Να δοκιμάσω ή να το παρατήσω;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    2

    Να δοκιμάσω ή να το παρατήσω;

    Καλησπέρα. Σίγουρα θα έχει ξανά γραφτεί παρόμοιο θέμα αλλά θα γράψω και την δική μου εμπειρία.

    Έχω γνωρίσει μια κοπέλα μέσω γυμναστηρίου. Με την κοπέλα αυτή λέγαμε γεια και σχετικά κάποιες λίγες κουβέντες τον τελευταίο 1 χρόνο. Πριν 2 εβδομάδες μιλήσαμε πιο ανοιχτα, με αφορμές που μου έδινε αυτή. Βγήκαμε με παρέα και ήταν και αυτή μαζί. Γενικά υπήρξε μια αρκετά έντονη έλξη μεταξύ μας(χωρίς να γίνει κάτι). Που είναι το κακό θα μου πείτε;

    Έχει σχέση περίπου 3 χρόνια. Από όσο μου είπε γενικά δεν περνάει και τόσο καλά μιας τα ενδιαφέροντα τους είναι διαφορετικά και δεν βγαίνουν μαζί γιατί έχουν αλλα γούστα. Της είπα ότι μου αρέσει και είπε το ίδιο αλλά δεν μπορεί να σταματήσει μια σχέση τόσο εύκολα...θεωρώ υπάρχει και ο φόβος του να το κάνεις αυτό. Στο instagram μιλήσαμε αρκετές φορές και μου ανοίχτηκε σε κάποια θέματα πιο προσωπικά αλλά οι συζητήσεις πάντα ξεκινούσαν πάντα από εμένα.

    Είμαι άνθρωπος που δεν θέλω να πιέσω καταστάσεις προς σεβασμό και για την σχέση της. Παρόλα αυτά είμαι φουλ καψουρης από την 1η μέρα που την είχα δει. Δεν τολμώ να της πω να βγούμε μόνοι μας για να μην την πιέσω, παρόλο που το θέλω όσο τίποτα. Κάποιες 2-3 μέρες υπήρξε αρκετά πιο απόμακρη και άλλες εντελώς το αντίθετο. Δεν ξέρω πως να το διαχειριστω.

    Την σχέση της δεν ξέρω ούτε έχω κοινούς φίλους για να μάθω τι πραγματικά συμβαίνει. Ξέρω ότι αν της πω ότι νιώθω πραγματικά ίσως να σταματήσει όλο αυτό και από φόβο δικό της να πάει παρακάτω(ακόμα και να το ήθελε). Ενώ η άλλη λύση είναι να το αφήσω εντελώς χαλαρό να λέμε απλά το γεια μας και με την ελπίδα ότι μπορεί να αλλάξει κάτι στην σχέση της.

    Υπάρχει όμως το ενδεχόμενο να περιμένει από εμένα την έξτρα κίνηση για να βρει την δική της αφορμή να σκεφτεί παραπάνω το τι θέλει πραγματικά;

    Κοινώς δεν ξέρω τι να κάνω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by hulkeffect View Post
    Καλησπέρα. Σίγουρα θα έχει ξανά γραφτεί παρόμοιο θέμα αλλά θα γράψω και την δική μου εμπειρία.

    Έχω γνωρίσει μια κοπέλα μέσω γυμναστηρίου. Με την κοπέλα αυτή λέγαμε γεια και σχετικά κάποιες λίγες κουβέντες τον τελευταίο 1 χρόνο. Πριν 2 εβδομάδες μιλήσαμε πιο ανοιχτα, με αφορμές που μου έδινε αυτή. Βγήκαμε με παρέα και ήταν και αυτή μαζί. Γενικά υπήρξε μια αρκετά έντονη έλξη μεταξύ μας(χωρίς να γίνει κάτι). Που είναι το κακό θα μου πείτε;

    Έχει σχέση περίπου 3 χρόνια. Από όσο μου είπε γενικά δεν περνάει και τόσο καλά μιας τα ενδιαφέροντα τους είναι διαφορετικά και δεν βγαίνουν μαζί γιατί έχουν αλλα γούστα. Της είπα ότι μου αρέσει και είπε το ίδιο αλλά δεν μπορεί να σταματήσει μια σχέση τόσο εύκολα...θεωρώ υπάρχει και ο φόβος του να το κάνεις αυτό. Στο instagram μιλήσαμε αρκετές φορές και μου ανοίχτηκε σε κάποια θέματα πιο προσωπικά αλλά οι συζητήσεις πάντα ξεκινούσαν πάντα από εμένα.

    Είμαι άνθρωπος που δεν θέλω να πιέσω καταστάσεις προς σεβασμό και για την σχέση της. Παρόλα αυτά είμαι φουλ καψουρης από την 1η μέρα που την είχα δει. Δεν τολμώ να της πω να βγούμε μόνοι μας για να μην την πιέσω, παρόλο που το θέλω όσο τίποτα. Κάποιες 2-3 μέρες υπήρξε αρκετά πιο απόμακρη και άλλες εντελώς το αντίθετο. Δεν ξέρω πως να το διαχειριστω.

    Την σχέση της δεν ξέρω ούτε έχω κοινούς φίλους για να μάθω τι πραγματικά συμβαίνει. Ξέρω ότι αν της πω ότι νιώθω πραγματικά ίσως να σταματήσει όλο αυτό και από φόβο δικό της να πάει παρακάτω(ακόμα και να το ήθελε). Ενώ η άλλη λύση είναι να το αφήσω εντελώς χαλαρό να λέμε απλά το γεια μας και με την ελπίδα ότι μπορεί να αλλάξει κάτι στην σχέση της.

    Υπάρχει όμως το ενδεχόμενο να περιμένει από εμένα την έξτρα κίνηση για να βρει την δική της αφορμή να σκεφτεί παραπάνω το τι θέλει πραγματικά;

    Κοινώς δεν ξέρω τι να κάνω.
    υπαρχει και περιπτωση να περιμενει, ή εστω να μην της ειναι δυσαρεστη μια κινηση απο πλευρας σου, αλλα αυτο να μην σημαινει ουτε οτι θα χωρισει, ουτε οτι θα προχωρησει μαζι σου.
    μπορει να επιδιωκει παραλληλη σχεση, ή και καθολου σχεση, αλλα μονο σεξ, ισως ουτε καν σεξ, μονο επιβεβαιωση.
    το σκεφτηκες αυτο;;


    επειδη δεν ξερεις ουτε τι εχει στο κεφαλι της η αλλη, ουτε τον χαρακτηρα της, ουτε το τι σχεσεις εχει, εσυ θα κοιτας τι θελεις εσυ, οχι το τι μπορει να θελει εκεινη.
    αν θελεις μια ελευθερη κοπελα και να βγαινετε , μεχρι να δειτε αν κολλατε μαζι κλπ, τοτε πες της το οτι ενδιαφερεσαι για εκεινην , αλλα κολλας στο οτι εχει σχεση.
    αν θες μονο καμια ξεπετα, τοτε κανε κινηση.. το πολυ πολυ να φας χιλοπιτα..

    υ.γ. να σου πω κι ενα "μυστικο". φοβος "να παει κανεις παρακατω ακομα κι αν το ηθελε", δεν υπαρχει. ειναι αστικος μυθος. σε καθε στιγμη, συγκρισεις κανουμε αναμεσα σε επιλογες και διαλεγουμε αυτην που μας αρεσει περισσοτερο..
    μην παραμυθιαζεσαι και μην αφηνεις να σε παραμυθιαζουν με μια τετοια οπτικη...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    2
    Εγώ αυτό που θέλω είναι εκείνη αλλά δεν με ενδιαφέρει να κάνω "ξεπέτα". Την βλέπω πολύ σοβαρά, αλλά όσο έχει σχέση δεν θέλω να πιέσω κάτι που θα της κάνει κακό ψυχολογικά και σε μένα το ίδιο στην συνέχεια.

    Απλά θεωρώ ότι στην σχέση της δεν είναι 100% καλά για να δείξει και αυτή κάποια πράγματα σε μένα.

    Ο χαρακτήρας της είναι κλειστός, είναι αυτή η κοπέλα η οποία είναι χαμηλών τόνων. Είμαι σχετικά στην ίδια κατηγορία με αυτή και ντροπαλός, και το γνωρίζει και αυτή αυτό.

    Θέλω να της ζητήσω να βγούμε για μια χαλαρή βόλτα αλλά φοβάμαι το ότι μπορεί να σκέφτεται ποιος θα μας δει ή οτιδήποτε άλλο. Φοβάμαι ότι το όχι που θα πει θα με αναγκάσει να ρίξω τις γέφυρες μου για να σταματήσει όλο αυτό (κάτι που δεν το θέλω). Δεν θέλω να την βλέπω και να μην λέμε ούτε ένα γεια

    Οσες φορές μιλήσαμε μέσω IG πάντα ξεκινουσα εγώ να της στέλνω. νιώθω και σε αυτό τον τομέα μήπως ακόμα και να την πιέζω παρόλο που δεν λέμε κάτι προσωπικό ή συγκεκριμένο.

    Στο μυαλό μου υπάρχει μια μόνο θεωρία ή θέλει να κάνω την κίνηση παραπάνω και επειδή δεν το κάνω ξενερώνει και ότι συνεπάγεται αυτό ή να σταματήσει όλο αυτό γιατί φοβάται και αυτή το τι μπορεί να μου έχει δώσει χώρο που φοβάται να διαχειριστεί

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by hulkeffect View Post
    Εγώ αυτό που θέλω είναι εκείνη αλλά δεν με ενδιαφέρει να κάνω "ξεπέτα". Την βλέπω πολύ σοβαρά, αλλά όσο έχει σχέση δεν θέλω να πιέσω κάτι που θα της κάνει κακό ψυχολογικά και σε μένα το ίδιο στην συνέχεια.

    Απλά 1.θεωρώ ότι στην σχέση της δεν είναι 100% καλά για να δείξει και αυτή κάποια πράγματα σε μένα.

    Ο χαρακτήρας της είναι κλειστός, είναι αυτή η κοπέλα η οποία είναι χαμηλών τόνων. Είμαι σχετικά στην ίδια κατηγορία με αυτή και ντροπαλός, και το γνωρίζει και αυτή αυτό.

    2. Θέλω να της ζητήσω να βγούμε για μια χαλαρή βόλτα αλλά φοβάμαι το ότι μπορεί να σκέφτεται ποιος θα μας δει ή οτιδήποτε άλλο. Φοβάμαι ότι το όχι που θα πει θα με αναγκάσει να ρίξω τις γέφυρες μου για να σταματήσει όλο αυτό (κάτι που δεν το θέλω). Δεν θέλω να την βλέπω και να μην λέμε ούτε ένα γεια

    Οσες φορές μιλήσαμε μέσω IG 3.πάντα ξεκινουσα εγώ να της στέλνω. νιώθω και σε αυτό τον τομέα μήπως ακόμα και να την πιέζω παρόλο που δεν λέμε κάτι προσωπικό ή συγκεκριμένο.

    Στο μυαλό μου υπάρχει μια μόνο θεωρία ή θέλει να κάνω την κίνηση παραπάνω και επειδή δεν το κάνω ξενερώνει και ότι συνεπάγεται αυτό ή να σταματήσει όλο αυτό γιατί 4.φοβάται και αυτή το τι μπορεί να μου έχει δώσει χώρο που φοβάται να διαχειριστεί
    4. εκει που γραφεις "φοβαται" (οπως το ειπες και πριν και το επαναλαμβανεις), βαλε καλυτερα "ή ισως ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ". ελευθεροι ανθρωποι χωρις παιδια-σκυλια- υποχρεωσεις, κανουν αυτα που θελουν. ειναι ψευδαισθηση το οτι θελουν κατι αλλο αλλα φοβουνται..

    1.χμμμ.. μην εισαι τοσο σιγουρος. θα εκπλαγεις αν συνειδητοποιησεις ποσοι και ποσες φλερταρουν για καθαρη επιβεβαιωση και απο ανασφαλεια, ενω ειναι μια χαρα στην σχεση τους.

    2.εχεις παθει "γρυλλο".. σκεφτεσαι πρωθυστερα και ακινητοποιησαι... αφου θες να της ζητησεις να βγειτε για να μιλησετε, ζητα της να βγειτε. μην προτρεχεις στις πιθανες αρνησεις και σκεψεις της. ο,τι θελει ας σκεφτει, κι ο,τι θελει ας απαντησει. θα το σκεφτεις, ΤΟΤΕ. οχι προκαταβολικα.
    θα δεις τι θα σου πει και θα πραξεις αναλογως.

    3.μεγα λαθος, το οτι επειδη δισταζεις να της πεις αυτα που θες, καταληγεις σε χαζες "φιλικες" συζητησεις που μπορει και πιεστικες να ειναι και δεν βγαζουν πουθενα (παρα στο να βαρεθει η να σε δει σαν φιλη της)... για τον ιδιο λογο, ειναι λαθος να στελνεις παντα πρωτος...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Αν δεν πέρναγε καλά με το αγόρι της θα τον είχε χωρίσει ήδη. Μια ξεπετα ψάχνει και σίγουρα το κάνει και με άλλους. Μπορεί να ψάχνει και για τρίο. Ξεκόλλα. Αξίζεις μια κοπέλα που να έχει μάτια μόνο για σένα. Αυτή είναι ακόμα με τον άλλον. Αυτό τα λέει όλα. Ότι και αν σου λέει αυτή

  6. #6
    Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    34
    Καλησπέρα φίλε μου, αν θέλεις πες μας αν είναι κλειστή κοινωνία εκεί που ζείτε? Ίσως παίζει και αυτό το ρόλο του για αυτό φοβάται να βρεθείτε έξω. Τι ώρες επικοινωνείτε στο IG συνήθως?

  7. #7
    Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    34
    Τι έγινε τελικά φίλε μου με την περίπτωση σου?

Similar Threads

  1. Να παρατησω το σχολειο;
    By BIl in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 06-01-2022, 21:57
  2. Να τα παρατήσω όλα και να πάω μαζί του;
    By doubleblader in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 8
    Last Post: 23-07-2021, 19:13
  3. Να τα παρατήσω;
    By toureter in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 14-10-2017, 16:25
  4. Σκέφτομαι να τα παρατήσω
    By ΧωρίςΣκιά in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 28
    Last Post: 04-01-2014, 04:47
  5. τι να κανω να τη παρατησω
    By hornet in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 40
    Last Post: 27-02-2010, 03:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •