Η ιστορια μου με το ανχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    6

    Η ιστορια μου με το ανχος

    Ολα αρχισαν οταν πηγα παρισι πριν πέρυσι.
    Στην απογείωση του αεροπλάνου επαθα την πρωτη κρίση πανικου και ενιωθα οτι θα λυποθημισω. Ειχα κυριολεκτικα χασει την γη κατω απτα ποδια μου . ενιωθα οτι θα πεσω ανα πασα στιγμή. Ενιωθα το παραμικρο κενο αερος και την πραγματικγ αλλαγη στην πιεση του αερακαι επιανα το μπρατσο του μπαμπα μου και του έλεγα οτι λυποθημαω. Οταν εφτασα και χρειαζόταν Στον να μπαινω σε μετρο , με έπιανε και εκει ΚΑΘΕ φορα που εμπαινα χωρις να εχω συνέλθει σε ολο το ταξιδι . Η μαμα μου ελεγε οτι ειναι μετατραυματικο στρες. γυρισμο πηρα ενα εξοζαλ αξοζαλ πως το λενε και ημουν φουλλ καλυτερα.
    Μεχρι που πριν 2 μηνες πηγα ιταλια .και με ξαναεπιασε στο λεωφορείο. (Πηγαμε με πλοιο)
    Η χειρότερη μερα της ζωης μου . το ειπα στην καθηγήτρια γιατι ειχαμε παι με το σχολειο και μου εριχνε νερο και μου εκανε αερα . Εθχα φαει τρια κιλα ζαχαρη κατα την διαρκεια . Τιποτα .μου ελεγε οτι οι παλμοι μου ειναι οκ . Η Ερωτηση μου : εχει παθει καποιος κατι παρομοιο ? Σαν να ειναξ ολα σε σλομο η να νιωθεις οτι αναπασα στιγμη θα μαυρισουν ολα ( υγ δεν εχω λυποθημισει ποτε )

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Το ότι το παθαίνεις όταν ταξιδεύεις είναι συνηθισμένο στα αγχωδη άτομα. Ίσως το ότι είσαι σε περιορισμένο χώρο, αεροπλάνο, λεωφορείο κλπ. να το πυροδοτεί. Μήπως να μιλήσεις με ψυχολόγο για να βρείτε την αιτία;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Μιλαμε για εντελως κλασικη περιπτωση συμπτωματων που συνδεονται με αγχωδεις διαταραχες.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Το ότι το παθαίνεις όταν ταξιδεύεις είναι συνηθισμένο στα αγχωδη άτομα. Ίσως το ότι είσαι σε περιορισμένο χώρο, αεροπλάνο, λεωφορείο κλπ. να το πυροδοτεί. Μήπως να μιλήσεις με ψυχολόγο για να βρείτε την αιτία;
    βρισκομαι στην φαση που ψαχνω να βρω να παω σε καποιον . Απλα την εβδομαδα μετα το πασχα εχω εκδρομη με το σχολειο και βρισκομαι σε δίλημμα δεν ξερω αν θα πρεπει να παω η οχι . Τι πιστευεις;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    6
    Μπορει να ειναι αυτο αφου εχει και ο πατερας μου ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη που νομιζω ειναι άνχωδης διαταραχη. Απλά θελω να ξερω αν θεραπευεται η φτάνει σε σημειο που ξερω πως να το αντιμετωπίσω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Με την ψυχοθεραπεία μπορείς να βοηθηθεις. Επίσης με αγωγή. Ή συνδυασμό και των δύο. Ως πάσχων από αγχωδη διαταραχή από το δημοτικό και αποφεύγοντας σε όλη μου τη ζωή καταστάσεις που μου προκαλούν άγχος θα πρότεινα γενικά να μην ακολουθήσεις αυτό το δρόμο της αποφυγής. Γιατί τα χρόνια περνάνε και θα φτάσεις μεγάλος να μην έχεις ζήσει τίποτα. Δεν ξέρω για τη συγκεκριμένη εκδρομή αν μπορείς να διαχειριστείς το άγχος σου ή όχι αλλά αυτό που θέλω να πω είναι μην αφήσεις τον χρόνο να περνάει χωρίς να το αντιμετωπίσεις είτε με ψυχολόγο είτε με αγωγή ή και με τα δύο, άλλο δρόμο εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Με την ψυχοθεραπεία μπορείς να βοηθηθεις. Επίσης με αγωγή. Ή συνδυασμό και των δύο. Ως πάσχων από αγχωδη διαταραχή από το δημοτικό και αποφεύγοντας σε όλη μου τη ζωή καταστάσεις που μου προκαλούν άγχος θα πρότεινα γενικά να μην ακολουθήσεις αυτό το δρόμο της αποφυγής. Γιατί τα χρόνια περνάνε και θα φτάσεις μεγάλος να μην έχεις ζήσει τίποτα. Δεν ξέρω για τη συγκεκριμένη εκδρομή αν μπορείς να διαχειριστείς το άγχος σου ή όχι αλλά αυτό που θέλω να πω είναι μην αφήσεις τον χρόνο να περνάει χωρίς να το αντιμετωπίσεις είτε με ψυχολόγο είτε με αγωγή ή και με τα δύο, άλλο δρόμο εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω.
    Ευχαριστώ πολυ!!

Similar Threads

  1. Cbd για ανχος
    By Mobid in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 29-03-2020, 02:49
  2. ψυχωτικο ανχος
    By Χρήστος, in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 26
    Last Post: 10-07-2016, 22:01
  3. υπεραναλυση-ανχος
    By lizbet in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 12-01-2011, 01:15
  4. σεροξατ κ ανχος
    By MADRAGORAS in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-04-2010, 19:23
  5. Ανχος και στομαχι
    By maria- in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 06-04-2010, 03:08

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •