Escitalopram και ζάλη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    Escitalopram και ζάλη

    Και η ζάλη συνεχίζεται. Καρδιολογικά, αιματολογικά, ωτολογικά, είναι όλα εντάξει. Παρ' όλο που έκοψα το lyrica συνεχίζω να έχω ζάλη και αστάθεια όλη μέρα. Δεν με εμποδίζει στο να κάνω εργασίες στην καθημερινότητά μου αλλά είναι ένας βραχνάς που υποβαθμίζει την ποιότητα ζωής μου. Κανένα άλλο σύμπτωμα δεν έχω. Ψυχοσωματικό να είναι δεν το αποκλείω αλλά δίνω μικρή πιθανότητα αφού το νιώθω όλη μέρα. Σκέφτηκα μήπως είναι αστάθεια σπονδυλικής στήλης αλλά δεν έχω κανένα άλλο σύμπτωμα, οπότε να είναι ο αυχένας επίσης απίθανο μου φαίνεται. Nα είναι από τα μάτια; Μπορούν τα μάτια να κάνουν τέτοιο πράγμα; Το αποκλείω. Όταν κάθομαι ή ξαπλώνω υποχωρεί κατά πολύ η ζάλη. Το μόνο στο οποίο δίνω πιθανότητες είναι να είναι παρενέργεια από το αντικαταθλιπτικό. Επειδή έχω ακούσει ότι τα αντικαταθλιπτικά μπορεί να κάνουν ζάλη ακόμη και μακροχρόνια, έχει κανείς εμπειρία με ζάλη και αστάθεια από αυτήν την ουσία; Μιλάμε για το φάρμακο με την εμπορική ονομασία cipralex υπάρχουν βέβαια και πολλά γενόσημα, εγώ παίρνω το escopram.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Πόσο καιρό το παίρνεις; Προσέχεις να το παίρνεις ίδια ώρα;

  3. #3
    Καλησπέρα Niels. Από τον Νοέμβριο. Στην αρχή το έπαιρνα την ίδια ώρα αλλά τον τελευταίο μήνα το παίρνω μία ώρα πριν ή μετά μπορεί και δύο ώρες διαφορά από μέρα σε μέρα. Αλλά ακόμη κι όταν το έπαιρνα σταθερά είχα ζάλη. Και νιώθω ζαβλακωμένος τελευταία.

  4. #4
    Τρανσαμινάσες μόνο δεν έχω ελέγξει αφού το ξεκίνησα. Αλλά πριν έπαιρνα το zoloft και δεν ήταν ανεβασμένες.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Καλησπέρα. Είναι μέσα στις παρενέργειες του η ζάλη είναι αλήθεια. Κι εγώ έχω αλλά όχι έντονη. Σ'εμένα δεν τις ανεβάζει. Τουλάχιστον όχι στα 10mg που παίρνω. Αν δεν αντέχεται δες με τον γιατρό σου άλλες επιλογές.

  6. #6
    Έχεις και συ λίγο ζάλη ε; Πρόπερσι έπαιρνα το cipralex το γνήσιο και δεν είχα ζάλη. Ίσως απλά τώρα μου κάνει. Δεν πιστεύω και γω να μου ανέβασε τα ένζυμα στο ήπαρ. Εγώ παίρνω 20mg. Εννοείται θα το συζητήσω με την γιατρό, ίσως να το μειώσουμε λίγο. Ένας γνωστός μου μου είχε πει ότι ο πατέρας του που έπαιρνε ένα αντικαταθλιπτικό ένιωθε σαν βρίσκεται μέσα σε βάρκα. Σε ευχαριστώ βρε φίλε.

  7. #7
    Λίγο σε στάση λωτού που έκατσα σήμερα να ηρεμήσω, ένιωσα το σώμα μου εσωτερικά να τρέμει και δεν ήταν λόγω φώτισης νομίζω, χαχα. Μπορεί να είναι και στρες που έχει σωματοποιηθεί και γι αυτό να νιώθω την αστάθεια. Εκτός κι αν το lyrica παρ όλο που το σταμάτησα ακόμη με επηρεάζει. Σκέφτομαι τώρα στον μεσαίωνα πόσους ανθρώπους έστειλαν στην πυρά με το στίγμα του δαιμονισμού ενώ απλώς είχαν ψυχολογικά προβλήματα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Το θέμα με τα γενοσημα είναι μεγάλο. Μέχρι και το φύλλο οδηγιών αλλάζει. Είχα δοκιμάσει γενοσημο του remeron, αλλά σε υγρή μορφή για να ρυθμίζω καλύτερα τη δοσολογία. Απλά με ζαλιζε όταν το έπαιρνα, δεν με κοιμιζε, και το πέταξα. Το 2018 που έπαιρνα πάλι το cipralex είχα θολούρα, ζαλαδα κλπ αλλά τότε έπαιρνα 20mg και είχα αλλάξει ώρα λήψης δύο φορές. Όταν το κάνεις αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μην φεύγουν εύκολα οι παρενέργειες ή να είναι μεγαλύτερη η ένταση τους. Θεωρείται πάντως από τα πιο ασφαλή φάρμακα για το συκώτι. Κάνεις γιόγκα; Εγώ θα έτρεμα εξωτερικά από τη δυσκολία να σταθώ όπως πρέπει. Έχω παρατηρήσει ότι κολλάει το μυαλό μου καμιά φορά με το cipralex. Ξεχνάω ονόματα, μπερδεύω λέξεις. Και με το λυρικα το πάθαινα ακόμη πιο πολύ. Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις ξανά το ίδιο το cipralex. Έχει μεγάλη διαφορά στα λεφτά; Ναι, στο μεσαιωνα ίσως. Ανάλογα με τα συμπτώματα φαντάζομαι. Έχω ακούσει ότι στα αρχαία χρόνια θεωρούσαν πως με τις κρίσεις που παθαίνουν οι επιληπτικοί έρχονται σε επαφή με το θείο και τους είχαν για ξεχωριστούς.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    65
    Quote Originally Posted by ThelwNaEimaiKala View Post
    Λίγο σε στάση λωτού που έκατσα σήμερα να ηρεμήσω, ένιωσα το σώμα μου εσωτερικά να τρέμει και δεν ήταν λόγω φώτισης νομίζω, χαχα. Μπορεί να είναι και στρες που έχει σωματοποιηθεί και γι αυτό να νιώθω την αστάθεια. Εκτός κι αν το lyrica παρ όλο που το σταμάτησα ακόμη με επηρεάζει. Σκέφτομαι τώρα στον μεσαίωνα πόσους ανθρώπους έστειλαν στην πυρά με το στίγμα του δαιμονισμού ενώ απλώς είχαν ψυχολογικά προβλήματα.
    Ποτε διέκοψες το lyrica και ποσο καιρο έχεις ζαλη; Εχεις περιπου απο τοτε που ξεκινησες την θεραπεια με την εσιταλοπραμη; Ισως και ναναι συμπτωμα αγχους που σημαινει οτι η θεραπεια με το αντικαταθλιπτικο να μην ειναι πολυ αποτελεσματικη πλεον ,η οχι αρκετη και να χρειαζεται και κατι εξτρα.Πως εκοψες το lyrica; Μηπως δεν στο εκοψε σιγα σιγα ο γιατρος και περνας στερητικα τωρα; δεν ειναι ακριβως "ναρκωτικη" ουσια οπως το ζαναξ,λεξοτανιλ πχ αλλα ειναι ψυχοδραστικη και λειτουργει εμμεσα στο νευροδιαβιβαστη GABA ,οποτε η ζαλη μπορει ναναι στερητικο απο το lyrica που μπορει να το κοψες αποτομα(αν το εκοψες αποτομα). Ολα αυτα οδηγουν σε μια λυση ,να μιλησεις στον γιατρο σου :) οπως ειπες ευτυχως ζουμε σε μια καλυτερη εποχη απο τον μεσαιωνα.

  10. #10
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Το θέμα με τα γενοσημα είναι μεγάλο. Μέχρι και το φύλλο οδηγιών αλλάζει. Είχα δοκιμάσει γενοσημο του remeron, αλλά σε υγρή μορφή για να ρυθμίζω καλύτερα τη δοσολογία. Απλά με ζαλιζε όταν το έπαιρνα, δεν με κοιμιζε, και το πέταξα. Το 2018 που έπαιρνα πάλι το cipralex είχα θολούρα, ζαλαδα κλπ αλλά τότε έπαιρνα 20mg και είχα αλλάξει ώρα λήψης δύο φορές. Όταν το κάνεις αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μην φεύγουν εύκολα οι παρενέργειες ή να είναι μεγαλύτερη η ένταση τους. Θεωρείται πάντως από τα πιο ασφαλή φάρμακα για το συκώτι. Κάνεις γιόγκα; Εγώ θα έτρεμα εξωτερικά από τη δυσκολία να σταθώ όπως πρέπει. Έχω παρατηρήσει ότι κολλάει το μυαλό μου καμιά φορά με το cipralex. Ξεχνάω ονόματα, μπερδεύω λέξεις. Και με το λυρικα το πάθαινα ακόμη πιο πολύ. Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις ξανά το ίδιο το cipralex. Έχει μεγάλη διαφορά στα λεφτά; Ναι, στο μεσαιωνα ίσως. Ανάλογα με τα συμπτώματα φαντάζομαι. Έχω ακούσει ότι στα αρχαία χρόνια θεωρούσαν πως με τις κρίσεις που παθαίνουν οι επιληπτικοί έρχονται σε επαφή με το θείο και τους είχαν για ξεχωριστούς.
    Τελικά φάρμακο από φάρμακο έχει διαφορά. Εγώ με το ρέμερον δεν ήθελα να σηκωθώ το πρωί από το κρεβάτι, αλλά κοιμόμουν πολύ γρήγορα.
    Εγώ έπαιρνα cipralex των 20mg το γνήσιο δηλαδή το 2021 για κάποιους μήνες. Δεν είχα καθόλου ζάλη. Και γω το χω σκεφτεί αυτό με τα γενόσημα, σίγουρα θα δοκιμάσω το cipralex το σκέφτομαι καιρό τώρα. Είναι αρκετά πιο ακριβό αλλά δεν βαριέσαι, προέχει η υγεία μας.
    Στην εφηβεία άκουγα ότι τα ψυχοφάρμακα σε κάνουν ''ζόμπι'' και έλεγα υπερβολές, τελικά κάπως έτσι μας κάνουν. Εντάξει χωρίς τις παρενέργειες είναι καλά, αλλά όλοι που έχουν αγχώδη διαταραχή δεν υπάρχει περίπτωση να μην βιώσουν κάποια παρενέργεια.
    Σχετικά με τη γιόγκα είσαι ταπεινός. Μια χαρά θα τα κατάφερνες. Βασικά πράγματα κάνω από βιντεάκια στο youtube μία στο τόσο.
    Αυτό που περιγράφεις για τους επιληπτικούς είναι μια άλλη οπτική, ενδιαφέρουσα. Ανάλογα το κάθε χωριό φαντάζομαι.

  11. #11
    @Νιελς Όταν λες αλλαγή στον χρόνο λήψης για τι διαφορές μιλάμε; Επίσης όταν είμαι σε υπολογιστή ή κινητό σαν να χειροτερεύει το τελευταίο διάστημα. Δεν ξέρω αν εσύ είχες τέτοιο θέμα το 2018.

    Feynman Όχι σταδιακά μέσα σε ένα δίμηνο. Πριν περίπου δύο βδομάδες το σταμάτησα. Ζάλη έχω εδώ και μήνες. Έχω πάρει περιστασιακά stedon δυο τρεις φορές για να δω αν φεύγει η ζάλη και σαν να υποχωρεί αρκετά εκτός κι αν είναι placebo. Θα ήθελα να πάρω συνεχόμενα 5mg τουλάχιστον για μια βδομάδα για να δω αλλά δεν μπορώ να κάνω πειράματα και δεν θέλω με τα αγχολυτικά.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Μου είχε πει ο γιατρός να παίρνω το cipralex μεσημέρι για καλύτερη απορρόφηση. Μια φορά όμως με το ζόρι έφτασα σπίτι από την υπνηλία, δεν μπορούσα να σταθώ στα πόδια μου και το ξεκίνησα βράδυ. Μετά όμως δεν κοιμόμουν καλά οπότε άρχισα να το παίρνω απόγευμα μετά τη δουλειά. Τώρα το ξεκίνησα εξ αρχής απόγευμα και είχα πολύ λιγότερες παρενέργειες ίσως και επειδή έπαιρνα και δεύτερο αντικαταθλιπτικό.Μην το παρακάνεις με τις οθόνες, εγώ παλιότερα είχα αρχίσει να θολώνω τελείως και να πρέπει να βγω έξω και να εστιάζω τα μάτια μου μακριά στον ορίζοντα για να επανέλθει η όραση. Το βράδυ κοιμάσαι καλά;

  13. #13
    Εμένα φλέγονται τα μάτια μου όταν κάθομαι λίγο παραπάνω και λίγη θολούρα και πόνο όταν τα περιστρέφω κυρίως λόγω αστιγματισμού και ναι βοηθάει πολύ να κοιτάς τον ορίζοντα το κάνω συχνά. Επηρεάζεται και ο αυχένας και όλα αυτά έχουν επίπτωση φυσικά στο στρες. Φαύλος κύκλος. Γι αυτό όπως λέει ο Homebod θα γίνουμε Σάιμποργκ και θα βρούμε την υγειά μας χαχα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Επαφή με φύση, μας έχει καταστρέψει η ψηφιακή εποχή.

Similar Threads

  1. Escitalopram
    By Jr1983 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 21
    Last Post: 31-12-2022, 12:10
  2. Escitaloprám 10mg
    By Nik1989 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 15
    Last Post: 16-05-2021, 19:06
  3. Escitalopram για ΙΨΔ
    By nymeriawolf63 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 14-02-2019, 01:54
  4. Escitalopram
    By Alice_1990 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 8
    Last Post: 09-02-2019, 17:02
  5. Escitalopram actavis
    By dmtx23 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 21
    Last Post: 13-09-2018, 23:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •