Καρκίνος οισοφάγου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    33

    Καρκίνος οισοφάγου

    Σας παρακαλώ πολύ αν υπάρχει κάποιος που ταλαιπωρειται από το στομάχι του όπως εγώ ας με βοηθήσει. Έχω πόνο στο στηθος που ηρέμησε μεν με τα νεξιουμ αλλά τώρα θα πάρω και κάποια άλλη αγωγή που μου είπε ο γιατρός. Είχα κάνει γαστροσκοπηση πριν 2χρονια. Δεν είχε δείξει κάτι πέρα από γαστριτιδα. Μπορεί να εξελιχθηκε σε καρκίνο μέσα σ αυτά τα χρόνια? Σας παρακαλώ φοβάμαι πολύ. Έχω διαβάσει ότι αυτός ο καρκίνος έχει πολύ μικρό ποσοστό ίασης και πολύ λίγο προσδόκιμο ζωής. Ο γιατρός μου είπε πως δεν χρειάζεται να κάνω γαστροσκοπηση πάλι. Τι να κάνω? Μερικές φορές νιώθω πως με ενοχλεί κάτι όταν καταπίνω αλλά το είχα πάθει και τότε. Φοβάμαι πολύ. Δεν αντέχω άλλο. Τι να κάνω? Έχω 2 βδομάδες και κάτι που παιδεύομαι. Ο πόνος στο στηθος σταμάτησε λίγο αλλά με ενοχλεί ξανά. Όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό αλλά φοβάμαι για καρκίνο οισοφάγου που έχει αυτά τα συμπτώματα. Να επιμείνω για γαστροσκοπηση?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Εγώ επειδή τα nexium δεν μου ταίριαξαν καθόλου πήρα τα pantium και μαζί με αυτά μου έδωσε και συμπλήρωμα διατροφής που είναι gel για παλινδρόμηση που μπορώ να τα περνώ εφ όρου ζωής....αυτά του gel είναι τέλεια ...δεν δοκιμάζεις κάτι τέτοιο???

  3. #3
    Δύσκολο να είναι κάτι παθολογικό με βάση όσα περιγράφεις. Φαντάζουμε θα έκανες εξετάσεις αίματος κτλ. Εγώ θα έλεγα να ακούσεις τον γιατρό σου. Και μένα κατά καιρούς με πιάνουν ενοχλήματα στον λαιμό αλλά κατάλαβα ότι είναι ψυχολογικά και όταν δεν δίνω σημασία φεύγουν. Η γαστρίτιδα ελέγχεται εύκολα με την μείωση του άγχους βεβαία μια κουβέντα είναι αυτή. Το τζίντερ βοηθάει επίσης και το silicea είναι καλό. Ρώτα τον φαρμακοποιό σου ή τον γιατρό.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    33
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Θα ρωτήσω για το τζελ. Δεν ξέρω ρε παιδιά πάλι πήρα το χάπι τώρα και νιώθω σαν να μου έχει κολλήσει κι ας έφαγα μετά ένα κομμάτι μπανάνα. Μετά πάλι λέω μήπως έχω όγκο στον οισοφάγο κάτω προς το στομάχι γιατί νιώθω καμία φορά πόνο προς τα εκεί. Αλλά πριν 2χρονια και κάτι έκανα γαστροσκοπηση. Να ζητήσω ξανά? Μπορεί να δημιουργηθηκε καρκίνος οισοφάγου ενώ δεν είχα ούτε παλινδρομηση τότε? Έτσι μου είχε πει δεν φαίνεται κάτι. Βέβαια εγώ ένιωθα να γίνεται παλινδρομηση. Τι να πω. Εσείς τι λέτε?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    1
    Στην πραγματικότητα, ο πόνος στο στομάχι μπορεί να θεραπευτεί. Ωστόσο, πρέπει να συνδυάσετε τη διατροφή και την τακτική συχνότητα φαγητού. Χρειάζεστε περισσότερο ύπνο καλής ποιότητας. Ο χρόνος θα βελτιωθεί με αυτήν την ασθένεια.
    geometry dash lite

Similar Threads

  1. Φοβος για καρκίνο οισοφάγου
    By Bao34 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 34
    Last Post: 16-02-2024, 08:11
  2. Σπασμος οισοφάγου
    By vickie_victoria in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 20
    Last Post: 23-08-2023, 11:40
  3. ΣΦΙΞΙΜΟ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ,ΣΠΑΣΜΟΣ ΟΙΣΟΦΑΓΟΥ,ΑΛΛΕΡΓΙΚΟ ΑΣΘΜΑ
    By viviann in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 31-08-2022, 00:01
  4. καρκινος οισοφαγου
    By alice_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 03-04-2012, 20:43
  5. ρηξη οισοφαγου
    By alice_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 22-09-2008, 10:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •