Πονος στο κέντρο του στήθους από οισοφάγο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    33

    Πονος στο κέντρο του στήθους από οισοφάγο

    Μήπως έχει κάποιος παρόμοια συμπτώματα? Έχω πόνο στο κέντρο του στήθους και όταν τρώω και κατεβάζω μπουκιές. Έχω χάσει πολλά κιλά και είμαι σε αγωγή αλλά φοβάμαι τα χειρότερα. Έχω κάνει γαστροσκοπηση πριν από 2 χρόνια και δεν ξέρω να κάνω ξανά? Μπορεί να έχει εξελιχθεί κάτι κακό? Αν μπορεί κάποιος που έχει παρόμοια εμπειρία ας με βοηθήσει.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    33
    Θα πάω στο γιατρό το απόγευμα και φοβάμαι τρέμω. Έφαγα για μεσημέρι και πονεσα στον οισοφαγο και με έπιασε κρίση πανικού. Φοβάμαι τα χειρότερα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    137
    Το παθαίνω και κραταει μερες. Την πρωτη φορα φυσικά τρομαξα για καρδια. Το ντεπον και η σαλοσπιρ με βοηθανε στον πονο αυτο. Ειναι μυϊκός πονος στο διαφραγμα.
    Νεξιουμ περνω οταν με ποναει η κοιλια μονο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Καλημέρα και από μένα. Πονάω και εγώ πολλές μέρες. Πήρα αντιοξινα και νιώθω καλύτερα αλλά φοβάμαι πολύ κάθε φορά που τρώω τρέμω. Έχω πολύ καουρα πολλές φορές που δεν αντεχεται με τίποτα. Ειδικά όταν είμαι στη δουλειά. Ντεπον και ένα άλλο παυσιπονο το απέφυγα αλλά εννοείται θα πάρω και θα δω. Εμένα δε νομίζω να είναι μυικος γιατί πονάω στο φαγητό. Μπορείς να μου περιγράψεις και εσύ τι νιώθεις?

  5. #5
    KleinosBrekias
    Guest
    Eli19899 καλησπερα .
    Ο πονος που νιωθεις προερχεται απο την διαρκεια και την εντασης της παραλογης σκεψης που διαταρασσει την αρμονικη ηρεμια του κεντρου των συναισθηματων .
    Υπαρχει μια ταπα στη συνδεση οισοφαγου - στομαχου . Ανοιγοκλεινει οταν εισερχονται δια του στοματος ειτε ξηρες τροφες , ειτε υγρες . Ο οισοφαγος ειναι ενα νευρικος σωληνας που αποτρεπει τη βαρυτητα . Για να μη στοιβαζεται η ποσοτητα και καθεται πανω στη ταπα οι τροφες ταλαντευονται στα τοιχωματα του οισοφαγου , σαν πινγκ πονγκ με κλιση , ωστε να μεγιστοποιηθει ο χρονος διελευσης στο μηκος του οισοφαγου . Και ετσι η ταπα ανοιγοκλεινει και δεν φρακαρουν οι τροφες . Και καταληγουν στο στομαχι .
    Επειδη και η ταπα και ο οισοφαγος εχουν και νευρικους σπασμους ως τροπο λειτουργικης συνεργασιας , αυτη η συνεργασια διακοπτεται οταν διαταραχθει η λειτουργια . Ειτε ειναι νευρολογικη δυσλειτουργια , ειτε ψυχοσωματικη δυσλειτουργια , ειτε
    που ανατομικη δυσλειτουργια και σπανιοτερα παθολογογικη .
    Το στομαχι λειτουργει εως δευτερος εγκεφαλος , περιφεριακος . Αυτο σημαινει οτι υπαρχει πληρης συνεργασιας των δυο . Κεφαλι - στομαχι .
    Αν φας κατι επιβλαβες , το στομαχι , υπερδιεγειρεται , υπερλειτουργει και μεσω της πεπτικης οδου το αποβαλλει . Με την κενωση .
    Στον εγκεφαλο που βρισκεται στο κρανιο μας δεν υπαρχει αντιστοιχη πεπτικη οδος . Ολα εγκλωβιζονται . Το μυαλο μας σε κατασταση ηρεμιας λειτουργει αρμονικα και συνεπεστατα . Αν ομως το φορτωσουμε με εξωτερικες επιβλαβεις σκεψεις που δεν οφειλονται σε παθολογικα αιτια , δεν εχει μηχανισμο χωνεψης . Και σημαινει συναγερμος στο νευρικο συστημα να ψαξει να βρει το δραστη .
    Επειδη ο δραστης δεν βρισκεται εντος του σωματος , δυσανασχετει και δημιουργει μπλοκα και κεντρα ελεγχου . Ο συναγερμος ειναι πραγματικος , αλλα ο δραστης οχι . Δεν τον βρισκει , αλλα ο συναγερμος εχει τοποθετηθει .
    Καθε φορα που μια σκεψη μας δεν εχει ηρεμιστικη αποχρωση , ο συναγερμος τιθεται σε λειτουργια . Οταν αυτο επαναλαμβανεται σε καθημερινη βαση , εγκαθιστανται περισσοτεροι συναγερμοι . Και επειδη δεν μπορουν να βρουν την εστια , δημιουργουν εστιες . Οσοι περισσοτεροι οι συναγερμοι , τοσες περισσοτερες εστιες .
    Οι περισσοτεροι εστιες αναπτυσσονται συνηθως μεταξυ κορυφη της κεφαλης εως τον ειλεου πανω κατω .
    Αποτελεσμα ειναι η εναρξη εμφανισης συμπτωματων , που κατα την απαριθμηση τους και την αποτιμηση των εξετασεων διαγνωστικα να μη προκυπτει καμια σοβαρη παθολογικη ενδειξη .
    Ολη αυτη η διαδικασια χρονικα ποικιλει απο ανθρωπο σε ανθρωπο .
    Συγκριτικο μετρο ισως αποτελουν οι πολλαπλες φοβικες πεποιθησεις ως προς την εξαρση και τη συχνοτητα των συμπτωματων .
    Μιας και τα συμπτωματα παρουσιαζουν τοπικο χραρακτηρα η αναβιωση τους ερμηνευεται λανθασμενα στη συντριπτικη πλειοψηφια των παθοντων . Η δυσφορικη κατασταση γινεται το κυριαρχο σημειο αναφορας . Μια επιτακτικη επαναληψη συνειδητα πλεον στη εξαγωγη δυσαρεστων συμπερασματων . Και για αντικρουστει αυτη η προσθετικη αλληλουχια , η τροφοδοτικη αλυσιδα επωδυνων σκεψεων , αρχιζει η σωματοποιηση .
    Ειναι ο απολυτως μηχανισμος ολων των συνεργαζομενων πλευρων απεναντι στην αορατη απειλη .

    Αν τρωμε πολυ και καιμε λιγο , αλλαζει το σχημα της εναποθετικης μηχανης μας .Αλλαζει η φυσιολογια του σωματος μας .
    Αν σκεφτομαστε πολυ και πραττουμε λιγα , το μυαλο μας βαραινει απο τον ογκο των σκεψεων . Υπερφορτωνεται . Αλλαζει η φυσιολογια της σκεψεως μας .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Πάλι έφαγα και ένιωσα να πονάω λίγο. Φοβάμαι πολύ γαμωτο. Ο γιατρός είναι ανένδοτος όμως ότι δεν χρειάζεται άλλη γαστροσκοπηση και πως δεν μπορεί να εξελίχθηκε κάτι κακό αφού έκανα πριν 2χρονια. Τι να κάνω? Μου είπε να δώσω ένα μήνα και αν δεν δω βελτίωση να παρω αγχολυτικα. Να είναι όλα από το άγχος? Φοβάμαι. Νιώθω και λίγο καλύτερα και με τα αντιοξινα αλλά τον πόνο στον οισοφαγο φοβαμαι πολύ.

Similar Threads

  1. Στιγμιαιο μουδιασμα στο κεντρο του στήθους σαν χταποδι
    By Skiouros8 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 9
    Last Post: 22-01-2022, 14:48
  2. Άγχος για καρκίνο στήθους
    By Λενια in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 1
    Last Post: 30-10-2021, 22:21
  3. Πόνος στο στήθος δύσπνοια .. οισοφάγο; η ψυχολογικό ;
    By Den3erwGiatiSeEmena in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 18-04-2018, 15:50
  4. Replies: 61
    Last Post: 16-05-2015, 11:31
  5. Κεντρο ημερας - κεντρο υποστηριξης
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 21-03-2011, 13:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •