Εισπνοή καμμενου ξύλου από φούρνο μικροκυμάτων και έκτακτες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728

    Εισπνοή καμμενου ξύλου από φούρνο μικροκυμάτων και έκτακτες

    Έβαλα σαν ηλιθια που είμαι γυάλινο με ένα ξυλάκι μέσα στο φούρνο μικροκυμάτων. Ως ήταν αναμενόμενο το ξυλάκι μαύρισε πολύ και σχεδόν πήρε φωτιά και είδα πως βγαίναν καπνοί από το φουρνακι. Έτρεξα άνοιξα αερισα το χώρο και έβαλα μάσκα αλλά δεν πρόλαβα και μου μύρισε πολύ. Υπάρχει περίπτωση να εισεπνευσα κάτι τοξικό από το φουρνακι η από το ξύλο που ήταν σε μορφή ξυλάκι και να με πιάσουν περισσότερες έκτακτες? Γνωρίζει κανείς?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    459
    ενδεχομενως ετσι οπως εθεσες το θεμα να σε πιασει δυσπνοια και μονο απο το γεγονος οτι καηκε και καπνισε ενα ξυλακι σε φουρνο μικροκυματων... Η γνωμη μου ειναι πως δεν προκειται να παθεις τιποτα απο τοξικο ή μη! χρονια τωρα ο ανθρωπος καιει ξυλα για να ζεσταθει και μην ανησυχεις

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410
    Αν είσαι από πόλη μη ξεχνάς πως αναπνέεις χειρότερα από τα αυτοκίνητα.. οπότε μην αγχώνεσαι για κάτι που μυρισες 5 λεπτά

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Έβαλα σαν ηλιθια που είμαι γυάλινο με ένα ξυλάκι μέσα στο φούρνο μικροκυμάτων. Ως ήταν αναμενόμενο το ξυλάκι μαύρισε πολύ και σχεδόν πήρε φωτιά και είδα πως βγαίναν καπνοί από το φουρνακι. Έτρεξα άνοιξα αερισα το χώρο και έβαλα μάσκα αλλά δεν πρόλαβα και μου μύρισε πολύ. Υπάρχει περίπτωση να εισεπνευσα κάτι τοξικό από το φουρνακι η από το ξύλο που ήταν σε μορφή ξυλάκι και να με πιάσουν περισσότερες έκτακτες? Γνωρίζει κανείς?
    Βρε κορίτσι μου γλυκό...τι είναι αυτά που σκέφτεσαι;;; ξέρεις τι αναπνέουμε καθημερινά;;;τι τρώμε;;; Μην αφήνεις σε παρακαλώ το μυαλό σου να σου παίζει τέτοια παιχνίδια... προσπάθησε να χαλαρώσεις με κάποιον τρόπο κάνε πράγματα που σε ευχαριστούν και θα δείς ότι σιγά σιγά θα εξαφανιστούν ολαα και ειδικά οι έκτακτες πού νά είσαι σίγουρη πως είναι από άγχος ακραίο άγχος το οποίο είχα και εγώ στο έχω ξαναπεί....τι ηλικία έχεις εάν επιτρέπεται;;; έχεις σκεφτεί να μιλήσεις σε κάποιον ειδικό;;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,600
    πηγες στο ραντεβου με τον ψυχιατρο, τελικα; κι αν ναι, πως πηγε;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Πήγα αλλά και πάλι δεν με βοήθησε πολύ. Αυτό που ξεκίνησα είναι όταν αγχώνομαι πολύ να λέω στον εαυτό μου ότι είναι ασφαλής. Χθες το βράδυ πάλι ενώ πήγαινα να κοιμηθώ έκανα έκτακτες και ταχυκαρδία η τριπλή έκτακτη αν υπάρχει τέτοιο πράγμα. Το ξέρω ότι εγώ φταίω για όλα. Θα γίνω καλά όμως το πήρα πολύ αλλιώς τώρα. Δεν θα είμαι έτσι. Τέλος.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Θα προσπαθήσω να γραφω και λιγότερο εδώ μέσα. Σας ζαλίζω και σας αγχώνω και εσάς με τις βλακειες που γράφω. Δεν θα το κάνω ξανά και ζητώ συγνώμη από όλους όσους διαβασανε τις αηδιες μου.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Θα προσπαθήσω να γραφω και λιγότερο εδώ μέσα. Σας ζαλίζω και σας αγχώνω και εσάς με τις βλακειες που γράφω. Δεν θα το κάνω ξανά και ζητώ συγνώμη από όλους όσους διαβασανε τις αηδιες μου.
    Δεν θεωρώ πως ζαλίζεις κάποιον.. ειδικά τα άτομα που μπαίνουμε στην διαδικασία να σου απαντάμε..για να είμαστε εδώ όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε άλλος περισσότερο άλλος λιγότερο,μην νιώθεις άσχημα, το θέμα είναι να γίνεις καλύτερά και εσύ και όλοι μας φυσικά... αλλά αν θες την γνώμη μου φυσικά θεωρώ πως εάν δεν βοηθήσεις τον εαυτό σου σύντομα (με όποιον τρόπο πιστεύεις εσύ πώς θα βοηθήθεις) θα έχεις προβλημα με τον περίγυρο σού φίλοι, σχέση, γονείς κτλπ... όταν κάποιος δεν μπορεί να καταλάβει ακριβώς το πώς αισθάνεσαι η υπομονή εξαντλείται.. προσωπικά είχα άπειρα προβλήματα σε αυτό το θέμα...στην δική μου περίπτωση βοήθησε η φαρμακευτική αγωγή.. εσύ θα κρίνεις τι θα βοηθήσει εσένα αλλά κάνε κάτι σύντομα μην το αφήνεις να σε καταπίνει..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Τι σου είπε ο ψυχιατρος; Θεωρώ πως πρέπει να σου κάνει διάγνωση στην παρούσα φάση, υπαρχουν υπόνοιες ΙΔΨ σε όσα γράφεις. Νομίζω αν σου γίνει διάγνωση και σου δώσει κάποια αγωγή, θα καλυτερευσεις. Αλλιώς, αν δεν θες αγωγή, το οποίο είναι σεβαστο, πήγαινε σε ψυχολόγο για να κάνεις συστηματικές συνεδρίες. Με μια φορά δεν θα αλλάξει κάτι. Είσαι σε συνεχή πανικό αυτό το διάστημα, ελπίζω να το συνειδητοποιεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Αλλιώς, αν δεν θες αγωγή, το οποίο είναι σεβαστο, .
    μερικοι ανθρωποι πρεπει να πηγαινουν σηκωτοι και με το ζορι στον γιατρο. αυτο ειναι το σωστο

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Το θέμα που μας έλλειπε σχετικά με τις έκτακτες (το 90% των θεμάτων του φόρουμ).

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    Έχω πολύ καιρό να γράψω. Πάρα πολύ. Το θέμα είναι ότι είχα έκτακτες,πολλές. Μερικές φορές χωρίς λόγο κ αιτία. Μερικές φορές είχα λόγους. Μερικές φορές πριν την περίοδο. Μερικές μετά την περίοδο. Γενικά άγχος, άγχος, άγχος. Ταχυκαρδίες,κρίσεις άγχους,κρίσεις πανικού. Δεν ήθελα να κάνω τίποτα. Καθόμουν σε μια άκρη του καναπέ κ απλά αγχωνομουν για το πότε θα με πιάσουν πάλι όλα. Εξετάσεις, γιατροί εννοείται ο ένας μετά τον άλλο. Ψυχολόγο πήγα. Για αρκετά χρόνια. Τελικά όμως εμένα προσωπικά δεν με βοήθησε τίποτα. Οπότε σαν τελευταία λύση ξεκίνησα αγωγή με αντικαταθλιπτικά από τα τέλη Αυγούστου. Αυτήν την στιγμή που γράφω διανύω μια από τις καλύτερες φάσεις της ζωής μου. Κ αυτό που λέω στον εαυτό μου είναι γιατί??? Γιατί τόσα χρόνια δεν πήρα ένα χαπακι, το οποίο με βοηθάει. Κ αν αυτό το χάπι είναι η αιτία να είμαι καλά, να νιώθω καλά, να μπορώ να ανταπεξέλθω σε οτιδήποτε απέναντι στον άντρα μου κ στο παιδί μου, τότε θα το παίρνω για πάντα.

Similar Threads

  1. Έκτακτες... ablation...και ξανά έκτακτες...
    By alkistis83 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 18-04-2023, 12:47
  2. Φόβος για εισπνοη ασβεστη
    By Skiouros8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 15-12-2021, 15:55
  3. Εισπνοη σκοροκτονου
    By Elenia781 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 09-05-2021, 19:15
  4. Έκτακτες
    By Evap99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 25-02-2021, 20:36
  5. Γλυκαντικο για το φουρνο?
    By forty in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 11
    Last Post: 28-11-2009, 21:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •