Φοβος για οποιοδήποτε άγγιγμα με άνθρωπο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728

    Φοβος για οποιοδήποτε άγγιγμα με άνθρωπο

    Έχω φρικάρει τη ζωή μου. Δεν ξέρω αν μπορώ άλλο να ζω γενικά. Ήμουν στο φανάρι και ήρθε ένας νεαρός να μας πλύνει το τζάμι και μου δίνει ο φίλος μου λεφτά να του δώσω και όπως του τα δίνω τον ακούμπησα. Ακούμπησα το χέρι του και με έπιασε πανικός τώρα. Τι μπορεί να έχω κολλήσει. Δεν νομίζω να έχω κάποια πληγή στο χέρι αλλά έχω φρικάρει τρελά. Ο φίλος μου με λέει παρανοϊκή. Αυτές τις μέρες πάλι έχω φτάσει σε κακό σημείο ενώ προσπαθούσα να βελτιωθώ. Διάβασα για μια στην Ιαπωνία που δούλευε σε μαγαζί και έριχνε αίμα της στα ποτά. Είπε ότι οι θαμώνες το ζητούσαν αλλά εγώ φρίκαρα. Γενικά δυσκολεύομαι να φάω από έξω και γενικά κάτι εκτός σπιτιού. Φοβάμαι μην έχει ρίξει κάποιος κάτι ή μην έχει γυαλιά. Δεν μπορώ να ανταπεξέλθω. Φοβάμαι το οτιδήποτε με αγγίζει ξένο και ειδικά ξένος άνθρωπος. Φοβάμαι πολύ το ειτζ και ενώ έχω διαβάσει πως κολλάει δεν αντέχω την παραμικρή επαφή με ανθρώπους. Δεν ξέρω τι να κάνω. Υπάρχει περίπτωση να κόλλησα κάτι που ακούμπησα το χέρι του? Φοβάμαι πάρα πολύ με όλα αυτά που ακούω Φοβάμαι μην με κόλλησε κάτι μην με τρύπησε με κάτι και χωρίς να το καταλάβω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Έλλη μου ότι και να σου πούμε εμείς, ότι δεν κόλλησες και τα λοιπά δε θα σε βοηθήσει σε βάθος χρόνου γιατί πάλι αύριο μεθαύριο θα βρεις κάτι να ασχοληθείς πάλι. Αν θες να βελτιώσεις τη ζωή σου , πρέπει να κάνεις κάτι, χθες! Είχες πει ότι έκλεισες ραντεβού σε ψυχολόγο. Πήγες?
    Άμα κάτσεις και διαβάσεις όλα σου τα θέματα και όλα σου τα μηνύματα, θα δεις ότι στριφογυρίζεις συνέχεια γύρω από το πρόβλημα χωρίς να βρίσκεις λύση. Κάνε ένα καλό για τον εαυτό σου και ζήτα βοήθεια. Ο χρόνος κυλάει..

  3. #3
    xaka10
    Guest
    Αμα κολλησες κατι τοσο ευκολα θα ειχε πεθανει ολος ο πλανητης χωρις υπερβολη.πρεπει να το δουλεψεις μεσα σου και να μην εισαι τοσο καχυποπτη με τους αλλους οτι θελουν να σε βλαψουν μεσω της τροφης.ειναι ακραιο μπορει καποιος να φτυσει στο ποτο σου οταν το σερβιρει αλλα ειναι σπανιο και πρεπει να κοψεις τις πολλες ειδησεις αφου βλεπεις οτι σε επηρεαζουν.Διαβασες για την Ιαπωνια και αμεσως το συνδυασες οτι μπορει να συμβει και σε σενα.Θα σου πω ενα παραδειγμα γινονται 100 με 200 ανθρωποκτονιες στην Ελλαδα καθε χρονο δηλαδη θα σκεφτομαστε οτι θα συμβει σε μας γιατι εγινε σε 100 ανθρωπους το χρονο στην Ελλαδα.ο πληθυσμος της Ελλαδας ειναι 10.400.000 και συμβαινει στους 100.που ειναι το 100 που ειναι το 10.000.000 κατω απο 0.0001 ειναι ετησιως.δηλαδη μια σταγονα στον ωκεανο.χωρις να σε προσβαλω και να σε φοβισω να ξερεις ο φοβος δηλητηριασης μεσω τροφης απανταται συχνα σε παρανοικους σχιζοφρενεις ασθενεις οποτε εχει ενα δικιο να σε λεει ετσι ο συντροφος σου.Για να μην παρεξηγηθω δεν εννοω οτι εχεις τετοια παθηση γιατι τετοιες παραλογες σκεψεις μπορει να κανουν πολλοι που δεν εχουν ψυχωση οταν βιωνουν εντονο στρες αυπνιες κ.τλ..Πρεπει να βρεις εναν ψυχολογο και μια καλη αγωγη να θεραπευσεις αυτες τις φοβιες αλλιως κανεις και την ζωη του συντροφου σου δυσκολη κουραστικη και μαυρη και δεν αντεχεται τετοιο φορτιο στο σπιτι.γιατι το σπιτι ειναι ιερο και θελει καποιος μετα την δουλεια να χαλαρωνει και οχι να τσιτωνεται.οποτε φροντισε να κανεις αυτα τα βηματα να βρεις φαρμακευτικη αγωγη και ψυχολογο να συζητας μπας και σου φυγουν.


    και γω που στα λεω αυτα ειχα ψυχωτικο επεισοδιο πριν 14 χρονια ειχα ακραια παρανοια οπως και αυτο οτι με δηλητηριαζουν για να με εξοντώσουν.τηρησα την αγωγη μου και την τηρω ακομη και βλεπεις ποσο λογικα σου μιλαω αν τα εκοβα τα φαρμακα θα ημουνα απο αυτους που ειναι στο δρομο και παραμιλουν ή ειναι αστεγοι λογω του αποδιοργανωμενου μυαλου επειδη δεν τηρουν την αγωγη τους.την τηρω και δεν διαφερω στο δρομο και σε πληροφορω κυκλοφορω πολυ στην Αθηνα και περναω απαρατηρητος οτι εχω τετοια παθηση οποτε στο χερι σου ειναι να επιλεξεις αυτη τη οδο αφου βλεπεις οτι βασανιζεσαι πολυ και οτι τα περισσοτερα ειναι παραλογες φοβιες.μην τα υποτιμας τα φαρμακα κανουν θαυματα απο τοτε που βγηκαν στην κυκλοφορια πολλοι ψυχωτικοι παντρευονται δουλευουν ενω τα παλια χρονια που δεν υπηρχαν τα φαρμακα κατεληγαν περιγελος των αλλων ή εμεναν μια ζωη στα ψυχιατρεια και δεν βγαιναν ποτε απο κει.απο τοτε που βγηκαν τα φαρμακα πολλοι αποασυλλοποιήθηκαν και ενταχθηκαν στην κοινοτητα μαζι με τους φυσιολογικους

    σου αναφερω τα ακραια παραδειγματα για να καταλαβεις οτι οταν ειναι εφικτο σε ανθρωπους που εχασαν καποια στιγμη το μυαλο τους θα ειναι εφικτο και σε σενα που εχεις κυριως παραλογες φοβιες και εντονο αγχος και θα παψεις να βασανιζεις πρωτα το εαυτο σου και μετα τους γυρω σου
    Last edited by xaka10; 19-04-2023 at 10:01.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τα λόγια σας. Έχω ραντεβού πάλι αύριο. Έχω πολύ άγχος.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    μας ειχες πει οτι εκλεισες ραντεβου στον ψυχιατρο πριν μερες. ηταν αληθεια; πηγες στο ραντεβου αυτο; σου ειπε κατι ευοιωνο για την θεραπεια σου;
    ποιες οι εντυπωσεις σου;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Πήγα αλλά δεν βοηθηθηκα πολύ. Μου είπε ότι θα κάνουμε κάποιες συνεδρίες πρώτα και πως θα μου δώσει έπειτα αγωγή. Έχω είπε πολύ άγχος που τα διογκωνει όλα σε βαθμό που μπορεί να οδηγήσει και σε νευρικό κλονισμό. Μου έδωσε πολλές συμβουλές προσπαθώ να τις θυμάμαι κάθε φορά που αγχώνομαι για κάτι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Πήγα αλλά δεν βοηθηθηκα πολύ. Μου είπε ότι θα κάνουμε κάποιες συνεδρίες πρώτα και πως θα μου δώσει έπειτα αγωγή. Έχω είπε πολύ άγχος που τα διογκωνει όλα σε βαθμό που μπορεί να οδηγήσει και σε νευρικό κλονισμό. Μου έδωσε πολλές συμβουλές προσπαθώ να τις θυμάμαι κάθε φορά που αγχώνομαι για κάτι.
    προφανως και δεν ειναι ενα προβλημα που μπορει να λυθει με μια συνεδρια, ουτε απλα ακολουθωντας μια συμβουλη.
    κανε την προσπαθεια σου, συνεχισε τις συνεδριες και δες σε βαθος χρονου αν βοηθιεσαι, ή αν θα χρειαστει και αγωγη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Έχω φρικάρει τη ζωή μου. Δεν ξέρω αν μπορώ άλλο να ζω γενικά. Ήμουν στο φανάρι και ήρθε ένας νεαρός να μας πλύνει το τζάμι και μου δίνει ο φίλος μου λεφτά να του δώσω και όπως του τα δίνω τον ακούμπησα. Ακούμπησα το χέρι του και με έπιασε πανικός τώρα. Τι μπορεί να έχω κολλήσει. Δεν νομίζω να έχω κάποια πληγή στο χέρι αλλά έχω φρικάρει τρελά. Ο φίλος μου με λέει παρανοϊκή. Αυτές τις μέρες πάλι έχω φτάσει σε κακό σημείο ενώ προσπαθούσα να βελτιωθώ. Διάβασα για μια στην Ιαπωνία που δούλευε σε μαγαζί και έριχνε αίμα της στα ποτά. Είπε ότι οι θαμώνες το ζητούσαν αλλά εγώ φρίκαρα. Γενικά δυσκολεύομαι να φάω από έξω και γενικά κάτι εκτός σπιτιού. Φοβάμαι μην έχει ρίξει κάποιος κάτι ή μην έχει γυαλιά. Δεν μπορώ να ανταπεξέλθω. Φοβάμαι το οτιδήποτε με αγγίζει ξένο και ειδικά ξένος άνθρωπος. Φοβάμαι πολύ το ειτζ και ενώ έχω διαβάσει πως κολλάει δεν αντέχω την παραμικρή επαφή με ανθρώπους. Δεν ξέρω τι να κάνω. Υπάρχει περίπτωση να κόλλησα κάτι που ακούμπησα το χέρι του? Φοβάμαι πάρα πολύ με όλα αυτά που ακούω Φοβάμαι μην με κόλλησε κάτι μην με τρύπησε με κάτι και χωρίς να το καταλάβω.
    Νομιζω οτι εχεις υπερβολικο στρες και σιγουρα εκτος απο συνεδρίες θα σου χορηγησει ο ιατρος και μια αγωγη που να μετριασει την υπερδιεγερση της εγκεφαλικης δραστηριοτητας που οδηγει σε ακραιες σκεψεις.
    Καντο για σενα Ελλη. Οσο πιο γρηγορα μιλησεις με ψυχιατρο, τοσο το καλυτερο. Ακου τι θα σου πει και ακολουθησε τις συμβουλες πιστά, αν αγαπας τον εαυτο σου και θελεις να βελτιωθεις και να ζησεις μια καλυτερη ζωη. Σκεψου μονο οτι δεν σου αξιζει μια κακη ποιοτητα ζωης. Πρεπει να ανακουφιστεις το συντομοτερο δυνατο. Χρονος για χασιμο δεν υπαρχει. Κλεισε ραντεβου αυριο το πρωι κιολας. Καντο και θα με θυμηθεις μια μερα...

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. Αγγιγμα
    By iwannaaa in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 10-12-2017, 23:05
  3. Μπορεις να ποθησεις καποιον ερωτικα επειδη σου αρεσει το αγγιγμα του?
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 27-05-2013, 02:56
  4. Παρομοιαστε τον ανθρωπο
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 27
    Last Post: 23-12-2010, 09:49
  5. Απαλό άγγιγμα
    By krino in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 06-08-2008, 03:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •