Να τον διαγραψω;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788

    Να τον διαγραψω;

    Ειναι ενας τύπος από ενα σούπερ μάρκετ που παω που μου είχε στείλει αίτημα φιλίας στο φβ πριν εναμιση χρονο περίπου. Με έχει κάνει και ο αδερφός του και ο πατερας του (τους ανήκει το μαγαζι) Παντα ήταν ευγενικοί μαζί μου αλλά τελευταία ο ένας αδερφός κάθε φορά που πάω και είναι στο ταμείο μου φέρεται σχεδόν με αγενεια δηλαδή με αγνοεί όταν λέω γειά και προχθές μάλιστα κρατούσε την απόδειξη χωρίς να μου τη δώσει και κοιτουσε το υπερπεραν ενώ εγώ ζητουσα την απόδειξη. Για αυτή τη συμπεριφορά έχω δύο υποψιες:
    1. Μου μίλησε κάποια στιγμή και δεν τον άκουσα λόγω της ακοης μου άρα προσβλήθηκε.
    2. Ειδε μια δημοσίευση που έκραζα το χωριό και προσβλήθηκε.
    Σε κάθε περίπτωση συμπεριφερεται με αγενεια και δεν του χρωστάω ουτε εξηγησεις ουτε τιποτε αλλο, αντιθέτως είμαι τακτικός στο μαγαζί τους.
    Τι να κανω; Να τον διαγράψω ή δεν είναι σοβαρός λογος; Επισης έχω την εντύπωση ότι μου είχε μιλήσει ο αδερφός του την τελευταία φορά που ήμουν στο μαγαζί αλλά λόγω της ακοης δεν τον άκουσα. Εκεινος βέβαια μου κάνει συχνά λαικ.
    Το ξέρω ότι δεν είναι πολύ σοβαρό ζήτημα αλλά με εκνευρίζει να πηγαίνω στο μαγαζί και να φέρεται έτσι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    και τα δυο μπορει να ισχυουν.
    αν θελεις να μαθεις, μια μερα που θα κανει κατι εμφανες, ρωτα τον αν εχει κατι μαζι σου, γιατι η συμπεριφορα του σου φαινεται εχθρικη τον τελευταιο καιρο.
    απλα, πραγματα.
    μην τα περιπλεκεις με σκεψεις και θεωριες συνομωσιας.. οπως εχουμε δει, τα φτανεις ολα σε αδιεξοδο με τετοιες τακτικες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Συμφωνώ με τη Remedy, μην βιαστείς να τον διαγράψεις...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Σε γουστάρει και μάλλον το ότι δεν τον άκουσες λόγω ακοής το εξέλαβε ως χυλοπιτα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Καλα, όταν ξαναπάω θα δοκιμάσω αυτό που λέτε, θα τον ρωτήσω κάτι του στυλ "όλα καλα;" και θα σας κάνω update.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Καλησπερα

    Εγώ θα σε ρωτούσα γιατί ασχολείσαι τόσο πολύ με ανθρώπους πους είχες απλά ένα γεια και ένα like σε κάποιες δημοσιεύσεις σου ..

    Που δεν σταματανε να λένε έστω ένα γεια επειδή ΙΣΩΣ μια φορά δεν τους απάντησες που ή μια φορά όλοι λέμε μπορεί να έτυχε, δεν ειναι λογος, αλλά αυτοί το κρατάνε..τοξικιτητααα


    Γιατί μπαίνεις σε τέτοιες σκέψεις με ανθρώπους πους ουσιαστική επαφή δεν υπάρχει ώστε να αντιδράς ή να θες να μάθεις τον λογο ..

    Αστο εκεί δεν ειναι ανάγκη να διαγράψεις κανέναν και απλά μην ασχολείσαι με ανθρώπους που μπορεί αντιδρούν έτσι γιατι ισως έτυχε μια μέρα να είχαν τα δικά τους νεύρα ή άλλα θέματα και να τα εξωτερικευσαν επάνω σου ...

    Ούτε καν στην διαδικασία να ρωτήσεις μην μπεις εφόσον πέρα από το γεια ΔΕΝ είχατε κάτι άλλο..

    σκέψου Ν αναλωνομασταν καθημερινά με κάποιους γνωστούς ή με όλους αυτούς που απλά είναι "φιλοι" μας στα social ...

    Πραγματική σπατάλη ενέργειας και εισπραξη αρνητικοτητας ειναξ ολο αυτο ..
    από την ημέρα που όλα αυτά τα "αστεια" πλέον για εμένα έπαψαν να υφίσταται όσο αφορά τις δήθεν ανθρώπινες σχέσεις, έχει αλλάξει τελείως ο τρόπος που αντιμετωπίζω και αναλώνομαι με αυτούς..

    Λεω γεια ,καλημέρα ή χαιρετώ αυτό τον γνωστο γιατί νιώθω εγώ έτσι καλά και όμορφα..
    αν εκείνος δεν ανταποδώσει δεν θα ασχοληθώ καθόλου πίστεψε με ..
    και την επόμενη φορά που θα τον δω πάλι ένα "γεια σας "θα το πω
    .
    και ξέρεις γιατί;
    γιατί όλο αυτό υπάγεται στους στοιχειώδες κανόνες ευγένειας και εγω αγενής σε ανθρώπους που δεν έκανα κάτι ώστε να τους προσβάλω δεν είμαι, τώρα τι είναι οι άλλοι είναι άλλη συζήτηση, αλλά σαφέστατα πλεον ούτε σαν και εκείνους θέλω να γίνω ούτε να επιτρέπω πλέον στο μυαλό μου να κάνει δευτρες και τρίτες σκέψεις που βασίζονται στο ΑΝ και στο ΜΗΠΩΣ ..

    ΑΝ ήταν πραγματικός φίλος με χίλια θα σου έλεγα τώρα να πας να το διευθετήσεις, αλλά σε επιφανειακες σχέσεις μην αναλώνεται καθόλου θα σε απαλλάξει από πολλά Τοξικά πίστεψε με !!


    κάνε την ζωή σου πιο όμορφη αλλάζοντας μικρά Τοξικά πραγματάκια από την καθημερινότητα σου !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Καλα δεν είναι ότι με απασχολεί και στο έπακρο απλώς χθες είχα πάει πάλι στο μαγαζί και για τρίτη συνεχή φορά ήταν αυτός και φέρθηκε με αγενεια. Αν συνεχίσει δηλαδή αυτό το βιολί μάλλον θα σταματήσω να πηγαίνω. Σου χαλαει τη διαθεση οσο να 'ναι να σε αγνοουν και να σου φέρονται έτσι. Ημουν κυριολεκτικά μπροστα του και ζητουσα την αποδειξη και με αγνοουσε επιτηδες. Ο αδερφός του αγόρασε και το βιβλίο μου παλιά, ήταν πραγματικά ευγενικοί μαζί μου. Και ξαφνικά ο συγκεκριμένος έχει μια εχθρική συμπεριφορά, για αυτό μου έκανε εντύπωση. Αναγκαστικά θα πάω αυτή την Κυριακή γιατί είναι οι μόνοι που είναι ανοιχτοί Κυριακή και δεν θα προλαβω άλλη μέρα να πάω σούπερ μάρκετ. Αν είναι εκεί απλώς θα πω γειά και αν δω ότι δεν απαντάει και ενώ με εξυπηρετεί είναι αγενής, θα ρωτήσω "όλα καλα";
    Απο κει και περα συμφωνώ, ούτε εγω ασχολούμαι, αλλά όσο να 'ναι είναι μικρό μέρος. Αν ζούσα αλλού θα είχε φάει ήδη μπλοκ και ούτε που θα πατούσα ξανά στο μαγαζί αλλά σε ένα μικρό μέρος δεν είναι το καλύτερο να κάνεις εχθρούς για το τίποτα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Καλα δεν είναι ότι με απασχολεί και στο έπακρο απλώς χθες είχα πάει πάλι στο μαγαζί και για τρίτη συνεχή φορά ήταν αυτός και φέρθηκε με αγενεια. Αν συνεχίσει δηλαδή αυτό το βιολί μάλλον θα σταματήσω να πηγαίνω. Σου χαλαει τη διαθεση οσο να 'ναι να σε αγνοουν και να σου φέρονται έτσι. Ημουν κυριολεκτικά μπροστα του και ζητουσα την αποδειξη και με αγνοουσε επιτηδες. Ο αδερφός του αγόρασε και το βιβλίο μου παλιά, ήταν πραγματικά ευγενικοί μαζί μου. Και ξαφνικά ο συγκεκριμένος έχει μια εχθρική συμπεριφορά, για αυτό μου έκανε εντύπωση. Αναγκαστικά θα πάω αυτή την Κυριακή γιατί είναι οι μόνοι που είναι ανοιχτοί Κυριακή και δεν θα προλαβω άλλη μέρα να πάω σούπερ μάρκετ. Αν είναι εκεί απλώς θα πω γειά και αν δω ότι δεν απαντάει και ενώ με εξυπηρετεί είναι αγενής, θα ρωτήσω "όλα καλα";
    Απο κει και περα συμφωνώ, ούτε εγω ασχολούμαι, αλλά όσο να 'ναι είναι μικρό μέρος. Αν ζούσα αλλού θα είχε φάει ήδη μπλοκ και ούτε που θα πατούσα ξανά στο μαγαζί αλλά σε ένα μικρό μέρος δεν είναι το καλύτερο να κάνεις εχθρούς για το τίποτα.
    ρε συ, ειναι η δευτερη φορα που μιλας για αποδειξη και αδιαφορια.
    περναει κατι αλλο απο το μυαλο μου.
    επειδη σε θεωρει πελατη του επιπλεον και "φιλο" με ολες τις κινησεις με βιβλια, ιντερνετ κλπ, αυτοι μπορει να ψαχνουν καλους πελατες για να βγαζουνν μαυρα. να μην κοβουν αποδειξεις.
    κραταει την αποδειξη για να σου δειξει "καλυτερα μην την παρεις"...
    just a thought..
    Last edited by Remedy; 06-04-2023 at 21:24.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,450
    ρωτα τον στα ισα τι παιζει ??
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ρε συ, ειναι η δευτερη φορα που μιλας για αποδειξη και αδιαφορια.
    περναει κατι αλλο απο το μυαλο μου.
    επειδη σε θεωρει πελατη του επιπλεον και "φιλο" με ολες τις κινησεις με βιβλια, ιντερνετ κλπ, αυτοι μπορει να ψαχνουν καλους πελατες για να βγαζουνν μαυρα. να μην κοβουν αποδειξεις.
    κραταει την αποδειξη για να σου δειξει "καλυτερα μην την παρεις"...
    just a thought..
    Δεν ξερω, δεν νομίζω να αφορά αυτο. Πληρωσα με κάρτα, άρα αναγκαστικά έπρεπε να κόψει απόδειξη. Την επόμενη φορά θα κρατάω μετρητά αν είναι. Αν και από την ώρα που μπήκα το ίδιο ύφος είχε. Μιλούσε με κάποιον, του έκανα νεύμα καθώς ερχόμουν στο ταμείο τύπου "γεια" και με αγνοησε, πλησίασα, είπα πάλι γειά καθώς αδειαζα τα ψωνια και πάλι με αγνοησε και μετά συνέχισε να με αγνοεί μέχρι να τελειώσει η διαδικασια. Και αφού πληρωσα κοιτουσε πάλι το υπερπεραν. O λόγος που ζήτησα την απόδειξη από το pos είναι γιατι κάποιες φορές ζητάει pin και επειδή δεν ακούω, το κάνω για να βεβαιωθω πως εγινε η πληρωμή. Υπάρχει και το ενδεχόμενο επειδή αυτος προσφατα παντρεύτηκε και έκανε παιδί, να με βλέπει μειονεκτικά επειδή είμαι ανυπαντρος και ατεκνος. Ειναι μόνο ένα χρόνο μεγαλυτερος μου. Εγω λαικ δεν του κάνω ποτέ, ούτε ευχήθηκα κάτι για το παιδί του. Μηπως θύμωσε για αυτο; Δεν ξέρω, ειλικρινά. Θεωρώ ότι μάλλον αφορά την ανάρτηση που έκραζα το χωριό. Έλεγα πως πολλοί συνομιληκοι μου ενδιαφέρονται μόνο για τα λεφτά και στα 30+ φαινονται 40χρονοι με μεγάλες κοιλιές (όχι έτσι, κάτι πιο κομψο) Και αυτός έχει μεγάλη κοιλιά. Σε κάθε περίπτωση ούτε που τον είχα στο μυαλό μου όταν το έγραφα, σε έναν βλακα συμμαθητή μου πήγαινε. Ολοι εδώ είναι τοπικιστές, αν κράζεις το χωριό τους σε μισούν.
    Το άλλο ενδεχόμενο είναι όπως είπα να μου μίλησε και να μην τον άκουσα και να παρεξηγήθηκε. Και στις δύο περιπτώσεις θεωρώ ότι η αντίδραση είναι υπερβολική και εντελώς αντιεπαγγελματική.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Δεν ξερω, δεν νομίζω να αφορά αυτο. Πληρωσα με κάρτα, άρα αναγκαστικά έπρεπε να κόψει απόδειξη. Την επόμενη φορά θα κρατάω μετρητά αν είναι. Αν και από την ώρα που μπήκα το ίδιο ύφος είχε. Μιλούσε με κάποιον, του έκανα νεύμα καθώς ερχόμουν στο ταμείο τύπου "γεια" και με αγνοησε, πλησίασα, είπα πάλι γειά καθώς αδειαζα τα ψωνια και πάλι με αγνοησε και μετά συνέχισε να με αγνοεί μέχρι να τελειώσει η διαδικασια. Και αφού πληρωσα κοιτουσε πάλι το υπερπεραν. O λόγος που ζήτησα την απόδειξη από το pos είναι γιατι κάποιες φορές ζητάει pin και επειδή δεν ακούω, το κάνω για να βεβαιωθω πως εγινε η πληρωμή. Υπάρχει και το ενδεχόμενο επειδή αυτος προσφατα παντρεύτηκε και έκανε παιδί, να με βλέπει μειονεκτικά επειδή είμαι ανυπαντρος και ατεκνος. Ειναι μόνο ένα χρόνο μεγαλυτερος μου. Εγω λαικ δεν του κάνω ποτέ, ούτε ευχήθηκα κάτι για το παιδί του. Μηπως θύμωσε για αυτο; Δεν ξέρω, ειλικρινά. Θεωρώ ότι μάλλον αφορά την ανάρτηση που έκραζα το χωριό. Έλεγα πως πολλοί συνομιληκοι μου ενδιαφέρονται μόνο για τα λεφτά και στα 30+ φαινονται 40χρονοι με μεγάλες κοιλιές (όχι έτσι, κάτι πιο κομψο) Και αυτός έχει μεγάλη κοιλιά. Σε κάθε περίπτωση ούτε που τον είχα στο μυαλό μου όταν το έγραφα, σε έναν βλακα συμμαθητή μου πήγαινε. Ολοι εδώ είναι τοπικιστές, αν κράζεις το χωριό τους σε μισούν.
    Το άλλο ενδεχόμενο είναι όπως είπα να μου μίλησε και να μην τον άκουσα και να παρεξηγήθηκε. Και στις δύο περιπτώσεις θεωρώ ότι η αντίδραση είναι υπερβολική και εντελώς αντιεπαγγελματική.
    σιγουρα και μπορει να προκειται γι αυτην την αναρτηση. ισως νομιζε οτι μιλας γι αυτον. δεν πιστευω οτι θυμωσε που δεν ευχηθηκες για το παιδι.. οι ανδρες δεν σκεφτονται ετσι..
    οσο για την αποδειξη, αν εχει να κανει με αυτο, και υποχρεωμενος να ειναι να την κοψει, αν δεν την παρεις, μπορει να την πασαρει σε καποιον αλλον για τον οποιο δεν ειναι υποχρεωμενος να κοψει...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Καλα δεν είναι ότι με απασχολεί και στο έπακρο απλώς χθες είχα πάει πάλι στο μαγαζί και για τρίτη συνεχή φορά ήταν αυτός και φέρθηκε με αγενεια. Αν συνεχίσει δηλαδή αυτό το βιολί μάλλον θα σταματήσω να πηγαίνω. Σου χαλαει τη διαθεση οσο να 'ναι να σε αγνοουν και να σου φέρονται έτσι. Ημουν κυριολεκτικά μπροστα του και ζητουσα την αποδειξη και με αγνοουσε επιτηδες. Ο αδερφός του αγόρασε και το βιβλίο μου παλιά, ήταν πραγματικά ευγενικοί μαζί μου. Και ξαφνικά ο συγκεκριμένος έχει μια εχθρική συμπεριφορά, για αυτό μου έκανε εντύπωση. Αναγκαστικά θα πάω αυτή την Κυριακή γιατί είναι οι μόνοι που είναι ανοιχτοί Κυριακή και δεν θα προλαβω άλλη μέρα να πάω σούπερ μάρκετ. Αν είναι εκεί απλώς θα πω γειά και αν δω ότι δεν απαντάει και ενώ με εξυπηρετεί είναι αγενής, θα ρωτήσω "όλα καλα";
    Απο κει και περα συμφωνώ, ούτε εγω ασχολούμαι, αλλά όσο να 'ναι είναι μικρό μέρος. Αν ζούσα αλλού θα είχε φάει ήδη μπλοκ και ούτε που θα πατούσα ξανά στο μαγαζί αλλά σε ένα μικρό μέρος δεν είναι το καλύτερο να κάνεις εχθρούς για το τίποτα.
    Σε απασχολει εστω και αυτο το λιγο ,αν δεν σε ενοιαζε ουτε καν θα εμπιανες σε ολο αυτο !


    Ελα καλο μου και πολυ ασχοληθηκες ..ολο αυτο ειναι τοξικο πραγματικα ,ουτε δευτερολεπτο παραπανω σε τετοιους ανθρωπους που βγαζουν τετοιες συμπεριφορες και στην τελικη λεφτα τους αφήνεις ,την στοιχειώδες ευγενεια σαν πελατης πρεπει να την εχουν ...
    Εξω απο το μαγαζι ας κανουν οτι θελουν, εκει ειναι αλλες οι σχεσεις !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Similar Threads

  1. Πώς μπορώ να διαγράψω τον λογαριασμό μου;
    By Erin in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 20
    Last Post: 19-07-2021, 23:48
  2. Πώς θα διαγράψω 2 λογαριασμούς μου στο skype?
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 2
    Last Post: 18-10-2016, 00:19
  3. γινεται να διαγραψω ενα θεμα που εχω κανει?
    By frozen_heart in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 1
    Last Post: 12-03-2012, 21:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •