Φοβος για καρκίνο οισοφάγου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 35
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Location
    Hellas
    Posts
    113
    Καλησπέρα.

    Εχω κάποιες αντίστοιχες ενοχλήσεις με εσένα εδω και καιρό φίλε μου, έχω ενα μόνιμο κόμπο στο λαιμό, τάση για εμετό, ανακατωσούρες, πολλά ρεψίματα κάθε φορα μετά το φαγητό και αλλα τόσα πράγματα που τα έχω γράψει σε αλλο ποστ. Αρχισα και εγω να σκέφτομαι μηπως ειναι το ένα ή το αλλο, γαστριτιδα, έλκος, αχαλασια οισοφαγου, ότι μπορεις να φανταστεις. ΩΡΛ με έβγαλε καθαρό, γαστροσκόπηση έκανα και με έβγαλε επίσης καθαρό. τα συμπτώματα όμως επιμένουν. Πάντα υπάρχει η περίπτωση να μην γίνει σωστή διάγνωση απο μια μόνο εξέταση όποτε εαν πιστευέις οτι η γαστροσκόπηση θα σε ηρεμήσει τότε να την ξαναζητήσεις και να την ξανακάνεις. Αμα είναι και πάλι καθαρή τότε μπορείς να είσαι σίγουρος πως όλα τα συμπτώματα που νιώθεις τώρα δεν είναι καρκινος και ενδεχομένως να σε ηρεμήσει λίγο. Σίγουρα θα πρέπει να ψάξεις για ένα τρόπο να αντιμετωπίσεις την εν λόγω συμπτωματολογία πάντως σε συννενόηση με τον θεράπων ιατρό σου.

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    33
    Ναι. Πρέπει να τα αντιμετωπίσω αλλά φοβάμαι πάρα πολύ. Φοβάμαι πολύ να πάω πάλι για γαστροσκοπηση γιατί όλο τρέχω στους γιατρούς συνέχεια και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Από την άλλη υποφέρω γιατί φοβάμαι συνέχεια ότι είναι καρκίνος.

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    33
    Έχω και πόνο στο στηθος που με ανησυχεί πολύ. Το είπα και στο γιατρό και φαινόταν καθησυχαστικος αλλά εγώ τρέμω και φοβάμαι πολύ και όπου και να είμαι ο νους μου είναι εκεί και χάνω πολλές στιγμές

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Location
    Hellas
    Posts
    113
    Quote Originally Posted by Bao34 View Post
    Έχω και πόνο στο στηθος που με ανησυχεί πολύ. Το είπα και στο γιατρό και φαινόταν καθησυχαστικος αλλά εγώ τρέμω και φοβάμαι πολύ και όπου και να είμαι ο νους μου είναι εκεί και χάνω πολλές στιγμές
    Σε καταλαβαίνω φιλαράκο μου. Ολοι οσοι πέσαμε σε αυτή τη λούπα περναμε κατι αντίστοιχο ο καθένας μας. Εγώ πλέον φοβάμαι και να κοιμηθώ πολλές φορές γτ αισθάνομαι οτι θα πάθω κατι στον ύπνο μου. Πρέπει να βρούμε τι μας ανακουφίζει και βραχυπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα. Αμα το να ξανακανεις γαστροσκόπηση θα αε βοηθήσει να ξεχάσεις για λίγο τον καρκίνο τοτε καντο. Μετα απο εκεί όμως πρέπει να βρείς και ένα τρόπο να το αντιμετωπίσεις μακροπρόθεσμα. Εγω προσωπικά σκοπεύω να δοκιμάσω ότι μπορώ απο ψυχοθεραπεία και βλέπουμε. Είναι μεγάλος ο Θεός, κατι θα οικονομησει για όλους μας

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    33
    Εσύ έχεις πονο? Κάνει πόνο στο στηθος το στομάχι η όχι? Κάνει πόνο στον οισοφάγο?

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Location
    Hellas
    Posts
    113
    Οχι, εγω δεν εχω πόνο. εγώ έχω έντονο αίσθημα πνιγμού στο λαιμό όλη την ήμερα κάθε φορα που καταπίνω και ανεξάρτητα απο το τί θα φάω ρεύομαι για πολλές ώρες με τη μυρωδιά του φαγητού πολλές φορές. Το πρωί δε όταν ξυπνάω ή αμα φαω κατι και μικρό να ειναι όταν είναι κυρίως πρωινές ώρες νιώθω έντονη αδιαθεσία, ενόχληση σε στομάχι και κοιλιά, ταση για εμετό και τρέχω στην τουαλέτα δυο και τρεις φορές. Εχω κάνει τον τελευταίο μήνα γαστροσκόπηση και κωλονοσκόπηση και ήταν καθαρά και τα δυο. Τώρα στο μυαλό μου έχει τρυπώσει η ιδέα ότι ήταν αχαλασία οισοφάγου όλο αυτό και οτι δεν φάνηκε επειδή ήταν σε πρώιμο στάδιο. Παραυτά οι γιατροί μου τονίζουν πως ειναι ψυχολογικό. περιμέενω και εγω λοιπόν να δω τι μπορεί να κάνει μια επίσκεψη σε έναν ψυχολόγο/ψυχίατρο.

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    33
    Χαίρομαι πολύ που όλα ήταν καθαρά. Το βρίσκω λίγο απίθανο να ήταν σε τόσο πρώιμο στάδιο και να μξ φάνηκε κάτι. Μην ανησυχείς καθόλου. Όλα θα πάνε καλά!! Εγώ δυστυχώς έχω πόνο που είναι στο κέντρο του στήθους και ενώ οκ έχει καλυτερέψει από όταν με έπιασε εξακολουθεί να με πονάει και ας παίρνω φάρμακα και αν κρατήσει λίγο ακόμα θα ζητήσω γαστροσκοπηση. Θέλω να δω αν είναι όλα καλά η αν έχω κάτι. Δεν αντέχω άλλο. Φοβάμαι πολύ.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by SpaceCowboy View Post
    εγώ έχω έντονο αίσθημα πνιγμού στο λαιμό όλη την ήμερα κάθε φορα που καταπίνω.
    Ειχα ακριβως αυτο το συμπτωμα σε μια περιοδο που ειχα διακοψει την αγωγη.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Location
    Hellas
    Posts
    113
    Quote Originally Posted by Bao34 View Post
    Χαίρομαι πολύ που όλα ήταν καθαρά. Το βρίσκω λίγο απίθανο να ήταν σε τόσο πρώιμο στάδιο και να μξ φάνηκε κάτι. Μην ανησυχείς καθόλου. Όλα θα πάνε καλά!! Εγώ δυστυχώς έχω πόνο που είναι στο κέντρο του στήθους και ενώ οκ έχει καλυτερέψει από όταν με έπιασε εξακολουθεί να με πονάει και ας παίρνω φάρμακα και αν κρατήσει λίγο ακόμα θα ζητήσω γαστροσκοπηση. Θέλω να δω αν είναι όλα καλά η αν έχω κάτι. Δεν αντέχω άλλο. Φοβάμαι πολύ.
    Τότε ζητά ξα να την εξέταση bao, αφού θα βοηθήσει με το φόβο. Και εαν είναι καθαρή μετά όμως πρέπει να παλέψεις αλλιώς τα συμπτώματα αυτά.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Location
    Hellas
    Posts
    113
    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Ειχα ακριβως αυτο το συμπτωμα σε μια περιοδο που ειχα διακοψει την αγωγη.
    Τι αγωγή έκανες, thessalonian?

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    33
    Εγώ παίρνω ζουρκαζολ και πεπτονορμ και ένα για τον πόνο. Παυσίπονο. Έπαιρνα και νεξιουμ. Ακόμα έχω ενόχληση και λίγο πόνο. Αλλά φοβάμαι πολύ. Θα πάρω να κλείσω πάλι γαστροσκοπηση.

  12. #27
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by SpaceCowboy View Post
    Οχι, εγω δεν εχω πόνο. εγώ έχω έντονο αίσθημα πνιγμού στο λαιμό όλη την ήμερα κάθε φορα που καταπίνω και ανεξάρτητα απο το τί θα φάω ρεύομαι για πολλές ώρες με τη μυρωδιά του φαγητού πολλές φορές. Το πρωί δε όταν ξυπνάω ή αμα φαω κατι και μικρό να ειναι όταν είναι κυρίως πρωινές ώρες νιώθω έντονη αδιαθεσία, ενόχληση σε στομάχι και κοιλιά, ταση για εμετό και τρέχω στην τουαλέτα δυο και τρεις φορές. Εχω κάνει τον τελευταίο μήνα γαστροσκόπηση και κωλονοσκόπηση και ήταν καθαρά και τα δυο. Τώρα στο μυαλό μου έχει τρυπώσει η ιδέα ότι ήταν αχαλασία οισοφάγου όλο αυτό και οτι δεν φάνηκε επειδή ήταν σε πρώιμο στάδιο. Παραυτά οι γιατροί μου τονίζουν πως ειναι ψυχολογικό. περιμέενω και εγω λοιπόν να δω τι μπορεί να κάνει μια επίσκεψη σε έναν ψυχολόγο/ψυχίατρο.
    αγαπητε φιλε να σου πω καθαρα την γνωμη με αναλογο συμβαν με σενα.αμα ρευεσαι συνεχεια κανε και μια εξεταση για το ελικοβακτηριδιο του πυλωρου που ειναι ενα βακτηριο στο στομαχι που κολλιεται και απο ενα φιλι αν ειναι η συντροφος θετικη στο ελικοβακτηριδιο απλα δεν πρεπει να παιρνεις φαρμακα για το στομαχι δηλαδη για γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση για να βγει καλη η εξεταση.το ελικοβακτηριδιο του πυλωρου εξαλειφεται με ισχυρη αντιβιωση αλλα μπορεις να ξανακολλησεις αν πινεις απο κοινα ποτηρια η φιλας τον αλλον αλλη στο στομα και ειναι θετικος θετικη στο βακτηριο

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    33
    Κάθε πόσο καιρό πιστεύετε πρέπει να γίνεται εξεταση γαστροσκοπησης και για τον οισοφάγο? Νιώθω λιιιγο καλύτερα με τα χάπια αλλά συνεχίζω να φοβάμαι πολύ για καρκίνο οισοφάγου γιατί ακόμα πονάω στο στηθος και προσπαθώ να παρατηρώ αν δυσκολεύομαι να φάω η στέκεται η μπουκιά. Πόσο ψυχοφθορο είναι όλο αυτό. Παρακαλώ και ελπίζω να μην έχω κάτι κακό.

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    33
    Λέτε τα χάπια να καλύπτουν το πρόβλημα και να αργήσω να το δω? Να έχω κάτι και να το καλύπτει το χάπι? Αν συνεχίσω να πονάω θα πάω για γαστροσκοπηση πάλι. Δεν θυμάμαι να πονούσα την άλλη φορά αλλά η μαμά και το αγόρι μου λένε ότι και τότε πονούσα.τι να πω..

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Location
    Hellas
    Posts
    113
    Quote Originally Posted by xaka10 View Post
    αγαπητε φιλε να σου πω καθαρα την γνωμη με αναλογο συμβαν με σενα.αμα ρευεσαι συνεχεια κανε και μια εξεταση για το ελικοβακτηριδιο του πυλωρου που ειναι ενα βακτηριο στο στομαχι που κολλιεται και απο ενα φιλι αν ειναι η συντροφος θετικη στο ελικοβακτηριδιο απλα δεν πρεπει να παιρνεις φαρμακα για το στομαχι δηλαδη για γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση για να βγει καλη η εξεταση.το ελικοβακτηριδιο του πυλωρου εξαλειφεται με ισχυρη αντιβιωση αλλα μπορεις να ξανακολλησεις αν πινεις απο κοινα ποτηρια η φιλας τον αλλον αλλη στο στομα και ειναι θετικος θετικη στο βακτηριο
    Καλησπέρα,

    Η αλήθεια είναι πως στη γαστροσκόπηση που μου έγινε μου έκανε και ενα τεστ για ένα βακτήριο ο γαστρεντερολόγος που βγήκε αρνητικό αλλά δεν θυμάμαι ποιό ήταν το εν λόγω βακτήριο, δεν έχω και τις εξετάσεις μαζί μου τώρα για να δω. Πήγα σε ψυχίατρο για όλο αυτό το ζήτημα και μου έγραψε minitran. φοβάμαι όμωςς πάρα πολύ να το πάρω, φοβάμαι πολύ τις παρανέργειες.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Φόβος για καρκίνο
    By Koopatroopa in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 1
    Last Post: 26-08-2022, 22:03
  2. Φόβος για καρκίνο!!!(SOS)
    By minaspap in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 1
    Last Post: 10-11-2021, 00:39
  3. Φόβος για καρκινο
    By agapoula in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 7
    Last Post: 02-09-2019, 17:16
  4. Φόβος για καρκίνο...!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 07-10-2015, 01:51
  5. Φόβος για καρκίνο
    By imagine in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 10-05-2008, 22:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •