Αυτοπεποίθηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    141

    Αυτοπεποίθηση

    Σας αρέσει ο εαυτός σας γενικά; Πιστεύετε ότι «μετράτε» εμφανισιακά; Ή έχετε ανασφάλειες για την εικόνα σας;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Τι συμπέρασμα θα βγάλεις από τα σχόλια;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Τι συμπέρασμα θα βγάλεις από τα σχόλια;
    ίσως προσπαθεί να βρει ομοιοπαθείς, μάλλον ανθρώπους που δεν είναι ικανοποιημένοι από την εμφάνιση τους και να συζητήσουνε για αυτό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    152
    Για να απαντήσω και στο τόπικ: ναι, πιστεύω ότι «μετράω» εμφανισιακά, και για τα δικά μου κριτήρια επίσης είμαι ικανοποιημένος με την εμφάνισή μου. Αυτό όμως στάθηκε και δίκοπο μαχαίρι. Άνοιγε πόρτες όσο και εμφάνιζε εμπόδια στη ζωή, σε όλο το φάσμα της

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    280
    Καλημέρα,
    Συγνώμη μου θύμησε το ερώτημα αυτό το λαϊκό άσμα , χα χα
    https://youtu.be/lP8FGamk1us

    Οκ, για να σοβαρευτώ - λέω τώρα - θα σου απαντήσω ότι αισθάνομαι καλά γενικά, δεν με απασχολεί αν "μετράω" εμφανισιακά όμως, τώρα αυτό είναι ένδειξη αυτοπεποίθησης? δεν ξέρω.
    Και πως ακριβώς ορίζεις το μετράω εμφανισιακά, από τα σχόλια για την εμφάνιση σου που σου κάνουν κάποιοι άλλοι? Από το αν σου έχει γίνει πρόταση να γίνεις μοντέλο? από το αν σου την πέφτουν στο δρόμο? από τα follow σε κάποιο από τα social media?
    Όταν μας απασχολεί πάντως η γνώμη των άλλων, ναι ίσως είναι έλλειψη αυτοπεποίθησης.
    Είναι κατά κάποιο τρόπο δύο διαφορετικά πράγματα το να αισθάνεσαι καλά με την εμφάνιση σου και το να θες να νιώθεις την αποδοχή των άλλων για την εμφάνιση σου. Και συμβαίνει αρκετές φορές μια "αντικειμενικά" πολύ όμορφη κοπέλα η ενας κούκλος να νιώθουν κάποιες ανασφάλειες. Πχ έλεγε ο David Gandy, σε μια συνέντευξη που τον ρωτούσαν αν υπάρχει κάτι που δεν του αρέσει πάνω του και ανέφερε ότι δεν του αρέσει πολύ η μύτη του, τη βρίσκει μεγάλη. Μάλλον δε θα το πολυσκεφτεται πάντως φαντάζομαι
    Τέλοσπαντων έχει αρκετές παραμέτρους το θέμα αυτό, έχει να κάνει και με τη φάση της ζωής που βρίσκεται ο καθένας.
    Αφού το ρωτάς όμως, πες μας και εσύ την άποψη σου και πως αισθάνεσαι για εσένα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,456
    οταν ολλοι σου δειχνουν στα μουτρα σου αντιπάθεια κι αδιαφορία μονον αυτοπεποίθηση δε μπορεις να εχεις .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    οταν ολλοι σου δειχνουν στα μουτρα σου αντιπάθεια κι αδιαφορία μονον αυτοπεποίθηση δε μπορεις να εχεις .
    Ποιοι στη δείχνουν;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Για να απαντήσω κι εγώ στο ερώτημα σου, κάποτε ένιωθα τελείως μπάζο. Αργότερα πήρα στροφές και αγάπησα τον εαυτό μου. Νίωθω υπέροχα under my skin ακόμη και αν δεν είμαι η κούκλα που θα σκάσει στο δωμάτιο και θα την κοιτάζουν όλοι. Παίρνω πολλά κομπλιμέντα λόγω περιποίησης και από γυναίκες αλλά και από άνδρες , απλά δεν είμαι top. Νιώθω όμως άνετα, όμορφα και δεν ντρέπομαι για τον εαυτό μου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    όχι, εμφανισιακά εννοείται είμαι χάλια, δεν μετράω καθόλου, δόξα τω θεώ, καμμιά φορά σκέφτομαι τί τραβάνε κι αυτές οι όμορφες που δεν τους συγχωρούν πχ ούτε τα γκρίζα μαλλιά, ούτε τις ριτύδες, ούτε τα μπιμπίκια, ούτε άσε μας κουκλίτσα μου που κλαίγονται κι όλας θα μου πεις.
    ανασφάλειες για την εμφανιση μου έχω γιατί είμαι κοντή, συγκριτικά με τον μέσο όρο, και γιατί έχω παρατήσει τον εαυτό μου, οπότε δεν γκρινιάζω για την εμφάνισή μου, γκρινιάζω για την έλλειψη αυτοπειθαρχείας.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Quote Originally Posted by user View Post
    όχι, εμφανισιακά εννοείται είμαι χάλια, δεν μετράω καθόλου, δόξα τω θεώ, καμμιά φορά σκέφτομαι τί τραβάνε κι αυτές οι όμορφες που δεν τους συγχωρούν πχ ούτε τα γκρίζα μαλλιά, ούτε τις ριτύδες, ούτε τα μπιμπίκια, ούτε άσε μας κουκλίτσα μου που κλαίγονται κι όλας θα μου πεις.
    ανασφάλειες για την εμφανιση μου έχω γιατί είμαι κοντή, συγκριτικά με τον μέσο όρο, και γιατί έχω παρατήσει τον εαυτό μου, οπότε δεν γκρινιάζω για την εμφάνισή μου, γκρινιάζω για την έλλειψη αυτοπειθαρχείας.
    Οι κοντούλες έχουν πιο πολλές κατακτήσεις!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    152
    όπως είχε πει και η σοφή κυρία στην Αννίτα: Η κοντή γυναίκα είναι για κρεβάτι, η ψηλή είναι για παρέλαση! (παραθέτω και το αποδεικτικό βίντεο)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    152
    παρεμπιπτώντος με έλκυαν από πάντα οι κοντές, το ύψος σε μια γυναίκα λειτουργεί για μένα (όσο και να ''δείχνει'' στο σύνολο) απωθητικά.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Οι κοντούλες έχουν πιο πολλές κατακτήσεις!
    ισως γιατι ειναι μιας χρησεως

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    body shaming, το.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by user View Post
    body shaming, το.
    αμα εχεις την μυγα μυγιαζεσαι.

    οταν ομως ενα μελος γραφει οτι το υψος ειναι αποθητικο δεν ενοχλησε καθολου οπως και οταν καποιο αλλο γραφει οτι οι κοντες εχουν τις περισσοτερες κατακτησεις.
    εκει δεν γραφεις τα αγγλικα σου

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ομορφια και αυτοπεποιθηση
    By iwannaaa in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 38
    Last Post: 29-10-2017, 10:00
  2. Αυτοπεποιθηση !
    By NevermorE in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 07-06-2016, 14:28
  3. Αυτοπεποίθηση...
    By lessing_ed in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 10
    Last Post: 31-01-2012, 00:42
  4. ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ
    By Χάιντι in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 12
    Last Post: 21-05-2010, 00:43
  5. αυτοπεποίθηση
    By ioannis2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 10-07-2009, 13:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •