Ζοloft Seroxat και Ladose
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197

    Ζοloft Seroxat και Ladose

    'Εχω πάρει πολύ παλιότερα Ladose και Seroxat, τα αντικαταθλιπτικά. Χθες ξεκίνησα το Zoloft, αλλά το πήρα μόνο μία μέρα γιατί μου προκαλεί την παρενέργεια που μου προκαλούσαν και το Ladose και το Seroxat παλιά, δηλαδή έντονο χασμουρητό χωρίς να νυστάζω σε σημείο που να κοντεύω να κάνω εμετό, και τρομερή μυική ένταση στην περιοχή του λαιμού. Γιατί το Zoloft έχει όμοια παρενέργεια με το Seroxat και το Ladose ; Υπάρχει καμμιά κοινή ουσία σε αυτά τα 3 φάρμακα και μου προκαλούν αυτό το τρομερό αίσθημα πνιγμού,έντονο χασμουρητό και αηδια με ελαφρά τάση εμετού ; Κάτι με τη σεροτονίνη ; Θα παρακαλούσα κάποιον ειδικό να απαντήσεi. Ζητώ χάπια που να μου προκαλούν ευφορία και το λέω ξεκάθαρα ότι χθες είχα σκέψεις αυτοκτονίας (που όμως δεν θα πραγματοποιήσω γιατί έχω πίσω έστω 1-2 ανθρώπους που με αγαπάνε). Πέταξα τα λεφτά μου για αυτό το ηλίθιο φάρμακο που λέγεται Zoloft χθες. Δεν υπάρχει κανένα αντικαταθλιπτικό που να μην προκαλεί αυτή την αηδία, την τάση για εμετό και το χασμουρητό μέχρι αηδίας (δεν νυστάζεις καθόλου, απλά σου έρχεται να χασμουριέσαι συνέχεια). Τι μαλακία φάρμακα είναι αυτά τα τρία ; 'Η μήπως εγώ είμαι τόσο ευαίσθητος σε αυτά ;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    206
    καλησπερα!!
    Επερνα και γω καποτε το seroxat και ναι ακριβως την ιδια σπαστικη βλακεια του χασμουριτου ειχα και γω ασε που δεν ειδα αποτελεσματα...
    δεν θα σου πει κανενας εδω τι φαρμακο να απρεις παρα μονο ενας ειδικος- ιατρος...
    εγω το επερνα διοτι ειχα εκτος απο καταθληψη και ιδεοψυναγκαστηκες διαταραχες
    το ιδιο και το zoloft για αυτο ειναι....
    μετα απ αυτο πηρα το remeron το οπιο αργησε να ενεργησει αλλα ενεργησε......εν τελη..
    Πρεπει να ξερεις - καταλαβεις ενα βασικο το καθε φαρμακο δεν ειναι για τον καθε ανθρωπο..
    απλα πραγματα..

    εσυ δε μας ειπες τι διαγνωση σου καναν... και τι ενιωθες ωστε να φτασεισ να πας σε γιατρο...
    Η Ζωη ειναι ονειρο και το Ονειρο μπορει να γινει Ζωη!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Περίμενε μερικές μέρες να ενεργήσει το χάπι.Μερικοί έχουν κάποιες παρενέργειες που στην πορεία σταματούν

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    197
    Originally posted by giota
    Περίμενε μερικές μέρες να ενεργήσει το χάπι.Μερικοί έχουν κάποιες παρενέργειες που στην πορεία σταματούν
    Tί να περιμένω ; Περίμενα αρκετά. Οι παρενέργειες δεν τέλειωσαν ώσπου να τελειώσει το πρώτο κουτάκι και δεν θα ξαναπάρω δεύτερο γιατί θεωρώ πεταμένα λεφτά. Χρειάζομαι επειγόντως μια ουσία που να με κάνει να νοιώθω ευφορία όπως υπνωτικά ή κάτι τέτοιο και σκέφτομαι σοβαρά να ξαναπάρω μετά από πολλά χρόνια απεξάρτησης εξαπατώντας κάποιο γιατρό γιατί δεν νοιώθω καθόλου καλά και τα δικά μου προβλήματα είναι άλυτα. \'Εχω παραιτηθεί από όλα και προτιμώ να εθιστώ όπως τότε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    κοιτα για τα seroxat ξερω μονο..ψαξε στο ιντερνετ και θα δεις...ειναι ο,τι χειροτερο κυκλοφορει.
    τα ατομα που τα παιρνουν εχουν 7 φορες περισσοτερες πιθανοτητες αυτοκτονιας.παντως ψαξτο και θα δεις, εγω το κοιταγα εχθες και σοκαριστηκα.νιωθω πολυ τυχερη που τα διεκοψα εγκαιρα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    206
    melene σου εχω απαντησει σε ενα αλλο τοπικ σε κατι αλλο που συζηταμε δε ξερω αν το ειδες εδω

    http://e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=4009

    παρ ολα αυτα οσο αφορΑ ΤΟ SEROxat και οπιοδηποτε φαρμακο που συνταγογραφει καπιος ειδικος δε σημαινει οτι ειναι πανακια ...τα χω και τα χουν ξαναπει κι αλλοι εδω μεσα....
    Εδω δεν μπαινουμε για να κατηγορησουμε καποια φαρμακα αλλα ουτε και να παρακινησουμε καπιον για να τα παρει....

    Το καθε φαρμακο σαφως και εχει και της παρενεργειεσ του και της Ανεπιθυμητες ενεργειεσ και οχι μονο to seroxat.. που να δεις το efexor για παραδειγμα αμα δεις τι παρενεργειες γραφει ολοκληρο κατεβατο... βιβλιο ολοκληρο... μεχρι και για ταση αυτοκτονιας ελεγε οτι μπορει να σου φερει

    Εγω ομως δεν αυτοκτονησα ...
    ..τελος παντων...

    Λεω και για Χιλιοστη φορα και δε θα το ξαναπω διοτι αρχησε να με κουραζει το συγκεκριμενο θεμα να το λεω συνεχεια...
    Να καταληξω και να κλεισω με αυτο λοιπον λεγοντας πως ......
    ...Οταν ο καθε οργανισμος ο καθε ανθρωπος ειναι μοναδικος , ξεχωριστος
    ετσι και ΤΟ ΚΑΘΕ ΦΑΡΜΑΚΟ ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟ..
    εμενα μπορει να μου ταιριαξει π.χ το ταδε και να γινει σωστη θεραπεια ,
    εσενα οχι ... του αλλου ναι εμενα μπορει να παρει παραπανω χρονο να δρασει , εσενα μπορει λιγοτερο χρονο...
    ...κλπ κλπ.....
    Μην μπαινουμε λοιπον και ταραζουμε και τρομαζουμε τον κοσμο...... με συμπερασματα
    TυπΟυ : διαβασα της οδηγιες καπιου φαρμακου και λεeι αυτο λεει το αλλο λεει τουτο...
    Ας αφησουμε να μιλησουν και να κρινουν οι Γιατροι και οι ειδικοι ,αν καπιος , νομιζει και πυστευει οτι η Αγωγη που του εδωσε δεν τον βοηθαει.....ας μιλησει στον Γιατρο του - θεραπευτη του....

    Καλο ειναι Να μην Τρωει κολιματα ο οπιοσδηποτε με της καθε οδηγιες -παρενεργειεσ- Ανεπιθυμητες ενεργειες που αναγραφει το καθε φαρμακο ...και του γινοντε εμμονες και της διαβαζει συνεχεια...
    διοτι ναι υπαρχουν αυτοι οι ανθρωποι που τρωνε εμμονες με της οδηγιες του καθε φαρμακου και τους την βαραει πριν καλα καλα προλαβει να γινει η θεραπεια...και ετσι αυθηποβαλετε και γινετε χειροτερα και μονο που τα διαβασε ..
    και ειτε δεν αρχηζει καν την θερπαεια...και απο μονος τους κανει την ψυχολογια τους χαλια...
    Αν ηταν δηλαδη πριν κουβαρι ..μετα την κανει ΚΟυβαρι με Κομπους....
    Πρεπει ομως η να λυσει αυτους τους κομπους η να λυσει το κουβαρι μοναχα...
    Ας διαλεξει και ας αναρωτηθει τελικα τελικα σε τι τον εξυπηρετει να προσθετει κι αλλα προβληματα μεσα του..εφοσον αυτα που εχει \" του φτανουν και του περισευουν\"?

    Καλο ειναι να πληροφορησε δε λεω..για το καθε φαρμακο το τι κανει οταν το εχεις στα χερια σου...αλλα μην Φτανουμε στα ΑΚΡΑ..

    Ειναι φυσικο λοιπον οχι βεβαια και κατανοητο σε ολους να μην μπορουν να το συμπαιρανουν καταλαβουν αυτο διοτι ,μεσα στην οπια παθηση περναει ο καθενας τον ενδιαφερει φυσικα να γινει \"καλα\"

    Δεν υποστηριζω καπια φαρμακα...αλλα ουτε και τα κατηγορω...
    Ειμαι καπου ενδιαμεσα......... + του οτι ειμαι υπερ να γινετε συνδιασμος μαζι ...η και μονο με Ψυχοθεραπεια....
    Αυτα !!
    Η Ζωη ειναι ονειρο και το Ονειρο μπορει να γινει Ζωη!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    ναι αλλα τα seroxat εχουν συγκεκριμενο παρελθον το οποιο αγνοουσα μεχρι που πριν λιγες μερες. ειδα εκπομπες ποσοστα και διαφορες πληροφοριες σχετικα με την απαγορευση μεχρι το 2006 οποτε φιλε θοδωρη δεν μιλαει μονο η εμπειρια μου.
    το ειδα το αλλο ποστ σου και σου απαντησα.
    αυτο το χαπι εγω θα το κατηγορω οταν δω οτι μπορω να το κανω γιατι πιστεψε μου κοντεψα να φυγω εξ\'αιτιας του.μου δημιουργησαν τοσα προβληματα που οχι ρε φιλε δεν θα το παραβλεψω και θα το κραζω οπου βρεθω και οπου σταθω.
    και στο τελος τελος ασε με να κανω οτι θελω.λεω τη γνωμη μου.δεν θελω υποδειξεις.
    αν δεν σου αρεσει με γεια σου με χαρα σου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    206
    κατ αρχας δε σου κανω υποδηξεις...αν με ειχες διαβασει και σε αλλα τοπικ σε αλλα θεματα και με εβλεπες πως γραφω και τι \"χαρακτηρα\" εχω ..αν ηξερεσ το υφος μου τωρα δε θα λεγες οτι σου κανω υποδηξεις...καμια σχεση μονο τετοιος ανθρωπος δεν ειμαι..
    και γω την γνωμη μου εκφρασα και ειπα
    πΟιος ειμαι εγω που θα σου κανω υποδηξεις και θα σου πω τι θα κανεις??
    οχι βεβαια..
    δικαιωμα σου να λες οτι θες
    οπως και δικαιωμα μου να εκφραζω αποψεις μου...
    Νσ ξερεις οτι ειμαι παντα καλοπροαιρετος..
    Και ειδικα στο αλλο τοπικ αν λιγακι προσπαθουσες να με καταλαβεις θα εβλεπες οτι μονο να βοηθησω προσπαθησα ...
    τεσπα
    Συμπληρωματικα να πω οτι το seroxat to επερνα καποτε για ιδεοψυχαναγκαστικες διαταραχες και με βοηθησε...το μονο σπαστικο ηταν εκεινο το επιμονο χασμουριτο που με επιανε συνεχως...
    Με εκτιμηση Θοδωρης

    http://clubs.pathfinder.gr/Apeksartisi18ANW__
    ( ανοιγει και βλεπετε καλυτερα μονο με explorer7)
    Η Ζωη ειναι ονειρο και το Ονειρο μπορει να γινει Ζωη!

  9. #9
    ρε παιδια ελεγα για το σεροξατ πριν λιγο .οτι πολυ γουσταρα αυτα τα χασμουρητα χαχαχ εμπασι ειμαι ιδψ κ η μονη μου σωτηρια ηταν τα σεροξατ σκετα ,λειτουργουν μετα το εικοσαημερο φανταστικη βλτιωση αλλαγη .εχω μαθει η μαλον ο οργανισμος οταν γινεται καλα το ελατωνει σταδιακα μονος του το ξεχνας σιγα σιγα .ειχα να το παρω τρια χρονια προχτες επαθα μια κριση ,και ημικρανιες φοβερες το ξαναρχισα μισο την ημερα το πρωι για αρχη και ηδη φυγαν οι ημικρανιες ,δεν ξερω τι λεει το ιντερνετ εγω περναω καλα με το σεροξατ εξαλου κ παυσιπονο να παρεις συχνα σε παραπεμπει παλι σε πονοκεφαλο ολα εχουν παρενεργειες ,και με ενα κουτακι αν επερνες ενα την ημερα συνολο δεν εκανες καν θεραπεια καντε λιγο υπομονη ασθενεια ειναι.ειναι σαν να παθεις πνευμονια κ αντι για εναμισι μηνα αντιβιωση να παρεις μια βδομαδα
    στο διπλα δωνατιο εχω ενα φιλαρακι που τον ειχε γεμισει κουτακια ο γιατρος του του ειπα να παει σε αλλον γιατρο να ρωτησει για τα σεροξατ ,ε πηγε αδιπλα ι ειναι κ κανει χαβαλε μια χαρα τωρα ειναι!!και ποτε δεν μου γινανε εκσαρηση απλα βαλτε κ τον εαυτο σας να ασχολειται με ενα χομπυ δουλεια κλπ:)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •