Τι κάνω τώρα;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    11

    Τι κάνω τώρα;;

    Καλημέρα σας. Χριστός ανέστη. Το καλοκαίρι του 21 είχα την χειρότερη μου και μακρύτερη ψύχωση που είχα ποτέ. Έχω περάσει άλλες 3 ψυχώσεις πρώτου αυτού του επεισοδίου και φαινόταν να υπάρχει ένα μοτίβο κάθε Μάρτη Απρίλη παθαινα ψύχωση. Ο γιατρός μου υποπτευοταν διπολική διαταραχή τύπου 1 με ψυχωσικα,όμως όλα άλλαξαν...Μετά την "καθιερωμένη" ψύχωση τον Μάρτη του 21 μου είπε όλα καλά σου έφυγε η ψύχωση και μου είπε θα στο κάνω 3mg risperdal να έχεις ένα καλό καλοκαίρι. Να μην τα πολυλογώ έπαθα υποτροπή το καλοκαίρι,βουιζε το κεφάλι μου νόμιζα ότι επειδή έκανα το εμβόλιο του covid είμαι ο Χριστός άκουγα φωνές και νόμιζα ότι μιλούσα με την ωραία γειτόνισσα μου και πως τα είχαμε και κάναμε σεξ. Μια άλλη φορά ένοιωσα ότι μου έκανε στοματικό μια που είχα ένα κοληματακι. Νόμιζα ότι με έχει βάλει στο μάτι η θέα του διαβόλου η "Hella" που είχα δει σε ένα βιντεοπαιχνίδι και νόμιζα ότι από τα βουιτα στο κεφάλι μου θα πεθάνω ανά πάσα στιγμή από διαμελισμό και πως έτσι θα με σκοτώσει η hella. Νόμιζα πως ο υπολογιστής μου τρέχει το matrix και πως θα πάει το μυαλό μου μέσα στα ανεμιστηρακια και θα πεθάνω. Επίσης είχα έναν ανεξήγητο μαγνητισμό στο μικρό μου δαχτυλάκι στο πόδι μου που νόμιζα ότι συνδέεται με τον υπολογιστή και είχα και έναν άλλον στο μεγάλο μου δάχτυλο που νόμιζα πως συνδέεται στην τηλεόραση. Γενικά ήμουν σε έναν δικό μου κόσμο,οι δικοί μου μου έλεγαν ότι φερομουν φυσιολογικά. Όμως εγώ απλά το έκρυβα ότι μου συνέβαινε το επέμενα χωρίς να ενοχλώ και αυτό γιατί νόμιζα πως σχεδόν όλα είναι φυσιολογικά. Τέλος πάντων αρχίζω και κουράζω και καταλαβαίνω αν κάποιος δεν το διαβάσει αλλά αυτά είναι τα βιοματα μου,πάω στον γιατρό του λέω για διαμελισμους ακούω κάτι φωνές να λένε θα διαμελιστει του το λέω και αυτό μου λέει ιδέες συσχέτισης 5mg risperdal τεσπα το κουμπωνω τίποτα, 6 risperdal τίποτα όλα τα ίδια σαν να μην τα επερνα,8 risperdal εκεί κάτι έγινε αν και εγώ νομίζω πως απλά με τον χρόνο πέρασε ,δεν είχα αλλο μαγνητισμό πια ούτε πίστευα πια ότι έρχεται η hella για την ψυχή μου ,όμως οι φωνές σταθερά εκεί μας λέει πάμε και σε zyprexa μαζί οκ του λέμε, μπαίνω και σε zyprexa και αρχίζουμε 10mg τίποτα οι φωνές 20mg τίποτα 30mg τίποτα μέχρι 35mg zyprexa και 8mg risperdal έφτασα τίποτα δεν απαλυνε τις φωνές που είχαν γίνει εξωτερικά από το κεφάλι μου πλέων Γιατί στις αρχές είχα και εσωτερικές. Τέλος πάντων μας λέει πάμε σε leponex είσαι treatment resistant και εκεί εμείς είπαμε Όχι και μας πρότεινε haloperidin και είπαμε οκ σαν τελευταία επιλογή αρχίζουμε μείωση risperdal και αρχίζουμε 5,10,15,20,25 mg haloperidin μέχρι που έκοψα το zyprexa και έφτασα με αυτό μέχρι και τα 45 με 2 akineton γιατί έτρεμαν τα πόδια μου. Τώρα έφτασα σε μια κατάσταση που ακούω φωνές που και που και έχει αρχίσει να μου τα μειώνει γιατί του είπα πως δεν έχω φωνές απλά μπερδεύω τις πραγματικές και νομίζω ότι λένε για Εύα που λένε την γειτόνισσα. Τέλος πάντων να μην κουράσω άλλο τι λέτε είναι καλύτερο για μένα να μπω leponex η να συνεχίσω την μείωση του haloperidol και να ζητήσω zyprexa λόγω τρεμουλου που δεν μπορώ να κάνω ένα μπάνιο από το τρέμουλο που με πιάνει στα πόδια μου. Ευχαριστώ παιδιά πρώτη φορά γράφω για την εμπειρία μου και πραγματικά είναι καθαρτικό

  2. #2
    xaka10
    Guest
    δηλαδη αν καταλαβα καλα εχεις παθει 4 φορες ψυχωση;;;λογικο ειναι μετα απο καθε υποτροπη να γινεται βαρυτερη η παθηση και πιο ανθεκτικη στα φαρμακα οντως 3 mg ειναι απειροελαχιστη δοση για να σε καλυψει στην ψυχωση το risperdal.το λεπονεξ ειναι το πιο καλο φαρμακο για την ψυχωση καλυπτει πολλες ανθεκτικες μορφες απλα θελει τακτικο αιματολογικο ελεγχο διοτι ριχνει τα λευκα αιμοσφαιρια και μπορει να εισαι πιο επιρρεπης στις λοιμωξεις.προτου πας στο λεπονεξ αφου δοκιμασες ζυπρεξα και ριπερνταλ γιατι δεν δοκιμασεις και το σολιαν που ειναι εξισου καλο φαρμακο και ειναι το δευτερο καλυτερο μετα το λεπονεξ ειναι καλυτερο και απο το ζθπρεξα και απο το ρισπερνταλ σε ερευνες που εχουν γινει και αν δεν σε πιασει που μπορει και να μην σε πιασει αφου δεν σε επιασε συνδυασμος των δυο φαρμακων που αναφερεις και σε τοσο μεγαλη δοση πας στο λεπονεξ απλα καθε μηνα αιματολογικες εξετασεις

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    11
    Κάθε εβδομάδα είναι οι κωλοεξετασεις. Θα ρωτήσω για solian. Απλά θέλω να αποφύγω το leponex. Ευχαριστώ πολύ

Similar Threads

  1. Και τώρα τι θα κάνω;
    By Κύκνος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 37
    Last Post: 02-04-2019, 19:22
  2. Τωρα τη κανω?
    By Vaper in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 25-08-2018, 02:18
  3. Τον ξενερωσα και τωρα με απογευγει, Τι κανω τωρα ?
    By mir_20 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 20-06-2015, 12:49
  4. Τι κάνω τώρα;
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 14-07-2011, 13:22
  5. Και τωρα τί κάνω?
    By almost_good in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 09-06-2010, 03:28

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •