Θερμοκρασια απογευματινες ωρες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    2

    Θερμοκρασια απογευματινες ωρες

    Καλησπερα εδω περιπου και ενα μηνα εχω μπει σε μια παρανοϊκη συνηθεια μετρησης της θερμοκρασιας μου και βλεπω πραγματα που με αγχωνουν. Μετα τις μεσημεριανες ωρες νιωθω μια εξαψη στο προσωπο και αν βαλω θερμομετρο εκεινη την ωρα η θερμοκρασια ειναι στο 36.8-36.9. Αυτες οι τιμες ειναι φυσιολογικές για απογευμα; Διανυω περιοδο εντονου και παρατεταμενου στρες δεν κοιμαμαι δεν τρωω σωστα και ολη αυτη η διαδικασια με εχει εξαντλησει. Δικαιολογουνται αυτες οι θερμοκρασιες;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Άσχετα με το τί διανύεις ή όχι, η θερμοκρασία σώματος φτάνει στο υψηλότερο σημείο το απόγευμα 5-7. Οι θερμοκρασίες που μετρησες είναι απολύτως φυσιολογικές για εκείνη την ώρα. Το 36.6 είναι μέσος όρος αναφοράς και όχι ότι το θερμόμετρο πρέπει να είναι πάντα κολλημένο εκεί. Μην ανησυχείς

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    141
    Quote Originally Posted by alkoun View Post
    Καλησπερα εδω περιπου και ενα μηνα εχω μπει σε μια παρανοϊκη συνηθεια μετρησης της θερμοκρασιας μου και βλεπω πραγματα που με αγχωνουν. Μετα τις μεσημεριανες ωρες νιωθω μια εξαψη στο προσωπο και αν βαλω θερμομετρο εκεινη την ωρα η θερμοκρασια ειναι στο 36.8-36.9. Αυτες οι τιμες ειναι φυσιολογικές για απογευμα; Διανυω περιοδο εντονου και παρατεταμενου στρες δεν κοιμαμαι δεν τρωω σωστα και ολη αυτη η διαδικασια με εχει εξαντλησει. Δικαιολογουνται αυτες οι θερμοκρασιες;
    Οι θερμοκρασίες που αναφέρεις είναι φυσιολογικές για απόγευμα-βράδυ. Μην σου πω ότι μέχρι 37.2 θεωρείται μια φυσιολογική θερμοκρασία μετά το μεσημέρι. Αλλά μπορεί να παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες. Αρχικά η συχνή θερμομέτρηση από μόνη της προκαλεί σύγχυση στον οργανισμό σου λόγω το ότι δεν υφίσταται να έχουμε την ίδια θερμοκρασία κάθε μέρα. Είναι λογικό να υπάρχουν διακυμάνσεις από μέρα σε μέρα. Επομένως με το να μετράς την θερμοκρασία του σώματος σου κάθε μέρα μόνο κακό κάνεις στον εαυτό σου λόγω των εναλλαγών που θα βλέπεις.
    Επίσης δεν ξέρω αν έχεις ακουστά αλλά υπάρχει και ο «ψυχογενής» πυρετός. Που προκαλείται από έντονο στρες. Βέβαια εσύ παρουσιάζεις μια φυσιολογική θερμοκρασία αλλά έχε υπόψη σου ότι από το έντονο στρες πολλές φορές αυξάνεσαι η θερμοκρασία του σώματος. Είχα γνωστή η οποία είχε επί ένα μήνα δέκατα χωρίς να είναι άρρωστη. Αλλά λόγω κακής ψυχολογίας. Επομένως πρόσεχε. Και να φροντίζεις τον εαυτό σου

Similar Threads

  1. Θερμοκρασία/Υποθερμία
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 25-12-2019, 16:49
  2. ωρες ωρες δεν τη παλευω καθολου
    By pavlosla in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 108
    Last Post: 31-08-2018, 22:26
  3. Έχετε νιώσει ποτέ ότι ώρες ώρες συνωμοτεί το σύμπαν εναντίον σας;
    By deleted-member17-03-2016 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 87
    Last Post: 13-12-2015, 00:13
  4. νοιώθω τόσο μόνη ώρες ώρες..
    By sweet dreams in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 06-06-2012, 15:16
  5. δεν ξέρω τι με πιάνει ώρες ώρες
    By empar in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 74
    Last Post: 25-08-2011, 20:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •