ρισπερνταλ..και ομιλια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3

    ρισπερνταλ..και ομιλια

    γεια σας

    ειμαι 26 χρονων και φετος το καλοκαιρι περασα το πρωτο μου ψυχοτικο επεισοδιο.Νοσηλευτικα και στο δρομοκαιτιο για 1 μηνα.Νομιζα οτι ημουν νεκροσ και οτι θα κριθει η ψυχη μου για το αν θα παω στην κολαση ή στον παραδεισο(αυτο ηταν το κυριως πιατο,ειχα και αλλεσ σκεψεις).Στν αρχη της ψυχωσης ημουν πολυ χαρουμενος και ειχα ψυυδαισθησεις μεγαλειου(νομιζα οτι εχω βρει την πιο γαματη θεωρια για το τι φταει σημερα στον κοσμο)αλλα μετα απο μερικες βδομαδεσ αυτο εφυγε και ειχα τυψεις κααι ενοχες οτι ειμαι ο πιο αμαρτωλος ανθρωπος στο κοσμο και οτι εχω πεθανει και θα κριθει η ψυχη μου.μεχρι και αποπειρα αυτοκτονιας εκανα κατω απο αυτες τις σκεψεις,νομιζα οτι μονο ετσι θα γλιτωσω.
    Αυτη τη στιγμη που μιλαω ολα πανε καλα και αισθανομαι back to nnormal.οθτε ψευδαισθησεις ,παραισθησεις,ιδεοροες κ.α.
    Παιρνω 6 μγ ρισπελεν(αφου επαρινα 8 για 5 μηνες)για ψυχοσικο συνδρομο.
    Απο τα φαρμακα πιστευω μου εχει δημιουργηθει μια αλλαγη της προσωπικοτητας μου.Εκει ποθ πριν ημουν ολο πολθ ομιλιτικος,ετοιμολογος και γενικα πιο στη τσιτα..εχω γινει ενας ανθρωπος που στις παρεεσ εξω δε μιλαει(δυσκολευομαι παρα πολυ στην ομιλια,ειναι σαν να μην ερχεται ποτε τιποτα να πω,παρα μονο γιατην ψυχωση που περασα),και γενικα δε μπορω να εκφρααστω οπως παλιοτερα..(πριν απο μερικους μηνες σδλδ)μιλαω υπερβολικα λιγοτερο ..εχει κανεις αλλοσ απο σας αυτην την παρενεργεια?να δυσκολευτετε στην ομιλια?εχω βρει διαφοους στον ιντερνετ,που αντιμετωπιζουν παρομοιο προβλημα.Επισης δεν εχω διαθεση για πολλα πραματα που εκανα πριν και με γεμιζαν χαρα..οπως πχ το ποδοσφαιρο..
    Αυτοι που σκεφτομαι ειναι να κοψω τα φαρμακα πανω στον χρονο,οτι και να πει ο γιατρος γιατι δε ξερω κατα ποσο βοηθανε ή οχι την κατασταση.ΚΑτα κυριο λογο πιστευω αυτα φταινε.Εχω διαβασει και δοαφορα αρθρα στο ιντερνετ που λένε για την υποθεση της ντομαπιμης οτι δεν ισχυει και οτι γινεται για το κερδος των φαρμακευτικων εταιρων και οτι τα αντιψυχωτικα γενικα κανουν περισσοτερο κακο απο οτι καλο.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Some hours away from totally wreck down everything and everybody
    Posts
    916
    Δές κι εδώ, νομίζω αναφέρω κάποια σχετικά πράγματα.
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...BD%CE%BF%CE%B9

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Γεια σου φιλε μου, κι εγω παιρνω το ρισπερνταλ το παλιο ομως 6 μγ. το ρισπελεν ειναι πιο καινουργιο ετσι? Εμενα στην ομιλια δεν μου εφερε τιποτα, αυτο που προσεξα ειναι οτι απο τοτε που το αρχισα εχω καταρροη κ ανεβαζω δεκατα κ εχω βγαλει 2 κυστες στο δεξι μου χερι. Αμα τα κοψεις αργα η γρηγορα θα υποτροπιασεις, πρεπει οσο κι αν φανταζει δυσκολο να συμβιβαστεις με την ιδεα οτι θα τα παιρνεις για καποιο χρονικο διαστημα.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Δεν θέλω να παίρνω φάρμακα συστηματικά μόνο όταν το έχω πολύ ανάγκη. Πάντως έχω περίεργες ιδέες εδώ και λίγες μέρες. Φαντασιώνομαι πως υπάρχουν κοπέλες που μένουν μόνες όπως μένω και εγώ μόνος και μπαίνω σπίτια τους και κάνουμε έρωτα. Είμαι για τα σίδερα, το τρελάδικο, για το ίδρυμα δεν θα μάθεις ποτέ τι πιστεύεις η παίζει κάτι άλλο και τι;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    με βαση αυτη τη φαντασιωση που μου λες ινσταντ, καμια σχεση με φυλακες κ σιδερα, απλα εισαι πολυ..... εεε να το πω??.. καυλιαρης!!!!
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Ναι είναι η ηλικία η οι ορμόνες τα απωθημένα η ελευθερία ότι δεν είμαι παντρεμένος η ότι χώρισα πάντως κάποιες φορές μου μπαίνουν πολύ κολασμένες ιδέες η ακόμα και όταν κοιτάζομαι με άγνωστες στον δρόμο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Αχ βρε Ινσταντ!!!! (παντως μην ανησυχεις, απολυτως φυσιολογικο ειναι αυτο, το προβλημα θα ηταν αμα δεν συνεβαινε!)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Some hours away from totally wreck down everything and everybody
    Posts
    916
    stroke προτού προβείς σε μια δραστική απόφαση διακοπής των φαρμάκων ή/και να τα συνεχίσεις θα πρέπει πρώτα να ενημερωθείς επαρκώς, διότι αυτά τα φάρμακα δεν είναι παίξε γέλασε. Τώρα να ψάξεις όλο το ίντερνετ για να ενημερωθείς πλήρως λίγο άκυρο το βλέπω. Ο μοναδικός αρμόδιος ( και θα έπρεπε και υποχρεωμένος ) για να σε ενημερώσει θα έπρεπε να είναι ο/η καλό/η ψυχίατρος. Για να αναρωτιέσαι μετά απο 5 μήνες θεραπείας τι φταίει γι αυτό το θέμα που σε απασχολεί, όπως καταλαβαίνω σε ενημέρωσε ''πλήρως'' ο γιατρός σου. Μπορώ να κάνω 2 υποθέσεις για τον λόγο για τον οποίο δεν αναφέρουν τίποτα οι ψυχίατροι για τα φαρμακά τους, κι άμα αναφέρουν καμιά φορά θα είναι για να τονίσουν τα - υπερφουσκωμένα - οφέλη αυτών. Υπόθεση νο1) Όντας ψυχωτικοί και έχοντας χάσει τα λογικά μας δεν θεωρούμαστε ικανοί για να πάρουμε αποφάσεις προς οφελός μας, και οι ψυχιάτροι απλώς θέλουν το καλό μας. Αλήθεια αφού πάνω στον μήνα ξαναβρίσκουμε τα λογικά μας γιατί δεν μας ενημερώνουν τότε ? Ή μήπως θεωρούμαστε τόσο νοητικά υστερούντες που και πάλι θα πάρουμε λάθος αποφάσεις ?
    Υπόθεση νο2) Εφόσον λαμβάνεις τα φαρμακά σου σαν καλός και συνηδειτοποιημένος ασθενής, φάρμακα που όπως προανέφερα έχουν μια μέση αξία γύρω στα 120 ευρώ μηνιαίως, δεν ξέρω κάτι περίεργο ίσως να γίνεται εδώ πέρα...Ο νοών νοείτο.

    Επιπλέον να σε ενημερώσω πως αυτά τα φάρμακα που παίρνεις αλλάζουν την νευροφυσιολογία του εγκεφάλου και αμα τα κόψεις λάθος μπορεί να γίνεις και χειρότερα απο ότι ήσουν πριν τα πάρεις. Να κάνω και μια άσχετη ερώτηση, την έπαθες την ζημιά με φυσικό τρόπο ή απο ουσίες ? (αν θές απαντάς )

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Driver πολυ σωστα αυτα που λες. Ο γιατρος οφειλει να ενημερωνει για παρενεργειες κτλ.. κ οχι, το οτι παθαμε ψυχωση δεν σημαινει οτι χασαμε τα λογικα μας.. απλα οπως ειπες αυτο βγαζουν σαν προσχημα οι ψυχιατροι για να εχουν τον ασθενη προβατακι.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  10. #10
    Quote Originally Posted by stroke View Post
    γεια σας

    ειμαι 26 χρονων και φετος το καλοκαιρι περασα το πρωτο μου ψυχοτικο επεισοδιο.Νοσηλευτικα και στο δρομοκαιτιο για 1 μηνα.Νομιζα οτι ημουν νεκροσ και οτι θα κριθει η ψυχη μου για το αν θα παω στην κολαση ή στον παραδεισο(αυτο ηταν το κυριως πιατο,ειχα και αλλεσ σκεψεις).Στν αρχη της ψυχωσης ημουν πολυ χαρουμενος και ειχα ψυυδαισθησεις μεγαλειου(νομιζα οτι εχω βρει την πιο γαματη θεωρια για το τι φταει σημερα στον κοσμο)αλλα μετα απο μερικες βδομαδεσ αυτο εφυγε και ειχα τυψεις κααι ενοχες οτι ειμαι ο πιο αμαρτωλος ανθρωπος στο κοσμο και οτι εχω πεθανει και θα κριθει η ψυχη μου.μεχρι και αποπειρα αυτοκτονιας εκανα κατω απο αυτες τις σκεψεις,νομιζα οτι μονο ετσι θα γλιτωσω.
    Αυτη τη στιγμη που μιλαω ολα πανε καλα και αισθανομαι back to nnormal.οθτε ψευδαισθησεις ,παραισθησεις,ιδεοροες κ.α.
    Παιρνω 6 μγ ρισπελεν(αφου επαρινα 8 για 5 μηνες)για ψυχοσικο συνδρομο.
    Απο τα φαρμακα πιστευω μου εχει δημιουργηθει μια αλλαγη της προσωπικοτητας μου.Εκει ποθ πριν ημουν ολο πολθ ομιλιτικος,ετοιμολογος και γενικα πιο στη τσιτα..εχω γινει ενας ανθρωπος που στις παρεεσ εξω δε μιλαει(δυσκολευομαι παρα πολυ στην ομιλια,ειναι σαν να μην ερχεται ποτε τιποτα να πω,παρα μονο γιατην ψυχωση που περασα),και γενικα δε μπορω να εκφρααστω οπως παλιοτερα..(πριν απο μερικους μηνες σδλδ)μιλαω υπερβολικα λιγοτερο ..εχει κανεις αλλοσ απο σας αυτην την παρενεργεια?να δυσκολευτετε στην ομιλια?εχω βρει διαφοους στον ιντερνετ,που αντιμετωπιζουν παρομοιο προβλημα.Επισης δεν εχω διαθεση για πολλα πραματα που εκανα πριν και με γεμιζαν χαρα..οπως πχ το ποδοσφαιρο..
    Αυτοι που σκεφτομαι ειναι να κοψω τα φαρμακα πανω στον χρονο,οτι και να πει ο γιατρος γιατι δε ξερω κατα ποσο βοηθανε ή οχι την κατασταση.ΚΑτα κυριο λογο πιστευω αυτα φταινε.Εχω διαβασει και δοαφορα αρθρα στο ιντερνετ που λένε για την υποθεση της ντομαπιμης οτι δεν ισχυει και οτι γινεται για το κερδος των φαρμακευτικων εταιρων και οτι τα αντιψυχωτικα γενικα κανουν περισσοτερο κακο απο οτι καλο.
    το ειχα και εγω αυτο φευγει.σοσ μην υποτιμεις τα φαρμακα.δεν φταιει συγκεκριμενα το ρισπενταλ
    Last edited by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817; 20-12-2011 at 08:46.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Driver View Post
    stroke προτού προβείς σε μια δραστική απόφαση διακοπής των φαρμάκων ή/και να τα συνεχίσεις θα πρέπει πρώτα να ενημερωθείς επαρκώς, διότι αυτά τα φάρμακα δεν είναι παίξε γέλασε. Τώρα να ψάξεις όλο το ίντερνετ για να ενημερωθείς πλήρως λίγο άκυρο το βλέπω. Ο μοναδικός αρμόδιος ( και θα έπρεπε και υποχρεωμένος ) για να σε ενημερώσει θα έπρεπε να είναι ο/η καλό/η ψυχίατρος. Για να αναρωτιέσαι μετά απο 5 μήνες θεραπείας τι φταίει γι αυτό το θέμα που σε απασχολεί, όπως καταλαβαίνω σε ενημέρωσε ''πλήρως'' ο γιατρός σου. Μπορώ να κάνω 2 υποθέσεις για τον λόγο για τον οποίο δεν αναφέρουν τίποτα οι ψυχίατροι για τα φαρμακά τους, κι άμα αναφέρουν καμιά φορά θα είναι για να τονίσουν τα - υπερφουσκωμένα - οφέλη αυτών. Υπόθεση νο1) Όντας ψυχωτικοί και έχοντας χάσει τα λογικά μας δεν θεωρούμαστε ικανοί για να πάρουμε αποφάσεις προς οφελός μας, και οι ψυχιάτροι απλώς θέλουν το καλό μας. Αλήθεια αφού πάνω στον μήνα ξαναβρίσκουμε τα λογικά μας γιατί δεν μας ενημερώνουν τότε ? Ή μήπως θεωρούμαστε τόσο νοητικά υστερούντες που και πάλι θα πάρουμε λάθος αποφάσεις ?
    Υπόθεση νο2) Εφόσον λαμβάνεις τα φαρμακά σου σαν καλός και συνηδειτοποιημένος ασθενής, φάρμακα που όπως προανέφερα έχουν μια μέση αξία γύρω στα 120 ευρώ μηνιαίως, δεν ξέρω κάτι περίεργο ίσως να γίνεται εδώ πέρα...Ο νοών νοείτο.

    Επιπλέον να σε ενημερώσω πως αυτά τα φάρμακα που παίρνεις αλλάζουν την νευροφυσιολογία του εγκεφάλου και αμα τα κόψεις λάθος μπορεί να γίνεις και χειρότερα απο ότι ήσουν πριν τα πάρεις. Να κάνω και μια άσχετη ερώτηση, την έπαθες την ζημιά με φυσικό τρόπο ή απο ουσίες ? (αν θές απαντάς )

    εχω παει σε 2 γιατρους εως τωρα για το προβλημα μου αυτο...και οι 2 μου ειπαν αρλουμπες περιθ του θεματος.ο ενας μου πε οτι εχω καταθλιψη(καμια σχεση) και ο αλλος οτι ειμαι μαγκωμενος ακομα λογω του οτι περασα ενα ψυχωισκο επεισοδιο.(επισης καμια σχεση).Αυτο που χω ειναι οτι δυσκολευομαι υπεροβολικα στο να εκφραστω και ο κυριως λογος πιστευω εινια τα φαρμακα.
    Πριν το περιστατικο η αληθεια ειναι οτι εκανα χορτο...αν και πιστευω οτι δεν εχει να κανει με το τι επαθα.Ηταν να ερθει οτι επαθα..αλλα και παλι δε ξερω,καλου κακου κομμενο το χω απο τοτε που επαθα τη ζημια.

  12. #12
    το παθαινα και εγω μολις παψεις να το σκεφτεσαι φευγει.δεν ειναι τοσο απο τα φαρμακα οσο με το οτι ασχολουμαστε συνεχεια με το προβλημα με αποτελεσμα να στερευουν οι ιδεες(ισως και γνωσεις τελευταιων εξελιξεων) πανω σε αλλα θεματα.αλλα δεν ειναι αρκετος λογος να κοψεις τα φαρμακα.εγω τα ειχα κοψει 2,5 χρονια και ξαφνικα υποτροπιασα δεν προλαβαινα να μετραω απο εκει και περα ποσες ενεσεις αλλοπεριντιν ετρωγα

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    3
    το έχω και εγω αυτό το πρόβλημα

    Εστάλη από F3311 στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by Ari View Post
    το έχω και εγω αυτό το πρόβλημα

    Εστάλη από F3311 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Κι εγω, ειχα ανοιξει και θεμα!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Φιλαρακι σου χω νεα..... απο το ρισπερνταλ εισαι ετσι οπως ημουν και εγω και χειροτερα με τον χρονο θα ψιλοβελτιωθεις αλλα δεν θα σαι οπως πριν....
    Απ το χορτο επαθες το ψυχωτικο ασε το τι νομιζεις...αλλοι παθαινουν αλλοι οχι εσυ ειχες προδιαθεση και η φουντα στο βγαλε στη φορα.....
    Το καλο νεο της ημερας ειναι οτι κατα πασα πιθανοτητα δεν θα τα περνεις μια ζωη.....

    Κοψε το μαυρο οσο πινεις θα κανεις συνεχεια ψυχωτικα το ιδιο ισχυει και για την κοκα το xtc και το mdma
    Slipknot-Psychosocial......

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Διαταραχή με την έντονη ομιλία!
    By felix in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 15-01-2011, 00:42
  2. Μη καθαρη ομιλια.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 17-03-2008, 20:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •