ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΙ ή κατι σοβαρο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    11

    ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΙ ή κατι σοβαρο?

    Καλησπέρα σασ, ειμαι και εγώ απο τους ανθρωπους που συνεχως θεωρούν ότι είναι άρρωστοι, δεν ξέρω πως ξεκίνησε όλο αυτο .
    Εχω πάει και εγώ στα επείγοντα, εχω κάνει εξετάσεις, με το παραμικρό θεωρώ ότι έχω καρκίνο. Το 21' μετά απο έντονες κρίσει πανικού και αφού έκανα αξονική εγκεφάλου, αιματολογικές, κλπ (φυσικά όλα καλά) ακολούθησα ενα τρίμηνο θεραπεία με αγχολυτικά και ηρέμησα αρκετα.
    Επέστρεψαν όμως δυναμικά.. τουλάχιστον αυτο θέλω να επιβεβαιώσω. Δυο εβδομάδες πριν είχα εντονο πονοκέφαλο και για ένα πεντάλεπτο έβλεπα φλασ στο δεξί μου μάτι, την επόμενη ώρα έγινε ακόμη πιο έντονος.. όχι να πεθανω, αλλα το ένιωθα αρκετα. Πήγα οφθαλμίατρο και θεωρει ότι έχω αύρα ημικρανίας. Σε όλα τα αλλα είμαι οκ.
    Το θεμα μου είναι οτι εγω αγχωθηκα φοβερα με αποτέλεσμα να σκεφτομαι συνέχεια ότι έχω όγκο.. μεσα στις 2 εβδομάδες που έχουν περάσει πότε δεν έχω τπτ ποτε έχω πάλι εντονο πονοκέφαλο που χτυπάει απο πίσω τον αυχένα μέχρι μέσα τα μάτια. Με παυσίπονο βελτιώνεται αρκετά, με τη γυμναστική επειδή το έχω στο νου μου (?) κάπως χειροτερεύει, εχω ενα ελαφρύ αυχενικό όχι όμωσ τπτ φοβερό.
    Εχετε κάποια παρόμοια εμπειρια ?? Να ξανα τρέξω στους γιατρούς ????? Πρόσφατα έκανα τον ετησιο ελεγχο (αίμα καρδια ) ολα καλα.
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,449
    θα πρεπει να πας σε γιατρο να το δει κι να πει σωστα μια γνώμη ιδικού .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    20
    αχ είμαι παθούσα. έχω νοσοφοβια μαζί με κρίσεις πανικού,αγχωδη διαταραχή και μειζον κατάθλιψη. οι ημικρανιες μου βαράνε κόκκινο από εφηβική ηλικία. αυτό τον καιρός βρίσκομαι σε νευρολόγος, ψυχιατρους φοβουμενη ότι έχω όγκο στον εγκέφαλο ή ανεύρυσμα. οι μεγαλύτερες φοβίες μου. παρουσιάστηκε νέα συμπτωματολογια στους πονοκεφάλους μου και έχω λίγο μπερδεμένη ομιλία που και που ή θα σκεφτώ μια λέξη και θα πω άλλη και αυτό με τρομάζει. επίσης ώρες ώρες υπάρχει αυξημένη πίεση καρδιάς (είχα 6 και κάτι τώρα είμαι στο 8 κάποιες φορες) . τελευταία φορά έκανα μαγνητική τομογραφία με σκιαγραφικο Αύγουστο του 2021. μου λένε να μην ανησυχώ όλοι και ότι είναι προφανώς χρονιές ημικρανιες με διαφορά θέματα που βαράνε στον αυχένα και στο κεφάλι αλλά και σε χέρια κλπ. είμαι λίγο σε δίλημμα γενικά.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    11
    Καλημέρα, δυστυχώς απο τις πιο δύσκολες θεραπείες ειναι αυτη της ψυχης και του μυαλου. ειδικά τα ψυχοσωματικά συμπτώματα δεν σε αφήνουν εύκολα και γίνονται πιο έντονα όσο τα σκέφτεσαι. χρειάζεται δουλειά . εαν παρακολουθείσαι απο νευρολόγους νομίζω δεν έχει λόγους να ανησυχείς.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    11
    Φυσικά και έπαθα κριση πανικου στον ύπνο μου. Ξύπνησα με εφιδρωση , τρεμουλο, και εντονη ναυτια ..πήρα ενα ζαναξ και ηρεμησα. Παρολα αυτα ξύπνησα με αδιαθεσια στο στομαχι. Και φυσικά διάβασα πωσ η ταση για εμετό και ο πονοκέφαλοσ είναι συμπτώματα όγκου (δεν έχω πονοκέφαλο σήμεραΙ και φυσικά τα έχω σωματοποιήσει όλα.. και κάθε μέρα γινονται πιο έντονα. Θα πρέπει να κλείσω ραντεβού επιτέλους με ψυχολόγο.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    20
    άστα οι πονοκεφαλοι εμένα δεν με αφήνουν αφότου χτυπούσαν στα μάτια για μια εβδομάδα τώρα ξανάπηγαν στο κεφάλι πίσω από τα αυτιά και στο μέτωπο. εκεί είναι συνήθως τάσεως μαζί με ημικρανία. πήγα σε νευρολόγο και σε ψυχίατρο αλλά με τρώει το σαράκι θεωρώ ότι κάτι μου διαφεύγει. έκλεισα να κάνω εγκεφαλογραφημα να δω και σε οφθαλμίατρο επίσης καθώς μπορεί κα είναι τα μάτια μ. αφήστε παιδιά κρίση πανικού στον ύπνο το χειρότερο . Ζαναξ φοβάμαι να πάρω χωρίς να το έχω δοκιμάσει. έχω πάρει στεντον και λεξοτανιλ το πρώτο πολύ μου ταίριαξε το θέμα είναι ότι έχει σαν παρενέργεια πονοκεφάλους οπότε είναι αντενδειξη να το πάρω.μετα μου μένει τι ζιπρεξα εκεί έχει σαν παρενέργεια πιθανούς θρομβους οπότε κάθομαι και υποφέρω χωρίς να πάρω τπτ. γιατί τα παυσίπονα πια δεν δουλεύουν στους πονοκεφάλους μου

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    49
    Γεια σας κορίτσια! Αχ κ εγώ παθούσα με διαφορα συμπτώματα συνεχώς και όλοι λένε άγχος! Αλλά ξέρετε τι κατάλαβα ότι όλο αυτό το άγχος με οδήγησε σε ένα σωρό εξετάσεις που τελικά ίσως έκαναν τα συμπτώματα χειρότερα( έχω ξαναγράψει για αυτό) από σκιαγραφικά κτλ που τελικά νομίζω εντείνουν και προκαλούν διαφορα συμπτώματα και νιώθω άσχημα που βάζω τον εαυτό μου σε αυτή την διαδικασία.
    Τελικά ίσως μόνο η ψυχοθεραπεία να είναι η λύση;! Τι να πω!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Καλημέρα και καλή μεγαλη εβδομάδα με υγεία!Παθών εδώ και πολλά χρόνια,και με πονοκέφαλους και με νοσοβοφια γενικά,κατάθλιψη και έντονο άγχος.Απο τα 22 μου έως τώρα στα 36,εχω κάνει 5 αξονικες εγκεφάλου με σκιαγραφικό,λόγω των πονοκεφάλων.Ποτε δεν έδειξαν τίποτα.Παρόλα αυτα όποτε με πιάνουν,αρχίζουν οι άσχημες σκέψεις και ο φόβος ότι κάτι κακό έχω στο κεφάλι μου.Εδω και ενάμιση μήνα,έχω σχεδόν κάθε μέρα πονοκέφαλους και ζαλάδα.Μου περνάνε με παυσίπονο αλλά επανέρχονται.Δεν ξέρω τι να κάνω,λογικά αν ειχα κάτι τόσο σοβαρό δεν θα είχα και άλλα συμπτώματα?Δεν θα είχε δείξει έστω 1,από τις προηγούμενες αξονικες κάτι?Συνέχεια αυτά αναρωτιέμαι,σε καταλαβαίνω απόλυτα.Μου χαλάει την καθημερινότητα όλο αυτό και την ποιότητα της ζωής μου.Παιρνω φαρμακευτική αγωγή,Ladose για την κατάθλιψη και Zanax για το άγχος και τον πανικό.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    20
    Καλησπέρα παιδιά και Χριστός Ανέστη. Λοιπόν εμένα οι πονοκεφαλοι ακόμα και τώρα υπάρχουν. Κυρίως είναι σε τρία σημεία και δεν με αφήνουν ποτέ. Αυτά είναι πίσω από το αυτί,τον κρόταφο και πίσω από τα μάτια. Με έβαλαν σε αγωγή γιατροί δεν την πήρα διότι χεζομαι απάνω μου από το φόβο παρενεργειων. Κατέληξα να πάρω θεραπεία από έναν γνωστό μου γιατρό(της μάνας μου) και μου έδωσε ξανά το φάρμακο που έπαιρνα για την κατάθλιψη παλαιότερα που είναι η σιταλοπραμη. Παλαιότερο φάρμακο για την κατάθλιψη. Είναι εδώ και τρεις μέρες που το άρχισα. Μικρή δόση. Ήδη νιώθω ένα ζόρι να πω την αλήθεια. Αισθήματα παλμών σε άσχετες στιγμές τα οποία και δεν είχα πριν. Θα τα νιώθω για λίγο αυτά. Το θέμα είναι ότι έχω να κάνω πόσες εξετάσεις και είμαι κάπως για το εάν πρέπει να τα συνεχίζω να τα παίρνω καθώς το να τα κόψω τώρα μπορεί να φέρει σύνδρομο στέρησης ή σεροτοναικο σύνδρομο? Είμαι 3 μέρες σε αυτά. Επίσης έχω να κάνω και μαγνητικη εγκεφάλου. Την ζήτησα αφότου παρατήρησα ότι οι πόνοι επιμένουν και δεν φεύγουν με παυσίπονα (ντεπον,παναντολ). Τώρα δοκιμάζω ένα που δεν έχω πάρει ποτέ που πιάνει κατά το ήμισυ. Τα άλλα τα είχα σαν καραμέλες και ο οργανισμος συνήθισε. Οι γιατροί μου έχουν πει (νευρολόγοι) ότι έχω κεφαλαλγία τάσης μαζί με ημικρανία και για αυτό δεν συνέρχομαι. Εγώ λέω ότι ίσως μπορεί και αθροιστική κεφαλαλγία αλλά δεν είμαι σίγουρη. Για συτο θα κάνω την μαγνητική γιατί αυτή την φορά έχω και νέα σύμπτωματολογια. Εντονότερες εκρήξεις,περισσότερο πόνο, και κάποια θέματα και στον αυχένα και στα αυτιά και ματια με πονο. Ξέρει κανείς αν με το σκιαγραφικο (γαδοτερικο οξύ ντοταρεμ) μπορώ να παίρνω και τα τα αντικαταθληπτικα μου όταν κάνω εξέταση? Ή πρέπει να τα έχω σταματήσει? Ξέρω ότι όσο έχουν άσθμα που έχω εχω κάνουν προστασία 3 μέρες με χάπια αλλά δεν ξέρω τι συμβαίνει σε αυτούς που παίρνουν και χάπια νευρολογικής φύσης. Τελευταία μαγνητική που έκανα ήταν το 2021 και δεν ήμουν τότε σε αγωγή.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    49
    Καλησπέρα κ πάλι! Κ εγώ έχω άσθμα κ είχα κάνει μαγνητική αλλά γενικά να ξέρεις δεν είναι τόσο καλό το σκιαγραφικό γιατί εμένα με είχε πειράξει αρκετά και μ άφησε αρκετά συμπτώματα που μπορεί να οφείλονται στην τοξικότητα του. Αυτό που θα σ έλεγα είναι πριν κανεις την εξέταση να σιγουρευτείς ότι όντως πρέπει να την κανεις(καθώς αναφέρεις ότι έχεις ξανακάνει το 2021) και αν τελικά την κανεις δες το ενδεχόμενο να την κάνεις χωρίς σκιαγραφικό. Μιλά για αυτά με έναν γιατρό που εμπιστεύεσαι. Στα λέω γιατί την έχω πατήσει με τις εξετάσεις και τα σκιαγραφικά. Εύχομαι να ναι όλα καλά! Αν θες στείλε μες νέα:)

Similar Threads

  1. sos... συμβαινει κατι σοβαρο...!!!
    By akis1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 11-05-2020, 04:40
  2. στρες η κατι σοβαρο;
    By alextsiri13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 16-06-2017, 15:47
  3. Νοσοφοβία ή κάτι σοβαρό;
    By Oneirot in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 11
    Last Post: 31-03-2015, 03:06
  4. ΑΓΧΟΣ Η ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΟ??
    By volkar in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 26-02-2013, 04:42
  5. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ Ή ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΟ;
    By Χάιντι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 10-05-2010, 17:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •