Ψυχωσικη διαταραχη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166

    Ψυχωσικη διαταραχη

    καλησπέρα και χρόνια πολλά.Πριν από ένα χρόνο έπαθα την 2η υποτροπη με διάγνωση ψυχωσικη διαταραχη.Ενω εδώ και 9 μήνες έχουν υποχωρήσει οι φωνές και οι παράνοιες ρε παιδια αντιμετωπίζω πολλά προβλήματα.Καταρχην δεν μπορώ να κοινωνικοποιηθω και έχω πρόβλημα επικοινωνίας με τον κόσμο,ξεχναω δεν εχω καλη μνημη η προσοχή και η συγκέντρωση είναι άστα να πάνε και δεν έχω όρεξη για ζωη μετά από όλα αυτά.Επισης νιωθω να μην επικοινωνεί καλά το συναίσθημα με τον εγκέφαλο μου είναι ένα περίεργο πράγμα και ο λόγος μου είναι πολύ φτωχός και πολλά άλλα.Υπαρχει κάποιος που με τον καιρο αυτά του εξαφανίστηκαν;δεν μπορώ να φανταστώ ότι αυτά δεν πρόκειται να φύγουν ποτέ έχω φρικαρει δεν μπορώ να λειτουργησω

  2. #2
    xaka10
    Guest
    θελει χρονο παντως καθε υποτροπη ειναι χειροτερα απο την πρωτη φορα και μπορει να αφησει καποια κουσουρια ειτε σε βαθος χρονου ειτε να περασουν μετα απο πιο μακρα περιοδο.εχω την πολυτελεια να εχω παθει μονο ενα ψυχωτικο επεισοδιο γιατι απο τοτε παιρνω ανελλιπως τα φαρμακα που μου συνταγογραφηκαν και μονο μικρουποτροπες εχω παθει αλλα δευτερο ψυχωτικο επεισοδιο δεν εχω ξαναπαθει εδω και 14 με 15 χρονια που ξεκινησα την αγωγη λογω του πρωτου ψυχωτικου επεισοδιου οποτε δεν εχω την εμπειρια να σου πω πως ειναι μετα απο δευτερη υποτροπη γιατι εδω και 15 χρονια δεν εχει περασει μια μερα που να μην παρω φαρμακα και αν περασουν 3 μερες που να μην παρω φαρμακα η μειωσω πολυ την αγωγη χωρις να την κοψω αρχιζω να εχω συμπτωματα και παω για ταχεια υποτροπη.και τον πρωτο χρονο που ημουν καλα και μου μειωσε την αγωγη ο γιατρος με το που πηγα σε χαμηλοτερα mg αρχισα να παθαινω αλλεπαλληλες κρισεις πανικου για τρεις μηνες και αυπνιες χωρις να κοψω την αγωγη τελειως μονο που την μειωσα και απο τοτε δεν τα εχω ξαναμειωσει τα φαρμακα ψεματα τα μειωσα και αλλη μια φορα για να κρατησω το abilify και δεν μου ταιριαξε σαν φαρμακο παλι ειχα ψιλουποτροπη και απο τοτε παιρνω ανελλιπως τα φαρμακα και ως επι το πλειστον ειμαι σχετικα ως αρκετα καλα με λιγα διαστηματα ανησυχιας και εντασης

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by xaka10 View Post
    με το που πηγα σε χαμηλοτερα mg αρχισα να παθαινω αλλεπαλληλες κρισεις πανικου για τρεις μηνες και αυπνιες χωρις να κοψω την αγωγη τελειως μονο που την μειωσα
    Κρισεις πανικου; Η διαγνωση σου αφορα μονο την ψυχωση ή μηπως υπαρχει διαγνωσμενη και Γενικευμενη Αγχωδης Διαταραχη;

  4. #4
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Κρισεις πανικου; Η διαγνωση σου αφορα μονο την ψυχωση ή μηπως υπαρχει διαγνωσμενη και Γενικευμενη Αγχωδης Διαταραχη;
    πριν διαγνωστω με ψυχωση ειχα παει σε ψυχιατρο και ειχα διαγνωστει με γενικευμενη αγχωδης διαταραχη μετα απο καποιο καιρο επαθα ψυχωτικο επεισοδιο και διαγνωστηκα επισημα με ψυχωση αλλα γενικα ειμαι αρκετα αγχωδης και κρισεις πανικου δει ειχα ξαναπαθει ποτε πριν την ψυχωση και ουτε κατα την διαρκεια της θεραπειας με αντιψυχωτικα παρα μοναχα εμφανιστηκαν αλλεπαλληλες κρισεις πανικου για ενα τριμηνο με το που κατεβασα πολυ τα mg στο αντιψυχωτικο μετα το ξανααυξησα και απο τοτε δεν εχω ξαναπαθει κρισεις πανικου.μονο στην μειωση επαθα

  5. #5
    xaka10
    Guest
    ειχε γραψει και αλλες διαταραχες ο γιατρος μου στο φακελο οπως αγοραφοβια που στην ουσια ειναι παρανοια με τον πολυ κοσμο οτι θα μου κανουν κακο και απεφευγα τον πολυ κοσμο αλλα πηρα το σολιαν και εστρωσα μου φυγε αυτο μου ειχε γραψει καταθλιψη αλλα πλεον δεν παιρνω αντικαταθλιπτικα κρισεις πανικου γιατι ειχα παθει αυτες για ενα τριμηνο και αυτα μου τα εγραψε για να παρω παση θυσια απαλλαγη απο τον στρατο μην με βγαλουν ι4 και υπηρετησω αλλα οπως μου ειπε ο γιατρος μετα την απαλλαγη μια ειναι η πραγματικη μου διαγνωση και δεν ειναι αλλη απο παρανοικη σχιζοφρενεια που μου το ειχε πει face to face.αλλα στην καρτελα με τα φαρμακα γραφει τωρα αλλες μη οργανικες ψυχωσεις και πλεον λαμβανω 2 αντιψυχωτικα τιποτα αλλο και καμια φορα κανα αγχολυτικο οποτε εχω αγχος μιας και ημουν αγχωδης και πριν την ψυχωση και αυτος ηταν ενας απο τους λογους που ειχα δοκιμασει χορτο μπας και μου απαλυνει το αγχος αντ αυτου με εκανε χειροτερα και στο αγχος και συντελεσε να εμφανισω ψυχωση.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by xaka10 View Post
    πριν διαγνωστω με ψυχωση ειχα παει σε ψυχιατρο και ειχα διαγνωστει με γενικευμενη αγχωδης διαταραχη μετα απο καποιο καιρο επαθα ψυχωτικο επεισοδιο και διαγνωστηκα επισημα με ψυχωση αλλα γενικα ειμαι αρκετα αγχωδης και κρισεις πανικου δει ειχα ξαναπαθει ποτε πριν την ψυχωση και ουτε κατα την διαρκεια της θεραπειας με αντιψυχωτικα παρα μοναχα εμφανιστηκαν αλλεπαλληλες κρισεις πανικου για ενα τριμηνο με το που κατεβασα πολυ τα mg στο αντιψυχωτικο μετα το ξανααυξησα και απο τοτε δεν εχω ξαναπαθει κρισεις πανικου.μονο στην μειωση επαθα
    Λαμβανεις ενα φαρμακο τωρα ή παιρνεις ενα αντιψυχωσικο και ενα αντικαταθλιπτικο;

  7. #7
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Λαμβανεις ενα φαρμακο τωρα ή παιρνεις ενα αντιψυχωσικο και ενα αντικαταθλιπτικο;
    Λαμβανω 2 αντιψυχωτικα και κανα αγχολυτικο οποτε εχω παραπανω αγχος τιποτα αλλο

  8. #8
    brian23
    Guest
    Φίλε crixus θα ήθελα να μιλήσουμε σε προσωπικό μήνυμα κάποια στιγμή

Similar Threads

  1. Ψυχωσικη διαταραχη
    By crixus95 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 17-07-2023, 17:00
  2. Νοσηλεια και ψυχωσικη διαταραχη
    By crixus95 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 27-12-2022, 01:51
  3. Ψυχωσικη διαταραχη και ανάρρωση
    By crixus95 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 16-12-2022, 03:23
  4. μη οργανική ψυχωσική διαταραχή
    By δελφίνι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 12-09-2018, 21:26
  5. Μη οργανική ψυχωσική διαταραχή
    By δελφίνι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 46
    Last Post: 26-12-2017, 23:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •