Σχιζο και σχέση;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    4

    Σχιζο και σχέση;

    Καλησπέρα. είχα σχέση με ένα παιδί. Όλα πήγαιναν καλα, Μετά από καιρό άρχισε να αναφέρεται ότι μας παρακολουθούν.
    Last edited by Hope1; 30-03-2023 at 18:19.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Ναι, γνωρίζω από γνωστό ότι η σχιζοφρένεια μπορεί να βγει και στα 35. Πέντε χρόνια σχέσης είναι πολλά για να τα ξεχάσεις. Ότι και αν επιλέξεις, να τον ξεχάσεις ή να περιμένεις να τα ξαναβρείτε, θα είναι οδυνηρό. Λυπάμαι.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    4
    Κατάλαβα. Δύσκολα τα πράγματα.νιωθω όλος ο κόσμος μου να γκρεμίστηκε. Κάναμε όνειρα..
    Last edited by Hope1; 30-03-2023 at 18:17.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Λυπάμαι ειλικρινά. Είτε διαγνώστηκε τώρα, είτε στο έκρυβε μέχρι που υποτροπιασε, κάποια στιγμή θα συνέλθει και θα προσπαθήσει να γυρίσει κοντά σου. Αν τον δεχθείς πίσω, θα υποφέρετε πολύ και οι δύο επειδή κάθε τόσο, άγνωστο κάθε πότε και με τί ένταση, θα υποτροπιάζει. Εκτός και αν τον αγαπάς πολύ και δέχεσαι να σηκώσεις αυτό το βαρύ σταυρό. Ζύγισε το και πάρε μια απόφαση. Λυπάμαι.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    4
    Κατάλαβα.. Σε ευχαριστώ ήσουν απόλυτα κατατοπιστικος..
    Last edited by Hope1; 30-03-2023 at 18:17.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    16
    Καλησπερα. Γραφτηκα μονο για να σου απαντησω αν και παρακολουθω το φορουμ χρονια τωρα.
    Ξεκινω λεγοντας οτι αυτη τη στιγμη μιλαει η ασθενεια. Μην παιρνεις τιποτα τοις μετρητοις.
    Οταν λαβει θεραπεια, που ευχομαι ήδη να το κανει, θα δεις οτι αυτες οι αποψεις για σενα θα εξανεμιστουν. Το θεμα ειναι εσυ τι θα κανεις αν αυτος γυρισει.
    Πρεπει να ενημερωθεις καλα για το τι σημαινει η συμβιωση με εναν ψυχικα ασθενη.
    Εχω μητερα διπολικη με πολλα ψυχωτικα στοιχεια. Αυτη ειναι η διαγνωση της. Σε καθε της υποτροπη και νοσηλεια χαναμε τη γη κατω απο τα ποδια μας.
    Η μαμα μου ηταν και ειναι η καλυτερη μαμα του κοσμου. Δεν με ζηλεψε ποτε, δεν με προσβαλε ποτε, δεν μου φωναξε ποτε, δεν με χτυπησε ποτε. Παντα μου μιλαγε με απεριοριστη αγαπη. Ακομα και τωρα που κι εγω εχω δικα μου παιδια.
    Αλλα ειχα παντοτε ενα "αχ" για την μητερα μου. Εναν φοβο, ενα συννεφο να σκιαζει ολη μας την υπαρξη. Μην ξαναρθει η ασθενεια.
    Κι οταν ερχοταν...
    Εχω δει τον πατερα μου τον πιο δυνατο ανθρωπο που γνωριζω να κλαιει και να λεει δεν αντεχω αλλο. Εχω ριξει το απειρο κλαμα, εχω ξεχυθει στους δρομους να την ψαχνω καθως εκανε 8ωρες βολτες εξω, εχω τσακωθει μαζι της για τα φαρμακα της, για να παμε στον γιατρο κ.α. Και λιγα λεω. Αλλα δεν θα την αλλαζα για αλλη. Απλα..
    Ειναι μεγαλη ανηφορα και πολλες φορες σβηνει και η μηχανη..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Maiden View Post
    Καλησπερα. Γραφτηκα μονο για να σου απαντησω αν και παρακολουθω το φορουμ χρονια τωρα.
    Ξεκινω λεγοντας οτι αυτη τη στιγμη μιλαει η ασθενεια. Μην παιρνεις τιποτα τοις μετρητοις.
    Οταν λαβει θεραπεια, που ευχομαι ήδη να το κανει, θα δεις οτι αυτες οι αποψεις για σενα θα εξανεμιστουν. Το θεμα ειναι εσυ τι θα κανεις αν αυτος γυρισει.
    Πρεπει να ενημερωθεις καλα για το τι σημαινει η συμβιωση με εναν ψυχικα ασθενη.
    Εχω μητερα διπολικη με πολλα ψυχωτικα στοιχεια. Αυτη ειναι η διαγνωση της. Σε καθε της υποτροπη και νοσηλεια χαναμε τη γη κατω απο τα ποδια μας.
    Η μαμα μου ηταν και ειναι η καλυτερη μαμα του κοσμου. Δεν με ζηλεψε ποτε, δεν με προσβαλε ποτε, δεν μου φωναξε ποτε, δεν με χτυπησε ποτε. Παντα μου μιλαγε με απεριοριστη αγαπη. Ακομα και τωρα που κι εγω εχω δικα μου παιδια.
    Αλλα ειχα παντοτε ενα "αχ" για την μητερα μου. Εναν φοβο, ενα συννεφο να σκιαζει ολη μας την υπαρξη. Μην ξαναρθει η ασθενεια.
    Κι οταν ερχοταν...
    Εχω δει τον πατερα μου τον πιο δυνατο ανθρωπο που γνωριζω να κλαιει και να λεει δεν αντεχω αλλο. Εχω ριξει το απειρο κλαμα, εχω ξεχυθει στους δρομους να την ψαχνω καθως εκανε 8ωρες βολτες εξω, εχω τσακωθει μαζι της για τα φαρμακα της, για να παμε στον γιατρο κ.α. Και λιγα λεω. Αλλα δεν θα την αλλαζα για αλλη. Απλα..
    Ειναι μεγαλη ανηφορα και πολλες φορες σβηνει και η μηχανη..
    Αυτή είναι η δική σου εμπειρία, από την άλλη έχω μια φίλη με σχιζοφρένεια Πόε έδιωξε άντρα και παιδί του δημοτικού από το σπίτι, το παιδάκι πήγε να πει τα κάλαντα με λαχτάρα στη μανούλα του και αυτή το έδιωξε βρίζοντας. Το παιδί από τα πολλά ψυχικά τραύματα έβγαλε παραβατική συμπεριφορά και έκανε και φυλακή όταν μεγάλωσε. Μια μέρα πήγα σπίτι της για καφέ και μου άνοιξε την πόρτα με ένα τεράστιο κουζινομάχαιρο στραμμένο εναντίον μου επειδή νόμιζε όπως είπε ότι ήταν οι γείτονες από το ισόγειο διαμέρισμα διπλανης πολυκατοικίας που την απειλούσαν. Το διαμέρισμα βέβαια ήταν ξενοικιαστο χρόνια. Να υπενθυμίσω και την περίπτωση του παιδιού στη νέα Σμύρνη προχθές που μαχαίρωσε τη μάνα του αναφέροντας δαίμονες και το μυαλό μου πήγε σε κάποιο άτομο που ποσταρε κάτι σε σχετικό εδώ πριν λίγες μέρες.
    Η κοινή λογική λέει "τρέχα χωρίς να κοιτάξεις πίσω", η καρδιά λέει να παραμείνει λόγω αγάπης. Η κοπέλα θα πρέπει να τα ζυγίσει καλά. Το αγόρι την άφησε επειδή υποτροπιασε νομίζοντας ότι θέλει το κακό του. Τί θα γίνει όταν θα το κάνει ενώ είναι παντρεμένοι? Να είναι έγκυος και αυτός να λέει ότι το παιδί είναι άλλου, κάποιου εξωγήινου, επειδή το έχω δει και αυτό, και να την εγκαταλείπει πριν γεννήσει και να αποδεχθεί ότι το παιδί είναι δικό του μετά από 2 χρόνια. Σίγουρα στη ζωή δεν είναι όλα ρόδινα και δεν μπορείς να ξέρεις τι μπορεί να συμβεί στο μέλλον, εδώ όμως πάνω κάτω η κοπέλα πρέπει να γνωρίζει τί θα αντιμετωπίσει.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    4
    Ξέρω πως υπάρχουν διάφορες περιπτώσεις
    Last edited by Hope1; 30-03-2023 at 18:18.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    16
    Εγω απλα θα σου πω οτι με βαση την εμπειρια μου δεν θα επελεγα ποτε να το ζησω ολο αυτο. Εμας μας ηρθε το προβλημα καθως πυροδοτηθηκε απο ενα σοβαρο γεγονος στην οικογενεια. Δεν ειχαμε αλλη επιλογη παρα να σταθουμε στον ανθρωπο μας.
    Αλλα εσυ εχεις επιλογη κι εφοσον την εξεφρασες κι εχεις παρει την αποφαση σου να σου πω οτι συμφωνω. Καλη συνεχεια και καλη δυναμη.

  10. #10
    xaka10
    Guest
    οπως σου ειπε και ο νικολας η καθεσαι με το αιμα κρυο μην ξαναπαθει υποτροπη ή φευγεις.εχω κανει και γω σχεσεις με κοπελες που δεν γνωριζαν το προβλημα μου και δεν το πηραν ποτε χαμπαρι χωρισαμε για αλλους λογους.παιρνω πανω απο 10 χρονια φαρμακα κοντα 15 χρονια πριν 5 χρονια καθοσον μειωσα την αγωγη για να μεινω στο αμπιλιφαι χειροτερευσαν τα ψυχωτικα μου συμπτωματα και ειχα για 5 χρονια συνδρομο καταδιωξης και ως δια μαγειας πηρα το σολιαν και μου φυγε το συνδρομο καταδιωξης.

    μακαρι και γω να βρω μια κοπελα που να μην ζητα γαμο και να θελει να συζησουμε θα της τα προσφερω ολα αρκει να μην παντρευτουμε

Similar Threads

  1. Σχιζο
    By crixus95 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 02-03-2023, 04:26
  2. Για την υποτιθεμενη σχιζο που εχουμε
    By elis in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 4
    Last Post: 29-08-2021, 19:53
  3. Επιδομα διαγνωση σχιζο;
    By Yella in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 12
    Last Post: 09-04-2018, 23:11
  4. Αιτια σχιζο
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 19
    Last Post: 05-08-2014, 17:43
  5. Σχιζο και προσοχη
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 22-10-2012, 01:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •