Μη με αφήσετε , διαβάστε το και πείτε μου τη γνώμη σας !!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Μη με αφήσετε , διαβάστε το και πείτε μου τη γνώμη σας !!

    καλησπέρα
    εχω διάγνωση για ιδεοψυχαναγκαστικη με κύριο θέμα το harm ocd
    μια φορά πήγα στον ψυχίατρο και με είπε το ίδιο πράγμα
    τελευταία σκέφτομαι συνέχεια παράλογα πράγματα
    πχ .. ότι μπορεί να ελέγχει κάποιος το μυαλό μου
    μπορεί να είμαι απεσταλμένος του θεού
    ότι άμα σκοτώσω κάποιον θα είναι ισωσ επειδή έχει αμαρτίες και εγώ είμαι αυτή που πρέπει να το σταματήσω
    το θέμα είναι ότι διάβασα κάπου ότι από ιδεοψυχαναγκαστικη μπορείς να πάθεις ψύχωση και να πιστέψεις αυτές τις σκέψεις τελειως
    φοβάμαι παρά πολύ δεν ξέρω τι να κάνω με πιάνει πανικός και είναι στιγμές που φοβάμαι και νιώθω ότι όντως χάνω το μυαλό μου
    πείτε μου αν έχετε σκεφτεί κάτι τελειως παρανοϊκό
    νιώθω ότι είμαι μόνη μου σε όλο αυτό

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    γιατι πηγες μονο μια φορα στον γιατρο; δεν ακολουθεις αγωγη;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Location
    Hellas
    Posts
    113
    Καλησπέρα,

    πρέπει οπωσδήποτε να ξαναεπισκεφτείς ψυχίατρο ώστε να αποτρέψεις άσχημες καταστάσεις στις οποίες μπορούν να σε βάλουν αυτές οι σκέψεις. Όσον αφορά τη θρησκευτική πλευρά αυτών των σκέψεων και εαν είσαι άνθρωπος που πιστεύει τότε θα πρέπει να γνωρίζεις πως ο μόνος κριτής/δικαστής και ενδεχομένως τιμωρός αμαρτιών είναι ο Θεός και μόνο τη στιγμή που θα αποφασίσει αυτός. Ο Θεός που γνωρίζουμε οι Ο.Χ. δε θα σε έστελνε ποτέ να σταματήσεις κανέναν, όσες αμαρτίες και αν είχε γιατί δεν είναι αυτή η δουλεία σου. δουλεία σου ειναι φτιάξεις τις δικές σου αμαρτίες και να γίνεσαι καλύτερη. Επισκέψου κάποιον ειδικό, να λάβεις κάποια αγωγή όπως και να χει και συζήτα και με κάποιον πνευματικό άνθρωπο για τιςς σκέψεις αυτέςς. Θα βοηθηθείς σίγουρα ως ένα βαθμό.

  4. #4
    Quote Originally Posted by SpaceCowboy View Post
    Καλησπέρα,

    πρέπει οπωσδήποτε να ξαναεπισκεφτείς ψυχίατρο ώστε να αποτρέψεις άσχημες καταστάσεις στις οποίες μπορούν να σε βάλουν αυτές οι σκέψεις. Όσον αφορά τη θρησκευτική πλευρά αυτών των σκέψεων και εαν είσαι άνθρωπος που πιστεύει τότε θα πρέπει να γνωρίζεις πως ο μόνος κριτής/δικαστής και ενδεχομένως τιμωρός αμαρτιών είναι ο Θεός και μόνο τη στιγμή που θα αποφασίσει αυτός. Ο Θεός που γνωρίζουμε οι Ο.Χ. δε θα σε έστελνε ποτέ να σταματήσεις κανέναν, όσες αμαρτίες και αν είχε γιατί δεν είναι αυτή η δουλεία σου. δουλεία σου ειναι φτιάξεις τις δικές σου αμαρτίες και να γίνεσαι καλύτερη. Επισκέψου κάποιον ειδικό, να λάβεις κάποια αγωγή όπως και να χει και συζήτα και με κάποιον πνευματικό άνθρωπο για τιςς σκέψεις αυτέςς. Θα βοηθηθείς σίγουρα ως ένα βαθμό.
    τι εννοείς με το να αποτρέψω άσχημες καταστάσεις που θα με βάλουν αυτές οι σκέψεις ?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by λενα23 View Post
    καλησπέρα
    εχω διάγνωση για ιδεοψυχαναγκαστικη με κύριο θέμα το harm ocd
    μια φορά πήγα στον ψυχίατρο και με είπε το ίδιο πράγμα
    τελευταία σκέφτομαι συνέχεια παράλογα πράγματα
    πχ .. ότι μπορεί να ελέγχει κάποιος το μυαλό μου
    μπορεί να είμαι απεσταλμένος του θεού
    ότι άμα σκοτώσω κάποιον θα είναι ισωσ επειδή έχει αμαρτίες και εγώ είμαι αυτή που πρέπει να το σταματήσω
    το θέμα είναι ότι διάβασα κάπου ότι από ιδεοψυχαναγκαστικη μπορείς να πάθεις ψύχωση και να πιστέψεις αυτές τις σκέψεις τελειως
    φοβάμαι παρά πολύ δεν ξέρω τι να κάνω με πιάνει πανικός και είναι στιγμές που φοβάμαι και νιώθω ότι όντως χάνω το μυαλό μου
    πείτε μου αν έχετε σκεφτεί κάτι τελειως παρανοϊκό
    νιώθω ότι είμαι μόνη μου σε όλο αυτό
    Tα συμπτωματα που περιγραφεις ειναι εντελως κλασικα. Οι λυσεις που υπαρχουν για το προβλημα που αντιμετωπιζεις ειναι αρκετες απο φαρμακευτικης αποψης. Μην σπαταλας τον χρονο σου στο ιντερνετ. Ενας ψυχιατρος μπορει να σε βοηθησει αλλα μονο εαν θελεις πραγματικα να βοηθησεις εσυ η ιδια τον εαυτο σου.

  6. #6
    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Tα συμπτωματα που περιγραφεις ειναι εντελως κλασικα. Οι λυσεις που υπαρχουν για το προβλημα που αντιμετωπιζεις ειναι αρκετες απο φαρμακευτικης αποψης. Μην σπαταλας τον χρονο σου στο ιντερνετ. Ενας ψυχιατρος μπορει να σε βοηθησει αλλα μονο εαν θελεις πραγματικα να βοηθησεις εσυ η ιδια τον εαυτο σου.
    δεν κερω φοβάμαι πολύ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by λενα23 View Post
    δεν κερω φοβάμαι πολύ
    φοβάσαι -και είναι φυσιολογικό- γιατί έχεις άγνοια, κάνε το βήμα και επισκέψου κάποιον γιατρό ώστε να σου εξηγήσει

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by λενα23 View Post
    δεν κερω φοβάμαι πολύ
    Κι εγω θα φοβομουν. Με αυτα που γνωριζω ομως, αυτο που πρεπει να φοβασαι ειναι η απραξια, η αναβλητικοτητα και η ανακυκλωση αρνητικων σκεψεων. Δωσε τελος στο μαρτυριο αυτο με μια επισκεψη σε ειδικο ψυχικης υγειας. Τα φαρμακα μην τα φοβασαι. Υπαρχουν εναλλακτικες επιλογες, σε περιπτωση που σου χορηγηθει αγωγη η οποια εχει ενοχλητικες παρενεργειες. Ο σκοπος ειναι να μειωσεις τα συμπτωματα που περιγραφεις σε τετοιο βαθμο ωστε να μην σε απασχολουν σχεδον καθολου και να νιωσεις καλά. Παρε την αποφαση και θα με θυμηθεις οταν θα ανακουφιστεις με τα φαρμακα.

Similar Threads

  1. Πείτε την γνώμη σας
    By Vila-8 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 148
    Last Post: 12-02-2021, 18:12
  2. Πείτε μια γνώμη
    By alexia0345 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 29-08-2020, 21:07
  3. ΔΙΑΒΆΣΤΕ ΤΟ ΚΑΙ ΠΕΊΤΕ ΜΟΥ ΑΝ ΜΕ ΝΙΩΘΕΤΕ
    By deneimaikala in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-06-2020, 18:21
  4. Παρακαλώ διαβάστε και πείτε γνώμες
    By giorgos1990 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 28
    Last Post: 16-08-2017, 11:46
  5. Πείτε μου την γνώμη σας
    By may in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 51
    Last Post: 23-04-2010, 18:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •