Δεν ξέρω τι μου φταίει...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    17

    Δεν ξέρω τι μου φταίει...

    Ο τίτλος τα λέει όλα. Να γνωριστούμε και να τα βγάλω από μέσα μου.
    Έγραψα εδώ πρώτη φορά το 2018 όταν με έπιασε μια βαριά αρρωστοφοβία που με έκανε μη λειτουργικό. Διαγωστηκα με ΓΑΔ και ψυχαναγκασμούς. Πήρα την αγωγή μου και άφησα την αρρωστοφοβία μόνιμα πίσω μου.
    Φέτος το φθινόπωρο το άγχος άρχισε να επιτίθεται αλλιώς, με κρίσεις πανικού, μαύρες σκέψεις, μόνιμο αίσθημα μη ειδικού φόβου... Σπουδάζω σε μια απαιτητική σχολή, έφτασα να χρωστάω πολλά μαθήματα, παρότι έβαλα πρόγραμμα και πέρασα πολλά μαθήματα στις τελευταίες εξεταστικές φοβάμαι μην δεν αποφοιτήσω.
    Φοβάμαι επίσης την μοναξιά. Είμαι σχετικά κλειστός και χωρίς πολλές παρέες. Έχω βάλει κιλά απ το σεροξάτ και αυτό δεν βοηθάει στην αυτοπεποίθηση. Είμαι σε διαδικασία αλλαγής σε λαντοζ και για το βάρος και γιατί θέλω πλεον κάτι πιο "ανεβαστικό" και όχι "ηρεμιστικό" και η στέρηση δεν βοηθάει αυτές τις μέρες.
    Δεν ξέρω τι μου φταίει, είμαι πολύ αγχωμένος, πολύ στεναχωρεμένος, πολύ μπερδεμένος.
    Απλά θέλω να ξαναρχίσω να γράφω εδώ να βοηθήσω και να βοηθηθώ.
    Καλές γιορτές σε όλες και όλους.

  2. #2
    xaka10
    Guest
    καλο θα σου εκανενα ανοιχτεις καπου αν δεν βρεις εδω βοηθεια σιγουρα ενας ψυχολογος θα εκανε καλη δουλεια στις ανασφαλειες που εχεις.βεβαια οι φοβιες που εχεις αν ειναι σε λογικα πλαισια και οχι σε υπερβολικο βαθμο ειναι απολυτα λογικες.ο μεγαλυτερος φοβος του ανθρωπου ειναι ο θανατος δεν υπαρχει ανθρωπος λιγο ή πολυ που να μην φοβαται τον θανατο και οταν εισαι με μονιμο αγχος και μαυρες σκεψεις λογικο ειναι να φοβασαι ασθενειες που καποιες προκαλουν και τον θανατο.πριν διαγνωστω με ψυχωση ειχα γενικευμενη αγχωδης διαταραχη και ακομα και σημερα αν και εχω καλυψει σχεδον εξ ολοκληρου τα συμπτωματα της ψυχωσηςε χω φοβο και γω για ασθενειες και θανατο εδω οταν παω στο νοσοκομειο και μου μετρανε την πιεση αυτοματα με πιανει ανεξηγητο υπερβολικο αγχος και φτανει η πιεση 17 και οι παλμοι 160+.παρολο που γιατρεψα την ψυχωση δεν μπορω να γιατρεψω τον φοβο για τον θανατο και τις αρρωστιες οποτε σε καταλαβαινω πως νιωθεις.σιγουρα μια καλη ψυχοθεραπεια θα σου εκανε καλο να αποβαλλεις τον φοβο σου σκεφτομαι και γω να ξεκινησω.εδω ηθοποιοι που εχουν δοξα λεφτα φημη συντροφους κανουν χρονια ψυχοθεραπεια για να λυσουν τις εσωτερικες συγκρουσεις αλλα πρεπει να βρεις καλο ψυχολογο με εμπειρια γιατι μονο τα φραμακα δεν αρκουν απλα καλυπτουν το συμπτωμα δεν το γιατρευουν.πρεπει να βρεις τον μηχανισμο που σε οδηγει στις μαυρες σκεψεις και ισως και μια ενασχοληση με την θρησκεια ισως να σε βοηθουσε και αυτη επικουρικα.αν σκεφτεις ποσο γρηγορα περνανε τα χρονια εγω ουτε που το καταλαβα που εφτασα 30 plus αν πιστευεις στον Θεο και εναποθετεις εκει τις ελπιδες σου εχεις μια καλη παρηγορια στην ζωη σου.


    σκεψου ερευνες εχουν δειξει οτι η πιστη στον Θεο μειωνει κατα πολυ τους θανατους απο απογνωση που ειναι οι αυτοκτονιες και οι θανατοι απο αλκοολ και ναρκωτικα οποτε μπορει να σου μειωσει και το στρες για τις αρρωστιες παραλληλα με καποιον ψυχολογο.διοτι οταν φοβομαστε τις αρρωστιες συνηθως τον θανατο φοβομαστε και λιγοτερο την ταλαιπωρια οποτε η πιστη στον Θεο μειωνει καπως τον φοβο για τον θανατο διοτι πιστευεις οτι καπου πας μετα και δεν υπαρχει ο φοβος του μηδενισμου.σου ειπα καθαρα τις δικες μου αποψεις αν δεν θες την πιστη δικαιωμα σου δεν μπορει να σε πιεσει καποιος απλα βοηθαει καπως σε αυτο το κομματι που φοβασαι αλλα εδω που θα σου κανω απαραιτητο ειναι να βρεις οπως προειπα εναν καλο ψυχολογο και εμπειρο που θα δει τα βιωματα σου και ισως με καταλληλες ψυχοθεραπευτικες παρεμβασεις ισως σου απομακρυνει αυτον τον φοβο που νιωθεις με τις ασθενειες αλλα θελει υπομονη και επιμονη δεν θα γινει εφικτο με λιγες συνεδριες αλλα μπορει να χρειαστουν χρονια ψυχοθεραπειας.αν δεν εχεις λεφτα για ψυχολογο πηγαινε σε εναν του δημοσιου ή δεν ξερω αν υπαρχει καποιος του εοππυ αν υπαρχει ασφαλεια

Similar Threads

  1. Δεν ξέρω τι φταίει
    By xrismakk in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 3
    Last Post: 20-09-2022, 14:39
  2. Δεν ξέρω πια τι φταίει.
    By Silent_Nightmare in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 9
    Last Post: 28-08-2020, 20:55
  3. δε ξέρω τι φταίει
    By maria78de in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 02-09-2019, 12:22
  4. Δεν ξέρω τι έχω και τι μου φταίει
    By hello1923 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 12-08-2010, 14:15
  5. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΟΥ ΦΤΑΙΕΙ
    By CANDY in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 20-04-2010, 15:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •