Διακοπή cipralex.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    49

    Διακοπή cipralex.

    Καλημέρα σε όλους. 15 μέρες μετά την διακοπή cipralex έχω τρομερή Κούραση, λήθαργο, ζαλάδες πιασμένουε μύες κτλ. Είναι φυσιολογικό; Θα φύγουν τα συμπτώματα; Η θα γυρίσω πάλι στο φάρμακο;;; Σας ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Όπως σου είπαν,
    Το πιο πιθανόν είναι ότι πρόκειται για τα συμπτώματα απόσυρσης, που αναφέρονται απο εκατομμύρια πάσχοντες, και οφείλονται στην γρήγορη διακοπή του φαρμάκου...

    Δυστυχώς για αυτα ,ελάχιστα μπορουν να σε συμβουλευσουν οι γιατροί, καθως δεν εχουν μελετηθεί από την ιατρική κοινότητα..

    Σε κάποιους ,όπως και σε εμένα, υποχωρούν από την εκ νέου σταδιακη πρόσληψη του φαρμάκου ,
    σε άλλους όμως όχι.
    Καλύτερα να είσαι σε συνεννόηση με τον γιατρό σου ,αυτόν που έχεις, η με άλλον που έχει μεγαλύτερη εμπειρία, πάρα να το αντιμετωπισεις μόνος σου .
    Ίσως βρουν τρόπο να σε ανακουφίσουν, και βλέπουμε..

    Εάν είσαι από τους τυχερούς όπως εγώ, με την ΣΤΑΔΙΑΚΗ επανάληψη του φαρμάκου ,μετά από ένα διάστημα θα επανέλθεις.

    Ελπίζω να πέσεις σε σοβαρό, γνώστη, και ευσυνειδητο γιατρό, να σε καθοδηγήσει.

    Καλό Πάσχα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Όλα αυτά τα συμπτώματα που περιγράφεις, τα είχα και εγώ μετά την διακοπή του ssri που έπαιρνα.

    4 φορές προσπάθησα να το κόψω, αλλά αναγκαζόμουν να το ξαναπάρω..

    Τελικά τα κατάφερα ,διακόπτοντας τα 20 mg seropram που έπαιρνα για 10 χρόνια, ελαττωνοντας το σταδιακά για 3 χρόνια! μέχρι να απεξαρτηθω..

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    31
    Καλημέρα!
    μετα απο 10 μήνες λήψη εφεξορ 75, ο ψυχίατρος μου αποφάσισε να διακόψω το χάπι σταδιακα για 10 ημερες να παιρνω ένα χάπι ανα διημερο και μετά ένα ανα τριημερο. είμαι 4η ημέρα και έχω έντονο πονοκέφαλο και ελαφριά ζάλη. Δεν ανησυχώ για τη συμπτωματολογία, ανησυχώ μόνο για το αν τα συμπτώματα απόσυρσης είναι παροδικά. Εσύ, πως το έκοψες? σταδιακα?

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    49
    Εγώ έπαιρνα 10 mg. Πήρα για 3 μέρες μισό και μετα καθόλου

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    31
    Γιατι επελεξε ο γιατρος τοσο αποτομη διακοπη? τωρα πως εισαι?

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    49
    Τώρα ψιλοχαλια...βαρύ κεφάλι κόπωση φουλ λίγες ζαλάδες..

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    31
    τι να πω, πρεπει να το παλεψουμε. οσο θυμαμαι τα συμπτωματα που ειχα τον πρωτο μηνα λήψης των φαρμακων, τόσο ανησυχώ μην επανέλθουν και μείνουν. Ο γιατρος μου ειπε πως για το επομενο ενα ετος μπορει να μείνουν καποια zaps στο κεφαλι σαν ηλεκτρικο ρευμα. δεν εχω νιωσει κατι ακομη καθως είναι νωρις φανταζομαι.

  9. #9
    Quote Originally Posted by Poseidonas458 View Post
    Εγώ έπαιρνα 10 mg. Πήρα για 3 μέρες μισό και μετα καθόλου
    Αν και δεν είμαι ειδικός και μένα σχετικά απότομη μου φαίνεται η διακοπή. Εγώ έχω ανοίξει ένα thread για την ίδια φαρμακευτική ουσία. Έκανε σε κανέναν ζάλη όσο το έπαιρνε;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Quote Originally Posted by Poseidonas458 View Post
    Εγώ έπαιρνα 10 mg. Πήρα για 3 μέρες μισό και μετα καθόλου
    Είναι απότομη η διακοπή, οι γιατροί δυστυχώς δεν έχουν ίδια εμπειρία και προτείνουν σε όλους μας πολύ απότομη διακοπή. Το έχω πάθει και με το cipralex και με το λυρικα. Έχει δίκιο ο Kostas 62 , θέλει πολύ σταδιακή μείωση. Κάνε υπομονή και βλέποντας και κάνοντας για τη συνέχεια.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Καλησπέρα, επερνα και εγω, ομως καθως ημουν ενημερος για πιθανα συμπτωματα απορσυσης, το σταματησα σταδιακα σε διαστημα πανω απο 6 μηνες.. 3 μερες ειναι πραγματι πολυ λιγο, θα μπορουσαν να ειναι συμπτωματα απορσυσης και το λεω ετσι καθως ειναι αδυνατο αυτο να επιβεβαιωθει με καποιο τροπο.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by christos_cr View Post
    Καλησπέρα, επερνα και εγω, ομως καθως ημουν ενημερος για πιθανα συμπτωματα απορσυσης, το σταματησα σταδιακα σε διαστημα πανω απο 6 μηνες.. 3 μερες ειναι πραγματι πολυ λιγο, θα μπορουσαν να ειναι συμπτωματα απορσυσης και το λεω ετσι καθως ειναι αδυνατο αυτο να επιβεβαιωθει με καποιο τροπο.
    Σε ποσο καιρό ειχε προτείνει αρχικα ο γιατρος για τη διακοπή και τελικά το διεκοψες σε 6 μήνες?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Απαντω αργοπορημενα, σε περιπτωσει που ενδιαφερει καποιον το θεμα αυτο, οι γιατροι προτεινουν ενα διαστημα ισως καποιων εβδομαδων, δεν νομιζω οτι υπαρχει κανονας σε αυτο. Υπαρχουν καποιοι ελαχιστοι γιατροι που εχουν μια ευαισθησια παραπανω στο θεμα αυτο. Μετα απο δικη μου μελετη γυρω απο τα συμπτωματα απορσυσης, εμαθα οτι ενας τροπος για να αποφυγω τα συμπτωματα αυτα ειναι η πολυ σταδιακη διακοπη διαρκειας αρκετων μηνων ή και παραπανω. Ο τροπος αυτος ειναι μεχρι τωρα εμπειρικος και δεν προτεινετε απο γιατρους. Αν ενδιαφερει καποιον μπορει να βρει πληροφοριες σε φορουμ του εξωτερικου. Απο τη στιγμη που δεν προτεινετε ιατρικα, δεν μπορω και εγω να τον προτεινω, αν θελει καποιος μπορει να ψαξει μονος του.

Similar Threads

  1. Διακοπή cipralex.
    By Poseidonas458 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 09-04-2023, 11:45
  2. Cipralex
    By Poseidonas458 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 05-12-2022, 11:37
  3. Cipralex
    By Poseidonas458 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 28-11-2021, 14:22
  4. Cipralex
    By Kanella1989 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 11-03-2020, 19:56
  5. Διακοπή cipralex
    By Katmado in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 4
    Last Post: 09-08-2019, 00:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •