Μακάρι σήμερα να είναι η τελευταία μου μέρα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    25

    Μακάρι σήμερα να είναι η τελευταία μου μέρα.

    Ορίστε το είπα. Και δεν νιώθω απολύτως καθόλου τύψεις. Δεν με αγγίζουν αυτά τα πράγματα. Δεν θα μπω στη διαδικασία να εξηγήσω γιατί πιστεύω ότι πρέπει να πεθάνω, απλά αυτό επιθυμώ και κανείς δεν μπορεί να μου το πάρει. Δεν προσφέρω κάτι, απλά υπάρχω και κουράζω τα υπόλοιπα άτομα με την βλακεία και την ανικανότητά μου.
    Αν θέλει κάποιος μπορεί να επισκεφτεί το προφίλ μου για να δει τι με έχει οδηγήσει στο να είμαι σε αυτή τη φάση.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,571
    Παιδί μου είσαι άρρωστος, εννοώ υποφέρεις από ψυχική ασθένεια η οποία όμως θεραπεύεται ή καλυτερεύει τουλάχιστον. Προσφέρεις, και βέβαια προσφέρεις στην οικογένεια σου μόνο που υπάρχεις! Δεν είναι είναι τέλειο αυτό! Αντί να πεθάνεις, που κι αυτό είναι τόσο δύσκολο, βρες μια μικρή λύση στα προβλήματα σου.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    7
    Το γεγονός οτι μπηκες σε αυτό το forum και μιλησες σημαίνει οτι δεν εχεις εγκαταλείψει τον εαυτό σου, αρα προφανώς δεν θέλεις να είναι η τελευταία σου μέρα. Σκέψεις για τον θάνατο ή την αυτοκτονία εχουμε κάνει σχεδόν όλοι οσοι αντιμετωπίζουμε ψυχολογικά προβλήματα, οπότε ηρέμησε, δεν ειναι κάτι τρομερό ούτε τελεσίδικο. Ολα αντιμετωπίζονται και ξεπερνιούνται. Θα σου πρότεινα , αν δεν το κάνεις ήδη, να απευθυνθείς σε εναν επαγγελματία ψυχολόγο και να είσαι σίγουρος (μιλάω εκ πειρας) οτι θα το ξεπεράσεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,066
    Φίλε μου,όταν έχουμε αυτοκτονικό ιδεασμό είμαστε εγκλωβισμένοι σε μια πλάνη...Ζούμε στον δικό μας μικρόκοσμο που δεν αντιστοιχεί στην αντικειμενική πραγματικότητα.
    Εχουμε διογκώσει και δραματοποιήσει καταστάσεις οι οποίες δεν είναι όσο αδιέξοδες τις προσλαμβάνουμε ότι είναι...Χρειάζεται αναπλαισίωση και δραστικές αλλαγές που θα σε βγάλουν απο την πλάνη και θα καταλάβεις ανακουφισμένος πόσο άδικο είχες που σκεφτόσουν τον θάνατο.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Panagiotis0 View Post
    Ορίστε το είπα. Και δεν νιώθω απολύτως καθόλου τύψεις. Δεν με αγγίζουν αυτά τα πράγματα. Δεν θα μπω στη διαδικασία να εξηγήσω γιατί πιστεύω ότι πρέπει να πεθάνω, απλά αυτό επιθυμώ και κανείς δεν μπορεί να μου το πάρει. Δεν προσφέρω κάτι, απλά υπάρχω και κουράζω τα υπόλοιπα άτομα με την βλακεία και την ανικανότητά μου.
    Αν θέλει κάποιος μπορεί να επισκεφτεί το προφίλ μου για να δει τι με έχει οδηγήσει στο να είμαι σε αυτή τη φάση.
    Κατανοητη η εκφραση της απογνωσης αλλά η ψυχικη ασθενεια εχει τα γιατρικα της και χρειαζεται να επισκεφτεις τον καταλληλο ειδικο ψυχικης υγειας.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Location
    Στην κοιλια της μητερας μου , ακομη !
    Posts
    131
    3 χρονια τωρα οι αναρτησεις σου περιστρεφονται γυρω απο τη παθιασμενη λυτρωση της καταστασης σου . Διαφημιζεις την Ιδεοψυχαναγκαστικη Συμπεριφορα σου ως το μοναδικο ενοχο . Την εχεις κρινει και την εχεις καταδικασει . Εισαι δικαστης και τιμωρος της υπαρξης σου . Και εισαι πολυ νεος για οτιδηποτε .
    Η αληθεια ειναι οτι δεν δεχεσαι να επαναπροσδιορισεις τα παθη σου . Αντιθετως τα αμβλυνεις . Αυτη η σταυροφορια αποκλειει τη στοιχειωδη κατανοηση της μοναδικοτητας σου .
    Αγαπα τον εαυτο σου ανευ ορων , γινε ο κηρυκας της ψυχης σου επανειλλημενα , νιωθοντας περηφανος για την ολοτητα της υπαρξης σου . Η αποδοχη της διαφορετικοτητας σου ειναι το πιο δυσκολο μαγικο .

Similar Threads

  1. Τελευταία μερα
    By Confused889 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 158
    Last Post: 26-09-2019, 17:35
  2. Πώς ήταν ή μέρα σας σήμερα;;
    By andreas86 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 28
    Last Post: 01-04-2018, 19:33
  3. Εαν σημερα ηταν η τελευταια μερα σου
    By arntaben in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 42
    Last Post: 30-03-2016, 00:18
  4. δυσκολη μερα σημερα
    By kapamaru!! in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 23
    Last Post: 02-02-2012, 03:01
  5. Πως περασα την μερα μου σημερα...μονο θετικα μηνυματα δεκτα:P
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 08-10-2010, 02:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •