Συγνώμη για αυτό που θα διαβάσετε
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728

    Συγνώμη για αυτό που θα διαβάσετε

    Μόλις γύρισα από το νοσοκομείο όπου πήγα με πόνο στο στηθος. Την ώρα που μου μιλούσε ο γιατρός ή νοσοκόμα μου πήρε λίγο άγαρμπα αίμα και ενώ θυμάμαι να άκουσα κρατς να ανοίγει κάτι τώρα μου μπήκε η κακή ιδέα μην με κόλλησαν κάτι επίτηδες. Μην έβαλε αυτή βελόνα με Aids και τώρα έχω κολλήσει. Τι να κάνω? Όλο αυτό αρχίζει να μου γίνεται μεγάλο πρόβλημα. Τι έχω πάθει πια. Δεν ξέρω τι να κάνω. Ο φίλος μου έχει αρχίσει να μην με αντέχει άλλο και φοβάμαι μη τον χάσω. Υποφέρω. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Θα κλείσω αύριο ραντεβού με ψυχολόγο. Αλλά είναι δυνατόν? Να σκέφτομαι ότι η κυρία που μου πήρε αίμα έβαλε σύριγγα πεταλούδα για να με κολλήσει Aids? Δεν το πιστεύω ότι έχω τέτοιες σκέψεις. Συγνώμη για όποιον το διαβάσει. Θέλω απλά κάπου να τα πω. Έχω καιρό και αυτό το φόβο με το aids. Συνέχεια φοβάμαι ότι κάπου κόλλησα. Μου έχει μείνει γιατί όταν ήμουν μικρή στο τραίνο κάποιος είπε ότι είχε aids και προσπαθούσε να μας πιάσει όλους και είχε αίμα στα χέρια. Δεν μπορώ να εμπιστευτώ τίποτα. Ακόμα και να παραγγείλω από έξω φοβάμαι ότι κάτι έχει μέσα. Απλά τώρα λέω τι έκανα στον εαυτό μου. Γιατί πήγα νοσοκομείο?γιατί πονούσα στο στηθος. Και τώρα έχω άλλο πρόβλημα. Φοβάμαι μην κόλλησα aids. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Νιώθω ότι είμαι ένα τεράστιο πρόβλημα. Για όλους.

  2. #2
    Τελικά με τον πόνο που είχες τι έγινε;; Άκου.. εφόσον καταλαβαίνεις ότι αυτό που κάνεις είναι υπερβολικό είναι καλό.. να πας σε κάποιον να σε βοηθήσει δεν το συζητώ.. τώρα ότι κ αν σου πω εγώ ή ο οποιοσδήποτε εδώ μέσα δεν θα σου αλλάξει τη γνώμη.. με αυτό το σκεπτικό θα έπρεπε όλοι να είχαμε AIDS γτ κατι φάγαμε ή γτ κάτι αγγίξαμε.. πίστεψε με έχω περάσει βδομάδες μέσα στα νοσοκομεία.. αίμα μου έπαιρναν καθημερινά.. δεν κόλλησα ποτέ ούτε γρίπη.. καλό είναι να μην ψάχνουμε συνεχώς μια ασθένεια για να βάλουμε πάνω μας.. κ σου μιλάει μια κοπέλα αρρωστοφοβικη.. πήγες στο νοσοκομείο για κάτι άλλο κ έφυγες με φόβο για κάτι άλλο.. γτ το κάνεις αυτό στον εαυτό σου;; Νομίζω ότι το καλύτερο για σένα είναι να μιλήσεις άμεσα με κάποιον ειδικό.. θα σε βοηθήσει πολύ.. δεν κόλλησες τπτ στο νοσοκομείο.. η κυρία έκανε τη δουλειά της όπως κάνει καθημερινά με τόσο κόσμο.. είναι κρίμα να χαλιεσαι κ να τρελαίνεσαι για αυτό..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.δεν μου είπαν από τι είναι τελικά. Αίμα μου πήραν 2 φορές γιατί η πρώτη κυρία που μου πήρε αίμα κάτι δεν πήγε καλά μου είπαν το πήρε βιαστικά κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω γιατί μου κόλλησε τώρα ότι μου έβαλε σύριγγα με αίμα. Καταστρέφω τον εαυτό μου ούτε μια μέρα δεν είμαι καλά δεν ησυχαζω είμαι συνεχώς χάλια. Και τα νύχια μου σταμάτησα να φτιάχνω γιατί φοβάμαι ότι θα κολλήσω aids. Και δεν αντέχω να ζω έτσι. Φοβάμαι τώρα ότι με κόλλησε στο νοσοκομείο επειδή εκείνη τη στιγμή είχα τον άλλο να μου μιλάει και δεν είδα αν η βελόνα ήταν καινούρια και Καθαρή. Και τώρα υποφέρω.

  4. #4
    Όχι βγάλε από το μυαλό σου αυτά τα πράγματα.. πρώτα από όλα κ οι ίδιοι στο νοσοκομείο προστατεύουν τον εαυτό τους, κ αμέσως μετά από κάθε αιμοληψία πετούν σύριγγες αλλάζουν γάντια κλπ.. όχι για εμάς μόνο αλλά πρώτα από όλα για τους ίδιους.. αίμα παίρνουν 2 φορές σχεδόν πάντα γτ κάνουν επαναληπτικές.. φρόντισε να μιλήσεις με έναν ειδικό.. θα σε βοηθήσει κ θα βγάλεις από μέσα σου αυτή την εμμονή.. θα το δεις..
    Κ να κοιτάζεις τα καλά.. όπως το ότι έφυγες από το νοσοκομείο χωρίς να σου πουν κάτι κακό.. αν είχες κάτι πίστεψε με τώρα θα ήσουν ακόμα εκεί.. δεν θα σε άφηναν να φύγεις..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Το τραγικό με εμένα είναι ότι πάντα όταν φευγει το ένα πρόβλημα έρχεται το άλλο. Πριν ήμουν σπίτι μαλώναμε με τον φίλο μου και επειδή πονούσα πολύ πήγα νοσοκομείο που είναι δίπλα στο σπίτι μου. Τώρα που δεν μου βρήκαν κάτι μου κόλλησε ότι με κόλλησε aids η κυρία που μου έβαλε την πεταλούδα. Γιατί πολύ απλά δεν έβλεπα την όλη διαδικασία. Τώρα είμαι σίγουρη ότι έχω κολλήσει και θέλω να κάνω εξεταση. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να κάνω εξεταση αμέσως. Και τώρα ξεκινάει άλλος γολγοθας μου. Πως θα περάσει ο καιρός να πάω να κάνω εξεταση. Δυστυχώς έχω πρόβλημα. Χρειάζομαι τη βοήθειά ειδικού. Αλλά ο φόβος αυτός πως θα φύγει? Φοβάμαι πολύ μη με κόλλησε σήμερα. Ίσως είχε και αυτή και θέλει να κολλήσει και άλλο κόσμο. Το έχω ξανακούσει αυτό το κακό.

  6. #6
    Ναι.. οκ.. από ότι βλέπεις όπως σου είπα κ παραπάνω ότι κ αν σου πω εγώ ή ο οποιοσδήποτε δεν θα σου αλλάξει τη γνώμη.. σίγουρα η κυρία δεν είχα καμία όρεξη να σε κολλήσει κάτι τέτοιο.. όπως επίσης αν είχε κάτι τέτοιο η ίδια λογικά δεν θα ήταν σε αυτή τη θέση.. δεν ξέρω αν γνωρίζεις ότι στα επαγγέλματα υγείας κ ειδικά σε νοσοκομεία, κάνουν γενικές εξετάσεις κάθε λίγο κ λιγάκι.. τέλος πάντων.. φρόντισε να μιλήσεις με κάποιον ειδικό.. κ άσε τις εξετάσεις προς το παρόν στην άκρη..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Ξέρω ότι χρειάζομαι βοήθεια από ειδικό. Δυστυχώς δεν μπορώ να το ελέγξω έχω αναπτύξει φοβίες για τα πάντα. Ξέρω ότι η γυναίκα δεν θα ήθελε κάτι τέτοιο αλλά το μυαλό μου έχει κολλήσει στο αν. Φαντάσου ότι κάθε πρωί που οδηγώ φοβάμαι μην ακουμπήσω κανέναν. Γενικά φοβάμαι μην προκαλέσω κακό. Δεν με νοιάζει για μένα αλλά για τον φίλο μου και την οικογένειά μου.δεν Ξέρω πως να στο εξηγήσω. Φοβάμαι ότι θα τους ντροπιασω και τα κάνω χειρότερα. Πάω για νυχια και μετά έχω 2μερες να σκέφτομαι τι κόλλησα. Τώρα αυτό. Πρώτη φορά το παθαίνω να σκέφτομαι και να φοβάμαι τέτοιο πράγμα.

  8. #8
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Ξέρω ότι χρειάζομαι βοήθεια από ειδικό. Δυστυχώς δεν μπορώ να το ελέγξω έχω αναπτύξει φοβίες για τα πάντα. Ξέρω ότι η γυναίκα δεν θα ήθελε κάτι τέτοιο αλλά το μυαλό μου έχει κολλήσει στο αν. Φαντάσου ότι κάθε πρωί που οδηγώ φοβάμαι μην ακουμπήσω κανέναν. Γενικά φοβάμαι μην προκαλέσω κακό. Δεν με νοιάζει για μένα αλλά για τον φίλο μου και την οικογένειά μου.δεν Ξέρω πως να στο εξηγήσω. Φοβάμαι ότι θα τους ντροπιασω και τα κάνω χειρότερα. Πάω για νυχια και μετά έχω 2μερες να σκέφτομαι τι κόλλησα. Τώρα αυτό. Πρώτη φορά το παθαίνω να σκέφτομαι και να φοβάμαι τέτοιο πράγμα.
    Σου πέρασε ο πόνος και οι εκτατες ; Δεν έχεις κολλήσει τίποτα όλα είναι αποστειρωμένα , μην ανησυχείς .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    η φοβια, ειναι φοβια... δυσκολο να σου φυγει επειδη σου λεμε να μην ανησυχεις.
    θελει ψυχοθεραπεια.
    αλλα το γεγονος οτι σκεφτεσαι οτι νοσηλευτης στο κανει ΣΚΟΠΙΜΑ, νομιζω οτι ξεφευγει πολυ...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Το ξέρω ότι ξεφεύγει. Το ξέρω. Γι αυτό ζήτησα προκαταβολικά συγνώμη. Γιατί καταλαβαίνω ότι είναι παράλογο αλλά δεν ξέρω γιατί μου κόλλησε όλο αυτό. Είμαι σε πολύ μεγάλη μάχη με τον εαυτό μου έχω θυμώσει πολύ. Έχω χάσει τον εαυτό μου. Ο φίλος μου δεν αντέχει πια και δίκιο έχει. Τι να του πω και που να τα πω. Θέλω να βγω από όλο αυτό αλλά ακόμα και τώρα λέω θα πάω να κάνω εξεταση σε ένα μήνα? Τόσο πρέπει να περάσει? Γιατί φοβάμαι ότι με κόλλησε aids. Το μυαλό είναι τόσο δυνατό που απο χθες που μου κόλλησε αυτό δια μαγείας εξαφανιστηκαν οι έκτακτες και ο πολύς πονος στο στηθος. Μόνο που σκέφτομαι τώρα είναι τι ήθελα και πήγαινα και δεν έβλεπα τι μου βελόνα μου βάλανε για δω αν ήταν καινούρια η όχι. Συγνώμη. Από όλους. Περνάω πολύ χάλια περίοδο.εχω σπάσει μέσα μου και έξω μου πολύ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Δεν μπορώ να ηρεμήσω με τίποτα. Δεν ξέρω τι να κάνω. Πως θα περάσει ο καιρός να πάω να κάνω εξεταση. Δεν θα βγω από το σπίτι ξανά.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Το ξέρω ότι ξεφεύγει. Το ξέρω. Γι αυτό ζήτησα προκαταβολικά συγνώμη. Γιατί καταλαβαίνω ότι είναι παράλογο αλλά δεν ξέρω γιατί μου κόλλησε όλο αυτό. Είμαι σε πολύ μεγάλη μάχη με τον εαυτό μου έχω θυμώσει πολύ. Έχω χάσει τον εαυτό μου. Ο φίλος μου δεν αντέχει πια και δίκιο έχει. Τι να του πω και που να τα πω. Θέλω να βγω από όλο αυτό αλλά ακόμα και τώρα λέω θα πάω να κάνω εξεταση σε ένα μήνα? Τόσο πρέπει να περάσει? Γιατί φοβάμαι ότι με κόλλησε aids. Το μυαλό είναι τόσο δυνατό που απο χθες που μου κόλλησε αυτό δια μαγείας εξαφανιστηκαν οι έκτακτες και ο πολύς πονος στο στηθος. Μόνο που σκέφτομαι τώρα είναι τι ήθελα και πήγαινα και δεν έβλεπα τι μου βελόνα μου βάλανε για δω αν ήταν καινούρια η όχι. Συγνώμη. Από όλους. Περνάω πολύ χάλια περίοδο.εχω σπάσει μέσα μου και έξω μου πολύ.
    apo τον εαυτο σου πρεπει να ζητας συγνωμη, οχι απο μας...

    η σχεση σας με τον φιλο σου πως ειναι;;
    οχι μονο λογω των εμμονων σου.
    ΣΥΝΟΛΙΚΑ ρωταω πως ειναι η σχεση σας.
    κανε μας μια αναλυση αν δεν βαριεσαι.. ποσο καιρο ειστε μαζι και τι συμβαινει μεταξυ σας;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,801
    φιλαρακι δε κολλάς κατι απο σύριγγα πεταλούδα που σου περνουν αίμα γιατι αυτο ειν αποστειρωμένο πριν το χρησιμοποιήσουν .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Το ξέρω ότι είναι αποστειρωμενο απλά φοβάμαι ότι μπορεί να θέλει κάποιος να με κολλήσει επίτηδες και να έβαλε άλλη σύριγγα που εγώ εκείνη τη στιγμή δεν είδα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Με το φίλο μου είμαστε μαζί 4χρονια. Είναι ένας υπέροχος άνθρωπος που με αντέχει και ότι και να του πω με καθησυχάζει. Απλά χθες έσπασε. Λογικό και επόμενο με αυτό που τραβάει. Μου λέει εδώ και καιρό να πάω σε ψυχολόγο. Ότι και ο ίδιος θέλει να πάει γιατί έχει πολλά κι αυτός μέσα του. Απλά εγώ δεν μπορώ να το διαχειριστώ πια. Νιώθω άσχημα επειδή φοβάμαι ότι με κόλλησε aids η κυρία που μου έβαλε την πεταλούδα. Έχω φρικάρει με αυτή την ιδέα. Θέλω να πάω να εξεταστω αλλά ξέρω ότι πρέπει να περάσει καιρός και φοβάμαι. Πως θα περάσει. Τρέμω. Ξέρω ότι είναι τραγικό αλλά το παθαίνω κι άλλες φορές πχ φοβάμαι να πάω να φτιάξω τα νύχια μου. Φοβάμαι ότι θα κολλήσω γενικά aids. Απλά τώρα έφτασα σε άλλο λεβελ να πιστεύω ότι κάποιος το έκανε εσκεμμένα για να με κολλήσει. Και δυστυχώς μου έχει κολλήσει άσχημα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μπορειτε να διαβασετε?
    By hlias1988 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 25-12-2020, 12:17
  2. Αξίζει να το διαβάσετε...
    By Elendar123 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 29-10-2020, 20:08
  3. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ! !
    By seleios in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 20-12-2010, 20:23
  4. Είναι τρελό αυτό που συμβαίνει-να το διαβάσετε όλοι!
    By whitecandle in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 132
    Last Post: 10-12-2010, 01:50
  5. ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ
    By La_ViTa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 33
    Last Post: 04-02-2008, 19:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •