Φοβία για παρενέργειες - Minitran
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Location
    Hellas
    Posts
    113

    Φοβία για παρενέργειες - Minitran

    Καλησπέρα,

    Μου συνταγογράφησε ψυχίατρος το minitran. Έχω εδώ και καιρό διάφορες ενοχλήσεις σε λαιμό, κεφάλι, στομάχι και μόνιμη ανησυχία. κόμπος στο λαιμό, συνεχή αίσθηση πνιγμού, κουδούνισμα στα αυτιά, ζαλάδες, ενοχλήσεις σε θώρακα και κοιλιά,αίσθημα τρόμου. Την εχω παλέψει μέχρι τώρα παίρνοντας μισό Ταβορ του 1.0 mg στις πολύ κακές ημέρες, σύνολο έχω παρει 2 ταβορ σε 4 διαφορετικές μερες. Τώρα μου έγραψε ο γιατρός το μινιτραν αλλά φοβάμαι πάρα πολύ τις παρανέργειες και δεν μπορώ να το ξεκινήσω παρότι θέλω.Δεν μου έκατσε και πολύ καλά ο συγκεκριμένος γιατρός να πω την αλήθεια. Όσοι κάνατε αγωγή με minitran είχατε τίποτα παρενέργειες; πως ήταν η θεραπεία; δώστε λιγο feedbCK ΑΔΕΡΦΙΑΑ

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by SpaceCowboy View Post
    Καλησπέρα,

    Μου συνταγογράφησε ψυχίατρος το minitran. Έχω εδώ και καιρό διάφορες ενοχλήσεις σε λαιμό, κεφάλι, στομάχι και μόνιμη ανησυχία. κόμπος στο λαιμό, συνεχή αίσθηση πνιγμού, κουδούνισμα στα αυτιά, ζαλάδες, ενοχλήσεις σε θώρακα και κοιλιά,αίσθημα τρόμου. Την εχω παλέψει μέχρι τώρα παίρνοντας μισό Ταβορ του 1.0 mg στις πολύ κακές ημέρες, σύνολο έχω παρει 2 ταβορ σε 4 διαφορετικές μερες. Τώρα μου έγραψε ο γιατρός το μινιτραν αλλά φοβάμαι πάρα πολύ τις παρανέργειες και δεν μπορώ να το ξεκινήσω παρότι θέλω.Δεν μου έκατσε και πολύ καλά ο συγκεκριμένος γιατρός να πω την αλήθεια. Όσοι κάνατε αγωγή με minitran είχατε τίποτα παρενέργειες; πως ήταν η θεραπεία; δώστε λιγο feedbCK ΑΔΕΡΦΙΑΑ
    Εγώ το πήρα μαζί με espoza στην αρχή για 2 εβδομάδες μέχρι να συνηθίσω το espoza. Καμία παρενέργεια (το έπαιρνα βράδυ- βέβαια δεν είχα πρόβλημα αϋπνίας)
    Κάποιες φορές το πιο ορθό είναι να ακούμε τους ειδικούς επειδή το προβλημα που έχουμε δε μας αφήνει να βλέπουμε καθαρά τη κατάσταση με αποτέλεσμα να παραβλέπουμε το σωστό και να δυσκολεύουμε τη κατάσταση μας χωρίς λόγο)
    Ευχομαι τα καλύτερα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Location
    Hellas
    Posts
    113
    Quote Originally Posted by Nicky View Post
    Εγώ το πήρα μαζί με espoza στην αρχή για 2 εβδομάδες μέχρι να συνηθίσω το espoza. Καμία παρενέργεια (το έπαιρνα βράδυ- βέβαια δεν είχα πρόβλημα αϋπνίας)
    Κάποιες φορές το πιο ορθό είναι να ακούμε τους ειδικούς επειδή το προβλημα που έχουμε δε μας αφήνει να βλέπουμε καθαρά τη κατάσταση με αποτέλεσμα να παραβλέπουμε το σωστό και να δυσκολεύουμε τη κατάσταση μας χωρίς λόγο)
    Ευχομαι τα καλύτερα!
    Μμμ, πολύ καλα τα λες Nicky, εδω έγκειται και η δυσκολία ομως, ποσο εύκολα τα εμπιστεύεσαι ολα σε ενα τρίτο ακόμη και γιατρό που σου λέει παρε αυτο. Σε ευχαριστώ και εύχομαι να αρχισω να απεγκλωβιζομαι απο αυτό το σκεπτικό σιγα σιγά. Μια διευκρίνιση μονο, ποιο μινιτιτραν έπαιρνες, τι δοσολογια;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Αν δεν εμπιστεύεσαι τον γιατρό γιατί δεν παίρνεις δεύτερη γνώμη για την αγωγή;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    8
    Γεια σου. έπαιρνα μινιτραν περυσι για μήνες αλλά σε σχετικά μεγάλες δόσεις λόγω του παλιού αντιψυχωτικου που έχει ανεβάζει πολύ την προλακτίνη και δεν θα μπορείες να τελειώσεις ακόμα και αν έχει οργασμό . το μόνο καλό για μένα ήταν ότι έφερνε εύκολα ύπνο το βράδυ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Location
    Hellas
    Posts
    113
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Αν δεν εμπιστεύεσαι τον γιατρό γιατί δεν παίρνεις δεύτερη γνώμη για την αγωγή;
    Μίλησα και με τον νευρολόγο που επισκέφθηκα και του ανέφερα την σχετική αγωγή αλλά δεν ήταν ουδέτερος, ούτε υπέρ ούτε κατά. Σήμερα ξεκίνησα το μινιτραν, έχω διαφορες ενοχλήσεις, κυρίως στο κεφάλι και ένα αίσθημα πανικού αλλά δεν ξέρω αν οφείλεται στο χάπι ή είναι το μυαλό μου, νομιζω το δεύτερο είναι πιο πιθανό.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Location
    Hellas
    Posts
    113
    Quote Originally Posted by GBg View Post
    Γεια σου. έπαιρνα μινιτραν περυσι για μήνες αλλά σε σχετικά μεγάλες δόσεις λόγω του παλιού αντιψυχωτικου που έχει ανεβάζει πολύ την προλακτίνη και δεν θα μπορείες να τελειώσεις ακόμα και αν έχει οργασμό . το μόνο καλό για μένα ήταν ότι έφερνε εύκολα ύπνο το βράδυ.

    Καλησπέρα. Αυτό δεν νομίζω να ναι ιδιαίτερο προβλήμα γιατί δεν έχω και ιδιαίτερα διάθεση για το σεξουαλικό από τότε που ξεκίνησε όλο αυτό, παρότι έχω και σταθερή σύντροφό.
    Κάποια άλλη θετική αλλαγή δεν είδες με το μινιτραν;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by SpaceCowboy View Post
    Μίλησα και με τον νευρολόγο που επισκέφθηκα και του ανέφερα την σχετική αγωγή αλλά δεν ήταν ουδέτερος, ούτε υπέρ ούτε κατά. Σήμερα ξεκίνησα το μινιτραν, έχω διαφορες ενοχλήσεις, κυρίως στο κεφάλι και ένα αίσθημα πανικού αλλά δεν ξέρω αν οφείλεται στο χάπι ή είναι το μυαλό μου, νομιζω το δεύτερο είναι πιο πιθανό.
    Μου έχει συμβεί κι εμένα στο παρελθόν να πάω σε άλλον ψυχίατρο και εκείνος έκανε το ίδιο, τήρησε ουδέτερη στάση. Λογικό από τη στιγμή που δεν θα αναλάμβανε αυτός τη θεραπεία μου. Γενικά έχεις επιφυλάξεις με τα ψυχοφαρμακα, δηλαδή όποιο και να σου έδινε πάλι θα φοβοσουν να το πάρεις; Αυτό δεν κατάλαβα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Location
    Hellas
    Posts
    113
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Μου έχει συμβεί κι εμένα στο παρελθόν να πάω σε άλλον ψυχίατρο και εκείνος έκανε το ίδιο, τήρησε ουδέτερη στάση. Λογικό από τη στιγμή που δεν θα αναλάμβανε αυτός τη θεραπεία μου. Γενικά έχεις επιφυλάξεις με τα ψυχοφαρμακα, δηλαδή όποιο και να σου έδινε πάλι θα φοβοσουν να το πάρεις; Αυτό δεν κατάλαβα.
    Γενικά δεν είχα προβλήμα έως τώρα, ότι φάρμακα μου έδιναν οι γιατροί τα έπαιρνα ως έχει. Αυτή την περίοδο όμως με όλο αυτό που βιώνω το οποίο εμένα σωματικά μου δημιουργεί απίστευτες ενοχλησεις οτιδήποτε φάρμακο και να μου πουν να πάρω, φοβάμαι παρά πολύ από τις πιο μικρές μέχρι τις πιο μεγάλες παρενέργειες.ποσο μάλλον ένα αντικαταθλιπτικο. Έκανα την αρχή πάντως σήμερα όπως και να χει

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Μην στεναχωριέσαι και μην το πολυ σκεφτεσαι, θα περασει λιγο διαστημα και θα εισαι καλυτερα, στην αρχη ολα τα φαρμακα που δρουν στον εγκέφαλο εχουν καποιες παρενέργειες μεχρι να τα συνηθισει ο οργανισνος - ακομα και τα απλα νευρολογικα φαρμακα - κανε υπομονη και δωστου χρονο και θετικη σκεψη οτι ηδη εκανες το πρωτο δυδκολο βημα, εύχομαι ολα να πανε καλα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Location
    Hellas
    Posts
    113
    Quote Originally Posted by worryfree View Post
    Μην στεναχωριέσαι και μην το πολυ σκεφτεσαι, θα περασει λιγο διαστημα και θα εισαι καλυτερα, στην αρχη ολα τα φαρμακα που δρουν στον εγκέφαλο εχουν καποιες παρενέργειες μεχρι να τα συνηθισει ο οργανισνος - ακομα και τα απλα νευρολογικα φαρμακα - κανε υπομονη και δωστου χρονο και θετικη σκεψη οτι ηδη εκανες το πρωτο δυδκολο βημα, εύχομαι ολα να πανε καλα
    Συνδιαστικα με το μινιτραν παίρνω αντιβίωση zithromax για ουρεοπλασμα, τ4 για υποθυρεοειδισμό και χρησιμοποιω μια φορα τη μερα καποιες μερες το nasasyn το σπρευ γιατί η μύτη μου μπουκωνει απίστευτα. Δεν ξέρω αν φταίει το μινιτραν, ο συνδυασμός ή κάτι από τα υπόλοιπα αλλά εχθές ξύπνησα δυο φορές, τη μια εοχε μουδιάσει ολο το δεξι χερι και το κεφάλι απο πίσω για μερικα λεπτα, την δεύτερη ξυπνησα με έντονο πονο στο στήθος αριστερά ο οποίος ειχε φύγει όταν ξύπνησα ξανα. Περιμένω επικοινωνία του γιατρού να τον ρωτησω αν συνεχίζουμε

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Πάρε και προβιοτικα, το zythromax είναι πολύ δυνατό, καταστρέφει το μικροβιωμα του εντέρου.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    6
    Καλησπέρα ! Έπαιρνα το 2-25 μισό κάθε βράδυ προ ύπνου

Similar Threads

  1. Minitran
    By Kasha in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 4
    Last Post: 04-02-2024, 22:51
  2. Minitran
    By ibraimovic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 20-11-2021, 17:46
  3. Minitran
    By napotaxia in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 2
    Last Post: 21-11-2015, 09:04
  4. Minitran 2-25
    By malamataki in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 02-03-2011, 22:15
  5. Minitran 4-25
    By Καποιος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 02-10-2008, 13:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •