Ηλεκτροφυσιολογικη μελέτη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    35

    Ηλεκτροφυσιολογικη μελέτη

    Καλησπέρα σέ όλους.. επιστρέφω Με νέο τοπικ καθώς οι ερωτήσεις μου στο πρώτο Δεν απαντήθηκαν και λογικό αφού ρωτούσα κάτι πολύ συγκεκριμένο... είμαι εδώ λοιπόν για να σάς πω την δική μου εμπειρία από την ηλεκτροφυσιολογικη μελέτη και να δώσω τα φώτα μου σέ όσους τό χρειάζονται... έχουμε και λέμε λοιπόν.. μετά την εισαγωγή μου στο νοσοκομείο με πιγαν στο δωμάτιο προετοιμασίας όπου μου έδωσαν τα ρούχα του νοσοκομείου να αλλάξω καί μου έκαναν καρδιογράφημα.( Σε ξυρίζουν κιόλας εάν χρειάζεται) αμέσως μετά Με πείραν Με τό φορείο όπου μου τοποθέτησαν φλέβα και χωρίς καθόλου αναμονή Μπίκα στον χώρο της επέμβασης.. ένας μικρός χώρος με τρεις μεγάλες οθόνες και το κρεβάτι..το δωμάτιο χώριζε ένα παράθυρο και εκεί ήταν πού καθόταν ο γιατρός και έλεγχε το μόνιτορ... αφού λοιπόν Με ξάπλωσαν ξεκίνησε αμέσως η διαδικασία για να μπουν τα θηκαρια..( είναι κάτι σάν πολύ μικρές βελόνες που με αυτές γίνεται ο καυτιριασμος και ότι άλλο χρειαστεί) γίνεται ένα πολύ πολύ μικρό τρύπημα στο δεξί πόδι και από εκεί μπαίνουν τα θηκαρια στην κεντρική αρτηρία και ανεβαίνουν στην καρδιά ώστε να κάνουν την δουλειά τους..το μόνο πού ένιωσα ήταν ένα τσίμπημα όπως όταν σου βάζουν την φλέβα.. αυτό που έχω να πω είναι πώς σάν διαδικασία Δεν είναι τόσο τρομερό όσο το φανταζόμαστε... δεν κατάλαβα ποτέ πότε μου δημιούργησαν ταχυπαλμιες.. Δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα.... μετά από περίπου είκοσι λεπτά μου είπε ο γιατρός ότι βρήκανε το σημείο και ότι θα ξεκινήσουμε να το καίμε... και εκεί είναι πού υπήρξε πόνος... όταν με καυτιριαζαν πονουσα αρκετά...η όλη διαδικασία κράτησε λιγότερο από μία ώρα... μετά με πιγαν στην ανάνηψη όπου έκατσα άλλη μια.. και μετά στο δωμάτιο που ομολογώ ότι ισοδυναμεί με δωμάτιο ιδιωτικού νοσοκομείου.... επίσης ενοχλητικό είναι ότι μετά πρέπει για αρκετές ώρες να έχεις τό πόδι σου ακίνητο οπότε έχει κ αυτό έναν βαθμό δυσκολίας...σου βάζουν χολτερ και σε 24 ώρες πάς σπίτι σού.....να προσθέσω ότι η δική μου εμπειρία Δεν είναι μαρμαρυγή και ίσως θεωρείτε ποίο εύκολη ειδικά στους χρόνους... αυτά από εμένα καλή δύναμη σε όλους όσους σκοπεύουν να κάνουν την επέμβαση..

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    35
    Επίσης θέλω να προσθέσω κάτι άλλο πολύ σημαντικό... άκουγα για χρόνια αυτό το κλασικό Δεν έχεις τίποτα τό ΆΓΧΟΣ φταίει... από δικούς μου ανθρώπους, από ψυχολόγους, κλτπ πάντα όμως κάτι Με έτρωγε μέσα μου και έλεγα Δεν μπορεί πρέπει να βρω τί είναι... παιδιά ΔΕΝ φταίει πάντα το άγχος.. εάν έχετε αμφιβολίες για το οτιδήποτε θέμα ψάξτε το μέχρι τέλους και αααν δεν βρεθεί κάτι τότε Νάι φταίει και το άγχος..να ακούτε το σώμα σάς είστε ο μοναδικός που το ξέρει τόσο καλά... εύχομαι υγεία για όλους!

  3. #3
    Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά, στο είπα. Είσαι καλύτερα τώρα; Καλή ανάρρωση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά. Πως είσαι τώρα? Ευχαριστώ πολύ που μοιράστηκες όλα αυτά μαζί μας και λυπάμαι που πονεσες όταν σε καυτηριαζαν. Και μόνο στη σκέψη πανικοβαλλομαι. Σε θαυμάζω που το αντιμετωπησες έτσι. Εγώ έχω έκτακτες και υποφέρω. Πρέπει να χάσω κιλα. Δεν το παίρνω απόφαση και νευριαζω με τον εαυτό μου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Σε ποιο νοσοκομειο το εκανες και με ποιον γιατρο? Θελω και εγω να την κανω αν και τρεμω γιατι εχω ριπες εκτακτων και ταχυκαρδιες που με φτανουν ενα βημα πριν την λιποθυμια. Θεωρω οτι εμενα λογω των κρισεων πανικου ξεκινησαν αλλα πλεον αποτελουν σοβαρο προβλημα. Οι γιατροι λογω του οτι δεν εχουν καταγραφει σε χολτερ τα επεισοδια που τους λεω μου λενε να μην δινω σημασια αλλα ειναι αδυνατον. Ξερω το σωμα μου και ξερω ποτε μια εκτακτη ειναι απλη και ποτε ειναι επικινδυνη. Τοσα χρονια με αυτες αλιμονο...

  6. #6
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Σε ποιο νοσοκομειο το εκανες και με ποιον γιατρο? Θελω και εγω να την κανω αν και τρεμω γιατι εχω ριπες εκτακτων και ταχυκαρδιες που με φτανουν ενα βημα πριν την λιποθυμια. Θεωρω οτι εμενα λογω των κρισεων πανικου ξεκινησαν αλλα πλεον αποτελουν σοβαρο προβλημα. Οι γιατροι λογω του οτι δεν εχουν καταγραφει σε χολτερ τα επεισοδια που τους λεω μου λενε να μην δινω σημασια αλλα ειναι αδυνατον. Ξερω το σωμα μου και ξερω ποτε μια εκτακτη ειναι απλη και ποτε ειναι επικινδυνη. Τοσα χρονια με αυτες αλιμονο...
    Αααααχ πόσες φορές έχω ακούσει αυτό το μην δίνεις σημασία.. πραγματικά οποίος δεν το έχει ζήσει δεν μπορεί να το καταλάβει.,. πόσους παλμούς φτάνεις με την ταχυπαλμια;;; Δεν την έχεις καταγράψει ποτέ;;;; Να μην φοβάσαι καθόλου να πάς να κάνεις την εξέταση και εάν βρούν κάτι θα κάνουν καυτιριασμο εκείνη την ώρα... προσωπικά άκουγα για τομή στο πόδι που περνάνε καλώδια κτλπ ...αν δεις την τομή θα βάλεις τα γέλια ειλικρινά..δεν φένετε τίποτα είναι σαν να σου έχουν πάρει αίμα....η επέμβασης πραγματοποιήθηκε σε μεγάλο καρδιολογικό νοσοκομείο στην Αθήνα...θα πάρεις τηλέφωνο στο τμήμα ηλεκτροφυσιολογικης μελέτης και θα ζητήσεις να μιλήσεις με τον διευθυντή...δεν ξέρω εάν επιτρέπεται να πω ονόματα εδώ αλλά νομίζω πως σε κατατοπησα σωστά.. προσωπικά επειδή το έψαξα πολύ θεωρώ ότι ο συγκεκριμένος γιατρός είναι από τούς καλύτερους στην Ελλάδα για αυτό και προτίμησα να μείνω τρείς μήνες σε αναμονή για να το κάνω μαζί του αντί να πάω σε κάποιον τυχαίο.. είναι γιατρός με μεγάλη εμπειρία χρόνων και ήθελα να είμαι σίγουρη για την ασφάλεια μου.. επίσης έχει πολύ καλή ομάδα με νοσηλευτές κτλπ..

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by ThelwNaEimaiKala View Post
    Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά, στο είπα. Είσαι καλύτερα τώρα; Καλή ανάρρωση.
    Σε ευχαριστώ πολύ.. είμαι καλύτερα ναι δόξα το θεό απλά βγαίνει το συσσωρευμένο στρες των ημερών

  8. #8
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά. Πως είσαι τώρα? Ευχαριστώ πολύ που μοιράστηκες όλα αυτά μαζί μας και λυπάμαι που πονεσες όταν σε καυτηριαζαν. Και μόνο στη σκέψη πανικοβαλλομαι. Σε θαυμάζω που το αντιμετωπησες έτσι. Εγώ έχω έκτακτες και υποφέρω. Πρέπει να χάσω κιλα. Δεν το παίρνω απόφαση και νευριαζω με τον εαυτό μου.
    Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου... τώρα είμαι μια χαρά και σιγά σιγά αναρρωνω...να μην πανικοβαλεσαι πάρε απόφαση ότι θεωρείς καλύτερο για τον εαυτό σου... πόσες έκτακτες κάνεις;;; ξέρω ότι βοηθάει η καλή ενυδάτωση και το μαγνήσιο..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Χαίρομαι πολύ για σένα! Έκανα συνέχεια μέσα στην ημέρα μέχρι και στον υπνο μου αν και το χολτερ που έβαλα δεν έδειξε πολλές. Το θέμα είναι ότι έχω τον φίλο μου που μου παραπονέθηκε πως όταν πάει να τον πάρει ο ύπνος ξυπνάει από φόβο και νιώθει την καρδιά του να χτυπάει δυνατά έτσι μου το περιέγραψε. Εγώ φυσικά πανικοβληθηκα αλλά όσο και να επιμένω δεν θέλει να πάει σε γιατρο. Έχει περάσει και κοβιντ και ήθελα να κάνει ένα τσεκαπ αλλά είναι ανένδοτος και είμαι πολύ στεναχωρημενη. Και οι έκτακτες μου έχουν φτάσει κόκκινο πάλι

  10. #10
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Χαίρομαι πολύ για σένα! Έκανα συνέχεια μέσα στην ημέρα μέχρι και στον υπνο μου αν και το χολτερ που έβαλα δεν έδειξε πολλές. Το θέμα είναι ότι έχω τον φίλο μου που μου παραπονέθηκε πως όταν πάει να τον πάρει ο ύπνος ξυπνάει από φόβο και νιώθει την καρδιά του να χτυπάει δυνατά έτσι μου το περιέγραψε. Εγώ φυσικά πανικοβληθηκα αλλά όσο και να επιμένω δεν θέλει να πάει σε γιατρο. Έχει περάσει και κοβιντ και ήθελα να κάνει ένα τσεκαπ αλλά είναι ανένδοτος και είμαι πολύ στεναχωρημενη. Και οι έκτακτες μου έχουν φτάσει κόκκινο πάλι
    Μήπως έχει άγχος για κάτι τώρα τελευταία;;;μην ανησυχείς Δεν νομίζω πως είναι κάτι..το παθαίνω πολύ συχνά όταν έχω πολλά στο μυαλό μου.. θεωρώ πως είναι κλασικα συμπτώματα άγχους.ωστοσο ας κάνετε και μια επίσκεψη στον καρδιολόγο για επιβεβαίωση..για να μην το έχετε στο μυαλό σας δηλαδή ποίο πολύ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Deri238 View Post
    Αααααχ πόσες φορές έχω ακούσει αυτό το μην δίνεις σημασία.. πραγματικά οποίος δεν το έχει ζήσει δεν μπορεί να το καταλάβει.,. πόσους παλμούς φτάνεις με την ταχυπαλμια;;; Δεν την έχεις καταγράψει ποτέ;;;; Να μην φοβάσαι καθόλου να πάς να κάνεις την εξέταση και εάν βρούν κάτι θα κάνουν καυτιριασμο εκείνη την ώρα... προσωπικά άκουγα για τομή στο πόδι που περνάνε καλώδια κτλπ ...αν δεις την τομή θα βάλεις τα γέλια ειλικρινά..δεν φένετε τίποτα είναι σαν να σου έχουν πάρει αίμα....η επέμβασης πραγματοποιήθηκε σε μεγάλο καρδιολογικό νοσοκομείο στην Αθήνα...θα πάρεις τηλέφωνο στο τμήμα ηλεκτροφυσιολογικης μελέτης και θα ζητήσεις να μιλήσεις με τον διευθυντή...δεν ξέρω εάν επιτρέπεται να πω ονόματα εδώ αλλά νομίζω πως σε κατατοπησα σωστά.. προσωπικά επειδή το έψαξα πολύ θεωρώ ότι ο συγκεκριμένος γιατρός είναι από τούς καλύτερους στην Ελλάδα για αυτό και προτίμησα να μείνω τρείς μήνες σε αναμονή για να το κάνω μαζί του αντί να πάω σε κάποιον τυχαίο.. είναι γιατρός με μεγάλη εμπειρία χρόνων και ήθελα να είμαι σίγουρη για την ασφάλεια μου.. επίσης έχει πολύ καλή ομάδα με νοσηλευτές κτλπ..
    Θέλω να βρω ηλεκτροφυσιολογο στην Αθήνα. Οι γιατροί στο νησί μου ειναι αστα να πάνε με ξεπετάνε και ούτε να ακούσουν για περαιτέρω εξετάσεις. Ευτυχώς βρήκα έναν τώρα ο οποίος δέχθηκε να μου κάνει τεστ κόπωσεως σκέψου και να μπυ βάλει χολτερ 3 ημερών γιατί οι 10 προηγούμενοι απλά γελάνε. Και νιώθω ακόμα πιο άσχημα γιατί αν δεν έχω βοήθεια από εκεί που χαρίζω 100ευρα τότε από που ; Στα 160 χτυπά θεωρητικά όχι πολύ αλλά πρακτικά δεν υπάρχει τπ πως νιώθω. Βαράει και μονίμως παρά πολύ δυνατά δεν ξέρω τι μα κάνω. Χαίρομαι πολύ που πήγε τόσο καλά για εσενα. Και σου εύχομαι να ξεχάσεις τελείως τι θα πει ταχυκαρδία και αρρυθμία.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Θέλω να βρω ηλεκτροφυσιολογο στην Αθήνα. Οι γιατροί στο νησί μου ειναι αστα να πάνε με ξεπετάνε και ούτε να ακούσουν για περαιτέρω εξετάσεις. Ευτυχώς βρήκα έναν τώρα ο οποίος δέχθηκε να μου κάνει τεστ κόπωσεως σκέψου και να μπυ βάλει χολτερ 3 ημερών γιατί οι 10 προηγούμενοι απλά γελάνε. Και νιώθω ακόμα πιο άσχημα γιατί αν δεν έχω βοήθεια από εκεί που χαρίζω 100ευρα τότε από που ; Στα 160 χτυπά θεωρητικά όχι πολύ αλλά πρακτικά δεν υπάρχει τπ πως νιώθω. Βαράει και μονίμως παρά πολύ δυνατά δεν ξέρω τι μα κάνω. Χαίρομαι πολύ που πήγε τόσο καλά για εσενα. Και σου εύχομαι να ξεχάσεις τελείως τι θα πει ταχυκαρδία και αρρυθμία.
    Το καταλαβαίνω απόλυτα κορίτσι μου...οι γιατροί στην επαρχία δυστυχώς ζουν σε έναν άλλο κόσμο και δεν αναλαμβάνουν πολλές ευθύνες...θα σου πρότεινα να βάλεις χολτερ μέχρι να πιάσει την αρρυθμία να ξέρεις τι είναι και αργότερα να κλείσεις ραντεβού με ηλεκτροφυσιολοφο για να συζητήσετε ποια είναι η καλύτερη αντιμετώπιση για την δική σου περίπτωση όπως και να έχει εύχομαι να βρεις μια λύση σύντομα... ότι χρειαστείς είμαι εδώ..

Similar Threads

  1. Replies: 18
    Last Post: 01-08-2022, 21:05
  2. Μελέτη ύπνου
    By tasos_slo in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 4
    Last Post: 19-06-2015, 18:28
  3. Ευρωπαϊκή διαπολιτισμική μελέτη πάνω στην ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
    By serginad in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 11-08-2012, 23:55

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •