Ζω έναν εφιάλτη άνευ προηγουμένου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    9

    Ζω έναν εφιάλτη άνευ προηγουμένου

    Αγαπητά μέλη,
    Πήρα την πρωτοβουλία να μοιραστώ μαζί σας την προσωπική μου εφιαλτική εμπειρία που βιώνω από τα μέσα Γενάρη.
    Όντας απόλυτα υγιής, ενεργητική και γεμάτη ζωντάνια, μια μέρα και αφού είχα τελειώσει την κολύμβηση έπιασα ένα μικρό γρομπαλακι σου πίσω μέρος του κεφαλιού μου. Τρελάθηκα! Δεν πίστευα ότι ψηλαφούμε κατι τέτοιο που φυσικά δεν ήταν εκεί πριν.
    Μπήκα στο Ίντερνετ και ψάχνοντας κατέληξα σε ινιακο λεμφαδένα. Κανόνισα να πάω για υπέρηχο που βγήκε καλός αλλά βρήκε δυο ακόμη ορισμένους λεμφαδενες στο λαιμό και συνέστησαν παρακολούθηση αν μεγαλώσουν.
    Εγώ από εκείνη την ημέρα σταμάτησα να ζω. Γύρναγα συνέχεια το κεφαλι μου να τσεκάρω αν είναι εκεί ο λεμφαδένας με αποτέλεσμα να πιάσε πόνος στο αυτί και στον αυχένα.
    Πήγα για φυσιοθεραπεία και μασάζ και ήμουν ότι είμαι πολύ αγχωμένη. Σε αυτο προστέθηκε και η ζαλάδα. Και έκτοτε έχω και πόνο στο πίσω μέρος του αυτιού.
    Έκανα αξονική και βγήκα καθαρή αλλά επειδή τα συμπτώματα επιμένουν ο γιατρός μου είπε να κάνω και μαγνητική.
    Ο ίδιος πιστεύει ότι έχω νευραλγία και εγώ δεν μπορώ να ησυχάσω πουθενά. Δεν κοιμάμαι καθόλου, είμαι συνέχεια σε κίνηση και γενικά έχω τόση αγωνία και άγχος που νομίζω ότι θα τρελαθώ. Φοβάμαι πολύ για τα αποτελέσματα της μαγνητικής.
    Δεν περνάνε οι ώρες κάθε μέρα. Αισθάνομαι το κεφαλι μου βαρύ, ζαλίζομαι και ο πόνος στο αυτί πάντα παρών.
    Σταμάτησα να γυμνάζομαι να τρώω. Φοβάμαι να βγω έξω και έχει καταστραφεί η καθημερινότητα μου.
    Είναι δυνατόν να τα προκάλεσα εγώ και το άγχος μου όλα αυτά τα συμπτώματα ή να περιμένω τα χειρότερα μετα τη μαγνητική; Φοβάμαι μήπως εχω κατι στο κεφαλι μου… ????
    Σας ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    33
    Καλημέρα!! Θέλω απλά να σου πω ότι εγώ είμαι γεμάτη τέτοια γρομπαλακια παντού στο λαιμό και στους ώμους εκεί που τελειώνει ο λαιμός και στο πίσω μέρος του αυχένα. Όταν τα ανακάλυψα έπαθα το ίδιο με σένα και όταν πήγα σε γιατρό μου είπε το ίδιο να θορυβηθω αν μεγαλώσουν μόνο και γίνουν πολύ σκληρά. Εγώ θα σου έλεγα να μη φοβάσαι. Ξέρω ότι δεν μπορείς να το καταλάβεις τώρα γιατί και εγώ βρίσκομαι σε πανικό με τον οισοφαγο μου και φοβάμαι για καρκίνο οισοφάγου. Προσπάθησε να ηρεμήσεις. Και εγώ πονάω παντού και αυχένα και αυτιά και έχω και ένα κάτω από τη γναθο. Όλα θα πάνε καλά. Αλήθεια.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Ύστερα από όλα αυτά..
    Όσο λιγότερους γιατρούς βλέπεις, τόσο πιο γρήγορα θα συνέλθεις...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    9
    Σε ευχαριστώ παρά πολυ για την απάντηση σου! Πραγματικα απορώ πως το ένα έφερε το άλλο και βρέθηκα να είμαι με μόνιμη ζάλη και πόνο πίσω από το αυτί και τον αυχένα για τόσο καιρό. Δεν θυμάμαι πια πως είναι να αισθάνεσαι καλά! Με
    Έχει πιάσει πανικός σήμερα ότι κάτι κακό θα δείξει η μαγνητική που δεν έδειξε η αξονική…

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Ύστερα από όλα αυτά..
    Όσο λιγότερους γιατρούς βλέπεις, τόσο πιο γρήγορα θα συνέλθεις...
    Έχεις δίκιο σε αυτό αλλά ψάχνεις σαν άνθρωπος να βρεις μια άκρη με το πρόβλημα σου.. και εκεί αρχίζει η όλη δραματοποίηση…

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Έτσι δυστυχώς είναι...

    Τίποτα δεν αποκλείεται, αλλά έχεις ήδη κάνει αρκετά νομίζω για να είσαι ήσυχη, στα πλαίσια της...λογικής!

    Έτσι με παρέπεμπαν και εμένα, από ακτινογραφία, σε αξονικη ,και μαγνητική για περαιτέρω διευκρινήσεις ,μέχρι που κόντεψα να αρρωστήσω πραγματικά ..

    Και στο τέλος ο τελευταίος γιατρός κατέληξε να μου πει ,μα γιατί τα κάνεις όλα αυτά? Δεν χρειάζονται!
    Η πρώτη σου ακτινογραφία έδειξε ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα..

    (Είχα βλέπεις καλή ιδιωτική ασφάλεια, και βρήκαν ευκαιρία όλοι να βγάλουν χρήματα..)

    Από τότε που αντιμετωπίζω κάποιο ιατρικο πρόβλημα στα πλαίσια της λογικής, και κάνω το ετήσιο Chec up μου μια φορά τον χρόνο, περιοριζοτας τις επισκέψεις μου σε γιατρούς στο ελάχιστο...

    Σώθηκα !

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Έτσι δυστυχώς είναι...

    Τίποτα δεν αποκλείεται, αλλά έχεις ήδη κάνει αρκετά νομίζω για να είσαι ήσυχη, στα πλαίσια της...λογικής!

    Έτσι με παρέπεμπαν και εμένα, από ακτινογραφία, σε αξονικη ,και μαγνητική για περαιτέρω διευκρινήσεις ,μέχρι που κόντεψα να αρρωστήσω πραγματικά ..

    Και στο τέλος ο τελευταίος γιατρός κατέληξε να μου πει ,μα γιατί τα κάνεις όλα αυτά? Δεν χρειάζονται!
    Η πρώτη σου ακτινογραφία έδειξε ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα..

    (Είχα βλέπεις καλή ιδιωτική ασφάλεια, και βρήκαν ευκαιρία όλοι να βγάλουν χρήματα..)

    Από τότε που αντιμετωπίζω κάποιο ιατρικο πρόβλημα στα πλαίσια της λογικής, και κάνω το ετήσιο Chec up μου μια φορά τον χρόνο, περιοριζοτας τις επισκέψεις μου σε γιατρούς στο ελάχιστο...

    Σώθηκα !
    Γεια σου Κώστα! Τι πρόβλημα είχες αντιμετωπίσει εσυ; Και πως κατάφερες να βρεις τι είναι ;
    Εγώ προσωπικά δεν είχα χρειαστεί ποτέ γιατρούς. Έκανα κι εγώ τις εξετάσεις μου κάθε τόσο στα πλαίσια της πρόληψης. Αλλά αυτή τη φορά έχω δει τόσο πολλούς γιατρούς και έχω μπει σε μια διαδικασία που είναι έξω απο τα δικά μου δεδομένα και με φοβίζει που δεν βρίσκω ανακούφιση σε αυτό που νιώθω και διάγνωση βάσει συμπτωμάτων.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Γειά σου ,

    Προοδευτικά άρχισα να αισθάνομαι κούραση, ανορεξία, αϋπνίες, πονοκεφάλους , brain fog ...
    Είχα μια σημαντική θέση στην εταιρεία μου ,και δεν μπορούσα να μείνω στα meetings πάνω από μιση ωρα!

    Οπότε...ουρά οι γιατροί όλων των ειδικοτήτων, χωρίς ευρήματα και διάγνωση..

    Τελικά κατάλαβα ότι είχα πάθει burn out από το εργασιακό άγχος ( θεμα ταμπού πριν 30 χρονια ) λόγω πολλων ευθυνων και του ευαίσθητου χαρακτήρα μου ,και έλαβα τα μέτρα μου

    Αρχικά με φαρμακευτική αγωγή για να μπορέσω να ηρεμησω και μετά με ριζική αλλαγή στον τρόπο ζωής μου.

    Δύσκολη η απεξάρτηση μου από το φάρμακο, αλλά τελικά κατάφερα να το σταματήσω, και τώρα ευτυχώς για πολλά χρόνια είμαι καλά και ευχαριστημένος από την ζωή μου..

    Καταλαβαίνω ότι είσαι πολύ νεος/α
    ακόμη και για αυτο προσπάθησε να μην πέσεις στην παγίδα της αρρωστοφοβιας ..

    Καλή συνέχεια

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,813
    . θα πει ο γιατρος σιγουρα τι ειναι πιθανον κανα λιπωμα να ειναι. η σκεψη μας μαζι σου ευχομε ολοψυχα να παν ολα καλα κι να μην ειν τιποτε παρα μονον κατι που περναει κι ολα θα ειν μια χαρα στο τελος .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    9
    Γεια σου και πάλι! Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου! Πολυ χαίρομαι που κατανόησες αυτό που είχες και με κάθε τρόπο βγήκες νικητής και αλώβητος και απολαμβάνεις τη ζωή σου.
    Δεν έχω σκοπό να γίνω αρρωστοφοβική αλλά όσο έχω έναν πόνο που επιμένει και με έχει διαλύσει τότε τα πράγματα γίνονται δύσκολα. Εύχομαι να έχω καλά νέα την άλλη εβδομάδα με την μαγνητική.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    9
    Τώρα διάβασα ένα άρθρο σχετικά με το που μπορεί να οφείλεται ο πόνος πίσω από το αυτί όπως έχω εγώ όλο αυτόν τον καιρό.
    Δυσφορία κυρίως πίσω από το αυτί:
    Φλεγμονή του γονατώδους γαγγλίου, όγκος παρεγκεφαλίδας, νευραλγία του διάμεσου νεύρου

    Και διαβάζεις όλα αυτά και τρελαίνεσαι!!!!
    Δεν ξέρω πως θα μπορέσω να αντέξω την αγωνία μέχρι να κάνω τη μαγνητική και μετά να μάθω τα αποτελέσματα.
    Μου είναι πολύ δύσκολο!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    9
    Γεια σου! Είναι ο πόνος πίσω από το αυτί που με έχει διαλύσει. Και η αγωνία της μαγνητικής για έναν πόνο που επιμένει. Δεν μπορώ καν να διανοηθώ τι θα κάνω αν βγει κάτι άσχημο. Σταματάει το μυαλό μου..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Alexouli80 View Post
    Αγαπητά μέλη,
    Πήρα την πρωτοβουλία να μοιραστώ μαζί σας την προσωπική μου εφιαλτική εμπειρία που βιώνω από τα μέσα Γενάρη.
    Όντας απόλυτα υγιής, ενεργητική και γεμάτη ζωντάνια, μια μέρα και αφού είχα τελειώσει την κολύμβηση έπιασα ένα μικρό γρομπαλακι σου πίσω μέρος του κεφαλιού μου. Τρελάθηκα! Δεν πίστευα ότι ψηλαφούμε κατι τέτοιο που φυσικά δεν ήταν εκεί πριν.
    Μπήκα στο Ίντερνετ και ψάχνοντας κατέληξα σε ινιακο λεμφαδένα. Κανόνισα να πάω για υπέρηχο που βγήκε καλός αλλά βρήκε δυο ακόμη ορισμένους λεμφαδενες στο λαιμό και συνέστησαν παρακολούθηση αν μεγαλώσουν.
    Εγώ από εκείνη την ημέρα σταμάτησα να ζω. Γύρναγα συνέχεια το κεφαλι μου να τσεκάρω αν είναι εκεί ο λεμφαδένας με αποτέλεσμα να πιάσε πόνος στο αυτί και στον αυχένα.
    Πήγα για φυσιοθεραπεία και μασάζ και ήμουν ότι είμαι πολύ αγχωμένη. Σε αυτο προστέθηκε και η ζαλάδα. Και έκτοτε έχω και πόνο στο πίσω μέρος του αυτιού.
    Έκανα αξονική και βγήκα καθαρή αλλά επειδή τα συμπτώματα επιμένουν ο γιατρός μου είπε να κάνω και μαγνητική.
    Ο ίδιος πιστεύει ότι έχω νευραλγία και εγώ δεν μπορώ να ησυχάσω πουθενά. Δεν κοιμάμαι καθόλου, είμαι συνέχεια σε κίνηση και γενικά έχω τόση αγωνία και άγχος που νομίζω ότι θα τρελαθώ. Φοβάμαι πολύ για τα αποτελέσματα της μαγνητικής.
    Δεν περνάνε οι ώρες κάθε μέρα. Αισθάνομαι το κεφαλι μου βαρύ, ζαλίζομαι και ο πόνος στο αυτί πάντα παρών.
    Σταμάτησα να γυμνάζομαι να τρώω. Φοβάμαι να βγω έξω και έχει καταστραφεί η καθημερινότητα μου.
    Είναι δυνατόν να τα προκάλεσα εγώ και το άγχος μου όλα αυτά τα συμπτώματα ή να περιμένω τα χειρότερα μετα τη μαγνητική; Φοβάμαι μήπως εχω κατι στο κεφαλι μου… ????
    Σας ευχαριστώ πολύ!
    Κατα πασα πιθανοτητα, πασχεις απο υπερβολικο στρες και τιποτα παραπανω... Χαλαρωσε και απολαυσε την ζωη... Οσο για τον πονο πισω απο το αυτι, παρακεταμολη παιρνεις καθολου;

Similar Threads

  1. ζω έναν εφιάλτη
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 04-10-2022, 22:13
  2. Ζω έναν εφιάλτη
    By λενα23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 04-03-2022, 13:44
  3. Σήμερα είδα εφιάλτη
    By alexandros3 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 25-12-2013, 02:07
  4. Γιατι δεν μας δινουνε ανευ για τις πανελληνιες
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 16-01-2013, 14:13
  5. ζω μεσα σε εναν εφιαλτη
    By μαρια1999 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 8
    Last Post: 01-02-2012, 18:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •