Πρόβλημα με σκύλο.SOS
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Πρόβλημα με σκύλο.SOS

    Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα!
    Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομη και θα ήθελα αν μπορείτε μια συμβουλή σε περίπτωση που έχει συμβεί σε κάποιον από εσας.Χθες στη γειτονιά μου,ανακάλυψα τυχαία μέσα σε ένα παλιο κτήριο που φαίνεται σαν εγκαταλελειμένο ένα σκυλάκι μεγαλόσωμο.Πήγα κοντά πέρασα το χέρι μου από τη χαραμαδα,ίσα ίσα που έβλεπα τα μάτια του,μύρισε το χέρι μου και το άκουσα να κλαιει.Αμέσως πήρα τηλέφωνο το 10410,την γραμμή που υπάρχει στην αστυνομία για εγκαταλείψεις και κακοποιήσεις ζωων.Ασφαλώς και μου είπαν ότι δίνουν ένα χρονικό περιθώριο 10-15 μέρες μέχρι να πάνε να ελέγξουν το χώρο (δεν περίμενα άλλωστε και κάτι καλύτερο από αυτούς τους γελοίους) και ότι αν κρίνω εγώ ότι είναι κάτι επείγον να απευθυνθώ η ίδια στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής μου.Σήμερα πέρασα από το ίδιο σημείο και το σκυλάκι είναι ακόμη εκεί,στην ίδια θέση.Είχα στην τσαντα μου,ένα μικρό μπολάκι και ένα μπουκαλι νερό.Προσπάθησα καπως να περάσω το μπολάκι,αυτό απομακρυνθηκε,του έβαλα νερό εκανα πίσω και τότε πλησίασε,ήπιε λίγο νερό αλλά όχι όλο.Προσπάθησα να δω λίγο μέσα,είναι μια αυλή σαν αχουρι,με κάτι παλιοσιδερα μπροστά.Το σκυλάκι έκανε πίσω και είδα ότι υπάρχει μια αυλή πιο μέσα.Έχει ένα τραπέζι στο οποίο υπήρχε πάνω μια γλάστρα με βασιλικό,ο οποίος δεν ήταν ξερός,λογικά κάποιος το ποτίζει.Το σκυλάκι ωστόσο αν και δεν είναι καχεκτικο,δεν το λες ότι είναι καλά καλά.Είναι αρκετά βρωμικο και φαίνεται ταλαιπωρημένο και μάλλον φοβικό αν κρίνω από το γεγονός οτι απομακρύνθηκε μόλις εκανα να βάλω το χέρι μου .Δεν ξέρω τι να κάνω,από τη μια λέω μήπως είναι κάποιου και μπλεχτώ αδίκως από την άλλη όμως αν δεν είναι και το σκυλί υποφέρει,χωρίς νερό και τροφή μέσα σε ενα σάπιο κτήριο; Τι να κάνω;
    Οποιοσδήποτε συμβουλή θα ήταν χρήσιμη.
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Σίγουρα στη γειτονιά σου θα υπάρχουν φιλοζωικές οργανώσεις. Κάνε μια αναζήτηση στο facebook. Λογικά αυτοί ανταποκρίνονται άμεσα.

  3. #3
    Μίλησα με φιλοζωική.Μου λένε ότι είναι πλήρεις και ότι δεν μπορούν να μαζέψουν σκυλι αν δεν το βρουν στο δρόμο οι ίδιοι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Ίσως να μπορούσες να απευθυνθείς σε κάποιο πιο σχετικο φόρουμ για σκύλους εδώ https://www.dogforum.gr/community/

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    δοκιμασες να φωναξεις να δεις αν ειναι κανεις ιδιοκτητης της αυλης, εκει;; ενα σκυλι χωρις τροφη και νερο ειναι αποστεωμενο. αν δεν ηταν, καποιος το ταιζει. το "βρωμικο" δεν σημαινει και εγκαταλελειμενο. μερικοι ειναι βρωμικοι και οι ιδιοι. το σκυλι θα καθαρισουν; οταν ξαναπας φωναξε. ρωτα αν ειναι κανεις εκει. βρες την εισοδο του κτιριου. δεν μπορει να εχει μονο περιφραξη. καπου εχει εισοδο. χτυπα το κουδουνι και ρωτα αν μενει κανεις εκει και τινος ειναι το σκυλι.
    παρε μαζι σου καθαρη τροφη και πετα την μεσα να δεις αν θα την φαει.

  6. #6
    Θα πάω να κοιτάξω και από την πίσω πλευρά αύριο.Ωστόσο στην μπροστινή πλευρά δεν υπάρχει κουδουνι.Είναι η καγκελοπορτα,η αυλή και κάτι σκαλιά που οδηγούν σε σπίτι.Το νερό που του έβαλα το ήπιε αλλά όχι όλο.Είχε αρκετό τρίχωμα όποτε και αποστεωμένο να είναι δεν μπορώ να το διακρινω.Εντωμεταξυ το σπίτι αυτό είναι ακριβώς πανω σε κεντρικό δρόμο.Απέναντι είχε ένα περίπτερο.Ρώτησα την κυρία αν μένει στη γειτονιά μου είπε ναι.Αμέσως μετά την ρώτησα αν γνωρίζει αν μένει κάποιος στο σπίτι αυτό και μου λέει δεν νομίζω.Το σπίτι αυτό είναι σάπιο,ποιος να μένει εκεί.

  7. #7
    Καλησπέρα σε όλους.
    Πήγα πάλι σήμερα στο σπίτι που είναι το σκυλάκι.Μόλις με ειδε άρχισε να κουνάει την ώρα του και να κλαιει.Το μπολάκι με το νερό το είχε πιει και το είχε πάει λίγο πιο εκεί.Πήγα από την πίσω πλευρά αλλά ανακάλυψα ότι δεν υπάρχει πίσω πλευρά,είναι κάτι αλλά κτήρια.Πήγα ξανά απέναντι που έχει ένα περίπτερο και ρώτησα μια κυρία που δουλεύει εκεί και την βλέπω συχνά.Την ρώτησα μήπως μένει κάποιος εκεί γιατί υπάρχει ένα σκυλάκι που κλαίει.Μου είπε ότι το γνωρίζει.Της λέω είναι κάποιου το σκυλί και μου είπε ότι έμενε εκεί ένας κύριος που το φρόντιζε αλλά πέθανε πρόσφατα.Πριν κανα 2 μηνο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Despoina View Post
    Καλησπέρα σε όλους.
    Πήγα πάλι σήμερα στο σπίτι που είναι το σκυλάκι.Μόλις με ειδε άρχισε να κουνάει την ώρα του και να κλαιει.Το μπολάκι με το νερό το είχε πιει και το είχε πάει λίγο πιο εκεί.Πήγα από την πίσω πλευρά αλλά ανακάλυψα ότι δεν υπάρχει πίσω πλευρά,είναι κάτι αλλά κτήρια.Πήγα ξανά απέναντι που έχει ένα περίπτερο και ρώτησα μια κυρία που δουλεύει εκεί και την βλέπω συχνά.Την ρώτησα μήπως μένει κάποιος εκεί γιατί υπάρχει ένα σκυλάκι που κλαίει.Μου είπε ότι το γνωρίζει.Της λέω είναι κάποιου το σκυλί και μου είπε ότι έμενε εκεί ένας κύριος που το φρόντιζε αλλά πέθανε πρόσφατα.Πριν κανα 2 μηνο.
    τοτε ειδοποιησε την αστυνομια και πες αυτα που ξερεις.

  9. #9
    Εννοείται.Το σκυλί θα βγει από'κει μέσα.Δεν πρόκειται να το αφήσω να πεθάνει

Similar Threads

  1. Ενόχληση από σκύλο.
    By ioudinthi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 24-05-2023, 05:58
  2. ΠΕΤΑΞΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΟΡΟΦΟ!!
    By anxious4ever in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 38
    Last Post: 06-08-2016, 02:05
  3. Ελεύθερη σχέση με το σκύλο μου
    By the_downward_spiral in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 26-01-2013, 03:13
  4. θέλει κάποιος στη θεσσαλονίκη σκυλο;
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 18-12-2011, 18:05
  5. Replies: 6
    Last Post: 27-02-2008, 18:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •