Συγνώμη για αυτό που θα διαβάσετε - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Στο ραντεβού με τον ψυχολόγο θα πας αύριο?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,447
    δε μπορει να ηθελε ετσι να σε κολλήσει κατι ενας γιατρος φιλαρακι μου .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Με το φίλο μου είμαστε μαζί 4χρονια. Είναι ένας υπέροχος άνθρωπος που με αντέχει και ότι και να του πω με καθησυχάζει. Απλά χθες έσπασε. Λογικό και επόμενο με αυτό που τραβάει. Μου λέει εδώ και καιρό να πάω σε ψυχολόγο. Ότι και ο ίδιος θέλει να πάει γιατί έχει πολλά κι αυτός μέσα του. Απλά εγώ δεν μπορώ να το διαχειριστώ πια. Νιώθω άσχημα επειδή φοβάμαι ότι με κόλλησε aids η κυρία που μου έβαλε την πεταλούδα. Έχω φρικάρει με αυτή την ιδέα. Θέλω να πάω να εξεταστω αλλά ξέρω ότι πρέπει να περάσει καιρός και φοβάμαι. Πως θα περάσει. Τρέμω. Ξέρω ότι είναι τραγικό αλλά το παθαίνω κι άλλες φορές πχ φοβάμαι να πάω να φτιάξω τα νύχια μου. Φοβάμαι ότι θα κολλήσω γενικά aids. Απλά τώρα έφτασα σε άλλο λεβελ να πιστεύω ότι κάποιος το έκανε εσκεμμένα για να με κολλήσει. Και δυστυχώς μου έχει κολλήσει άσχημα.
    οχι, δεν ειναι τραγικο.
    ειναι παθηση και την εχουν πολλοι.

    ειναι ψυχικη παθηση αυτο που εχεις.
    ποιος ειναι ο λογος που αποφευγεις τον ψυχοθεραπευτη τοσα χρονια και τρεχεις για εξετασεις;
    πηγαινε σε οσους γιατρους θελεις, αλλα ψυχοθεραπεια επρεπε να ξεκινησεις εδω και χρονια, οποτε πηγαινε ΑΜΕΣΑ.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Τώρα όσες φορές και να σου πούμε ότι δεν έχεις aids δεν θα ηρεμήσεις. Πήγαινε σε ψυχολόγο, ίσως χρειαστείς αγωγή. Αυτές τις εμμονές και τα ψυχαναγκαστικά τα έχουν πολλοί. Άλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο. Εσένα τώρα είναι σε έξαρση. Πήγαινε σε ψυχίατρο αύριο κιόλας.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Ναι θα ξεκινήσω μεθαύριο. Ελπίζω να ηρεμήσω λίγο γιατί ειλικρινά δεν είμαι καλά. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα τα λόγια σας με βοηθάει πολύ το να σας μιλάω. Θα προσπαθήσω πολύ να συνέλθω και να μπορέσω να εμπιστευτώ ξανά τους ανθρώπους γύρω μου. Μόνο άσχημες σκέψεις έχω όλη μέρα κάθε μέρα. Δεν ηρεμώ και δεν αισθάνομαι καλά πότε. Προσποιουμαι μπροστά στους άλλους και μέσα μου είμαι χάλια. Σκέφτομαι το πως θα περάσει ο καιρός να κάνω εξετάζεις. Μετά Σκέφτομαι σοβαρεψου. Μετά ξανά τα ίδια μη τυχόν και όντως κόλλησα κάτι. Όλη μέρα. Νιώθω και τύψεις γιατί πήγα μόνο μου και δεν το είπα στους δικούς μου και τώρα λέω πήγες και κόλλησες και τέτοιο πράγμα και νιώθω ράκος. Τι θα τους πω Σκέφτομαι. Δεν ξέρω αλήθεια ακούγομαι τρελή συγνώμη.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Ακόμα χάλια είμαι. Μια ανεβαίνω λίγο και μετά πέφτω πάλι.

  7. #22
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    65
    Δεν εχω λογια , εχω εκνευριστει απο ολο το thread εδω , ελλη μου ναι αυτο μου ακουγεται σαν ψυχαναγκασμος η και μπορει να ειναι συμπτωμα καποιας παρανοικης διαταραχης,δεν μιλαω ομως οντας ειδικος,υποθετω τωρα.Οσοι τωρα σου μιλησαν με λογικες σκεψεις ειναι το ιδιο οπως λενε σε καποιον που εχει αγχωθει να μην αγχωνεται...το καταλαβαινω οτι ειναι απο καλη καρδια αλλα και παλι δεν βοηθουν σε τιποτα και μιλανε απο αγνοια η ημιμαθεια.Χρειαζεται να πας σε εναν καλο ψυχιατρο και αν δεν εισαι ικανοποιημενη με τον πρωτο να αλλαξεις σε αλλον,μεχρι να ταιριαξεις.Ο συνδυασμος φαρμακευτικης αγωγης και ψυχοθεραπειας αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα προφανως θα σου αλλαξει την ζωη προς το καλυτερο.

  8. #23
    Quote Originally Posted by Feynman View Post
    Δεν εχω λογια , εχω εκνευριστει απο ολο το thread εδω , ελλη μου ναι αυτο μου ακουγεται σαν ψυχαναγκασμος η και μπορει να ειναι συμπτωμα καποιας παρανοικης διαταραχης,δεν μιλαω ομως οντας ειδικος,υποθετω τωρα.Οσοι τωρα σου μιλησαν με λογικες σκεψεις ειναι το ιδιο οπως λενε σε καποιον που εχει αγχωθει να μην αγχωνεται...το καταλαβαινω οτι ειναι απο καλη καρδια αλλα και παλι δεν βοηθουν σε τιποτα και μιλανε απο αγνοια η ημιμαθεια.Χρειαζεται να πας σε εναν καλο ψυχιατρο και αν δεν εισαι ικανοποιημενη με τον πρωτο να αλλαξεις σε αλλον,μεχρι να ταιριαξεις.Ο συνδυασμος φαρμακευτικης αγωγης και ψυχοθεραπειας αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα προφανως θα σου αλλαξει την ζωη προς το καλυτερο.
    Καλησπέρα, συγνώμη που σε εκνευρισαμε αλλά αναρωτιέμαι το γτ; Μήπως εσύ έγραψες κάτι περισσότερο από όσα της γράψαμε όλοι οι υπόλοιποι παραπάνω;; Όλοι της είπαμε το ίδιο πράγμα ακριβώς.. να επισκεφθει έναν ειδικό οπωσδήποτε για να τη βοηθήσει.. κανείς μας εδώ δεν γιατρός, ακούμε όλοι έναν άνθρωπο που έχει άγχος για κάτι, ή μια απορία ή οτιδήποτε άλλο, κ με λογικές πάντα απαντήσεις λέμε είτε την δική μας εμπειρία, αν κ εφόσον υπάρχει, κ φυσικά πάντα το να συμβουλευτεί έναν ειδικό.. τέλος πάντων.. ή εμείς δεν διαβάσαμε σωστά.. ή εσύ..

  9. #24
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    65
    Quote Originally Posted by El_e_ View Post
    Καλησπέρα, συγνώμη που σε εκνευρισαμε αλλά αναρωτιέμαι το γτ; Μήπως εσύ έγραψες κάτι περισσότερο από όσα της γράψαμε όλοι οι υπόλοιποι παραπάνω;; Όλοι της είπαμε το ίδιο πράγμα ακριβώς.. να επισκεφθει έναν ειδικό οπωσδήποτε για να τη βοηθήσει.. κανείς μας εδώ δεν γιατρός, ακούμε όλοι έναν άνθρωπο που έχει άγχος για κάτι, ή μια απορία ή οτιδήποτε άλλο, κ με λογικές πάντα απαντήσεις λέμε είτε την δική μας εμπειρία, αν κ εφόσον υπάρχει, κ φυσικά πάντα το να συμβουλευτεί έναν ειδικό.. τέλος πάντων.. ή εμείς δεν διαβάσαμε σωστά.. ή εσύ..
    Καλησπερα και σε σενα,οχι δεν ειναι κανεις σχεδον μαλλον εδω γιατρος σε αυτο το φορουμ και φαινεται κιολας...απο την ημιμαθεια.Ειναι δυνατον να χρειαζεται να εξηγεις στην κοπελα οτι δεν θα κολλησει aids απο το νοσοκομειο;Ειναι ξεκαθαρο οτι ειναι κατι που δεν μπορει να το ελεγξει μαλλον και χρειαζεται παρακολουθησει οπως ειπες και εσυ απο ειδικο και πολυ πιθανο αγωγη και ψυχοθεραπεια(κατα την ταπεινη μου γνωμη)

  10. #25
    Quote Originally Posted by Feynman View Post
    Καλησπερα και σε σενα,οχι δεν ειναι κανεις σχεδον μαλλον εδω γιατρος σε αυτο το φορουμ και φαινεται κιολας...απο την ημιμαθεια.Ειναι δυνατον να χρειαζεται να εξηγεις στην κοπελα οτι δεν θα κολλησει aids απο το νοσοκομειο;Ειναι ξεκαθαρο οτι ειναι κατι που δεν μπορει να το ελεγξει μαλλον και χρειαζεται παρακολουθησει οπως ειπες και εσυ απο ειδικο και πολυ πιθανο αγωγη και ψυχοθεραπεια(κατα την ταπεινη μου γνωμη)
    Φυσικά κ μπαίνεις στη διαδικασία να εξηγήσεις κ να ηρεμήσεις έναν άνθρωπο με τη λογική κ την ηρεμία, τη στιγμή που εκείνος βρίσκεται σε πανικο κ δεν μπορεί να σκεφτεί ο ίδιος καθαρά.. γνωρίζοντας βέβαια ότι δεν μπορείς να του λύσεις το πρόβλημα.. (για αυτό κ είπα πως ότι κ αν σου πούμε εμείς εδώ δεν πρόκειται να σου αλλάξουμε τη γνώμη κ θέλεις άμεσα βοήθεια από ειδικο για να το ξεπεράσεις) σίγουρα με αγωγή κ ψυχοθεραπεία που θα πάρει χρόνο, όμως είναι η μόνη λύση..

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Μπορειτε να διαβασετε?
    By hlias1988 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 25-12-2020, 13:17
  2. Αξίζει να το διαβάσετε...
    By Elendar123 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 29-10-2020, 21:08
  3. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ! !
    By seleios in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 20-12-2010, 21:23
  4. Είναι τρελό αυτό που συμβαίνει-να το διαβάσετε όλοι!
    By whitecandle in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 132
    Last Post: 10-12-2010, 02:50
  5. ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ
    By La_ViTa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 33
    Last Post: 04-02-2008, 20:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •