Πονος στον οισοφαγο όταν ρευομαι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727

    Πονος στον οισοφαγο όταν ρευομαι

    Υπάρχει κάποιος που να έχει νιώσει πόνο με το ρεψιμο?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Ο οισοφαγος, ακριβως επειδη κατα την διαρκεια της ζωης μας, περνουν παρα πολλοι τόνοι τροφης απο εκει, αρκετες φορες παθαινει λοιμωξεις απο βακτηρια και ιους. Αρα ειναι φυσιολογικο και αναμενομενο να ποναει καποιες φορες, ειτε με ρεψιμο, ειτε με καταποση κτλ. κτλ. Μην ανησυχεις....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Σε ευχαριστώ πολύ. Προσπαθώ να είμαι ήρεμη αλλά δεν έχω αντιμετωπίσει ξανά κάτι τέτοιο και πονάω και πχ τρώω και δεν είναι όλα την ώρα ο πόνος. Είναι στο κέντρο και λίγο πιο δεξιά του στήθους. Τι να πω. Σε ευχαριστώ πάντως. Ειλικρινά.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    27
    Γσμω τα ψυχοσωματικά μας γαμω.Εχω μπει σε αυτό το φόρουμ εδώ και λίγες εβδομάδες από τότε που ψυλιαστηκα πως όλα μου τα θέματα υγείας ήταν Σωματοιηση και δεν μπορώ να χωνέψω σε τι γολγοθά έμπλεξα πήγα στον ψυχίατρο το Σάββατο το πρωί και με έβαλε σε αγωγή και μου γκρεμίστηκε όλο μου το είναι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Ποναω ακόμα όταν καταπίνω φαγητό. Φοβάμαι. Προσπαθώ όσο μπορώ να τρώω υγιεινά και μόνο βραστά και μακαρονια. Έχω και δυσκοιλιοτητα εκτός των άλλων και σήμερα πήγα τουαλέτα και συγνώμη που το γράφω αλλά είδα ότι είχαν πάνω πολλά μικρά μαυρακια σαν κοκους καφέ άπειρους κοκους καφέ. Φοβάμαι πολύ. Δεν έχω σε ποιον να το πω. Τώρα που να εστιάσω δεν ξέρω και φοβάμαι που ποναω γαμωτο. Θα φύγει? Έχω κάτι? Δεν ξέρω τι να κάνω. Είναι φυσιολογικό να πονάς όταν καταπινεις κάποιες φορές ενώ έχεις οισοφαγιτιδα?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Ποναω ακόμα όταν καταπίνω φαγητό. Φοβάμαι. Προσπαθώ όσο μπορώ να τρώω υγιεινά και μόνο βραστά και μακαρονια. Έχω και δυσκοιλιοτητα εκτός των άλλων και σήμερα πήγα τουαλέτα και συγνώμη που το γράφω αλλά είδα ότι είχαν πάνω πολλά μικρά μαυρακια σαν κοκους καφέ άπειρους κοκους καφέ. Φοβάμαι πολύ. Δεν έχω σε ποιον να το πω. Τώρα που να εστιάσω δεν ξέρω και φοβάμαι που ποναω γαμωτο. Θα φύγει? Έχω κάτι? Δεν ξέρω τι να κάνω. Είναι φυσιολογικό να πονάς όταν καταπινεις κάποιες φορές ενώ έχεις οισοφαγιτιδα?
    Προσωπικα, οσες φορες ειχα λοιμωξη στο στομα ή στην κοιλοτητα του οισοφαγου, πονουσα οταν καταπινα και το αντιμετωπισα αποτελεσματικα με φαρμακευτικα χαπια-καραμελες που εχουν αντιβιοτικη/αντιικη δραση. Αν εχεις γνωστο φαρμακοποιο, θα σου πει περισσοτερα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Η αλήθεια είναι ότι νιώθω λίγο καλύτερα αλλά πάλι όταν τρώω προσπαθώ να παρατηρώ αν πονάω και νιώθω ένα πόνο.βεβαια με έχει τρελάνει το γεγονός ότι πονάω και με τις κινήσεις οπότε δεν μπορώ να καταλάβω απόλυτα τι έχω και από που πονάω. Βέβαια είμαι σίγουρη ότι είναι και ο οισοφαγος που πονάει και προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη καθότι είμαι και φοβιτσιαρα έως αηδίας. Σε ευχαριστώ πολύ. Θα ρωτήσω και προσπαθήσω να δω αν με βοηθάει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Εγώ πονάω λίγο πιο μετά από όταν καταπίνω και προσπαθώ να καταλάβω αν είναι όπως κατεβαινει το φαι. Αλλά δεν το νιώθω και ακριβώς έτσι. Μπορεί να πονέσω και σε άκυρο χρόνο και να είναι και σαν μυϊκό? Δεν ξέρω είμαι πολύ μπερδεμένη προσπαθώ να καταλάβω. Ο οισοφαγος τα προκαλεί όλα?

Similar Threads

  1. Replies: 37
    Last Post: 08-08-2023, 02:39
  2. Πονος στο κέντρο του στήθους από οισοφάγο
    By Bao34 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 07-05-2023, 22:02
  3. Καρκίνος στον οισοφάγο
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 19-04-2023, 20:22
  4. Πόνος στο στήθος δύσπνοια .. οισοφάγο; η ψυχολογικό ;
    By Den3erwGiatiSeEmena in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 18-04-2018, 16:50
  5. Ατονία και κοπωση, απιστευτη καουρα στον οισοφαγο.
    By Subliminal167 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 23-11-2013, 18:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •