Μετά τα αντικαταθλιπτικά έγινα χειρότερα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    14

    Μετά τα αντικαταθλιπτικά έγινα χειρότερα

    Δεν ξέρω αν φταίνε τα αντικαταθλιπτικά ή αν είναι κάτι άλλο. Θα το συζητήσω βέβαια και με την ψυχίατρο που με παρακολουθεί, αλλά τώρα τελευταία κουράζομαι πιο πολύ από το συνηθισμένο, ενώ νυστάζω δεν μπορώ να κοιμηθώ, δεν έχω όρεξη να κάνω τα πράγματα που μου αρέσουν και γενικώς δεν νιώθω ο εαυτός μου. Είναι το Zolotrin.

    Στην αρχή βέβαια ήμουν αντίθετη στο να πάρω φάρμακα καθώς φοβόμουν τα αποτελέσματα, αλλά μου είπε η ψυχίατρος να πάρω αντικαταθλιπτικά κι ας μην έχω κατάθλιψη. Δουλεύουν και για αγχώδη διαταραχή και καλά. Τα παίρνω από τον Ιούνιο του '22

    Δεν είμαι τόσο αγχωμένη όπως παλιά αλλά δεν είμαι και χαρούμενη. Σαφώς δεν είμαι και λυπημένη. Είναι κάτι ενδιάμεσο που δεν περιγράφεται εύκολα. Κάπου διάβασα ότι τα αντικαταθλιπτικά στους νέους κάτω των 25 ετών προκαλούν αυτοκτονικές σκέψεις, γι'αυτο και λέω να τα σταματήσω. Προληπτικά πάντα.
    Last edited by Antonia2003; 30-04-2023 at 12:05.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Antonia2003 View Post
    Δεν ξέρω αν φταίνε τα αντικαταθλιπτικά ή αν είναι κάτι άλλο. Θα το συζητήσω βέβαια και με την ψυχίατρο που με παρακολουθεί, αλλά τώρα τελευταία κουράζομαι πιο πολύ από το συνηθισμένο, ενώ νυστάζω δεν μπορώ να κοιμηθώ, δεν έχω όρεξη να κάνω τα πράγματα που μου αρέσουν και γενικώς δεν νιώθω ο εαυτός μου. Είναι το Zolotrin.

    Στην αρχή βέβαια ήμουν αντίθετη στο να πάρω φάρμακα καθώς φοβόμουν τα αποτελέσματα, αλλά μου είπε η ψυχίατρος να πάρω αντικαταθλιπτικά κι ας μην έχω κατάθλιψη. Δουλεύουν και για αγχώδη διαταραχή και καλά. Τα παίρνω από τον Ιούνιο του '22

    Δεν είμαι τόσο αγχωμένη όπως παλιά αλλά δεν είμαι και χαρούμενη. Σαφώς δεν είμαι και λυπημένη. Είναι κάτι ενδιάμεσο που δεν περιγράφεται εύκολα. Κάπου διάβασα ότι τα αντικαταθλιπτικά στους νέους κάτω των 25 ετών προκαλούν αυτοκτονικές σκέψεις, γι'αυτο και λέω να τα σταματήσω. Προληπτικά πάντα.
    Γνώμη μου είναι να προσέχεις τις αποφάσεις σου σχετικά με την θεραπεία και τα χάπια και να εκφράσεις τις όποιες ανησυχίες σου στον γιατρό ή ψυχοθεραπευτή σου (και αν θεωρήσεις ότι χρειάζεται και σε δεύτερο ειδικό), αλλά όχι μονομερής αποφάσεις

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Ακου τον γιατρο σου, κατι παραπανω θα ξερει... Εαν τυχον και αποκτησεις αυτοκτονικο ιδεασμο, τοτε θα το πεις στον γιατρο σου. Δεν θα σου τα κοψει, απλα θα αλλαξει συνταγη, με σκοπο να βρει μια πιο καταλληλη φαρμακευτικη ουσια για σενα. Η βιοχημεια των ανθρωπων ειναι διαφορετικη απο ατομο σε ατομο. Ολα τα φαρμακα δεν κανουν για ολους, αλλιως θα ειχαμε ενα αντικαταθλιπτικο, ενα αντιψυχωσικο και ενα αγχολυτικο και τελος... Δεν παει ετσι ομως. Το καθε φαρμακο εχει διαφορετικη επιδραση σε καθε ατομο. Εσυ να αναφερεις τα συμπτωματα μονο και ο γιατρος θα καταλαβει αν πρεπει να αλλαξει η δοση ή το ιδιο το φαρμακο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Location
    Στην κοιλια της μητερας μου , ακομη !
    Posts
    137
    Αναφερεσαι , Αντωνια , συγκεκριμενα , στον Ιουνιο του 22 . Η αρχη ληψης φαρμακων δια την υποκειμενη διαταραχη .
    Στρεσογονος παραγοντας ηταν τα 2 χαμενα χρονια λογω του lockdown . Ο εγκλεισμος αποκλειει πληρως την εκταση των δραστηριοτητων που σε ευχαριστουσαν . Που σου διναν χαρα . Οταν αρχισε το lockdown ησουν 17, 18 χρονων ?Τα καλυτερα χρονια της ζωης σου . Δεν τα ζησατε στο maximum . Στη ηλικια των 20 τα θεωρουμε ολα δεδομενα .
    Δες τωρα το γυρισμα . Θα συναντουσες την αγχωδη διαταραχη μετα απο λιγα χρονια στη ζωη σου και χωρις lockdown . Το πυροδοτησε αυτη η κατασταση . Ενας εκρηκτικος μηχανισμος λειτουργει αναποδα . Απασφαλιση , πυροδοτηση . Οχι ομως τα συναισθηματα . Ολοι μας εχουμε κουμπια , δεν ανατιναζομαστε οταν μας τα πατανε . Στα συναισθηματα εμεις χρησιμοποιουμε τα υλικα (αισθηματα ) για να κατασκευασουμε τον εκρηκτικο μηχανισμο . Ενας ειδος αμυντικης αμυνας . Οσο πιο προχειρη ειναι η κατασκευη τοσο λιγοτερη ζημια παθαινουμε . Αν προσθεσουμε και ΤΝΤ ( συναισθηματα ανθεκτικα στο χρονο απο ασχημα βιωματικα γεγονοτα ) τοτε η ζημια φανταζει ανεπανορθωτη με συνεχεις διαρροες ( εμμονες) .
    Εισαι τυχερη στην ατυχια σου , που λενε .
    Απο οσα καταλαβα , ο ζαντος , ειχες προχειρη κατασκευη .
    Καθε σκευασμα εχει ωφελειες και παρενεργειες . Ειναι υποχρεωμενες οι φαρμακευτικες να αναγραφουν στις οδηγιες χρησης τις παρενεργειες της δραστικης ουσιας .
    Εχεις το πρωτο συμπτωμα , ηδη , την αρνηση ,οτι η δραστικη ουσια που ανηκει στο φασμα των αντικαταθλιπτικων μεχρι τα 25 σου θα υποβοηθησει κατι τελειωτικο . Δεν βλεπεις ωφελεια , καμια αποδειξη οτι δουλευει , αρα αντιδοτο η διακοπη . Η παυση .
    Αν διαβαζαμε ολες τις μελετες που εχουν δημοσιευθει απο τοτε που ανακαλυφθηκε ο τυπογραφος πολλοι απο μας θα εβλεπαν τα ραδικια αναποδα . Δεν εχουν μελετησει εσενα , Αντωνια . Δεν τραβανε κοσμο εξω απο τα σπιτια τους 3 η ωρα τα χαραματα με τη τσιμπλα στο ματι και τους ταιζουν καθε οκτω ωρες χαπια σε καποιο υπογειο μεσαιωνικο εργαστηριο . Αυτοι που συμμετεχουν στις μελετες πανε με τη θεληση τους . Εθελοντικα . Πηγαν για εμας . Και τα αποτελεσματα των μελετων ειναι ασαφη . Γιατι οι συνθηκες που μας περιβαλλουν αλλαζουν και μεταβαλλονται απο γενια σε γενια . Προστιθενται νεες αναγκες .
    Επικεντρωσου στο τωρα , τα φαρμακα δεν ειναι πανακεια , η ψυχιατρος σου βαση των συμπτωματων σου σε διεγνωσε και σου συνταγογραφησε αγωγη .
    Σου τυχε το εμποδιο , νωρις στη ζωη σου , η σκεψη σου λεει οτι ειμαι πολυ μικρη να αρχισω οποιαδηποτε φαρμακευτικη αγωγη .
    Καθε εμποδιο σε καλο ! Να προσεχεις ! Καλο βραδυ !

    Υ.Γ. Κουρασα με το παραληρημα . Ευχαριστω , το ξερω .

Similar Threads

  1. Έγινα βλάκας.
    By δελφίνι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 21-10-2017, 18:48
  2. σας παρακαλω βοηθεια.επειτα απο επισκεψη σε ψυχιατρο εγινα χειροτερα
    By ΜΙΝΑ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 11-04-2013, 23:42
  3. τα αντικαταθλιπτικά με έκαναν χειρότερα...
    By thanasisGR in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 12-10-2011, 20:20
  4. Έγινα ρεζίλι
    By dimitrinaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 120
    Last Post: 20-08-2010, 12:07
  5. ...τα χειρότερα έρχονται μετά αλλά μ΄αρέσει!!!!
    By eimaiok in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 28-05-2010, 23:44

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •