Απραξία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26

Thread: Απραξία

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,576
    Pause εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις τα δυνατά σου και να πάρεις την πιστοποίηση ώστε να έχεις ένα χαρτί στα χέρια σου. Προτιμάς το τίποτε; Δεν νομίζω! Προσωπικά πιστεύω ότι μπορείς να το πάρεις και σε παρακαλώ κάνε το! Έτσι θα προχωρήσεις! Οι στόχοι σου θα βρουν τον δρόμο τους , τίποτε δεν είναι ανέφικτο. Αλλά χωρίς πτυχίο δεν πας πουθενά. Γιατί το αφήνεις; Πάρε την πιστοποίηση σιγά το δύσκολο και συνέχισε!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,576
    Τι θα κάνεις αν τα παρατήσεις για πες μου.

  3. #18
    Γεια σου HarleyQuinn....
    Σ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον..
    Τελικά δεν έδωσα εξετάσεις..
    Έχω αρχίσει και διαβάζω για την επόμενη φορά που θα γίνουν..
    Γίνονται μια φορά το χρόνο από ό,τι έχω καταλάβει αν και παλιότερα γίνονταν δύο φορές το χρόνο...
    Δεν ήμουν καλά προετοιμασμενη για αυτο δεν πήγα..
    Τα αφησα να διαβάσω τελευταία στιγμή και δεν πρόλαβα..
    Τώρα έχω σκοπό να διαβάζω λιγο κάθε μέρα, γιατί γενικά δεν μπορώ να διαβάζω πολύ και να πιέζομαι, ώστε να έχω καταφέρει να βγάλω την ύλη όταν θα γίνουν οι επόμενες εξετασεις και να είμαι έτοιμη..

    Οπότε σκέφτομαι να το πάρω αυτό το χαρτί... Κάποια στιγμή...

    Το να ασχοληθώ με κάτι άλλο απ ' την αρχή πιο δύσκολο θα είναι...
    Άσε που είμαι λίγο σαράβαλο απο θέμα φυσικής κατάστασης οπότε και να θέλω να ασχοληθώ με καλλιέργειες δεν θα είναι τόσο εύκολα τα πράγματα για μένα... Είναι και άλλες πολλές οι δύσκολες βέβαια με τον αγροτικό τομέα...
    Απλά το σκεφτομουν γιατί θεωρώ πως και καλό θα μου εκανε η επαφή με τη φύση και σημαντικό έργο θα παρήγαγα...
    Εκτιμώ πάρα πολύ όσους κάνουν χειρωνακτικες εργασίες και θα ήθελα να τους μοιάσω...
    Αλλά αν δεν έχεις συνηθίσει κι από μικρός το σώμα σου στην κίνηση και τη δουλειά τη χειρωνακτικη, δύσκολα τα πράγματα αν το αποφασίσεις μεγάλος..
    Τι να κάνουμε.. Ο καθείς εφ ω εταχθη..

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Εγώ τα τελευταία τρία χρόνια είμαι σε απραξία και έχω να σου πω, πώς είναι ότι χειρότερο για την ψυχική μας υγεία, αλλά από την άλλη σε καταλαβαίνω, πήγαινε το σιγά σιγά.
    Ένα βήμα την φορά, βρες κάτι που να σε γεμίζει για αρχή και να σου τρώει μερικές ώρες, ώστε να το συνηθίζεις.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166
    το πρόβλημα παιδιά είναι ότι δεν έχουμε δυνατό κινητρο και τα παράτα με εκεί πρέπει να εστιάσουμε νομίζω και εγώ τρία χρόνια τίποτα δεν κάνω σχεδόν πέρα από το να βοηθάω τον πατέρα μου σε αγροτικές δουλειές θέλει πείσμα πιστευω

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,576
    Παιδιά πρέπει να προσπαθήσετε για το καλό σας. Σας μιλάω όπως μιλούσα στον μικρό μου αδερφό και παντα του έλεγα πως πρεπει να σπουδάσει, όχι τι κατεύθυνση αλλά πως πρέπει να μορφωθεί. Και το έκανε. Στην εποχή μας χωρίς σπουδές δεν πας πουθενά. Γιατί να μην επικεντρωθείτε στον τομέα σας, να πάρετε τα πτυχία σας και μετά να προχωρήσετε σε ό,τι θέλετε! Βάλε στην ζωή σας αυτό το στόχο, σας το λέω σαν μικρά μου αδέρφια. Μην χαντακώνετε το μέλλον σας.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,576

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Δυστυχώς λόγω άγχους και λοιπών διαταραχών και οικονομικών, έχασα την ιδιωτική μου σχολή λίγο πριν την τελειώσω και έτσι είμαι ένας Τριαντάρης χωρίς πτυχίο και χωρίς να μπορώ να δουλέψω.
    Οπότε ναι θα συμφωνήσω μαζί σου, ότι όλοι χρειάζονται σπουδές, ένα πτυχίο η μια πιστοποίηση.
    Ελπίζω η pause να πάρει την πιστοποίηση έστω και αν στο τέλος ακολουθήσει άλλο μονοπάτι, όπως αγροτικές δουλειές.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,576
    Τα πτυχία πρέπει να παίρνονται όσο το δυνατόν σε πιο νεαρή ηλικία ώστε να μπορείς να σχεδιάσεις την ζωή σου. Γι΄αυτό δίνουμε πανελλήνιες στα 17 και όχι στα 25. Όσο περισσότερο μένεις σε μια σχολή, τόσο περισσότερο χάσιμο χρόνου είναι για εσένα για την εργασιακή σου ζωή που είναι και το σημαντικότερο. Οι τραγουδιστές ξεκινούν την καριέρα τους στα 20 όχι στα 35. Στα 35 είναι ήδη φτασμένοι. Καταλαβαίνω ότι μερικοί βαριέστε και καλά κάνετε, αλλά αν έχετε όνειρα ή κάποιο στόχο πρέπει να τον διεκδικήσετε νωρίς, γιατί κάποιες φορές όντως είναι αργά.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by pause View Post
    Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά...
    Ειμαι παλιό μέλος με αλλαγμένο το nickname...
    Σε αυτό το post θέλω να εξομολογηθώ πως μάλλον είμαι παγιδευμένη σε μια κατάσταση απραξίας....
    Στην εκκλησία αυτό που έχω το λένε ακηδία...

    Ξεκινησε από μια γενικότερη απογοήτευση πριν αρκετά χρόνια ύστερα από κατάθλιψη και ψύχωση που έπαθα...
    Για πολλά χρόνια δεν ήμουν καλά... Και εννοείται δεν έκανα κάτι ιδιαίτερο στη ζωή μου...

    Τώρα όμως είμαι πολύ καλά δόξα τω Θεώ αλλά μου έχει μείνει σαν κατάλοιπο μια κατάσταση απραξίας...
    Η μέρα περνάει με εμένα να χαζεύω στο φβ χωρίς να βλέπω κάτι ουσιαστικό, ίσα που κάνω σκρολινγκ, έπειτα να αφήνω το κινητό να πηγαίνω μια βόλτα στην κουζίνα, έπειτα ξανά στο δωμάτιο να πιάνω το κινητό να χαζεύω... Έπειτα ξανά στην κουζίνα.. Ανοίγω την τηλεόραση πού και πού κάνω ζάπινγκ και την κλείνω.... Ύστερα ξανά πήγαινε έλα...
    Γενικά η μέρα μου περνάει με ένα πέρα δώθε...

    Με έχει κουρασει αυτό αλλά έχω καταλάβει ότι προτιμώ να βαριέμαι και να πηγαινοερχομαι και να ξεφυσαω παρά να κάνω κάτι πιο ουσιαστικό ή δημιουργικό.... Ακόμα και το να κάτσω να δω κάτι στην τηλεόραση πχ μια ταινία απ την αρχή μέχρι το τέλος, θα ήταν για μένα πιο εποικοδομητικο από αυτό που κάνω...
    Ή να κάτσω να διαβάσω κάτι για μια ώρα... Δεν το κάνω! Κι αν κάτσω να διαβάσω κάτι θα σηκωθώ στα 5 ή 10 λεπτά...

    Ανησυχώ με τον εαυτό μου γιατί έτσι δεν πάω πουθενά...
    Απ την άλλη αισθάνομαι τη δύναμη της αντίδρασης δηλ τη δύναμη για να μην κάνω πράγματα πιο μεγάλη από την πειθαρχία που ασκώ εγώ στον εαυτό μου για να κάνω πράγματα και με νικάει κάθε φορά αυτή η αντιδραση και η άρνηση...

    Ενώ είμαι πολύ καλά και ήρεμη και χωρίς συμπτώματα πια ψυχιατρικά (παίρνω την αγωγή μου βέβαια κανονικά), εντούτοις κάτι με κρατάει από το να κάνω βήματα μπροστά...
    Ίσως έχω βολευτεί σε αυτήν την κατάσταση.. Γιατί κακά τα ψέματα οτιδήποτε καινούριο κάνουμε ξεβολευει το εγκέφαλο και δεν μας αρέσει... Μας βγάζει από αυτό που έχουμε συνηθίσει...
    Πιο πολύ μοιάζω με γιαγιάδες 80 χρόνων που έχουν κουραστεί απ τη ζωή και θέλουν μια ασφάλεια και μια ρουτίνα που να μην τους αγχώνει, ενώ δεν είμαι τόσο μεγάλη στην ηλικία...

    Αυτά ήθελα να πω... Ευχαριστώ αν με διαβάσατε...

    Γνωριμια με καινουρια ατομα, ακομα και ενας καινουριος ερωτας, κι ας μην ειναι κεραυνοβολος, ειναι σιγουρα κατι καλυτερο απο αυτο που περιγραφεις πως ζεις....

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,576
    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Γνωριμια με καινουρια ατομα, ακομα και ενας καινουριος ερωτας, κι ας μην ειναι κεραυνοβολος, ειναι σιγουρα κατι καλυτερο απο αυτο που περιγραφεις πως ζεις....
    ό,τι καλύτερο θα ήταν αυτό για τα κορίτσια μας!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Ως πότε αυτή η απραξία;;
    By serios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 21
    Last Post: 29-05-2017, 03:48
  2. ΑΠΡΑΞΙΑ
    By La_ViTa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 20-11-2007, 11:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •