Σκέφτομαι να κάνω κακό στον εαυτό μου (TW)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    25

    Σκέφτομαι να κάνω κακό στον εαυτό μου (TW)

    Είμαι ένας αρκετά ταλαιπωρημένος άνθρωπος. Δεν έχω κουράγιο να κάνω οτιδήποτε. Και αυτά τα δύο τα εννοώ, εξάλλου δεν έχω λόγο να γράψω ψέματα, αφού κανένας δεν με ξέρει εδώ. Πάσχω από OCD και BDD εδώ και πολλά χρόνια. Είμαι επίσης γκέι και προέρχομαι από επαρχία, με αποτέλεσμα να περάσω σαράντα κύματα προκειμένου να καταφέρω να αποδεχθώ τον εαυτό μου. Είμαι βαριά άρρωστος, απογοητευμένος και δεν έχω καμία όρεξη για ζωή. Το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι έχω μπλέξει με σχολή που δεν μπορώ να βγάλω. Δεν την επέλεξα εγώ, αυτή με επέλεξε. Τόσο έγραψα και πήγα.
    Σκέφτομαι να μου κάνω κακό.
    Πέρυσι σε ένα άλλο φόρουμ που λέγεται insomnia, έγραψα ότι δεν μπορώ να ανταπεξέλθω στις απαιτήσεις του Πανεπιστημίου και ζήτησα συμβουλές για το τι να κάνω. Το μπούλινγκ που δέχθηκα τότε δεν έχει προηγούμενο. Εν ολίγοις μου είπαν ότι
    1)μόνο αν πάω και κλαφτώ (και "γλείψω) τους καθηγητές μου θα καταφέρω να περάσω τα υπόλοιπα μαθήματα για το πτυχίο μου
    2)ότι είμαι ένας τεμπέλαρος που τρώει τα λεφτά του μπαμπά
    3)ότι έχω βρει τι περνάει σήμερα και το κοτσάρω παντού (γκέι, ψυχικά άρρωστος) προκειμένου να τραβήξω την προσοχή
    4)ότι θα χρειαστεί να κάνω πιάτσα για να επιβιώσω
    5)ότι θα καταλήξω να κοιμάμαι στα πεζοδρόμια
    ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ. Δεν μπορώ άλλο, έχω κολλήσει. Έχω και εγώ εννοείται κάνει τα λάθη μου στο παρελθόν αλλά αυτή η επίθεση ήταν τόσο άσχημη. Δούλευα πρώτη μέρα στη ζωή μου όταν συνέβη αυτό. Γύρισα στο σπίτι και έβαλα τα κλάματα εκείνο το βράδυ. Θέλησα να αυτοκτονήσω γιατί μου μίλησαν τόσο άσχημα.
    Είναι οκ να μιλάς έτσι σε κάποιον που ήδη βρίσκεται στην άκρη του γκρεμού; Να αισθάνεσαι όμορφα με το να τον σπρώχνεις; Δεν ξέρω. Η ιδεοψυχανγκαστική μου διαταραχή έχει πιαστεί από αυτά που μου είπαν τον Ιούνιο και έχει τραφεί. Θεωρώ ότι μου συμβαίνει επεισόδιο PTSD γιατί αναβιώνω καθημερινά το πώς ένιωσα τότε λόγω ανελέητου μπούλινγκ. '
    Τι να κάνω; Θέλω τόσο πολύ να αυτοκτονήσω. Έχω περάσει αρκετά, δεν μπορώ άλλο. Κουράστηκα να με κατηγορούν και να με λένε τεμπέλη. Λες και ήθελα εγώ να είναι έτσι σκατά η ζωή μου......

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Η σχολή σου έχει ψυχολόγο να απευθυνθείς; Το ότι περάσαμε σε μια σχολή δεν σημαίνει ότι πρέπει να μας δεσμεύει. Μπορεί και να μην σου αρέσει και για αυτό να αισθάνεσαι έτσι. Υπάρχει κάτι άλλο που να σου αρέσει;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,801
    φιλαρακι μου ποτε μην το σκεφτεις ξανα αυτο ειν αδικο για σενα κανεις δε το αξιζει αυτο να το παθει . για κανεναν κι για τιποτε δε αξιζει αυτο να συμβει. εσυ καν αυτο που θα σε κανει χαρουμενο οτι σου αρεσει σπουδασε η καν δουλεια σε αυτο παν που σενα εκφραζει . ποτε μην ακολουθείς δρομους που για σενα αλλοι χαραζουν . καν αυτο που σου δινει εσενα χαρα κι σε εκφραζει .οτι ειν καλο για σενα κι οσο οι δυνάμεις σου αντεχουν . μην τους κανεις το χατιρι να λεν οτι θελουν γραψτους ολλους κι φυγε κι σε οτι σε πονα βαλε ενα Χ
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    απο οτι καταλαβα σε απαχολει πολυ το τι λενε οι αλλοι.
    το σωστο ειναι να μην σε απασχολει καθολου.
    καθησες και μας εγραψες τοσες προτασεις για το τι σου ειπαν ανωνυμα αλλοι και αυτο ειναι βλακεια.

    αμα δεν σου αρεσει η σχολη σου να πας σε μια αλλη η να μην σπουδασεις καθολου οπως πολλοι αλλοι νεοι.
    αυτο που πρεπει να σε απασχολει ειναι να εισαι οικονομικα αυταρκεις η με τις ενεργειες σου να γινεις σε λιγο καιρο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,801
    εγω αυτην την ακουω αν θες κοιτα το καναλι της μπορει να σε βοηθουν τα λογια της

    https://www.youtube.com/@AgnesAliceMariakaki/videos
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    25
    Η σχολή μου δεν μου αρέσει καθόλου και δεν μπορώ να την τελειώσω οπότε έχω κολλήσει για τα καλά. Ψυχολόγο δεν έχω και δεν θα βρω μέσω του Πανεπιστημίου γιατί δεν βρίσκομαι πλέον σε αυτόν τον χώρο.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    26
    Panagioti καλησπέρα..

    Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους και θα πω και γω ότι πρέπει να προσπάθησεις να μην δίνεις σημασία στο τι λένε οι άλλοι και ειδικά εδώ στο διαδίκτυο, ο κόσμος ανώνυμα μπορεί να γίνει 100 φορές πιο κακός αποτι στην " πραγματική " ζωή.

    Μην τους αφήνεις να επηρεάζουν το τι είσαι και το πώς νιώθεις.

    Άνθρωποι που φέρονται έτσι, που σε υποτιμούν, που σε κράζουν ή που τελοσπαντων βγάζουν όλη τους την κακία σε έναν άγνωστο για αυτους στο διαδίκτυο, πιστεύω να καταλαβαίνεις κ συ ότι μόνο τοξικοί μπορεί να είναι κ φουλ κομπλεξικοι.

    Το κάνουμε αυτό οι άνθρωποι.
    Βιαζόμαστε να κρίνουμε και παλεύουμε συνεχώς να φανούμε εξυπνότεροι, σοφότεροι και αλάνθαστοι.

    Καλύτεροι σε σχέση με όλους τους υπόλοιπους!! Εμείς ξέρουμε καλύτερα . κρίνουμε καλύτερα.

    Τεσπά. Θέλω να πω γενικά ότι αν κάποιος είναι λίγο παραπάνω ευαίσθητος με αυτά θα τον επηρεάσουν περισσότερο.
    Μην τους αφήσεις όμως.. ειλικρινά δεν αξίζει..

    Κάνεις ψυχοθεραπεία?
    Νομιζω ότι θα σε βοηθήσει πολύ να κάνεις αν δεν κάνεις.
    Να ψάξεις λίγο τον εαυτό σου.

    Για να λες για σχολή σημαίνει ότι είσαι μικρός.
    Έχεις όλη σου τη ζωή μπροστά σου.

    Ψάξε να δεις τι σε γεμίζει , τι δίνει νόημα στη ζωή σου.
    Και προσπάθησε να καταλάβεις λίγο περισσότερο τα δύσκολα κομμάτια σου.

    Αυτό με την επαρχία το καταλαβαίνω απόλυτα. Δεν είναι εύκολο. Αλλά αν μένεις εκεί κ δεν έχεις σκοπό να φύγεις είναι καλό να μάθεις να διαχειρίζεσαι " δύσκολες" καταστάσεις κ να προστατεύεις τον εαυτό σου.

    Ξέρω ότι αυτά που σου λέω δεν είναι εύκολα να γίνουν αλλά είναι όλα εφικτά!!.

    Ψάξε λίγο καλύτερα να γνωρίσεις, να αγαπήσεις και να δώσεις αξία στον Παναγιώτη και στα όνειρα του και όλα θα μπουν στην σωστή τους βάση.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    25
    Και για να απαντήσω λίγο σε όλους. Ναι με απασχολεί τι λένε οι άλλοι για μένα, ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ όταν έχουν δίκιο. Όλο αυτό το κράξιμο, οι συνεχόμενες σφαλιάρες που μου έριξαν δεν ήταν φυσικά για το καλό μου αλλά για να με κάνουν να αισθανθώ άχρηστος, τεμπέλης, ζώο, ΣΚΑΤΑ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΜΟΥ. Και ήξερα πως κατα βάθος είχαν δίκιο διότι σε μένα ήταν πράγματι η δυσκολία μου αυτή να ζήσω και να κάνω τη ζωή μου όπως θέλω που τα έφτασε τα πράγματα στην κατάσταση που έφτασε. Οπότε δεν έχω κάποιον άλλον να κατηγορήσω για αυτό πέρα από τον εαυτό μου. Και ναι θέλω ακόμα περισσότερο τώρα που τα θυμάμαι να κάνω κακό στον εαυτό μου. Γιατί είμαι ένας ανίκανος. Ένα λάθος της φύσης. Δεν έπρεπε να υπάρχω. Μακάρι να μπορούσα να επιλέξω για μένα. Να μην γεννιόμουν. Δεν θα βρισκόμουν τώρα στη θέση του να θέλω να δώσω τέλος. :/ Και το θέλω τόσο πολύ ρε γαμώτο. Δεν έχει μείνει κάτι που όντως να με κρατάει. Θέλω να πεθάνω, αλήθεια θέλω. Είμαι κουρασμένος και δεν έχω το θάρρος να ζήσω όπως μου αξίζει και θέλω....

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    26
    Όσον αφορά αυτο που λες για την σχολή σου.
    Εγώ θεωρώ ότι αν δεν σου αρέσει μπορείς να την αφήσεις. Δε πειράζει.

    Δεν ξέρω τι έτος είσαι κτλ κτλ. Αλλά και να την αφήσεις δεν θεωρώ οτι έγινε και τίποτα.. ειδικά αν σε δυσκολεύει τόσο πολύ.. και δεν σου αρέσει καθόλου.

    Τώρα βέβαια δε ξέρω πώς θα το έπαιρνε αυτο ο περίγυρος σου.

    Αλλά αν το κάνεις αυτό, προσπάθησε λίγο να φτιάξεις ενα πλάνο.
    Αποφάσισε προς τα πού θες να κινηθείς, τι σου αρέσει όντως. Κ τι μπορεί να γίνει ρεαλιστικά..

    Ο αδερφος μου είναι τρανό παράδειγμα αυτού..
    Σπούδαζε σε ένα αντικείμενο που δεν του άρεσε καθόλου..
    Μάλιστα είχαν περάσει κ 3 χρόνια. Κ του λέγαν όλοι να παλέψει να την τελειώσει.

    Τεσπά το παιδί δεν ήθελε. Δεν την πάλευε.
    Κακώς μπήκε εξαρχής, αλλά άλλη κουβέντα αυτή. ( Για την οποία ευθύνονται κατά ένα μεγάλο ποσόστο τα σχολεία κατά τη γνώμη μου αλλά τεσπά) .

    Με τα πολλά την άφησε κ κάνει κάτι που του αρέσει.

    Μην κατηγορήσεις κ για αυτό τον εαυτό σου. Ότι μπήκες σε μια σχολή που δεν σου άρεσε. Ευθύνονται και άλλοι γι'αυτό.

    Τα παιδιά στα σχολεία δεν έχουν σωστή επαγγελματική καθοδήγηση και ένα παιδί 17 χρόνων που πρέπει να αποφασίσει σε τι σχολή θα πάει κ τι θέλει να κάνει δεν είναι εύκολο πράγμα.

    Όσον αφορά τον ψυχολογο, νομίζω πρέπει να προσπαθήσεις να βρεις να ξεκινήσεις. Είμαι σίγουρη ότι θα σε βοηθήσει πολύ..

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    26
    Δεν είσαι ανίκανος κ δεν είσαι κανένα λάθος της φύσης Παναγιώτη, απλά περνάς μια πολύ δύσκολη φάση στη ζωή σου και τώρα σου φαίνονται όλα ανούσια κ μαύρα.

    Και για αυτό πρέπει να ζητήσεις βοήθεια. Από ένα άτομο που αγαπάς και εμπιστεύεσαι.

    Στους γονείς σου μπορείς να μιλήσεις?.

    Η σε κάποιο άλλο συγγενικό πρόσωπο που νιώθεις κοντά σου?

    Και να πάτε μαζί σε έναν ειδικό.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,801
    φιλαρακι οσο ζουμε μαθαινουμε μεσα απ το περας του χρονου κι οτι νομιζουμε οτι σφαλουμε το διορθωνουμε κι ολα μια χαρα. ο καθενας εχει καθε δικαιωμα να σφάλει για να μαθει κι να γινει μετα πιο σοφος απ τα λαθη του κι να γινεται παντα λιγακι πιο καλυτερος οχι γιατι ειν αχρηστος μα γιατι σα ανθρωποι δε γνωριζουμε τα παντα στη ζωη αν ειν σωστα η λαθος αυτα στην πορεια βρισκονται . οτι δεις οτι δε ειν σωστο το διορθώνεις κι γινεσε πιο ώριμος μεσα απ τη ζωη .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  12. #12
    xaka10
    Guest
    μην στεναχωριεσαι Παναγιωτη για την επιθεση που σου κανανε το insomnia αν δεν κανω λαθος δεν ειναι φορουμ με βαση την ψυχολογια οπως ειναι αυτο εδω και ετσι δεν μπορουν να καταλαβουν τι ειναι να πασχεις ψυχικα απο μια παθηση.εδω τουλαχιστον λιγο πολυ οι περισσοτεροι αν οχι ολοι πασχουμε απο καποιο ψυχολογικο θεμα και καταλαβαινουμε τον αλλον στις δυσκολιες που περναει γιατι ειμαστε ομοιοπαθεις εδω αν σου μιλησει καποιος ασχημα θα ειναι επειδη εχει υποτροπιασει στην ψυχικη παθηση αν δεν εχες πει κατι ακραιο.Ξεχασε το περιστατικο στο φορουμ εκεινο και επικεντρωσου στο παρον απλα μην ξαναγραψει εκει αφου εγιναν τοσο σκληροι μαζι σου.κανεις δεν γενιεται τεμπελης οι ψυχικες παθησεις σου προκαλουν δυσκολια στο να δουλεψεις εδω καταθλιψη μπορει να εχεις και να μην μπορεις να σηκωθεις απο το κρεβατι αν ειναι βαριας μορφης πως να πας για δουλεια οταν η διαθεση ειναι στα ταρταρα και δεν εχεις δυναμη να σηκωθεις ουτε για να πιεις ενα ποτηρι νερο.ξερω πολλοι ανθρωποι ειναι σκληροι και βεβαια αυτοι αυτα που σου ειπαν το τερματισαν τελειως ακραια πραγματα ειπαν.μην σκεφτεσαι να κανεις κακο στο εαυτο σου η ζωη ειναι τοσο συντομη κοιταξε να την απολαυσεις και βρες εναν καλο ειδικο να σε βοηθησει να φυγεις απο το βουρκο της αυτοκαταστροφης και να μην επικεντρωνεσαι στο παρελθον ξερω ηταν ψυχοφθορο αυτο που σου ειπαν στεναχωρηθηκες εκεινη την μερα απο κει και περα επειδη περασες σχεδον ενας χρονος δεν πρεπει να το σκεφτεσαι ξανα καια ξανα και τιμωρεις τον εαυτο με την καθε βλακεια που ειπε ο καθε ανωνυμος.να ξερεις οι διασημοι τι ασχημα λογια εχουν ακουσει απο haters τους τους λενε ψοφα βγαλε καρκινο και ενα σωρο αλλα ασχημα και τους τα γραφουν ειτε σε θεματα νομικης φυσες βλεπε τον πρωην ηθοποιο φιλιππιδη που τον κατηγορησαν για βιασμους ακομα και σαιτ εγραφαν σχεδον καθε ημερα οτι πεθανε τον βριζαν τοσοι ανθρωποι γι αυτα που εκανε του εβαψαν με σπρει το σπιτι του πηραν σε πλειστηριασμο τα υπολοιπα σπιτια εχασε την δουλεια του και παλευει με την φτωχεια και περναει πολυ δυσκολα.σε τετοια θεση ειτε σε μικροτερο βαθμο ειτε σε μεγαλυτερο ειναι και αλλοι διασημοι απο το τι μπορει να ειπαν π.χ. στο survivor που συμμετεχουν και να ακουνε βρισιες στα σοσιαλ μιντια.ακομα και πολιτικοι ακουνε βρισιες και μπροστα στην καμερα δηλαδη αυτοι τι επρεπε να κανουν να πεθανουν 100 φορες.


    βρες εναν καλο ψυχολογο και μια καλη αγωγη να σε βοηθησει να γινεις ψυχικα πιο ανθεκτικος ετσι ωστε να μην σε νοιαζει και αγγιζει η γνωμη του αλλου.γιατι τετοια περνανε πολλοι ειτε διασημοι ειτε ανθρωποι της διπλανης πορτας που εχουν κατηγορηθει για καποια αξιοποινη πραξη βλεπε πισπιριγκου ποσοι της εγραφαν στα σοσιαλ μιντια ψοφα πεθανε και τα σχετικα.παραδειγματα σου δινω για να μην σε παιρνει απο κατω και να βρεις τροπο να μην σε αγγιζει η κακια του κοσμου με το να γινεις πιο ψυχικα ανθεκτικος

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    25
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Κάνατε ο,τι ήταν δυνατό για να με κρατήσετε εδώ. Δεν θα δώσω τέλος. όχι επειδή θέλω να μείνω (για την ακρίβεια θέλω να πεθάνω με κάθε ποσό ενέργειας που μου απομένει) αλλά γιατί πολύ απλά δεν έχω τα κότσια. Και λυπάμαι τους γονείς μου. Δε θέλω να τους βυθίσω στη δυστυχία, εντάξει έκαναν ένα μεγάλο λάθος (να γεννήσουν εμένα) αλλά δεν χρειάζεται να πληρώνουν για αυτό σε όλη την υπόλοιπη ζωή τους. Απλά ρε γαμώτο ορισμένοι, πολύυυυ απλά, ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΞΗΣ. ΛΟΓΟ ΝΑ ΞΥΠΝΑΜΕ ΤΟ ΠΡΩΙ, ΛΟΓΟ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΑΠΟ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ, ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ. Οι τύποι είχαν δίκιο. Είμαι ένα φοβισμένο ανθρωπάκι που ζει με τα λεφτά του μπαμπά και θα καταλήξει στο πεζοδρόμιο, αλλά είμαι και χαμμένος. Θέλω στήριξη αλλά κανείς δεν μπορεί να μου την παρέχει. Εξακολουθώ να είμαι σε αυτό το κωλοτμήμα που δεν έχει να μου προσφέρει εμφανώς απολύτως τίποτα και θα σκάσω. Η μόνη μου επιθυμία: να με χτυπήσει ένα αυτοκίνητο και να τελειώσει ακαριαία. Σκόρπιες σκέψεις....

  14. #14
    Panagiotis0 λυπάμαι που αισθάνεσαι έτσι αλλα σε καταλαβαινω.
    Πιστεύω η ψυχοθεραπεία θα σε βοηθούσε. Προσωπικά μετανιώνω που δεν ξεκίνησα νεότερη.
    Αν νιώθεις ότι δεν έχεις λόγο ύπαρξης,λόγο να σηκωθείς από το κρεβάτι κτλ χρειάζεται απλά να βρεις έναν. Τωρα ξεκινάς.
    Εαν είσαι σε μια σχολή που σε φθείρει ψυχικά και δεν σου αρέσει καθόλου τι είναι αυτό που σε κρατάει σε αυτήν; Υπάρχει καποια άλλη που σου αρέσει ; Έχεις σκεφτεί κάτι άλλο ,πέρα από την σχολή που θα ήθελες να κάνεις; (πχ να μετακομίσεις ,να ασχοληθείς με κάποιο χόμπι)
    Προσπάθησε να ξηλωσεις τις ταμπέλες που σου έχουν βάλει και που εσύ βάζει στον εαυτό σου. Ασχολησου με τις επιθυμίες σου ,τα όνειρα σου, τα συναισθήματα σου. Μην είσαι τόσο σκληρός με τον εαυτό σου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,801
    φιλαρακι κι εγω ετσι νιωθω οτι ειμαι οτι πιο αχρηστο στην γη γιατι ολλοι μου φεροντε σα σκουπιδι . ουτε τα βασικα δε μπορω να κανω σωστα κι οι αλοι δε χανουν ευχέρεια να μου το λενε ομως δε μπορω να κανω κατι .αυτη ειμαι καλος κακος δε μπορω να γινω τελιος ανθρωπος η τωρα να γινω οπως θελουν οι αλλοι τουλαχιστον δε ενοχλω το κοσμο .ομως δε θα τους κανουμε τη χαρη να φυγουμε απ την ζωη για κανεναν λογο κι ποτε !!!! το δωρο του θεου που ειν η ζωη μας το φυλαγουμε σα τα ματια μας .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. φοβαμαι μη κανω κακο στον εαυτο μου
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 11-05-2019, 07:14
  2. Επιστροφή στον κακό μου εαυτό....
    By AN NA in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 09-11-2016, 21:09
  3. Γιατι το κανω αυτο στον εαυτο μου?
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 17-04-2013, 22:25
  4. Πώς αντιμετωπίζεις την επιθυμία να κάνεις κακό στον εαυτό σου;
    By Κύκνος in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 6
    Last Post: 06-01-2013, 18:41
  5. φοβαμε μην κανω κακο στον εαυτο μου?
    By μαρια1999 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 31-12-2011, 21:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •