έβριζε, σκέψου ότι τον Γκέιτς και τον Αμπράμοβιτς τους χώρισαν οι γυναίκες τους, και τους πήραν και πολλά λεφτά (άτιμη "πατριαρχία").

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,449
    η συμπεριφορά της μανας μου ακριβος !! αυτα τα ατομα η πρεπει να τα νουθετούμε οτι δε φεροντε σωστα για να φτιαξει η κατάσταση αν ειναι άνθρωποι που αναγνωρίζουν τα λαθη τους η να απομακρύνεσε απ κοντα τους .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    9
    Η χειρότερες μου στιγμές είναι όταν παράδειγμα σήμερα ήρθα κατάκοπος από χειρονακτική δουλειά.

    Η γυναίκα μου έστρωσε να φάμε οικογενειακώς και καθώς βγήκα από το μπάνιο κάθομαι στο τραπέζι. Η γυναίκα μου λέει δεν θα βοηθήσει κανένας; Και λέω στην κόρη μου 21 ετών βοήθησε την μάνα σου. Και μου λέει η κόρη απαξιωτικά εσύ τι έκανες όλη μέρα;
    Σηκώθηκα από το τραπέζι και έφυγα να μη με ακούσουν που έβριζα από μέσα μου.
    Και η γυναίκα μου απαξιωτικά είπε σιγά την δουλειά που έκανες δίνοντας δίκιο στην κόρη μου.

    Η κατραπακια που θα φάει η κόρη μου από την συμπεριφορά της όταν θα έρθει η ώρα της δικαίωσης μου, εννοώ η κατραπακια από την ίδια την ζωή γιατί όλα αυτά πληρωνονται. Όλο αυτό με θλίβει με συντριβεί. Να βλέπω το ίδιο μου το παιδί να με βρίζει που το σπουδάζω που το μεγάλωσα με όσες αξίες μπόρεσα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Γεια σου φίλε, δεν ξέρω τι να σου πω για το πρόβλημά σου, αλλά επειδή είμαστε παρόμοιοι χαρακτήρες εγώ δεν σκοπεύω να κάνω οικογένεια για να αποφύγω τέτοιες καταστάσεις. Κι εγώ είμαι κλειστός, αναβλητικός, νωθρός και φυγόπονος. Ευτυχώς διαβάζω βιβλία και έχω καλή μνήμη, οπότε θεωρώ ότι μπορώ να γίνω ένας καλός λογοτεχνικός μεταφραστής. Το πόσα λεφτά θα βγάζω έτσι δεν ξέρω, αλλά αφού δεν θα κάνω παιδιά μάλλον θα είναι αρκετά για να συντηρώ τον εαυτό μου. Αλλά και η γυναίκα σου απαράδεκτη, δεν είσαι υποχρεωμένος να είσαι πλούσιος. Αλλά να ξέρεις ότι και πλούσιος να ήσουν μπορεί να σε έβριζε, σκέψου ότι τον Γκέιτς και τον Αμπράμοβιτς τους χώρισαν οι γυναίκες τους, και τους πήραν και πολλά λεφτά (άτιμη "πατριαρχία").
    Εύχομαι τα καλύτερα για το επάγγελμα που διάλεξες.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    η συμπεριφορά της μανας μου ακριβος !! αυτα τα ατομα η πρεπει να τα νουθετούμε οτι δε φεροντε σωστα για να φτιαξει η κατάσταση αν ειναι άνθρωποι που αναγνωρίζουν τα λαθη τους η να απομακρύνεσε απ κοντα τους .
    Τι να νουθετησω, φαντάσου ότι με ειρωνεύονται μπροστά μου ότι δεν έχω καλό επάγγελμα, ότι δεν φέρνω πολλά λεφτά στο σπίτι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,449
    τοξικότητα φουλ καπτεν σπιτι σου σε νιώθω παρομοια περναω κι εγω με τους δικους μου. καλύτερα απομακρύνσου να ηρεμήσεις .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    τοξικότητα φουλ καπτεν σπιτι σου σε νιώθω παρομοια περναω κι εγω με τους δικους μου. καλύτερα απομακρύνσου να ηρεμήσεις .
    Μια κουβέντα είναι. Απλά είμαι σαν ζωντανός νεκρός.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    152
    πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό που την βλέπεις θάλασσα. Γράφω όπως θα έγραφα σε φίλο και όχι ''με τρόπο ειδικού''. Τα παιδιά σου είναι 21, 19 και 16 ετών που σημαίνει ότι μπορείς να φύγεις. Να νοικιάσεις ένα μικρό σπίτι με ελάχιστα χρήματα όπου εκεί μπορεί να μην έχεις την οικογένεια σου και την βόλεψή σου, αλλά θα βρεις την αξιοπρέπειά σου. Δεν διαπραγματευόμαστε την αξιοπρέπεια μας για κανέναν στον κόσμο. Αν έγραφες ότι αυτά ήταν αποτέλεσμα κάποιας πρόσφατης αλλαγής σου, ότι απόκτησες κάποια συνήθεια, ότι έμπλεξες με κάτι, οτιδήποτε, τότε θα κατανοούσα και θα σου έγραφα να συνετιστείς και να επανέλθεις. Γράφεις ότι έτσι ήσουν, από πάντα, η γυναίκα σου σε γνώριζε, αυτόν τον άνθρωπο γνώρισε και επέλεξε να παντρευτεί και να κάνει οικογένεια. Δεν δικαιούται κανείς να σε προσβάλλει και να σε κατακρίνει λοιπόν γιατί σε θεωρεί ανεπαρκή για τα δικά του κριτήρια, απαγορεύεται. Είναι άρρωστο και μαζί με την καταστροφή της οικογένειας (πρωτίστως των παιδιών σου) καταλήγει και καταστρέφει και εσένα. Που δεν έκανες κάποιο σφάλμα, δεν έμπλεξες σε κάτι (επαναλαμβάνω ότι δήλωσες), δεν ξεκίνησε από εσένα και δεν ευθύνεσαι για αυτό. Η μία και μόνη λύση που θα πρότεινα λοιπόν είναι να απομακρυνθείς από αυτό το άρρωστο περιβάλλον και να σταθείς απόμακρα από όλα αυτά και να σκεφτείς. Θέλει δύναμη, το ξέρω, αλλά για αυτό ζούμε στην τελική, για να προσπαθούμε και να μην παραδινόμαστε και η ανθρώπινη αξιοπρέπεια μας είναι το ελάχιστο που οφείλουμε να διαφυλάξουμε, το τελευταίο σύνορο. Έπειτα μόνο, αφού θα έχεις θέσει τα όρια σου θα μπορέσει να ανοίξει πραγματικός διάλογος ανάμεσα στην γυναίκα σου και σε εσένα (γράφω μόνο την γυναίκα σου γιατί από εκεί ξεκινάν αυτές οι συμπεριφορές και το πρόβλημα). Σοβαρά προβλήματα (γιατί θεωρώ σοβαρότατο πρόβλημα την κακοποιητική συμπεριφορά και την απώλεια την ανθρώπινης αξιοπρέπειας, ένα στάδιο πριν το χειρότερο) θα χρειαστούν δραστικές και γενναίες αποφάσεις. Τις πλείστες των περιπτώσεων έτσι συμβαίνει και η προσπάθεια με διαλλακτικότερες μεθόδους αποτυγχάνει και διαιωνίζει το πρόβλημα (όπου ένας άνθρωπος οδηγείται -τουλάχιστον- στον εξανδραποδισμό), μαζί και ότι αυτό θα βλάψει έπειτα και τα παιδιά σου. Είναι εγκληματικό και όσο το αποδέχεσαι φέρεις και εσύ ευθύνη

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    χρονια πολλα θεματοθετη,
    να ξερεις οτι δεν εχεις και πολλα πολλα να κανεις για να αντιμετωπισεις την κατασταση. ωστοσο θα σου προτεινα να πατε και οι δυο σας σε εναν συμβουλο γαμου μπας και μπορεσει να σας βαλει σε μια σειρα.
    διαφορετικα κανονισε να φυγεις, νομιμα παντα με ενα διαζυγιο. πριν γινει αυτο να πεις στα παιδια οτι συνεχιζεις να τα αγαπας και οτι εργαζεσε για αυτα. οτι μετα θανατον σου θα παρουν οτι εχεις μαζεψει για αυτα κτλ κτλ
    και ασε την συζυγο να τα βγαλει περα με ολους τους λογαριασμους και τα εξοδα του σπιτιου να της μπει στον κωλο οπως μπαινει εσενα καθε μερα να εχει να σε θυματε.

    η συζυγος να ξερεις οτι απλα δεν σε εκτιμα ουτε σε αγαπα αισθανεται οτι δεν της προσφερεις οσα οι αλλοι στις οικογενειες τους οτι της αξιζει ενας καλλιτερος και αλλα τετοια πολλα. να ξερεις οτι δεν υπαρχει επιστροφη, τα αισθηματα της για εσεναν δεν θα αλλαξουν ποτε. απλα ισως σε ανεχθει για το οικονομικο ωσπου να γερασει, και οταν φυγεις 10-15 χρονια νωριτερα οπως συμβαινει συχνα με τους αντρες, για την συνταξη σου. τιποτα περισσοτερο.

    τωρα εαν θελεις να ανεχθεις αυτη την κατασταση και υποθεσουμε οτι καποτε δεν θα την πλακωσεις στους μπατσους για να σε κλεισουν μεσα κανονισε τουλαχιστον οταν σου λενε τα παιδια διαφορα οπως η κορη σου στο τραπεζι, να μην φευγεις αλλα να της εξηγεις. οχι οτι θα καταλαβει αλλα μπορει να γινει ενα θαυμα. επισεις να θυμασε οτι υπαρχει και η λυση της διαστασης για 2-3 χρονια.
    τελος να θυμασε οτι στα 53 σου οποτε θελεις μπορεις να ξαναφτιαξεις την ζωη σου με μια αλλη γυναικα, υπαρχει πληθωρα προσφορας.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,449
    καπτεν αυτα τα τραβάω με την θετη μανα μου σε νιώθω εσύ μπορείς να απομακρυνθείς και να έχετε επαφές με την οικογένεια οχι συχνές . κατι που εγω δε μπορω να κανω δε εχω που αλλου να παω . εσυ νομιζω εχεις την δυνατοτητα να εχεις αποστασεις απο ενα περιβαλλον που ειναι βαρύ σε ενεργεια και θλιψη στη ψυχη φερνει ολο αυτο.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  12. #12
    Καλησπέρα, καλή Ανάσταση να έχουμε...
    Αυτό που βρίζεις και καταριέσαι μέσα απ τα δόντια σου, το έχω κι εγώ, με τον πατερα μου. Μέχρι που σήμερα τον μουτζωσα κιόλας για να εκτονωθώ, χωρίς να με δει όμως.. Αν και δεν είμαι πολύ μικρή, μένω ακόμα με τους γονείς μου και με τον πατέρα μου δεν είχα ποτέ καλή σχέση. Μου προκαλεί μια δυσφορία έως αηδία.
    Ή μητέρα μου πάντα του εσουρνε διαφορα, αφου από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου οι γονείς μου τσακώνονταν..
    Και επειδή θιξατε το θέμα της αξιοπρέπειας, πραγματικά μόλις τελείωσα το σχολείο, έλεγα και επέμενα στη μάνα μου να τον χωρίσει... Αλλά κι αυτή ελέω χρημάτων έμεινε μ αυτόν...
    Ενώ τον απαξιωνε πάντα η μητέρα μου, εκείνος δεν πήγαινε πίσω, αφού στην περίπτωσή μας, ο πατέρας μου ήταν ο μπιπ της υπόθεσης, αφού χωρίς λόγο επειδή μπορεί να είχε πιεστεί στη δουλειά, ερχόταν σπίτι και ξέσπαγε στη μάνα μου και διαολοζιταν....
    Ή μάνα μου εν τω μεταξύ άλλος τύπος ανθρώπου, λογική με επιχειρήματα προσγειωμένη πάντα, ενώ ο πατέρας μου να αγεται και να φέρεται κάθε φορά από τα πάθη του... Και να μας κάνει άνω κάτω και να βρίζει...
    Οκ τον κρίνω τώρα, κι εγώ δεν είμαι καλύτερη....
    Αλλά ήθελα να τα γράψω αυτά... Μπήκα να γράψω για μένα αλλά είδα αυτό το θέμα και με αφορμή αυτό, έγραψα και για μένα...

    Συμφωνώ απόλυτα με τον Σαλβαδόρ...
    Δεν είσαι υποχρεωμένος να σε απαξιώνει κανείς όποιος κι αν είναι αυτός, ειδικά αφού δεν έκανες κάτι κακό εσκεμμένα με κακο σκοπό δηλαδή, που να πυροδοτήσει στον άλλον το να σε απαξιώσει...
    Και πρεπει τελικά να αποτολμαμε την απομάκρυνση και το χωρισμό απ τους άλλους όταν έχουμε το δικιο με το μερος μας αλλιώς μας περνάνε για μπιπ... Πού καθόμαστε και ανεχομαστε τα πάντα...
    Δεν θα είσαι κακός άνθρωπος αν χωρίσεις. Θα είσαι αληθινός άνθρωπος. Αληθινός με τα συναισθήματά σου...
    Κι αν έπειτα σ αγαπάνε και έχουν μετανιώσει έμπρακτα για τη συμπεριφορά τους και θέλουν να ξαναγυρίσεις το ξανασκεφτεσαι.... Όχι ομως να σε θέλουν από ανάγκη οικονομικη... Αυτό πρέπει να το ξεκαθαρίσεις....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,449
    εδω βλεπω κι εγω τη ζωη μου τα ιδια τραβω με την μανα μου !!
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    9
    Η ίδια κατάσταση επαναλαμβάνεται σαν αυτοεκπληρούμενη προφητεία.
    Έχω τελειώσει ένα πεντάμηνο εργασίας και ξανά γύρισα στην ανεργία.
    Κάθε πρωινό κάθε μεσημέρι κάθε βράδυ η γυναίκα μου με πικάρει με μειώνει με κάνει σκουπίδι.
    Τότε φτάνω στα όρια μου και βρίζω, εύχομαι τον θάνατο της, την λέω σιχαμένη.....
    Ποτέ δεν έχω ξεκινήσει εγώ κάτι ξυπνάω ευδιάθετος με καλή διάθεση και όμως με εξευτελίζει και με μειώνει ότι είμαι άχρηστος τεμπέλης ανίκανος για εργασία.
    Και μετά φυσικά όταν βρίζω άσχημα και απαίσια φαίνεται και το παρουσιάζει σαν να είναι αυτή το θύμα της υποθεσης.

    Αντιμετωπίζει κάποιος τέτοια κατάσταση;

Similar Threads

  1. Κακή συμπεριφορά!
    By andreas86 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 12-01-2022, 12:46
  2. Replies: 17
    Last Post: 08-08-2019, 02:26
  3. ΚΑΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΑΠΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ
    By AINO-TNA in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 11
    Last Post: 11-04-2018, 12:48
  4. Κακη χημεια στο σεξ?
    By rainbow96 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 16-08-2017, 21:26
  5. Facebook: Κακή συμπεριφορά...
    By cygnus in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 53
    Last Post: 25-07-2014, 22:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •