Μαγνητική Εγκεφάλου σκιαγραφικα και αντικαταθληπτικα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    20

    Question Μαγνητική Εγκεφάλου σκιαγραφικα και αντικαταθληπτικα

    Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Θα το εξακριβώσω με γιατρό αλλά και το νοσοκομείο στο οποίο θα κάνω την εξέταση αλλά θα ήθελα και την δικιά σας εμπειρία οποίος νοσοφοβικος ή τέλος πάντων οποίος έχει κάνει μαγνητική ενώ είναι σε θεραπεία με αντικαταθληπτικα.
    Ήθελα να ρωτήσω θα κάνω μαγνητική και αγγειογραφεια εγκεφάλου γιατί ως γνωστόν η νοσοφοβια μου με τρώει και θεωρώ ότι μπορεί να έχω ή όγκο ή ανεύρυσμα. Τελευταία μου μαγνητική εγκεφάλου ήταν το 2021. Τότε δεν ήμουν σε αγωγή. Τώρα όμως είναι εδώ και 3 μέρες που με τα χίλια ζόρια έχω αρχίσει την παλιά δόση από το παλιό αντικαταθληπτικο που είναι η σιταλοπραμη. (Αναστολείς σεροτονινης SSRIS αν δεν κάνω λάθος?) Το πιο παλιό από όλα τα φάρμακα αντικαταθληπτικα. Η ερώτηση μου είναι μπορώ να πάρω τα αντικαταθληπτικα μου ένα θα κάνω μαγνητική εγκεφάλου με σκιαγραφικο? (Γαδοτερικο οξύ -dotarem των 20) ή πρέπει να μου γραψει ο γιατρός κάποιο πιο κατάλληλο σκιαφραγικο ή ακόμα και να κόψω την λίγη ποσότητα χαπιού που περνω τώρα για να κάνω την εξέταση?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Quote Originally Posted by elena7! View Post
    Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Θα το εξακριβώσω με γιατρό αλλά και το νοσοκομείο στο οποίο θα κάνω την εξέταση αλλά θα ήθελα και την δικιά σας εμπειρία οποίος νοσοφοβικος ή τέλος πάντων οποίος έχει κάνει μαγνητική ενώ είναι σε θεραπεία με αντικαταθληπτικα.
    Ήθελα να ρωτήσω θα κάνω μαγνητική και αγγειογραφεια εγκεφάλου γιατί ως γνωστόν η νοσοφοβια μου με τρώει και θεωρώ ότι μπορεί να έχω ή όγκο ή ανεύρυσμα. Τελευταία μου μαγνητική εγκεφάλου ήταν το 2021. Τότε δεν ήμουν σε αγωγή. Τώρα όμως είναι εδώ και 3 μέρες που με τα χίλια ζόρια έχω αρχίσει την παλιά δόση από το παλιό αντικαταθληπτικο που είναι η σιταλοπραμη. (Αναστολείς σεροτονινης SSRIS αν δεν κάνω λάθος?) Το πιο παλιό από όλα τα φάρμακα αντικαταθληπτικα. Η ερώτηση μου είναι μπορώ να πάρω τα αντικαταθληπτικα μου ένα θα κάνω μαγνητική εγκεφάλου με σκιαγραφικο? (Γαδοτερικο οξύ -dotarem των 20) ή πρέπει να μου γραψει ο γιατρός κάποιο πιο κατάλληλο σκιαφραγικο ή ακόμα και να κόψω την λίγη ποσότητα χαπιού που περνω τώρα για να κάνω την εξέταση?
    Εγώ θυμάμαι όταν έκανα μαγνητική και μου έβαλαν σκιαγραφικό έπαιρνα κανονικά χάπια και αντικαταθλιπτικά και αντιψυχωτικά δεν θυμάμαι ποια άλλα έπαιρνα
    Έκανα και πρόσφατα αλλά δεν μου έβαλαν σκιαγραφικό για να σου πω

  3. #3
    xaka10
    Guest
    εχω κανει και γω μαγνητικη στο σωμα και με ειχαν 1 ωρα μεσα στο κουβουκλιο πρωτα χωρις σκιαγραφικο τα πρωτα 40 με 50 λεπτα και τα τελευταια 10 λεπτα με σκιαγραφικο παιρνω αντιψυχωτικα.γενικα δυσκολευτηκα αλλα εκανα υπομονη αλλα ειχα λογο που εκανα την εξεταση κατι μου βρηκαν δεν θα επεκταθω σε λεπτομερειες δημοσιως και το παρακολουθω καθε χρονο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Άδικα ταλαιπωρεισαι..

    Είναι πρακτικά αδύνατο να έχεις αναπτύξει ανεύρυσμα η όγκο μέσα σε 2 χρόνια..

    Ούτως ή άλλως, μια απλή αξονικη θα το βρει, χωρίς να υποβληθεις σε αυτή την ταλαιπωρία..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    20
    Τελευταία μου μαγνητικη ήταν Αύγουστο του 2021 με ντοταρεμ των 20. Είχα κάνει εγκεφάλου και αγγειογραφια μαζί. Ήθελα να κάνω επειδή είχα παρατηρήσει πιο πολύ εκνευριστικότητα και αλλαγή συμπεριφοράς για αυτό και φοβήθηκα. Ξέρω ότι η αξονική έχει πολύ ακτινοβολία όμως έτσι δεν είναι? Μπορεί να δείξει αν κάποιος έχει ανεύρυσμα πχ? Αυτό εξ αι κάτι που βρίσκεται μέσα στα αγγεία που συνήθως δεν τον δειχνει κάτι άλλο πέρα από μαγνητική. Τις αιμορραγίας εγκεφαλικού δείχνει η αξονική αποσοβήθηκε ξέρω που είναι έκτακτες.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    20
    Δεν κατακρίνω κανένα προσωπικά. Έχω τρελαθεί στις εξετάσεις από μόνη μου. Απλά ήθελα να κάνω μαγνητική διότι είχα δει κάποια αλλαγή στα ψυχιατρικά μου συμπτώματα αλλά και στην συχνότητα των ημικρανιων μου που ήταν μεγάλη. Έχω ιστορικό ημικρανιων μεγάλο. Η αλήθεια είναι και εμένα όταν μου την έκαναν ήμουν μέσα πολύ ώρα και το τελευταίο 15 μου έβαλαν το φάρμακο αν δεν κάνω λάθος. Απλά φοβάμαι ότι βάζω στον οργανισμό μου είναι η αλήθεια. Το ντοταρεμ το έχω ξαναβάλει αλλά και πάλι τότε δεν έπαιρνα αντικαταθληπτικα και δεν έπαιρνα και κάτι άλλα φάρμακα. Όσο να ναι με αγχώνει. Το κάνω κυρίως γιατί φοβάμαι μην δεν έχω κάτι άλλο πιο σοβαρό και δεν το πρόλαβω. Μου έκλεισαν ραντεβού και γρήγορα άστα να πανε. Να μην συνέλθω από προηγούμενη εξέταση αμέσως στα σκληρα

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    20
    Quote Originally Posted by nightzer View Post
    Εγώ θυμάμαι όταν έκανα μαγνητική και μου έβαλαν σκιαγραφικό έπαιρνα κανονικά χάπια και αντικαταθλιπτικά και αντιψυχωτικά δεν θυμάμαι ποια άλλα έπαιρνα
    Έκανα και πρόσφατα αλλά δεν μου έβαλαν σκιαγραφικό για να σου πω
    Να ρωτήσω χωρίς σκιαγραφικο αν κάποιος υποψιάζεται κάποιον όγκο ή ανεύρυσμα μπορεί να το δείξει καλά? Γιατί πχ εγώ ήθελα χωρίς ακιαγραφικο αλλά ξέρω ότι δεν βγαίνουν τόσο καλά τα αποτελέσματα. Τουλάχιστον για ανεύρυσμα πρέπει να έχεις αγγειογραφια εγκεφάλου. Για όγκο τις περισσότερες φορές αν δεν είναι σε σημείο μικρό ή που κρύβεται το βλέπεις. Είναι κοντά 2 χρόνια από τότε που έκανα την τελευταία μου μαγνητική με σκιαγραφικο πάλι το ίδιο αλλά όσο να ναι φοβάμαι. Δεν ξέρω είμαι με το μισό πόδι να την κάνω με το άλλο να περιμένω λίγο

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    6
    Έκανα μαγνητικη εγκεφάλου σήμερα κανονικότατα με σκιαγραφικο και παίρνω αντικαταθληπτικα και αντιψυχωτικα. Δεν θα έχεις κάποιο θέμα.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    20
    Quote Originally Posted by LiarTMS View Post
    Έκανα μαγνητικη εγκεφάλου σήμερα κανονικότατα με σκιαγραφικο και παίρνω αντικαταθληπτικα και αντιψυχωτικα. Δεν θα έχεις κάποιο θέμα.
    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! Το έχω το άγχος μου πολύ να πω την αλήθεια ������

Similar Threads

  1. Μαγνητική Εγκεφαλου
    By its_me in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 17-04-2024, 16:27
  2. μαγνητική
    By hagard in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 13-08-2023, 09:05
  3. Μαγνητικη
    By opalakia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 27-01-2016, 08:16
  4. Μαγνητική Εγκεφάλου
    By Inked in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 09-09-2013, 15:35
  5. Η Μαγνητική...
    By Nantina in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 42
    Last Post: 28-09-2011, 00:03

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •