φάρμακα (efexor) (εμπειρία όταν βρισκόσασταν σε αγωγη)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    20

    Question φάρμακα (efexor) (εμπειρία όταν βρισκόσασταν σε αγωγη)

    κάνω ένα ακόμα post καθώς θα ήθελα να ακούσω γνώμες ανθρωπων για κάποια φάρμακα τα οποία και πρόκειται να δοκιμάσω (μην με φοβισεται καθώς είμαι νοσοφοβικη και έχω καταναγκασμους σε κάποια θέματα)
    όπως είπα σε προηγούμενο post έσω έχω πάρει Zyprexa για ένα μήνα σε μικρή ποσότητα πριν ένα χρόνο για να μου μπει μετά αντικατσθληπτικο. το φοβάμαι να το περνω γιατί στις παρενεργειες λέει για θρομβους αίματος κ δισταζω λιγο...... πέρα από υπνηλία λίγο κάτι άλλο δεν μου είχε εμένα τότε. τώρα η γιατρός θέλει να το πάρω μαζί με efexor το πρωί (το Zyprexa το βραδυ) και να το συνεχίσω και τα δύο ταυτόχρονα για ένα διάστημα. ποια η γνώμη σας και για τα δυο ή ένα όσοι τα έχετε δοκιμάσει? το efexor είναι γενικά λάιτ ή έχει παρενεργειες? ευχαριστώ όσους απαντήσουν!

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    35
    Καλησπέρα.. είμαι και εγώ σε αγωγή με το efexor ..στην δική μου τουλάχιστον περίπτωση δεν παρατηρήθηκε καμία απολύτως παρενέργεια ίσα ίσα που με έχει βοηθήσει πολύ να αντιμετωπίσω το θέμα της νοσοφοβιας από το οποίο ταλαιπωρουμαι και εγώ.. γενικά τα φάρμακα αυτά λειτουργούν αργά και σταθερά μην περιμένεις δηλαδή από την μία μέρα στην άλλη να δείς διάφορα.. εγώ μετά από τρείς μήνες αγωγή σήμερα μπορώ να πω πώς έχουν μειωθεί αισθητά τα συμπτώματα και πολλές φορές πιάνω τον εαυτό μου να μην ασχολείται με αρρώστιες.. πιστεύω πως είναι μεγάλο βήμα στην δική μου περίπτωση τουλάχιστον.και γενικά η καθημερινότητα έχει φτιάξει κατά πολύ.ελπιζω να σε βοηθήσει και εσένα το ιδιο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Ολα ειναι θεμα οργανισμου. Το ιδιο φαρμακο που καποιον βολευει σχεδον απολυτα, καποιον αλλον του κανει τη ζωη κολαση με παρενεργειες κτλ. Για το Εφεξορ, εχω να πω οτι προσωπικα μου ελυσε το προβλημα της Γ.Α.Δ. ενω οι ελαχιστες παρενεργειες δεν μου δημιουργησαν καποιο προβλημα. Η μια μαλιστα παρενεργεια, εξαφανιστηκε (χαμηλη λιμπιντο), οποτε μου ταιριαξε γάντι. Ειναι ενα απο τα καλυτερα αντικαταθλιπτικα στην αγορα, αυτη την στιγμη. Καταλληλο για μακροχρονια χρηση. Δεν βλεπω κανενα λογο να δοκιμασω κι αλλο αντικαταθλιπτικο φαρμακο. Η μεγιστη δοση ειναι 300 mg ενω επιτρεπεται και μεγαλυτερη δοση, ως 375 mg για καποιο χρονικο διαστημα. Εγω με 150 ειμαι κομπλε. Αν ειχα βαθια καταθλιψη μπορει να επαιρνα και 300...ημερησιως. Παντως αποτελει μια απο τις καλυτερες λυσεις, αν και στο φορουμ, οι περισσοτεροι λαμβανουν φαρμακα παλιοτερης τεχνολογιας... αν κρινω απο αυτα που γραφουν.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    65
    Καλησπερα ελενα! Θα σου πω την δικια μου εμπειρια, το εφεξορ για μενα επειδη εχω δοκιμασει καμποσα αντικαταθλιπτικα και δεν πετυχαν για μενα και μου προκαλεσαν καποιες μικρες παρενεργειες,ειναι μακραν το καλυτερο,αλλα ναι οπως λεει και ο Thessalonian εξαρταται απ'τον καθενα.Ειναι πιστευω λιγο αποδοτικοτερο απο τα συνηθεστερα αντικαταθλιπτικα,οσο αναφορα την καταθλιψη εννοω,αλλα δεν πιστευω να βρεις καμια σοβαρη παρενεργεια ομως,εστω και μικρη παντως δεν πιστευω,αλλα μην σε παιρνω στον λαιμο μου.Παντως αυτο θα σου πω και μονο και πιστευω ειναι το πιο σημαντικο,η καταθλιψη ειναι η μονη πιο σημαντικη παρενεργεια που δεν θα βρεις σε κανενα φαρμακο,αλλα θα βρεις εκει που θα αρνηθεις θεραπεια και ψυχοθεραπεια,σε καταλαβαινω για τις φοβιες σου ομως σε πιστευω οτι οτι και αν εχεις θα μπορεις να τα περασεις και να τα αντεξεις και να νικησεις παραλληλα τα θεματα ψυχικης υγειας που περνας.Καλη συνεχεια

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    20
    καλησπέρα! το efexor τελικά μου αλλάχτηκαν σε γενικές οσημο του το deprevix καθως διστάζω να πάρω κάψουλες δεν μπορώ καθόλου προτιμώ χάπια και ας τα σπάω που λέμε. το θέμα είναι ότι τα γέννησης τα τρεμω λίγο αλλά το συγκεκριμένο θα είναι και η λύση για τις ημικρανιες μου μου είπα οι ειδικοί. γενικά στα αντικαταθληπτικα φοβάμαι λίγο παρενέργειες όπως ζαλάδα πχ βαριά καθώς είμαι υποτασικη και έχω ήδη ιλιγγο επίσης. θυμάμαι όταν πρώτο άρχισα το ζιπρεξα ήμουν έτοιμη να σοριαστω από την νύστα και την ζαλάδα δεν λειτουργούσα καν μέχρι το μεσημέρι. ρύθμισα μόνη κυ την δοσολογία αφότου δοκίμασα κ με συμβουλή γιατρού. φοβάμαι να το ξαναπάρω καθώς και μόνο που βλέπει κάποιος τους θρομβους στις παρενέργειες φοβάται. για αλλά αντικαταθληπτικα έχω δοκιμάσει το σύμπαντα το οποίο μου έκανε χοντρές παρενέργειες πολύ άσχημες και το ζανιπραμ το οποίο και πραγματικά πέρα από λίγο πιο αυξημένο άγχος δεν μου δημιούργησε τπτ. ιδανικά θα ήθελα να ξαναμπώ σε αυτό ή κάποιου είδους σεροπραμη αλλά δεν θα βοηθήσει τους πονοκεφάλους μου ή αν τους βοηθήσει δεν ξέρω σε τι βαθμό.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    20
    γενικά είμαι διστακτική με οποία φάρμακα μιλάμε διαβάζω το φύλλο οδηγιών με παρενεργειες και αντενδειξεις εκεί έχω φτάσω και δεν το θέλω. είναι κάτι που συμβαίνει ασυναίσθητα. πετάγεται στο κεφάλι. και εξμαι και δύσκολη γιατί με τα χάπια γενικά ναι θα μασησω για να τα καταπιώ και όσον αφορά το εφεξορ που είναι δισκίο ούτε λόγος χεστηκα απάνω μου και μου έδωσε ο γιατρός το γένεσημο που είναι το deprevix των 75. το θέμα είναι ότι δεν ξέρω το γεννοσημο πως θα το εκλάβει ο οργανισμός

Similar Threads

  1. Replies: 40
    Last Post: 21-06-2021, 21:46
  2. ΦΑΡΜΑΚΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ
    By elis in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 77
    Last Post: 27-12-2015, 21:57
  3. Η πενταετής εμπειρία μου με τα αντιψυχωτικά φάρμακα
    By VinceX in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 26
    Last Post: 25-01-2010, 23:09
  4. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΗΠΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΑ ΑΔΥΝΑΤΙΣΜΑΤΟΣ
    By ΕΜΜΥ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 03-09-2009, 20:43
  5. Efexor
    By mariap in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 02-07-2009, 16:44

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •