Cipralex - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 34 of 34

Thread: Cipralex

  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Δεν ασχολούμαι με απόλυτες έννοιες, όπως σου είπα. Ο καθένας μπορεί να δώσει τον δικό του ορισμό και να μην λαθεύει ούτε όμως να έχει δίκιο. Δεν υπάρχει τρόπος διακρίβωσης. Δεν ξέρω αν έχω καταλάβει τη θεωρία των ιδεών του Πλάτωνα αλλά νομίζω πως οτιδήποτε του δικού μας κόσμου ωχριά σε σχέση με το απόλυτο εννοιών θεϊκής προέλευσης.

  2. #32
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    65
    Quote Originally Posted by worryfree View Post
    Yoco Choco εσυ απο τι πασχεις απο διπολική διαταραχή? Καταλαβαίνω αυτο που λες ωστοσο οπως λες και εσυ χωρις την σωστη χημεια πως να μπορεσεις να πεις Ναι στην ερωτηση για την ευχαριστηση της ζωης; Πιστεύω πως πρωταρχικως στοχος ειναι να βρεις την σωστη φαρμακευτική αγωγη αν αυτη που εισαι δεν λειτουργεί μην τα παρατας δοκιμασε κατι αλλο υπαρχουν ευτυχως πολλα διαφορετικά φάρμακα που αλλα λειτουργούν σε καποιους αλλα οχι, αλλαξε γιατρο αν νομιζεις οτι δεν μπορει να σε βοηθησει αυτος που εισαι. Χωρις την σωστη χημεια δεν μπορει να αλλαξει τιποτα.
    αυτο που ειπε ο worryfree που απανταω τωρα. Ειναι πιστευω απο τα πιο σωστα μηνυματα, και να προσθεσω επισης το να εισαι απολυτα ειλικρινης στον γιατρο σου.Και εχεις δει 3 ψυχιατρους,εγω καταφερα να δω τον καταλληλο μετα απο 4 , και επισης εχω αλλαξει τοσες αγωγες..δεν σημαινει κατι ο αριθμος,μπορει να ειναι και ο πρωτος σου γιατρος ο τελειος για σενα,μπορει επισης και η πρωτη σου αγωγη να ειναι η καλυτερη για σενα(πραγμα σπανιο φυσικα).Κυνηγησε το κατα την γνωμη μου,εστω συζητησε το.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Οι Αρχαίοι Έλληνες δεν πιστευαν τοσο πολύ στην έννοια της ευτυχίας οσο πιο πολυ στην ευδαιμονια που αποτελεί μια πιο ολοκληρωμένη εννοια καθως μαζι με τα θετικα περιλαμβάνει και τα αρνητικα που βιωνει ενας ανθρωπος και χαρακτηριζει την πληρη ανθηση της ανθρώπινης προσωπικοτητας σε ολες τις καταστασεις καλες και κακες.

    Η καθε μερα μπορει να ειναι γεματη δυσκολιες προβληματα ωστοσο στην ευδαιμονια αυτα δεν επηρεαζουν τον ανθρωπο που τα βλεπει ως προκλησεις και στο τελος της μερας μπορει να πει οτι αξιζε τον κοπο. Η ευτυχία προυποθετει οτι ολα πρεπει να πηγαινουν καλα στην ζωη μας για να ειμαστε χαρουμενοι και πληρεις και αυτο ειναι κατι που ειναι ουτοπικό γιατι η ζωη θα εχει παντοτε δυσκολιες. Και το αγχος και η κακη διαθεση ειναι μεσα στο παιχνίδι της ζωης.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Αν έχεις φτάσει στην εσωτερική πληρότητα και ευτυχία,δεν υπάρχουν άσχημες καταστάσεις στην ζωή...Ο ευτυχισμένος άνθρωπος ξεπερνά κάθε πρόβλημα γιατί το χρωματίζει και το μεταβολίζει αυτός όπως θέλει,και δεν αφήνει το πρόβλημα ή την συγκυρία να τον επηρεάσει αρνητικά...
    Το έχω δει εμπειρικά σε άτομα αυτό..
    Αν είσαι ξεκρέμαστος ψυχικά, είσαι έρμαιο κάθε αρνητικής συνθήκης που θα προκύψει στην ζωή σου.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Cipralex
    By crixus95 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 4
    Last Post: 05-04-2023, 22:17
  2. Cipralex
    By Kanella1989 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 11-03-2020, 20:56
  3. Cipralex
    By [email protected] in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2016, 10:11
  4. CIPRALEX
    By holfork in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 8
    Last Post: 18-11-2014, 17:08
  5. cipralex
    By skata in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 26-12-2013, 10:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •