Μήπως έχω κατάθλιψη;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    10

    Μήπως έχω κατάθλιψη;

    Τον τελευταίο χρόνο με προβληματίζει έντονα η διάθεση μου και πολλές φορές σκέφτομαι μήπως έχω κάποια μορφή κατάθλιψης.Είμαι 26 χρονών και μένω σε μια επαρχιακή κωμόπολη. Έχω τρία χρόνια που εχω επιστρέψει από σπουδές και ζω με τους γονείς μου. Ίσως ή χειρότερη επιλογή που έχω κάνει. Και το λέω αυτό όχι γιατί έχω κακές σχέσεις μαζί τους αλλά γιατί από όταν γύρισα έχω παρατηρήσει την μεταστροφή στην διάθεση μου. Ενώ όσο σπούδαζα είχα μια φυσιολογική κοινωνική ζωή με πολλές παρέες και αρκετές σχέσεις τα τελευταία 3 χρόνια είμαι στο απόλυτο μηδέν. Καμία διάθεση να βγω από το σπίτι. Πάω μόνο για δουλειά και βγαίνω καμία βόλτα μια δύο φορές το μήνα αν έρθει ο κολλητός μ που μένει σε άλλη πόλη. Όταν είμαι στο σπίτι δεν θέλω να συζητάω με κανέναν και πιάνω τον εαυτό μου να εκνευρίζεται τις περισσότερες φορές που προσπαθούν οι γονείς μου να μου πιάσουν κάποια κουβέντα. Επίσης αν τυχόν κάποιος συνάδελφος μου προτείνει να κάνουμε κάτι μετά τη δουλειά (τελειώνουμε 11 το βράδυ) είτε θα προτιμήσω να αρνηθώ και να πάω σπίτι είτε όταν δεχτώ και πάω δεν θα έχω καθόλου διάθεση να συζητήσω απλά θα ακούω τους υπόλοιπους. Το ξέρω ότι η εύκολη λύση είναι να αλλάξω περιβάλλον αλλά θέλω να προσπαθήσω να το παλέψω και όχι να τρέξω να ξεφύγω. Από την άλλη σκέφτομαι ότι όσο μένω εδώ είναι με πολλές οι πιθανότητες να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο. Έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο σε κανέναν και πως το αντιμετώπισε; Συγγνώμη για το σεντόνι

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Γιατί το να φύγεις από την κωμόπολη το θεωρείς φυγή και όχι επιλογή; Μπορεί να μην σου ταιριάζει το περιβάλλον αυτό.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    χμ. έχεις ακούσει την εσωστρέφεια;
    η κατάθλιψη έχει συγκεκριμένα συμπτώματα. παρ όλααυτά, καλου κακού πήγαινε σε έναν ειδικό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by user View Post
    χμ. έχεις ακούσει την εσωστρέφεια;
    η κατάθλιψη έχει συγκεκριμένα συμπτώματα. παρ όλααυτά, καλου κακού πήγαινε σε έναν ειδικό.
    Καλύτερα ψυχολόγο πρώτα αν θελήσει γιατί πολλοί ψυχίατροι δίνουν εύκολα χάπια που μπορεί να μην τα χρειάζεται κάποιος.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Αυτό που περιγράφεις μοιάζει με κατάθλιψη επειδή η ζωή σου τώρα δεν σε γεμίζει όπως όταν σπουδαζες Αν κάνεις και μπάνιο μια φορά το μήνα... πρέπει να το κοιτάξεις. Δες πρώτα το μπορείς εσύ να αλλάξεις για να νιώθεις καλά, αλλιώς μπορείς να συμβουλευτείς ψυχολόγο, όχι ψυχίατρο όμως

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 24-01-2021, 11:29
  2. Μήπως είμαι τρελός, μήπως τα' χω χαμένα.. που λέει και το τραγούδι;;
    By Nestwr in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 49
    Last Post: 08-03-2014, 21:14
  3. Replies: 12
    Last Post: 30-05-2012, 23:15
  4. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 04:57
  5. Κάτι μου συμβαίνει...Μήπως είναι κατάθλιψη?
    By nickrock_gr in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 01-08-2005, 19:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •