Πληρης Δυσφορία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 54
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Location
    Hellas
    Posts
    113

    Πληρης Δυσφορία

    Καλησπέρα,

    Περίπου ενα μήνα πρίν αρχισα να βιωνω μια έντονη αδυναμία. Ρίγη, τρεμουλα στα ποδια, δεκατα σε συνεχή βαση. Επειτα απο επισκεψεις σε τεπ επαρχειακου νοσοκομειου μου είπαν πως οι γενικοί μου δείκτες είναι καλοί γενικά, δείχνουν οτι υπάρχει καποια ιογενης κατάσταση αλλα δεν μπορούν να εντοπίσουν την ετσι καποιας λιμωξης. Συνδιαστικα με τα ριγη, το τρέμουλο και τα δέκατα αντιμετωπιζα και ενα χρονιο θεμα με βουλωμενη μυτη κ αυτιά (εχω και στραβο διαφραγμα) τα οποία είχαν γίνει πάρα πολύ έντονα εκεινες τις ημερες, σε σημείο να νιώθω το κεφάλι μου ξα να κουδουνιζει κ να θέλει να εκραγει με τον παραμικρό ηχο, συν εμβοες. Περασαν οι μερες, αρχισα καπως να βελτιωνομαι, ελαττώθηκαν τα ριγη κ η πληρότητα σε μυτη κ αυτιά που ένιωθα κ παρέμειναν μονο τα δεκατα.ετοιμος να επιστρέψω στη συνηθισμένη μου καθημερινοτητα. Μεχρι που ενα βράδυ περίπου 4-5 μερες μετα την πρώτη επίσκεψη στα τεπ αρχισα να νιώθω ενα κομπο στο λαιμο. Δεν φεύγει με τίποτα.
    Εχουν περάσει 3 εβδομάδες, εχω κάνει ενδοσκόπηση και υπέρηχο θυροειδους (παίρνω τ4 λογω υποθυρεοειδισμόυ) καο ηταν πεντακάθαρα. Μαζι με τον μόνιμο κομπο στο λαιμο εχω αρχισει να νιώθω δυσκολία καο στην αναπνοή μου σε μόνιμη βαση. Αυτια κ μύτη συνεχίζω να τα αισθάνομαι συνεχως βουλωμενα, ο ωρλ μου εδωσε γοα μια εβδομάδα ενα ρινικο σπρέι κ κατι αντισταμινικα χαπια και μου είπε θα φυγει. Αρχισα να πηγαίνω πολλαπλες φορες τουαλέτα και για ουρηση και αφοδευσγ, έκανα κολονοσκοπηση και βγηκε καθαρη, καλλιέργεια κοπράνων στην οποια το μονο που βρέθηκε ηταν οξυοουροι που προσβάλουν συνήθως τα παιδιά αλλα μου είπαν απλα να πάρω βερμοξ σε τριες δοσεις κ θα μαι εντάξει με αυτο. Επισκέφτηκα ουρολογο, μου βρήκε μια φλεγμονή στον προστάτη κ περιμένω αποτέλεσματα καλλιεργειας σπέρματος και καποια αιματολογικά. Ενδοκρινολόγος που εδειξα τον υπέρηχο θυροειδους μου έγραψε εναν ελεγχο κάποιον βιταμινων, βρέθηκα με χαμηλη β12 κ οριακή D, πήρα συμπληρωμα γοα τη β12, για τη d δεν μου εδωκε τίποτα αλλά δεν εχω δει κάποια βελτίωση εδω κ δυο εβδομάδες. Επισκέφτηκα παθολογο που μου συστησαν σαν εξαιρετικο πολλα άτομα, ο άνθρωπος μου είπε οτο δεν βλέπει τίποτα οργανικο σαν προβλημα, τελευταίες εξετάσεις αίματος και ούρων στο νοσοκομείο άριστες. Μ συστησε επίσκεψη σε ψυχίατρο. Για να συνοψίσω τις τελευταίες μέρες έχουν ενταθεί ολα τα συμπτώματα κ δεν μπορώ να ηρεμήσω ούτε στιγμή. Φοβάμαι θα πάθω κατι μη αναστρέψιμο. Εχω μόνιμο κόμπο στο λαιμο κ νιωθω δυσκολία στην αναπνοή, βουλωμενα αυτιά κ μυτη, τσίμπηματα και μούδιασματα και βελονιες σε διάφορα μερη του σώματος εναλασσομενα, πονους και κραμπες στα χερια, οτιδήποτε και να τρώω το ρευομαι μετα για ώρες, δεν μπορώ να κοιμηθω εύκολα, ανοίγω τα ματια πολλες φορες και βλεπω μαυρα στίγματα σαν σκιες στην οραση μου που έρχονται και φεύγουν. Νιώθω οτι ετσι οπως πάει μερα με τη μερα η κατι σοβαρό θα πάθω η θα τρελαθω, γτ δεν βλεπω καμοα βελτίωση οσο περνούν οι μερες, αντιθέτως τα νιώθω πιο έντονα τα συμπτώματα. Να συμπληρώσω πως ημουν χρονιος καπνιστής (25+ τσιγάρα την ημερα) και τώρα εδω και αρκετές μερες εχω σταματήσει το τσιγάρο μαχαίρι και μασουλαω καμια νικορετ τσιχλα που κ που για να το μετριασω λιγο. Απο τις εξετάσεις που έκανα οι μονες ουσιαστικες παθολογιες που βρέθηκαν ηταν οι οξυουροι, μια φλεγμονή στον προστάτη κ καποια λευκά αιμοσφαίρια ελαφρώς ανεβασμένα στις πρώτες μερες που ειχε ξεκινήσει ολο αυτό. Εγω ομως μερα με τη μέρα ολο και χειρότερα. Δεν εχω ιδιαίτερα ψυχολογίκα αυτόν τον καιρό να με απασχολουν, τα πάμε καλα με την σχεση μου και στηρίζει πολυ, δουλειά υπάρχει, σοβαρο προβλήμα σε φίλους και οικογένεια δεν υπάρχει κατι. Ολοι λενε οτι είναι κάποιο άγχος αλλα δεν βρίσκω ποιο καταραμένο άγχος να ναι αυτό.το μόνο άγχος που χω είναι μεσα απο ολα αυτά τα συμπτώματα που φοβάμαι οτι με οδηγούν σε κατι μη αναστρέψιμο στο κομμάτι της υγείας, οποιαδήποτε στιγμή. Επίσης είμαι άνθρωπος που μεγαλωσε σε θρησκευτικό περιβάλλον και πιστεύω, οπότε μαζι με αυτό το αγχος της υγείας με αγχωνει καο το κομμάτι της μετά θάνατον ζωης όπως και το έχουμε διδαχθεί στη θρησκεία μας. Αλλα ακόμη και αυτο το αγχος δημιουργήθηκε αφού προέκυψαν τα συμπτώματα αυτα και μετα. Σαν με το που αρρωστησα να ηξερα οτι θα πάθω κατι σοβαρό ρε παιδί μου. Έχει βιώσει κανεις κάποια παρόμοια κατάσταση; Κάποια αντίστοιχη εμπειρία που θα μπορούσε να μου περάσει καποια συμβουλή για το πώς να το διαχειριστω; Παντού ακούω άγχος άγχος αλλα εγω δε νιώθω τοσο αγχωμενος. Τα συμπτώματα ομως δε φεύγουν με τίποτα. Δεν ξέρω τι να κάνω, οδηγουμαι στην απογνωση.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Να σου πω, νομιζω η βουλωμενη μυτη και τα αυτια δεν μπορουν να εχουν σχεση με το αγχος - παρεπιπτωντος αυτην την περιοδο και εγω ειμαι στην ιδια κατασταση με σενα, βουλωμενα αυτια και εγω εχω και εγω στραβο διαφραγμα - ολα τα αλλα που αναφερεις θα μπορουσαν ευκολα να αποδοθουν σε αγχωδη αιτια ιδιως αυτο που λες οτι φοβασαι μην σου συμβει κατι (αρρωστοφοβια) κανει μπαμ για αγχωδη διαταραχη. Αυτο που λες οτι δεν νιωθεις αγχωμενος δυστηχως και σε μενα ετσι ηταν, οταν μου πρωτοειπε ο γιατρος οτι πασχω απο αγχωδη διαταραχη δεν το πιστευα γιατι θεωρουσα οτι δεν εχω αγχος, ωστοσο τωρα ειμαι σιγουρος οτι η αυπνια που εχω οφειλεται στο αγχος. Στην περιπτωση σου ο ψυχιατρος ειναι αυτος που θα βγαλει την διαγνωση αν εχεις ή οχι, επισης θεωρω ευκολα μπορεις να το τσεκαρεις αν πχ σου γραψει αγχολυτικα και τα παρεις μερικες μερες και δεις οτι εφυγαν τα συμπτωματα σημαινει οτι ειναι απο το αγχος, αν συνεχισουν ειναι αλλου η αιτια.
    Last edited by worryfree; 04-04-2023 at 19:44.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Location
    Hellas
    Posts
    113
    Ναι, τα αυτιά και η μύτη ειναι χρόνιο θεμα αλλα τον τελευταίο μήνα έχουν γίνει τα συμπτώματα παρα πολυ έντονα μαζι με ολα τα αλλα. Μου χε δωσει ένας γιατρό του νοσοκομείου λεξο, μου γραψε τα εναμησαρια ενα κουτί, πρώτη μερα που το πήρα ενιωσα οντως καλύτερα, το ξαναπήρα την επόμενη και με εκανε να νιωσω χειροτερα και δεν βοηθησε καθολου οποτε δεν ξαναπηρα. Εχω φρικαρει, δεν ξερω τι φταίει. Αναρωτηθηκα μήπως είναι και κανα αυτοανοσο περίεργο, μήπως να δω ρευματολογο. Επίσης για κάποιο περίεργο λογο ειναι στιγμες που μ έρχεται ο κομπος και νιώθω οτι θα κλάψω αλλα δεν βγάζω δάκρυ ουτε σταγόνα. Πολυ περίεργο συναίσθημα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Location
    Hellas
    Posts
    113
    Καλησπέρα παιδιά. Όλες οι ενοχλήσεις συνεχίζονται, ο κόμπος στο λαιμό πιάνει πλέον όλο τον λαίμο και η αίσθηση πνιγμού είναι μόνιμη. ταυτόχρονα αισθάνομαι ακόμα πιο δύσκολη την αναπνοή μου από τη μύτη και τα αυτία μου βουλωμένα όσο δεν πάει. ζαλάδες, αίσθημα λιποθυμίας και μόνιμη δυσφορία ειναι πλέον μια μόνιμη κατάσταση όλη τη μέρα. Έκανα μαγνητικύ εγκεφάλου καθαρή,αξονική σπλαχνικού κρανιου καθαρή, επίσκεψη σε 2 ωρλ που δεν είδαν κάτι που θα έπρεπε να μου δημιουργεί πρόβλημα ούτε στην αξονική, ούτε στη μαγνητική ουτε στην ενδοσκόπηση που μου έκαναν στο λάρυγγα. Έκανα γαστροσκόπηση, κολονοσκόπηση, πλήρη πνευμονολογικό τσεκ απ, τ΄ριπλεξ καρδιας και τεστ κοπόσεως, δεν βρέθηκε καμία παθολογική κατάσταση. Παθολογία βρέθηκε μόνο σε μια καλλιέργεια σπέρματος στην οποία μου βρήκαν ουρεόπλασμα για το οποίο εκκρεμεί να ξεκινήσω αντιβιώση την οποία όμως δεν εχω ξεκινήσει ακόμη γιατί νιώθω τόσες σωματικές ενοχλήσεις αυτές τις μέρες που θέλω να αποφύγω την διαδικασία της αντιβιώσης εφόσον μου χουν πει οτι το ουρεόπλασμα δεν μπορεί να προκαλέσει όλα τα υπόλοιπα που νιώθω. Έκανα και μαγνητικη στον αυχένα σήμερα και έχω κανονισμένο ραντεβού σε νευρολόγο Δευτέρα για ηλεκτρομυογράφημα. αμα και αυτά τα τελευταία βγουν καθαρά, τοτε κλείνω σε ψυχίατρο και κοιτάω πλεον για ψυχική ασθένεια που μου βγάζει όλα αυτά τα σωματικά. Ο νευρολόγος μου έδωσε μερικα ταβόρ, πηρα μισό ταβορ σήμερα το μεσημέρι. ένιωσα μια ελαφρά βελτίωση στις πολλές ζαλάδες και τις ενοχλήσεις αλλα λαιμός μύτη και αυτία συνεχίζουν να με ενοχλούν στον ίδιο βαθμό και δείχνουν να επειδυνώνονται μερα με τη μερα και είναι αφόρητα. πέφτω για ύπνο τα βράδια και σκέφτομαι πως θα β΄γαλω τη νύχτα πάλι με όσα με ενοχλούν, νιώθω κάθε βράδυ σαν να ναι το τελυταίο. Άρχισα τωρα να σκέφτομαι μήπως ο κόμπος και το πνίξιμο στο λαιμό είναι κάποια αλλεργική αντίδραση που συμβαίνει σε μόνιμη βάση απο κάτι και επειδινώνεται σταδιακά αλλα ο ωρλ μου είπε πως δεν υπάρχει τέτοιο σενάριο. Εαν εχει κάποιος κάποια συμβουλη, αν εχει βιώσει κάτι παρόμοιο, αν αν παρακαλώ βοηθήστε παιδιά, είμαι σε απόγνωση.

  5. #5
    Έχω περάσει από μεγάλη γκάμα συμπτωμάτων κ ακόμα βασανιζομαι.
    Ένα από αυτά τα συμπτώματα ήταν ο λαιμος ,ο κόμπος το σφυξιμο ,δυσκαταποσια.
    Οπότε πήγαινα στον ωριλα κ με εξέταζε και μου λεγε όλα οκ τότε ηρεμούσαν κ φευγαν.
    Έχεις κάνει πολλές εξετάσεις θα είχε φανεί κάτι αν ειχες θέμα, οπότε μην φοβάσαι απλά όσο το σκέφτεσαι θα το Χειροτερεύεις.
    Μόλις χαλαρώσεις κ το αποδεχτείς κ δεν θα δίνεις τόση σημασία, θα φύγει από μέρα σε μέρα.
    Πηγαινε κ στο νευρολόγο να ηρεμήσεις.
    Εύχομαι να τα ξεπεράσεις όλα σύντομα.
    Πηγαινε κ σε ένα ψυχιατρο ψυχοθεραπευτη να μιλήσεις μήπως σε ηρεμησει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Location
    Hellas
    Posts
    113
    Quote Originally Posted by Kousto View Post
    Έχω περάσει από μεγάλη γκάμα συμπτωμάτων κ ακόμα βασανιζομαι.
    Ένα από αυτά τα συμπτώματα ήταν ο λαιμος ,ο κόμπος το σφυξιμο ,δυσκαταποσια.
    Οπότε πήγαινα στον ωριλα κ με εξέταζε και μου λεγε όλα οκ τότε ηρεμούσαν κ φευγαν.
    Έχεις κάνει πολλές εξετάσεις θα είχε φανεί κάτι αν ειχες θέμα, οπότε μην φοβάσαι απλά όσο το σκέφτεσαι θα το Χειροτερεύεις.
    Μόλις χαλαρώσεις κ το αποδεχτείς κ δεν θα δίνεις τόση σημασία, θα φύγει από μέρα σε μέρα.
    Πηγαινε κ στο νευρολόγο να ηρεμήσεις.
    Εύχομαι να τα ξεπεράσεις όλα σύντομα.
    Πηγαινε κ σε ένα ψυχιατρο ψυχοθεραπευτη να μιλήσεις μήπως σε ηρεμησει.
    Αυτό είναι που με παραξενεύει. ότι ενώ παω στο γιατρό και με διαβεβαιώνει ότι όλα είναι καλά δεν βελτιώνονται όλα αυτά που νιώθω. Εαν οταν μου έλεγαν οκ ηρεμούσα τότε θα ήμουν περδίκι έως τώρα. Πότε δεν ήμουν ιδιαίτερα αρρωστοφόβικος, σπάνια πλησίαζα γιατρό η νοσοκομείο. τώρα τα έχω πάρει όλα σβάρνα. Μάλλον υπάρχει κάτι ψυχολογικό βαρύ που μου τα προκαλεί όλα αυτά γιατί εχω περάσει πάνω απο μια δεκαετία με πολύ έντονο άγχος. Η υπάρχουν κάποια μικρο-οργανικά θέματα που εντείνονται πολύ από το ψυχολογικό κομμάτι. Όσον αφορά το λαιμό σου Kousto πωςς το βιώνεις; εγω στην αρχή το ένιωθα σαν ένα μικρό κόμπος ας πούμε, πλέον το νιώθω σε ολόκληρο το λαιμό αυτό το αίσθημα κόμπου/πίεσης. Έχεις βρει κάτι που να το ανακουφίζει; στη δική μου περίπτωση έχω αρχίσει να παρατηρώ και μια ξηροστομία που νομίζω οτι επιβαρύνεει όλο αυτό το αίσθημα. Μύτη, αυτία, πονοκεφάλοι, λίγο-πολύ παλεύονται αλλα το πνίξιμο στο λαιμό είναι απάλευτο. έχεις βρε κάτι που να σε βοηθαέι με αυτό;

  7. #7
    Έχω κ εγω θέμα με ξηρότητα στο στόμα λαιμό εμβοες στα αφτιά μπούκωμα κτλ, αλλά αυτά οφείλονται
    Ότι έχω αλλεργίες κ πολύποδες στην μύτη που θελουν επέμβαση.
    Εσυ με την αξονική και τις εξετάσεις που έκανες θα έδειχνε κάτι.
    Έχω εντοπίσει ότι όταν έχω στρεςς κ πονοκεφαλο με πίεση στο κεφαλι ,
    Φουντώνουν τα συμπτώματα στην μύτη κ αφτιά.
    Το πνίξιμο στο λαιμό με αίσθηση κλαματος ειναι απο στεναχωρια στρεςς κάτι που σε πιέζει ψυχολογικα.
    Το πάθαινα κ εγώ,θα μπορούσε να ήταν κ απο παλινδρομηση κτλ αλλά κ αυτο το έχεις ψάξει.
    Για αυτοανοσο ρευματικου τύπου μπορείς να κάνεις μια εξέταση αίματος
    Που δείχνει αν εχεις θέμα, που δεν νομιζω να έχεις.
    Αυτό με τον λαιμό θα φύγει μονο του,
    Δοκίμασε καμία καραμέλα με ευκάλυπτο μήπως σε βοηθήσει η καμία γαργάρα με αλατόνερο η απο φαρμακείο κάτι απλό με βότανα που βοηθάνε στην αναπνοή.
    Εμένα αυτό το συμπτώμα με το λαιμό
    Μου εφυγε κ μου ήρθαν αλλα χειροτερα, μακάρι να είχα μόνο το λαιμό.
    Κι εγω τουρ στους γιατρούς έκανα κ κάνω πάλι ανά διαστήματα γιατί δεν μπορείς να χωνέψεις ότι όλα αυτά είναι από στρες.
    Και εμένα μου έσκασε σε φάση της ζωής μου που ήμουν ήρεμος κ έβαζα μια τάξη.
    Έχεις εντοπίσει πχ όταν κάνεις γυμναστική η κάποια δραστηριότητα που κάνεις φόκους σε αλλο θέμα αν σου ηρεμει το συμπτωμα?
    Τώρα είδα ότι έχεις θέμα με θυρεοειδή, στον ενδοκρινολογο πηγες;
    Last edited by Kousto; 22-04-2023 at 23:32.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Location
    Hellas
    Posts
    113
    Quote Originally Posted by Kousto View Post
    Έχω κ εγω θέμα με ξηρότητα στο στόμα λαιμό εμβοες στα αφτιά μπούκωμα κτλ, αλλά αυτά οφείλονται
    Ότι έχω αλλεργίες κ πολύποδες στην μύτη που θελουν επέμβαση.
    Εσυ με την αξονική και τις εξετάσεις που έκανες θα έδειχνε κάτι.
    Έχω εντοπίσει ότι όταν έχω στρεςς κ πονοκεφαλο με πίεση στο κεφαλι ,
    Φουντώνουν τα συμπτώματα στην μύτη κ αφτιά.
    Το πνίξιμο στο λαιμό με αίσθηση κλαματος ειναι απο στεναχωρια στρεςς κάτι που σε πιέζει ψυχολογικα.
    Το πάθαινα κ εγώ,θα μπορούσε να ήταν κ απο παλινδρομηση κτλ αλλά κ αυτο το έχεις ψάξει.
    Για αυτοανοσο ρευματικου τύπου μπορείς να κάνεις μια εξέταση αίματος
    Που δείχνει αν εχεις θέμα, που δεν νομιζω να έχεις.
    Αυτό με τον λαιμό θα φύγει μονο του,
    Δοκίμασε καμία καραμέλα με ευκάλυπτο μήπως σε βοηθήσει η καμία γαργάρα με αλατόνερο η απο φαρμακείο κάτι απλό με βότανα που βοηθάνε στην αναπνοή.
    Εμένα αυτό το συμπτώμα με το λαιμό
    Μου εφυγε κ μου ήρθαν αλλα χειροτερα, μακάρι να είχα μόνο το λαιμό.
    Κι εγω τουρ στους γιατρούς έκανα κ κάνω πάλι ανά διαστήματα γιατί δεν μπορείς να χωνέψεις ότι όλα αυτά είναι από στρες.
    Και εμένα μου έσκασε σε φάση της ζωής μου που ήμουν ήρεμος κ έβαζα μια τάξη.
    Έχεις εντοπίσει πχ όταν κάνεις γυμναστική η κάποια δραστηριότητα που κάνεις φόκους σε αλλο θέμα αν σου ηρεμει το συμπτωμα?
    Τώρα είδα ότι έχεις θέμα με θυρεοειδή, στον ενδοκρινολογο πηγες;
    Tσεκαρα και με ρευματολογικα την πιθανοτητα αυτοανοσου, ολα καθαρα. Πολυποδες στην δικη μου την περιπτωση σιγουρα δεν υπαρχουν, μια κυστη μονο μου ειπε ο ωρλ ειδε οχι ιδιαιτερης σημασιας και μια ελαφρα διογκωση στις κογχες; κατι τετοιο. εχω και μια μικρη σκολιωση στο διαφραγμα οποτε ειπα στο μελλον να τα διορθωσω χειρουργικα αυτα ολα μαζι αν ειναι να καθαρισει η μυτη μια και καλη. απο εκει και επειτα παντως γενικα ειναι σπανιες στιγμεςς που αμα απορροφηθω σε κατι δεν με ενοχλει ο λαιμος και αυτος ο κομπος αλλα με το που παω να καταπιω θα ειναι εκει. ευτυχωςς δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα οταν τρωω. Και εσυ απο οτι μου λες Kousto καμεις τα tour στους γιατρους αλλα δεν βρισκεις κατι συνταρακτικο. σε ψυχολογο/ψυχιατρειο εγινε καποια προσεγγιση; προσπαθησες και δεν σε βοηθησε; Ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν και χειροτερα απο αυτο το αισθημα πνιγμου οποτε εχεις ενα δικιο σ αυτο που ειπες.

    *Υπέρηχος σε θυροειδή και μαλακά μόρια ήταν καλός, tsh επίσης ρυθμισμένη.

  9. #9
    Υστερικο κομβο μου είχαν πει αυτό που ένοιωθα κ εγω στο λαιμό.
    Με τόσες εξετάσεις που έκανες κ βγήκαν καθαρές ο μόνος δρόμος είναι ο ψυχίατρος κ ψυχοθεραπεία.
    Πήγα και εγώ , με βοήθησε να μην τρέχω στα επείγοντα κάθε λίγο κ λιγάκι δλδ στην διαχείριση του συμπτωματος και μου εξήγησε τι μου φέρνει όλα αυτά.
    Από κει κ περα τα συμπτώματα είναι εδώ άλλες μέρες λιγότερο άλλες περισσότερο με εναλλαγές συμπτωμάτων κ συνδυασμούς που σε βάζουν πάλι στο τρυπάκι να λες μπας κ εχω κατι αυτή την φορα;
    Ο μόνος δρόμος είναι να πηγαίνω κόντρα στο συμπτώματα και να συνεχίζω την ζωη όσο κ αν ζοριζομαι.
    Δεν ξερω που θα βγάλει όλο αυτό.
    Ελπίζω εσύ να βρεις άκρη σύντομα.
    Οπότε πηγαινε κ εσυ να έχεις μια εικόνα στο τι μπορεί να στα προκαλεί όλα αυτά.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Location
    Hellas
    Posts
    113
    Quote Originally Posted by Kousto View Post
    Υστερικο κομβο μου είχαν πει αυτό που ένοιωθα κ εγω στο λαιμό.
    Με τόσες εξετάσεις που έκανες κ βγήκαν καθαρές ο μόνος δρόμος είναι ο ψυχίατρος κ ψυχοθεραπεία.
    Πήγα και εγώ , με βοήθησε να μην τρέχω στα επείγοντα κάθε λίγο κ λιγάκι δλδ στην διαχείριση του συμπτωματος και μου εξήγησε τι μου φέρνει όλα αυτά.
    Από κει κ περα τα συμπτώματα είναι εδώ άλλες μέρες λιγότερο άλλες περισσότερο με εναλλαγές συμπτωμάτων κ συνδυασμούς που σε βάζουν πάλι στο τρυπάκι να λες μπας κ εχω κατι αυτή την φορα;
    Ο μόνος δρόμος είναι να πηγαίνω κόντρα στο συμπτώματα και να συνεχίζω την ζωη όσο κ αν ζοριζομαι.
    Δεν ξερω που θα βγάλει όλο αυτό.
    Ελπίζω εσύ να βρεις άκρη σύντομα.
    Οπότε πηγαινε κ εσυ να έχεις μια εικόνα στο τι μπορεί να στα προκαλεί όλα αυτά.
    Κάπως ετσι με βλέπω και μενα να γινομαι. Σήμερα απο την ώρα που σηκώθηκα ξαφνικα νιωιω ναυτια και αδυναμια και ταση για εμετο. Άλλες μερες δεν το χα αυτο. Κάθομαι και σκέφτομαι τωρα αν πρέπει να του δωσω σημασία η οχι. Τι να πω, από το πουθενά εμφανίστηκε ολη αυτή η παράνοια. Μακάρι και εγώ και εσυ και όλοι να καταφέρουμε να τα ξεπεράσουμε οτι κ να είναι.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Location
    Hellas
    Posts
    113
    Έκοψα και το καπνισμα εδω και δέκα ημέρες. 25+ τσιγαρα την ημέρα για μια δεκαετία. το ξαπόστειλα τώρα. ισως και αυτό σταδιακά να μου δημιουργεί ενοχλήσεις, δεν ξερω.

  12. #12
    Σίγουρα επηρεάζει και το κόψιμο του τσιγάρου, εγω οπότε το έκοβα ένοιωθα εκνευρισμό κ το λαιμό μου περιεργα αλλά δεν ξέρω αν ήταν από αυτό η απο την πίεση που ένοιωθα για να μην ξανακαπνισω.
    Πηγαινε σε ένα ψυχιατρο μπας και βγάλεις άκρη.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Location
    Hellas
    Posts
    113
    Quote Originally Posted by Kousto View Post
    Σίγουρα επηρεάζει και το κόψιμο του τσιγάρου, εγω οπότε το έκοβα ένοιωθα εκνευρισμό κ το λαιμό μου περιεργα αλλά δεν ξέρω αν ήταν από αυτό η απο την πίεση που ένοιωθα για να μην ξανακαπνισω.
    Πηγαινε σε ένα ψυχιατρο μπας και βγάλεις άκρη.
    Τώρα Kousto απο Δευτέρα κλείνω ραντεβού να δούμε τι και πως. το αίσθημα πνιγμού ειναι πολύ έντονο είναι η αλήθεια, άρχισα πάλι να σκέφτομαι μήπως είναι καμια αχαλασία οισοφάγου η καμία τέτοια μόντα και θα πνιγούμε κάνα βράδυ. Έκανα όμως γαστροσκόπηση πριν απο 10 μέρες και είχαμε οισοφάγο χωρίς αλλοιώσεις και καθαρό. Τι να πώ, να την παλέψω μέχρι τότε και να δω τι θα με πει και ο ψυχίατρος.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Location
    Hellas
    Posts
    113
    Eξέταση σε νευρολόγο με ηλεκτρομυογράφημα καθαρή. Αύριο έχω ραντεβού με ψυχίατρο το πρωί. Ελπίζω να υπάρχει κάποιο φως στο τουνελ γιατί ο λαιμός μου με πνίγει όλο και περισσότερο. Τη βγάζω δεν τη βγάζω, έτσι νιώθω. Δεν ξερω πως αν είναι κατι απλά ψυχολογικό γίνεται πιο έντονο μέρα με τη μέρα.

  15. #15
    Quote Originally Posted by SpaceCowboy View Post
    Eξέταση σε νευρολόγο με ηλεκτρομυογράφημα καθαρή. Αύριο έχω ραντεβού με ψυχίατρο το πρωί. Ελπίζω να υπάρχει κάποιο φως στο τουνελ γιατί ο λαιμός μου με πνίγει όλο και περισσότερο. Τη βγάζω δεν τη βγάζω, έτσι νιώθω. Δεν ξερω πως αν είναι κατι απλά ψυχολογικό γίνεται πιο έντονο μέρα με τη μέρα.
    Αμα ασχολείσαι συνέχεια με το συμπτώμα και σε πιάνει κ φοβία, ναι γίνεται πιο έντονο μέρα με την μέρα σύμφωνα με την δική μου εμπειρία.
    Μέχρι να κάνει το κύκλο του κ να έρθει άλλο συμπτώμα πιο έντονο.
    Με τόσες εξετάσεις κ γιατρούς θα είχε φανεί κάτι.
    Εύχομαι να βγάλεις άκρη.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Πλήρης απόγνωση και απογοήτευση!!!(SOS)
    By minaspap in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 35
    Last Post: 10-01-2020, 02:04
  2. Πλήρης απογοιτευση...
    By Loumi in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 13-12-2017, 20:06
  3. Πλήρης παραίτηση
    By καμμενος 1993 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 26
    Last Post: 10-02-2016, 22:28
  4. πλήρης απογοήτευση
    By serena in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 04-04-2012, 17:08
  5. πλήρης απογοήτευση
    By Sofaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 10-07-2009, 19:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •