έναρξη enlift 10mg
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    30

    έναρξη enlift 10mg

    Καλησπέρα είναι η δεύτερη φορά που ξεκινάω αγωγή για κρίσεις πανικου. Πρώτη φορά ήταν το 2017 για 6 μήνες με zolotrin. Είμαι στην 7η μέρα γνωρίζω ότι υπάρχουν παρενέργειες παίρνω και λεξοτανιλ μαζί για την ανησυχία αλλα έχω άλλο ένα σύμπτωμα που δεν το θυμόμουν. Κάθε μέρα και χειρότερα έχω κομάρα στα χέρια και στα πόδια. Νιώθω κάθε μέρα λες και θα μείνω ανάπηρος. Είναι παρενέργεια της αγωγής?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Ξεκίνησες κατευθείαν με 10mg? Εγώ και τις δύο περιόδους που το πήρα, ξεκίνησα με 5mg την πρώτη εβδομάδα, δεν είχα αυτό το σύμπτωμα αλλά τη δεύτερη φορά έπαιρνα κι άλλο αντικαταθλιπτικό οπότε οι παρενέργειες ήταν γενικά πιο λίγες και χαμηλής έντασης. Το φύλλο οδηγιών το αναφέρει;

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Ξεκίνησες κατευθείαν με 10mg? Εγώ και τις δύο περιόδους που το πήρα, ξεκίνησα με 5mg την πρώτη εβδομάδα, δεν είχα αυτό το σύμπτωμα αλλά τη δεύτερη φορά έπαιρνα κι άλλο αντικαταθλιπτικό οπότε οι παρενέργειες ήταν γενικά πιο λίγες και χαμηλής έντασης. Το φύλλο οδηγιών το αναφέρει;
    Οχι ακόμα στα 5 είμαι, στις δέκα μέρες μου είπε θα πάρω 10mg

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    65
    lexotanil ποσα mg παιρνεις? Πιστευω η κομαρα που νιωθεις και η "αναπηρια" ειναι λογω του lexotanil , το enlift και λογω της μικρης δοσης που παιρνεις και επισης οτι ειναι πολυ νωρις για να εχει δρασει το φαρμακο ειναι πολυ δυσκολο να σου εχει προκαλεσει ακομα τις παρενεργειες η ακομη να σου εχει δρασει στην καταθλιψη,δωστου 30 μερες συνολικα και στην φουλ δοση του και εκει κρινε αν ειναι το σωστο φαρμακο για σενα ειναι η ταπεινη μου γνωμη,και βασει της εμπειριας μου.Σταδιακα το λεξοτανιλ θα το κοψεις μην το φοβασαι αυτο ειναι για να σε βοηθησει για πολυ λιγο καιρο

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by Feynman View Post
    lexotanil ποσα mg παιρνεις? Πιστευω η κομαρα που νιωθεις και η "αναπηρια" ειναι λογω του lexotanil , το enlift και λογω της μικρης δοσης που παιρνεις και επισης οτι ειναι πολυ νωρις για να εχει δρασει το φαρμακο ειναι πολυ δυσκολο να σου εχει προκαλεσει ακομα τις παρενεργειες η ακομη να σου εχει δρασει στην καταθλιψη,δωστου 30 μερες συνολικα και στην φουλ δοση του και εκει κρινε αν ειναι το σωστο φαρμακο για σενα ειναι η ταπεινη μου γνωμη,και βασει της εμπειριας μου.Σταδιακα το λεξοτανιλ θα το κοψεις μην το φοβασαι αυτο ειναι για να σε βοηθησει για πολυ λιγο καιρο
    Lexo δυστυχώς έχω φτάσει να παίρνω 3mg 2 φορες την μέρα. Κάποτε με 1.5 ήμουν πένα. Τώρα και το 3 με δυσκολεύει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by Feynman View Post
    lexotanil ποσα mg παιρνεις? Πιστευω η κομαρα που νιωθεις και η "αναπηρια" ειναι λογω του lexotanil , το enlift και λογω της μικρης δοσης που παιρνεις και επισης οτι ειναι πολυ νωρις για να εχει δρασει το φαρμακο ειναι πολυ δυσκολο να σου εχει προκαλεσει ακομα τις παρενεργειες η ακομη να σου εχει δρασει στην καταθλιψη,δωστου 30 μερες συνολικα και στην φουλ δοση του και εκει κρινε αν ειναι το σωστο φαρμακο για σενα ειναι η ταπεινη μου γνωμη,και βασει της εμπειριας μου.Σταδιακα το λεξοτανιλ θα το κοψεις μην το φοβασαι αυτο ειναι για να σε βοηθησει για πολυ λιγο καιρο
    Οι 30 μέρες για να κρίνει το φάρμακο είναι λίγες εκτός αν του έχει βγάλει σαν παρενέργεια κάτι σοβαρό. Κάπως έτσι κάποιοι αλλάζουν το ένα φάρμακο μετά το άλλο. Ειδικά δε η εσιταλοπραμη είναι αργή στη δράση της. Τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου εμπειρία.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    65
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Οι 30 μέρες για να κρίνει το φάρμακο είναι λίγες εκτός αν του έχει βγάλει σαν παρενέργεια κάτι σοβαρό. Κάπως έτσι κάποιοι αλλάζουν το ένα φάρμακο μετά το άλλο. Ειδικά δε η εσιταλοπραμη είναι αργή στη δράση της. Τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου εμπειρία.
    Κοιταξε, το εννουσα στην φαση αν δεν εχει δει καμια προοδο στις 30 μερες,προφανως αν εχεις δει εστω και κατι το κρατας και βλεπεις και μετα τις 30 μερες ναι και εχει και αλλη δραση.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    30
    κλεινω της 18 μερες με enlift. στις 2 βδομαδες και λιγοτερο μου ειχαν φυγει οι παρενεργιες. Πηγα να παρω τα πανω μου μετα και το ενιωθα,εβγαινα και βολτες κανονικα και ολα, αλλα εχω τωρα 2-3 μερες που δεν εχω ορεξη για τιποτα...εχω πεσει ψυχολογικα και σωματικα περισσοτερο...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Πρώτον, ακόμη και κατάθλιψη να μην είχαμε πάντα θα υπάρχουν και τέτοιες μέρες. Δεύτερον, είναι πολύ νωρίς για να δράσει το φάρμακο. Το πιο πιθανό είναι αυτό που αισθανοσουν τις πρώτες μέρες να οφειλόταν στο φαινόμενο πλασιμπο. Δεν ξέρω, μια σκέψη λέω.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    4

    Λαθος

    UOTE=Niels;1218486]Ξεκίνησες κατευθείαν με 10mg? Εγώ και τις δύο περιόδους που το πήρα, ξεκίνησα με 5mg την πρώτη εβδομάδα, δεν είχα αυτό το σύμπτωμα αλλά τη δεύτερη φορά έπαιρνα κι άλλο αντικαταθλιπτικό οπότε οι παρενέργειες ήταν γενικά πιο λίγες και χαμηλής έντασης. Το φύλλο οδηγιών το αναφέρει;[/QUOTE]
    Last edited by Silvo; 19-04-2023 at 20:28. Reason: Λαθος συγνωμη, ειμαι νεα

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    4
    Ειμαι στην 39η μερα με ενλιφτ αλλα δεν εχω δει καποια αλλαγη ,ξεκινησα με 5mg, με ανεβασμα ανα15ημ. Τωρα ειμαι σε15mgεδω και 9ημ. ΕΧω καποια επιδεινωση σημερα.
    Ποια η γνωμη σας;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Η εσιταλοπραμη αργεί να δράσει. Θέλει δίμηνο για να δεις διαφορά. Γνώμη μου, μην αυξήσεις κι άλλο τη δόση σε αυτή τη φάση. Περίμενε να σε πιάσει. Αγχωδη κατάθλιψη έχεις;

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    4
    Εχω παθολογικο αγχος και ιδεοληψιες. Με καθοδηγει ο ψυζιατρος μου οσον αφορα τις δοσολογιες. Απλως περιμενα τουλαχιστον μια σταθεροτητα μεχρι να αρχισει η βελτιωση..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Είναι νωρίς για να το κρίνεις ως φάρμακο αν σε πιάνει. Ενδείκνυται πάντως για τα συμπτώματα που περιγράφεις. Εμένα με βοήθησε αλλά θέλει υπομονή.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    4
    Εχω κατα διαστηματα μελανιες στο δερμα απο τοτε που αρχισα ενλιφτ. Υπαρχει περιπτωση να ειναι το φαρμακο ;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Escitaloprám 10mg
    By Nik1989 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 15
    Last Post: 16-05-2021, 19:06
  2. Εναρξη enlift
    By IoannisSM in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 16-03-2020, 14:55
  3. Despar 10mg
    By Maria10 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 09-09-2019, 17:00
  4. Αbilify 10mg
    By δελφίνι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 44
    Last Post: 08-04-2017, 04:41
  5. abilify 10mg
    By beautiful mind in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 15-03-2014, 07:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •