Καταπια χάπι και πόνεσε ο οισοφαγος μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    33

    Καταπια χάπι και πόνεσε ο οισοφαγος μου

    Καταπια το χάπι μου και πόνεσε ο οισοφαγος μου. Ήμουν καλύτερα όλη μέρα και τώρα πάλι τα ίδια. Ο γιατρός μου έγραψε μέχρι και αγχολυτικα. Είπε πως κάνει σπασμο ο οισοφαγος μου. Το έχει κανείς για να μου πει καμία συμβουλή? Πόσο καιρό κάνει να επουλωθει ο οισοφαγος? Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία? Σας παρακαλώ πολύ. Αν ξέρει κανείς ας μου πει.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    34
    Σε πονάει και όταν τρως/πίνεις?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Και εγώ έχω πρόβλημα μεγάλο. Πονάω στο στηθος και όταν καταπίνω. Παίρνω αγωγή και δυστυχώς ξεκίνησαν πάλι οι έκτακτες μου όλη μέρα. Το στομάχι μου πάλι έχει πρόβλημα και ο γιατρός δεν θέλει να μου κάνει γαστροσκοπηση ξανά γιατί κάναμε λέει πριν 3χρονια. Νιώθω λίγο καλύτερα βέβαια και ελπίζω να πάνε όλα καλά αλλά φοβάμαι και σε καταλαβαίνω. Αλεξ έχεις παρόμοια εμπειρία?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Location
    Στην κοιλια της μητερας μου , ακομη !
    Posts
    125
    Ο πονος σε πιο σημειο του οισοφαγου εστιαζεται ? Ο οισοφαγος κανει συσπασεις για να μην επιβαρυνθει ο κατω οισοφαγικος σφικτηρας με τη εισερχομενη ποσοτητα της τροφης . Να επουλωθει απο τι ακριβως ο οισοφαγος ? Αν υπαρχει πληγη ή καποιου ειδους αλλοιωση ή φλεγμονη της βλεννογονου , ακομη και νερακι θα επηρεαζε .
    Ο γαστρεντερολογος , δεσποινις , σε τι διαγνωση κατεληξε επειτα απο τη γαστροσκοπηση ?

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    33
    Είχα κάνει γαστροσκοπηση πριν από 2 χρόνια και κάτι και δεν υπήρχε ούτε ίχνος παλινδρομησης εγώ όμως είχα τα ίδια συμπτώματα. Όλα βγήκαν καθαρά. Πέρασε μετά από πολύ καιρό αλλά τώρα επέστρεψε και ενώ είμαι καλύτερα μερικές φορές νιώθω τον οισοφάγο μου να πονάει και το στήθος μου μαζί. Νιώθω και κάψιμο μέσα κάποιες φορές και την ανάσα μου να καίει στην κυριολεξία. Φοβήθηκα πάρα πολύ και προσπαθώ να φτιάξω τη διατροφή μου όσο μπορώ αποφεύγοντας ότι μπορεί να με κάνει να νιώσω άσχημα. Έχω καλές και κακές μέρες αν μπορώ να το πω έτσι. Οι έκτακτες επέστρεψαν πολύ δυνατά και ο φόβος μου είναι για καρκίνο οισοφάγου. Μόνο αυτό διαβάζω με τα συμπτώματα που ψάχνω. Το άγχος μου αυτό το καιρό έχει φτάσει σε πολύ κακό σημείο και προσπαθώ να το διαχειριστώ όσο μπορώ. Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Location
    Στην κοιλια της μητερας μου , ακομη !
    Posts
    125
    Επισκεψου καποιον αλλο γαστρεντερολογο . Μην κολλας .
    Θες απαντηση , θες διαγνωση , θελεις ανακουφιση . Ο επομενος γαστρεντερολογος θα σου δωσει απαντησεις , διαγνωση , ανακουφιση . Οχι εσυ . Δεν κερδιζεις απολυτως τιποτα με την ασχημη υποθεση μιας καταδικαστικης αρρωστιας .
    Ψαξε , βρες , επισκεψου , απαριθμησε .

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    33
    Είμαι στη δουλειά. Κάθε φορά που ανεβαίνουν οι τόνοι με πιάνει επεισόδιο. Και τώρα με έπιασε αίσθημα καυσου στον οισοφαγο και πονος στο στηθος. Είναι αυτά παλινδρομηση? Έχει κάποιος εμπειρία από παλινδρομηση να μου πει? Τι ακριβώς ένιωθε?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα...τρώω και πονάω στο κέντρο του στήθους. Νιώθω και κάψιμο και τρελό άγχος για το τι είναι. Έχω ραντεβού με γαστρεντερολογο. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω η έχει αντιμερωπισει το ίδιο ας μα πει

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Location
    Στην κοιλια της μητερας μου , ακομη !
    Posts
    125
    Πρωτο βημα .
    Εχεις αναγνωρισει καποια συμπτωματα .
    Δευτερο βημα .
    Πρεπει να αποκλεισεις εαν αυτα τα συμπτωματα ειναι παθολογικα φυσεως . Γενικες αιματος , ουρων , πιεση , καρδιογραφημα, συνοδευομενα απο το ιστορικο σου .
    Τριτο βημα .
    Αν οι μετρησεις των εξετασεων ειναι εντος φυσιολογικων οριων , το προβλημα δεν ειναι παθολογικο . Αν υπαρχει καποιος δεικτης ανεβασμενος ακολουθεις τις συμβουλες του γιατρου . Ρυθμιστικη αγωγη .
    Τεταρτο βημα .
    Αν τα συμπτωματα επιμενουν , επισκεφθεσαι ειτε νευρολογο ειτε γαστρεντερολογο ειτε ψυχολογο . Διοτι εχοντας αποκλειστει το παθολογικο αιτιο μενει κυριως το ψυχοσωματικο . Το οποιο δεν εχει δεικτες . Μπορεις να επισκεφθεις και τις τρεις ειδικοτητες , για να εχεις πληρη αποψη βαση της εμπειριας των . Και θα ακουσεις προσεκτικα τι θα σου πουν οταν τελειωσεις με την απαριθμηση των συμπτωματων που εχεις . Πεμπτο βημα .
    Βαση των συμπτωματων θα καταληξουν σε μια διαγνωση . Οπως αν και ονομαζεται μη δυσανασχετισεις αν σου ειναι αγνωστη λεξη Μπορει να υπαρχει φαρμακευτικη αγωγη ως προς την ανακουφιση των συμπτωματων μπορει και οχι . Ισως καποιες συνεδριες .
    Εκτο βημα και κυριοτερο .
    Θα ακολουθησεις πιστα τις οδηγιες του θεραπων ιατρου/ων , τα φαρμακα και οι θεραπειες θελουν χρονο . Θα τα δωσεις χρονο , ενημερωντας τους για τυχον παρενεργειες . Θα κρατας ημερολογιο απο την εναρξη εως τη ληξη των συμπτωματων . Τι προηγηθηκε πριν την εναρξη . Η καταγραφη θα σε βοηθησει σημαντικα για τον κυκλο των συμπτωματων .
    Δεν θα αναλωνεσαι διαβαζοντας εμπειρειες , νουθεσιες , καταστροφολογιες .
    Η κατασταση σου εχει παρομοια συμπτωματα με χιλιαδες αλλες περιπτωσεις παθολογικες ή μη αλλα ειναι μοναδικη για σενα .
    Ολη σου η ενεργεια θα καταναλωνεται στη καλυτερευση της ποιοτητας της ζωης σου .
    ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΠΙΒΑΡΡΥΝΕΙΣ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΜΕ ΒΑΡΙΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ .
    ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΕΣ ΣΤΟΝ ΘΝΗΤΟ ΚΟΣΜΟ .

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Location
    Στην κοιλια της μητερας μου , ακομη !
    Posts
    125
    Και κατι τελευταιο . Ειναι δικαιολογημενο να εχεις αποχρωσεις πανικου , οταν τα συμπτωματα βρισκονται σε εξαρση .
    Δεν εχουμε ομως καμια απολυτως δικαιολογια να μας συντροφευουν και επειτα .
    Εγω εχω 7 χρονια πλεον που συζω με τη διολισθαινουσα διαφραγματοκηλη και σχεδον 10 χρονια με αγχωδης συναισθηματικη διαταραχη , διαταραχη υπνου και καταθλιπτικα επεισοδια λογω πενθους , απωλειας , απουσιας .
    Εχω χασει τον υπνο μου , εχω βγαλει φαγητο 1000 φορες , εχω κυκλους που το στομαχι μου πιεζει το διαφραγμα που αγγιζουν τη μια βδομαδα , εχω πνιγει στον υπνο μου , εχω περασει τρεις ψευδοπνευμονιες , εχει διαταραχθει η ψυχικη μου ηρεμια , ειμαι ανεργος . Μου πεσαν ολα μαζεμενα . Οταν αρχισα εστω αργα τη πληρη καταγραφη των ημερομηνιων , διαρκειας και συχνοτητας , κατα προσεγγιση γνωριζω την επομενη και δεν κυριευομαι απο φοβο ή πανικο .
    Απο μονες τους ειτε συνεργαζομενες αρμονικα οι αλλαγες του τροπου ζωης , οι αλλαγες διατροφικων συνηθειων , η ευλαβικη τηρηση ενος προγραμματος , οι φαρμακευτικες αγωγες δεν θα εχουν τα επιθυμητα αποτελεσματα εαν δεν αλλαξει η συναισθηματικη μας προσεγγιση στο θεμα που προεκυψε τοσο νωρις για την υγεια μας .

    Συγνωμη αν σας κουρασα . Να βοηθησω θελω .
    Μπας και το παραληρημα μου τσιμπησετε κατι που μπορει να χρησιμοποιηθει για τη δικια σας περιπτωση .
    Να χετε ενα ομορφο απογευμα .

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για όσα γράφεις!! Ελπίζω να είσαι πάντα καλά!! Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου.

Similar Threads

  1. Στραβό κατάπια και βήχας
    By Elli19899 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 10-09-2022, 23:38
  2. Οισοφάγος - έκτακτες συστολές ;
    By Sophie_ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 29-06-2022, 09:14
  3. Χαπι
    By Gtyos in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 44
    Last Post: 17-02-2020, 11:33
  4. χάπι Lyrica
    By marsad in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 09-11-2017, 17:44
  5. Ζητείται χάπι!
    By Dimitris1979 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 22-08-2009, 16:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •